Jump to content



THE DFI NF4 THREAD.....η μητρική που θα συζητηθεί ΠΟΛΥ


TASOS

Recommended Posts

Να ρωτησω κατι; Εχει παρουσιαστει σε κανεναν σας υστερα απο restart να μην βλεπει τις συσκευες απο ενα ide καναλι και μετα απο μερικα ακομα restart να δουλευουν ολα ρολοι? Συγκεκριμενα σε μενα εξαφανιζονται τα dvd και dvd-rw που ειναι μαζι σε ενα καναλι αλλα μετα επανερχονται. Τρεις φορες το εχει κανει σε ασχετες στιγμες ακομα και με ολα default.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 293
  • Created
  • Last Reply
Να ρωτησω κατι; Εχει παρουσιαστει σε κανεναν σας υστερα απο restart να μην βλεπει τις συσκευες απο ενα ide καναλι και μετα απο μερικα ακομα restart να δουλευουν ολα ρολοι? Συγκεκριμενα σε μενα εξαφανιζονται τα dvd και dvd-rw που ειναι μαζι σε ενα καναλι αλλα μετα επανερχονται. Τρεις φορες το εχει κανει σε ασχετες στιγμες ακομα και με ολα default.

Οταν την πρωτοπηρα, εχανε τα SATA. Στην αρχη που δεν ηξερα τα ορια του επεξεργαστη και τον ζοριζα για να βρω τα ορια (λιγα βολτ, μεγαλες ταχυτητες), 1 στις 10 εχανε τα 2 SATA και τα ξαναβρισκε με power off. Συνολικα δηλαδη στον 1.5 μηνα που την εχω, εχει συμβει 3 φορες την πρωτη βδομαδα. ΑΤΑ συσκευες δεν ειχε χασει ποτε...

Link to comment
Share on other sites

αφού επέστρεψα το προ nF4 SLI-D στην quest εντός 2 ωρών... DDR3 και DDR4 off δεν βλέπαν κανένα στικακι :p

έστησα το καινούργιο που ήρθε στα χερια μου :) πολύ ευχαριστημένος από το mobo αλλα απογοητευμένος από τον winnie μου :( είναι 0505 και δεν πάει ρούπι δυστυχώς :(

μέσα στον μηνα θα μπει και η δεύτερη 6600GT πάνω να δοκιμάσω και το SLI

μέχρι 1.6v τον πήγα και 3.2v μνήμες αλλα τα 220 με το ζόρι :/ οι μνήμες είναι HyperX και με τον 754 πήγαιναν μέχρι 240 με 2.8 :( μου την έσπασε ο winnie

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω αυτο που ειχε απο τη μανα του. Εχω και το καινουργιο της 10ης μαρτιου αλλα δεν το εχω περασει ακομα. Τροφοδοτικο 420 levicom. Τωρα το τι φταιει ερευναται!

Και εγω ειχα φοβιθει οταν ηταν να την αγορασω αλλα πιστευω πλεον πως ειναι καθαρα θεμα τυχης σε τι κομματι θα πεσεις.

Ωστοσο βοηθεια αν εχεις καποιο προβλημα μπορεις να βρεις παντου γιατι οι περισσοτεροι πωρωμενοι αυτην εχουν. Οποτε σε οποιο φορουμ και να ψαξεις ολο και κατι χρησιμο θα βρεις. Υπαρχει πλεον μεγαλη εμπειρια πανω στη μητρικη αυτη!

Link to comment
Share on other sites

ARJ Πόσο πήγε τελικά ο επεξεργαστής σου?

για τα παράσιτα στον ήχο, έχει τα λιγότερα εως καθόλου που έχω συναντήσει σε Onboard σύστημα ήχου, επειδή δεν είναι πάνω στην μητρική αλλά σε μονωμένο module. πιθανόν να είναι όπως αναφέρθηκε λόγω drivers δοκίμασε τους realtek που έχει το cd της μητρικής.αλήθεια παίζει μόνο με τους οδηγούς ήχους που έχει το nforce4 kit??? Γενικά πολύ παράγοντες μπορεί να φταίνε, τα ηχεία ή το καλώδιο που τα συνδέει, έχει τεράστια διαφορά ένα χύμα με ένα ποιοτικό. μπορεί να μην είναι καλή η γείωση της μπρίζας που έχει μπει το τροφοδοτικό, ή να φταίει το ηλεκτρικό σπίτι του fonzi!!! :D . σε τελική ανάλυση ένα φθηνό τσιπάκι ήχου είναι, αν θέλει κανείς υψηλή ποιότητα μάλλον πρέπει να πάρει εξτρα κάρτα ήχου.

Link to comment
Share on other sites

Νεότερα:

1) Άλλα ηχεία (yamaha) δεν κάνουν το θόρυβο στο ιδιο σύστημα και στην ίδια θέση.

2) Ο θόρυβος ακούγεται (ένα "παφ" όταν ανοίγουν φώτα κλπ) ΚΑΙ με κλειστό υπολογιστή και ανοικτή μόνο την τροφοδοσία των ηχείων (logitech 530).

---------------

3) To κάνουν και μόνα τους. Χωρίς υπολογιστή. Οταν απλά μπούνε στην πρίζα και ανοιγοκλείσει κάποιο φως.

Αρα είναι τα ηχεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Είμαι ευτυχής κάτοχος της motherboard του τίτλου του μηνύματος εδώ και 10 μέρες περίπου.

Όλα ωραία και καλά (καταπληκτικά θα έλεγα) εκτός από την παρακάτω λεπτομέρεια:

Όταν έχω ανοικτά τα ηχεία (από την έξοδο line-out του Karajan Audio Module) και το volume τους μέγιστο, όταν δεν παίζει τίποτα, διακρίνεται στο background ελαφρύς θόρυβος - φύσημα μόνο όταν κουνώ το ποντίκι.

Το φύσημα αυτό συμβαίνει μόνο στα Windows (XP Pro SP2 με όλους τους τελευταίους reference drivers).

Στο Gentoo Linux amd64 που τρέχω επίσης, δεν υφίσταται καθόλου.

Μάλιστα, με τους τελευταίους nForce4 reference drivers - αυτούς που βγήκαν πριν από 3-4 μέρες, έχει μειωθεί αισθητά, αλλά υπάρχει ακόμα.

http://66.160.185.67/vbull/vb/showpost.php?p=77928&postcount=27

Update για το παραπάνω:

Από χθες τρέχω την τελική έκδοση των Windows XP Pro x64 edition (RTM build 1830 - Service Pack 1).

Το φύσημα δεν υπάρχει καθόλου.

Ο ήχος είναι διαμάντι πραγματικά, όπως ακριβώς και με το SoundStorm της DFI nForce2 Ultra 400 MCP-T.

Link to comment
Share on other sites

ναι όντως στα 64bit windows XP πολλά πρά΄γματα έχουν δείξει βελτίωση...αλλά επειδή ακόμα είναι μπέτα δεν ξέρω τα ψιλοφοβάμει.

Πάντως δεν ξέρω αν λέει κάτι αυτό αλλά σε γνωστά μαγαζιά (ονόματα δεν λέμε microstar k chaintech) εχουντ τις περισσότερες επιστροφές ακολουθεί h DFI κυρίως όμως λόγω κατασκευαστικών προβλημάτων (κάτι για παρτίδα πήρε το αυτάκι μου)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μια δυσκολη και περιεκτική ερωτηση!!!

Να την παρω ή όχι???

Απ τη μια διαβάζω πολύ καλά λόγια για το board και απ την άλλη τα χειρότερα...

Μου εχει καρφωθει να παω να τη πάρω λόγο ρυθμίσεων και επιδόσεων σε o/c αλλά απ την άλλη τη φοβάμαι πάρα πολύ!

Η NEO2 που ειχα ηταν κομπλεξική, αν αυτη βγει χειρότερη θα σαλταρω!

Link to comment
Share on other sites

Μια δυσκολη και περιεκτική ερωτηση!!!

Να την παρω ή όχι???

Αν εισαι διατεθειμενος να διαβασεις και να ασχοληθεις μαζι της για να μαθεις τις παραξενιες της, να βαζεις τα ανεμιστηρια να την δροσιζουνε οπως πρεπει, να μην κανεις τις "καφριλες" που ακουγονται καθε λιγο.... ΠΑΡΤΗΝ. ΣΤΕΓΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΤΡΙΚΗ ΓΙΑ 939.

Αν εισαι τυπος οπου το overclocking αρχιζει και τελειωνει με ... enter bios-αλλαζω 2 πραγματακια -save and exit. ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δουλεψει σε αναμονη, αλλα τις θερμοκρασιες τις εχω ρυθμισει απο το bios... εχω βαλει ενα shutdown temperature και δεν εχω ξανασχοληθει... Δεν εχω κανει και κανα τρελλο oc για να ανησυχω για temps... Αμα ανεβει ποτε πολυ η θεμροκρασια θα κουδουνισει ή θα κλεισει ο υπολογιστης... Περαν τουτου ΟΥΔΕΝ

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι διατεθειμενος να διαβασεις και να ασχοληθεις μαζι της για να μαθεις τις παραξενιες της, να βαζεις τα ανεμιστηρια να την δροσιζουνε οπως πρεπει, να μην κανεις τις "καφριλες" που ακουγονται καθε λιγο.... ΠΑΡΤΗΝ. ΣΤΕΓΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΤΡΙΚΗ ΓΙΑ 939.

Αν εισαι τυπος οπου το overclocking αρχιζει και τελειωνει με ... enter bios-αλλαζω 2 πραγματακια -save and exit. ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ!!!

Το να κατσω να τη μαθω για να μπορεσω να τη κλοκαρω καλα δε με πειράζει.Και υπομονή εχω και όρεξη....

Αυτο που με νευριαζει ειναι να τα σκάω σε κατι και να μη δουλευει ούτε στα default!!!Εχω καει πρόσφατα και είμαι λίγο επιφυλακτικός...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει τιποτα που να το παρεις και να μην δουλευει στα default...

Ελαττωματικο hardware (επιστροφη και αλλαγη) ή ελαττωματικος χρηστης (πιο μονιμη η κατασταση)!! :023: :023:

Η κουβεντα για αγορα μητρικης δεν γινεται για το ΑΝ κατι δουλευει ή οχι στα default (μια που αυτο θεωρειται defacto) αλλα στο "πόσο" και στο "πόσο ευκολα" ανεβαινει!

Link to comment
Share on other sites

LoL η αλήθεια είναι ότι είχα περάσει απ το στάδιο του ελαττωματικού-απρόσεκτου χρήστη αλλά θελω να πιστευω ότι το ξεπέρασα [Ο χρόνος θα δείξει...]

Οπότε βουρρ για DFI κι ενα ζευγάρι καλες μνημουλες[Αμα βρω πουθενα...]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.