Jump to content



THE DFI NF4 THREAD.....η μητρική που θα συζητηθεί ΠΟΛΥ


TASOS

Recommended Posts

Η μητρική αυτή σέ όλες τις εκδόσεις της θα "φορεθεί" πολύ αυτή την περίοδο.

Οπως σχεδόν κάθε καινούργιο προιόν....έτσι και η DFI δέν κατόρθωσε να αποφύγει τα διάφορα προβληματάκια νεότητας.

Σε αυτό το πόστ λοιπόν άς επικεντρωθούμε στα προβλήματα που αντιμετωπίσαμε με τη συγκεκριμένη μητρική καθώς και πιθανές λύσεις.

Παρακαλώ πολύ τους συμμετέχοντες σε αυτό το thread να είναι ON TOPIC

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 293
  • Created
  • Last Reply

Κάνω την αρχή λοιπόν.

Είμαι κάτοχος μια NF4 ULTRA-D RA.02

1)Η μητρική έχει πρόβλημα σχεδιασμού όσον αφορά την τοποθέτηση της ψύκτρας του chipset.

Ολες οι νέες pcie κάρτες είναι αρκετά ογκώδεις με αποτέλεσμα να βρίσκουν ελαφρώς πάνω στο ανεμιστηράκι της ψύκτρας του chipset.

ΛΥΣΗ

1)Προσεκτική τοποθέτηση της κάρτας με πολύ ελαφρά ανασηκωμένη την πίσω πλευρά της.

2)Αντικατάσταση της εργοστασιακής ψύκτρας με άλλη του εμπορίου με χαμηλότερο προφίλ.

Ηδη μελετώ την τοποθέτηση μιάς Vantec Iceberq η οποία είναι 1mm χαμηλότερη.

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα σχεδιασμού 2ρο

Αν κάποιος χρησιμοποιεί στις μνήμες του ψυκτράκια σε κάθε τσιπάκι (τύπου Tweakmonster,Coolermaster....κλπ)

ΔΕΝ μπορεί να τοποθετήσει τις μνήμες του στα κανάλια 2-4....γιατί στο 4ο slot είναι κολλημένοι πυκνωτές του κυκλώματος της μητρικής και σχεδόν εφάπτωνται στο slot4.

ΛΥΣΗ

Επέμβαση στη μητρική κολλώντας μικρές προεκτάσεις στους πυκνωτές και επανασυγκόλληση τους δίνωντάς τους ελαφρά κλίση προς το socket.

Link to comment
Share on other sites

έχει καμιά διαφορά στην απόδοση το 2-4 από το 1-3 στις μνήμες όπως λέγεται; το έχεις δοκιμάσει; αν δεν έχει διαφορά δεν είναι τότε σοβαρό πρόβλημα οι πυκνωτές και λύνεται και το πρόβλημα τοποθέτησης της xp120. για τη θέση του chipset πρέπει να είναι λίγο ανατριχιαστικό να εφάπτεται σχεδόν η κάρτα με τον ανεμιστήρα ( δεν έχω πάρει ακόμα κάρτα γραφικών και δεν το έχω στήσει) αλλά δεν πρέπει να έχει πρακτικό πρόβλημα, τουλάχιστον έτσι φαίνεται σε φωτογραφίες στο xs.

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα σχεδιασμού 2ρο

ΛΥΣΗ

Επέμβαση στη μητρική κολλώντας μικρές προεκτάσεις στους πυκνωτές και επανασυγκόλληση τους δίνωντάς τους ελαφρά κλίση προς το socket.

Μεγαλωνοντας το μηκος στα ποδαρακια των πυκνωτων δεν θα δημιουργηθει μαγνητικο πεδιο εστω και μικρο μιας κι ειναι μελετημενη η αποσταση για μηδενικο πεδιο?Υπαρχει περιπτωση να δημιουργησει προβλημα στη σταθερη τροφοδοσια της μητρικης?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δέν νομίζω να συμβαίνει στην πράξη αυτό...χωρίς να μπορώ να είμαι 100% σίγουρος.(μιλάμε για 2-3mm προσθήκη).

Η μετατροπή αυτή έχει ξαναγίνει σε αρκετές μητρικές χωρίς πρόβλημα.

Ο φίλτατος hipro5 θα επιληφθεί του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Όντως Τασο στο θέμα ιδικά με την κάρτα γραφικών παραξενεύτικα και γώ λίγο... που έχω να φανταστείς μια 6600GT που καμιά μεγαλήτερη φαντάστηκα.... μου κάνει εντύπωση πως δεν το σκέφτηκαν :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είμαι κάτοχος μια NF4 ULTRA-D RA.02 και εγώ.

Με την εξής σύνθεση και όλες οι ρυθμίσεις default:

winchester AMD 3200+, 2x160 seagate raid 0 sata ncq, 2x512 OCZ platinum 3200 rev2, 6600GT extreme. Είμαι με αέρα (heroichi 6A16) και ανεμιστηράκι αυτό που ηταν box με τον επεξεργαστή.

Aπό όσο κατάλαβα με το cool'n'quiet ο επεξεργαστής ρίχνει συχνότητα, άρα και θερμοκρασία, αρα και το ανεμιστηράκι του θα δουλεύει πιο αργά.

Ομως για να ρυθμίσει κανείς το εύρος των στροφών, αλλά και για να αρχίσει να δουλεύει το ανεμιστηράκι ανάλογα με τη θερμοκρασία, πρεπει να τρεχει το smartguardian ή κάποιο παρόμοιο. Σωστό?

Αυτό λοιπόν το ρυθμίζω για την CPU σε start 25 & full 60 βαθμούς.

chipset start 25 & full 67.

Ετσι σε κατάσταση ηρεμίας ή ελαφριών εφαρμογών παίρνω: CPU 31, PWMIC 44, CHIPSET 46 βαθμούς.

Οι μνήμες ενω είναι πανάκριβες (OCZ PLATINUM 3200 REV 2) δειχνουν χάλια στο nvperfprmance (μισή απόδοση από το nvidia reference)

ενώ οι δίσκοι μου βγάζουν στο HD TACH read speed 88 kai 12% cpu utilization.

Μάλλον κάτι κάνω λάθος???

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το chipset το επαθα κι εγω αλλα λυθηκε "μονο του".

Μου το ελεγε και ο Κωστας οτι οι καρτες της ΑΤΙ μπορει να χτυπανε στο chipset. Βασικα η καρτα καθεται καλα, και απλα ακουμπαει πανω. Οταν την βιδωσω στο πλαινο slot του κουτιου για σταθεροποιηση, ανασηκωνεται αναγκαστικα και δεν ακουμπαει. :) Ουτε γατα, ουτε ζημια.

Αυτο με τo 4ο dimm slot και τα ψυκτρακια δεν το ειχα παρατηρησει. Δεν ειχαν ψυκτρακια οι μνημες...

@piratis. τα 2-4 προσφερουν καλυτερη αποδοση απο το 1-3. Αν εχω καταλαβει το "2" ειναι το βασικο dimm slot της μητρικης οποτε ξεκινας με αυτην την υποθεση. Παντως δεν εχω "μετρησει" αν υπαρχει διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το chipset το επαθα κι εγω αλλα λυθηκε "μονο του".

Μου το ελεγε και ο Κωστας οτι οι καρτες της ΑΤΙ μπορει να χτυπανε στο chipset. Βασικα η καρτα καθεται καλα, και απλα ακουμπαει πανω. Οταν την βιδωσω στο πλαινο slot του κουτιου για σταθεροποιηση, ανασηκωνεται αναγκαστικα και δεν ακουμπαει. :) Ουτε γατα, ουτε ζημια.

Αυτο με τo 4ο dimm slot και τα ψυκτρακια δεν το ειχα παρατηρησει. Δεν ειχαν ψυκτρακια οι μνημες...

@piratis. τα 2-4 προσφερουν καλυτερη αποδοση απο το 1-3. Αν εχω καταλαβει το "2" ειναι το βασικο dimm slot της μητρικης οποτε ξεκινας με αυτην την υποθεση. Παντως δεν εχω "μετρησει" αν υπαρχει διαφορα.

το έχω διαβάσει ότι 2-4 προτίνεται ως καλύτερο σε απόδοση, δεν έχω δει όμως κάποιον να το συγκρίνει με 1-3 ώστε να δούμε αν όντως ισχύει. αν δεν έχει διαφορά το 1-3 από 2-4 απλώς ο Τασος μπορεί να βάλει τις μνήμες με τα ψυκτράκια στο 1-3.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος μια NF4 ULTRA-D RA.02 και εγώ.

Με την εξής σύνθεση και όλες οι ρυθμίσεις default:

winchester AMD 3200+, 2x160 seagate raid 0 sata ncq, 2x512 OCZ platinum 3200 rev2, 6600GT extreme. Είμαι με αέρα (heroichi 6A16) και ανεμιστηράκι αυτό που ηταν box με τον επεξεργαστή.

Aπό όσο κατάλαβα με το cool'n'quiet ο επεξεργαστής ρίχνει συχνότητα, άρα και θερμοκρασία, αρα και το ανεμιστηράκι του θα δουλεύει πιο αργά.

Ομως για να ρυθμίσει κανείς το εύρος των στροφών, αλλά και για να αρχίσει να δουλεύει το ανεμιστηράκι ανάλογα με τη θερμοκρασία, πρεπει να τρεχει το smartguardian ή κάποιο παρόμοιο. Σωστό?

Αυτό λοιπόν το ρυθμίζω για την CPU σε start 25 & full 60 βαθμούς.

chipset start 25 & full 67.

Ετσι σε κατάσταση ηρεμίας ή ελαφριών εφαρμογών παίρνω: CPU 31, PWMIC 44, CHIPSET 46 βαθμούς.

Οι μνήμες ενω είναι πανάκριβες (OCZ PLATINUM 3200 REV 2) δειχνουν χάλια στο nvperfprmance (μισή απόδοση από το nvidia reference)

ενώ οι δίσκοι μου βγάζουν στο HD TACH read speed 88 kai 12% cpu utilization.

Μάλλον κάτι κάνω λάθος???

Δεν μπορω να σε βοηθησω φιλε μου.

Ανεμιστηρακια δεν εχω ρυθμισει. Κι εγω με το στοκ ειμαι και αφου δεν κανει καθολου θορυβο ετσι κι αλλιως το εχω βαλει αν δουλευει φουλ απο τους 30 απο το biοs και το εχω παρατησει. Το ιδιο και του north. Το smart guardian δεν το δουλευω.

Βασικα το μονο "προβλημα" που αναφερεις ειναι η κακη αποδοση των μνημων στο nvperformance. Δες το απλα... Πανε στα MHz που θελεις? Εχεις βαλει τα σωστα timings απο bios. Δες τι κανουνε οι μνημες σου χοντρικα... Δηλαδη σε τι ταχυτητα πανε με τα 4 βασικα timings ρυθμισεμενα. 2-2-2-5, 2.5-3-3-8 3-4-4-8. Σε πρωτη φαση ασε τα υπολοιπα στο auto. Βρες χοντρικα τι κανουνε οι μνημες και μολις παρεις μια ιδεα, αρχισε να πειραζεις και τα υπολοιπα timings να δεις τι παιζει. Θα κερδισεις πολλα σε αποδοση αλλα απο καπου πρεπει να αρχισεις. Κανε αυτο που θελεις με τις μνημες και μη σε νοιαζει το nvperformance.

@piratis... Αμα σου λεει ο θειος Οσκαρ να βαλεις 2,4, βαζεις 2,4... :033: :116:

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες μου σε memtest φτάνουν μέχρι 55 βαθμούς.

Και σε αυτο το συμπερασμα πως εφτασες? Θερμομετρακι στις μνημες ο παιχτης???

Σε 2.8 volt@280-290 στο #5 αρχισουνε να ζεματανε και οι δικες μου χωρις spreaders. Φυσιολογικο...

Link to comment
Share on other sites

@piratis... Αμα σου λεει ο θειος Οσκαρ να βαλεις 2,4, βαζεις 2,4... :033: :116:

Yes master WU :ninja: :ninja: .

μνήμες με heatspreader(μάλλον όχι corsair)χωράνε πάντως στο 4 το δοκίμασα πριν λίγο με τις OCZ και μπαίνουν κάτω από την XP120, όταν έχεις τα heatpipes προς τα κάτω όπως έγραφε ένας τύπος στο xs

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.