Jump to content



Μεγαλο προβλημα!!Αλλα τι!!!!!


vayper

Recommended Posts

']Αν μπορεις και έχεις χρόνο κάνε τα εξής .

1.Βάλε άλλο τροφοδοτικό έστω και δανεικό για λίγο .

2. Παίξε με μια μνημη μόνο [δοκίμασε και τις 4 slots].

3. Απο το bios απενεργοποιησε όλες τις onboard συσκευές [lan' date=satacontroller,klt]

4. Ρίξε μια ματιά στο manual της μητρικής πάλι για τυχόν bug ασυμβατοτητες [ακομη και cpu κοιτα..] σε τυχον περιφεριακά που έχεις.,

5. Οπωσδήποτε πρέπει να φτιαξεις πρώτα απο όλα αυτα το ρημαδάκι το ηχείο να ξέρεις τι σου γίνεται.

Αν κάνεις αυτά και παίξει ξεκίνα να παίζεις με τις onboard συσκευες να δεις αν κολλουσε απο καμία , αν όλα οκ ξεκίνα παλι με τις μνημες να βρεις αν εχει ελλατωματικο slot.

Όταν αλλάζεις μνήμη κλέισε το πισι και αφου το κλείσεις και απο το τροφοδοτικό πάτα το power on απο το πισι μπροστα να ''ξεψυχήσει'' όλο το ρευμα που έχει τυχόν μείνει , . οπότε είσαι σιγουρος .

1.Το δοκιμασα.Ολα καλα.

2.Και αυτο το δοκιμασα.Τιποτα δεν εγινε.

3.Δεν μπουταρει καθολου αρα δεν κανω τιποτα.

4.Δεν μου το εχουν δωσει.

5.δεν ακουγεται τιποτα.Εχω δοκιμασει τα παντα.

Αυτο που κανει η οθονη ομως δεν μπορω να καταλαβω.Γιατι αναβοσβηνει η ρημαδα????

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη αναβοσβήνει δηλαδή πάει να έρθει απο κατάσταση αναμονής σε ετοιμότητα , αλλα ξανασβήνει ?

Ένα παρόμοιο πρόβλημα είχα πολύ παλιά ύστερα απο γενικό λύσιμο δέσιμο του πισι και έφτιαξε όταν πήρα το tower αγκαλιά και πήγα το φύσηξα στις pci , agp με confler.

Τέλος

Δεν κάνεις το πιο απλό λοιπον ?

Πάρε τηλ αυτον που σου την πούλησε και ρώτατον ευγενικά , αν είχε καποιο πρόβλημα η mobo και παρέλειψε να σου το πέι .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , τσέκαρε τις βάσεις της μητρικής. Το πιο πιθανό είναι ότι έχεις βάλει κάποια λάθος ή έχει πατήσει στραβα και κάνει γείωση με το κουτί. Τσέκαρε τις συνδέσεις και στην έσχατη αναγκη βγάλε την εκτός και δοκίμασε εκτός κουτιου....

Link to comment
Share on other sites

']Αν μπορεις και έχεις χρόνο κάνε τα εξής .

1.Βάλε άλλο τροφοδοτικό έστω και δανεικό για λίγο .

2. Παίξε με μια μνημη μόνο [δοκίμασε και τις 4 slots].

3. Απο το βίος απενεργοποιησε όλες τις onboard συσκευές [lan' date=satacontroller,klt]

4. Ρίξε μια ματιά στο manual της μητρικής πάλι για τυχόν bug ασυμβατοτητες [ακομη και cpu κοιτα..] σε τυχον περιφεριακά που έχεις.,

5. Οπωσδήποτε πρέπει να φτιαξεις πρώτα απο όλα αυτα το ρημαδάκι το ηχείο να ξέρεις τι σου γίνεται.

να παίξει με μια μνήμη... ωραία και να κάνει δουλειά με την μνήμη στο τέταρτο slot δεν είναι "μαμακια"@????

διότι έπρεπε να δουλεύει κανονικά όπου και να βάλεις την μνήμη...

λούσου τώρα την mobo που αγοράσες από δω μέσα και σκάσε λεφτά να πα να πάρεις άλλη να τελειωνει η υποθεση

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, νομιζω οτι εχω την λυση στο προβλημα σου...

Το manual της δικιας μου mobo (Asus K8n) αναφερει οτι αν εγκατασταθει vga με τσιπ 9500 η 9700 ,πρεπει να ειναι version PN xxx-xxxxx-30 η μεταγενεστερο... Μηπως ισχυει και για την Α8v? Διαβασε το manual...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, νομιζω οτι εχω την λυση στο προβλημα σου...

Το manual της δικιας μου mobo (Asus K8n) αναφερει οτι αν εγκατασταθει vga με τσιπ 9500 η 9700 ,πρεπει να ειναι version PN xxx-xxxxx-30 η μεταγενεστερο... Μηπως ισχυει και για την Α8v? Διαβασε το manual...

Δυστυχως δεν εχω το manual.Δεν μου το εδωσε ο χρηστης που πηρα την μητρικη.Ωστωσο δοκιμασα μια Nvidia 440μχ που εχω και εκανε το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

...

λούσου τώρα την mobo που αγοράσες από δω μέσα και σκάσε λεφτά να πα να πάρεις άλλη να τελειωνει η υποθεση

Τι θα πει να λουστεί την μητρική; Δηλαδή ο άλλος την είχε για πέταμα και του την πάσαρε; :108:

Να πάει να τον βρει και να ζητήσει τα λεφτά του πίσω. Για να μην πω, να τον πλακώσει και στο ξύλο πρώτα... :093:

:094:

Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει να λουστεί την μητρική; Δηλαδή ο άλλος την είχε για πέταμα και του την πάσαρε; :108:

Να πάει να τον βρει και να ζητήσει τα λεφτά του πίσω. Για να μην πω, να τον πλακώσει και στο ξύλο πρώτα... :093:

:094:

Ηρέμισε Στέλλα...μην γίνεσαι κακιά...:)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε με μια μνημη στο B1 και ποιο BIOS εχει η μητρικη υποστηριζει winnie?

Παρε και κανενα καλυτερο PSU και παλια θυμαμαι ειχες στο sig σου οτι σου κολαγε το PC τυχαια.Ελπιζω τις μνημες να τις αλλαζες οταν δεν ειχε ρευμα η μητρικη το πρασινο φωτακι ηταν σβηστο δηλαδη......

Α και με 3 DIMM to 939 δεν λειτουργει ειτε 2(Α1+Β1 Dual Channel) ειτε 4 θα βαλεις και απο οτι βλεπω δεν εχεις και καταλληλες μνημες για dual channel(Δυο ιδια DIMM με τα ιδια τσιπακια)....

Αμα συνδεσεις κανονικα ηχεια στο line out της motherbοard σου λεει τη ζορι τραβαει....

Τhor ποιο ειναι το Β1?

Δεν βρισκω το manual στο site της ASUS.Εννοειτε ειχα βγαλει το ρευμα οταν αλλαζα τις μνημες.

Link to comment
Share on other sites

ΨΨΨ μην κανεις αλλο κοπο δεν αξιζει.

Οταν ερθει η νεα μητρικη τοτε θα βαλεις τα παρελκομενα που εχεις πανω και θα ξεκαθαρισεις καποια ενδεχομενα.

Εγω πιστευω οτι η μητρικη σου κλαταρησε οπως κι η πρωην 7NPro2 Ultra που ειχα.

Για τον ιδιο λογο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα και παλι.

Λοιπον.....Πηρα αυτη την μητρικη http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.523452 .Τα τοποθετησα πανω και ολα καλα στην αρχη.Του εκανα format και ολα τα σχετικα.Μπηκα στα ΧΡ περασα drivers.Το νεο προβλημα ξεκιναει τωρα.Εκει που δουλευει μια χαρα ξαφνικα μαυριζει η οθονη(γινεται πορτοκαλι το λαμπακι της)και δεν κανει τιποτα.Κοινως παπαλα το συστημα.Κανω restart αλλα τιποτα.Θελει shutdown.Το ξεκιναω ολα καλα.

Τι μπορει να φταιει παλι??????

Καρτα γραφικων????

Μνημες(εχω 2 ΙΔΙΑ ντιμακια σε dual channel)???????

Δεν μπορω να βγαλω ακρη για αυτο βοηθηστε με λιγο γιατι θα το σπασω,ειλικρινα μιλαω.Την εχει κανεις αυτη την μητρικη?????

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.