Jump to content



Θα αγοράζατε Mac σε τιμή PC;


DarthMoul

Θα αγοράζατε MAC στην τιμή ενός PC;  

83 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

εγω ψηφισα ναι, εχω ψηλοδουλεψει mac αλλα οχι καινουριες εκδοσεις, μου φανηκαν πολυ πιο σταθερα, τωρα αν ηθελα ενα μηχανημα, στο οποιο δεν θα επεζα παιχνιδια, και το ειχα καθαρα για δουλεια θα επερνα mac, και θα γλιτωνα την φασαρια με τον pc και τα κολληματα του.

Οσο το θεμα παιχνιδια συμφωνω οτι το pc ειναι καλυτερο, (παρολο που ειμαι κατοχος x-box ολο το βριζω, και σκεφτομαι να του βαλω λινουξ) αλλα για να εχεις ενα pc για παιχνιδια πρεπει να το αναβαθμιζεις συνεχεια, αυτο ισως ειναι το μεγαλυτερο μειονεκτημα του pc.

Ενω απο την αλλη το MAC μηχανημα που θα εχεις, θα το παρεις για δουλεια, και θα το κρατησεις, και θα ξερεις οτι δεν θα χρειαστουν αλλα χρηματα για αναβαθμιση.

οπως για παραδειγμα, το pc μου το εχω για παιχνιδια κλπ, προτειμησα να βαλω p4 για να μπορω να κανω και καποιες διπλες δουλειες, και γιατι ψηλοασχολουμε με βιντεο, αν δεν ειχα αυτες της απαιτησεις θα επερνα Α64(δεν θελω να καταληξει σε κοντρα amd vs intel, απλα λεω πως επελεξα εγω τον επεξεργαστη μου), ο φορητος που ειχα, ειχε amd επεξεργαστη, δεν με ειχε χαλασει καθολου που τον ειχα παρει πολυ πιο φθηνα σε σχεση με εναν P3.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Οχι γιατί με τα ίδια χρήματα που στηνεις PC , δεν πιστευω πως αγοράζεις mac.

Εχω στο γραφείο p3 1200~ με win2000pro sp4 , και ουδέποτε έχει κολλήσει μέσα σε 2χρόνια [σοβαρό κολλημα όχι ''no response''] είπαμε π3..., παρόλο που του εχω φερθει βαναυσα.

Το πισι σε ευελιξια δεν πιάνεται ,. αυτή είναι η πληρωμή που σου προσφέρει το mac[σταθερότητα] , σε αντίτιμο της ευελιξίας....

Βεβαια και ενα g5 δεν θα με χάλαγε , αλλα όχι οτι το κυνηγώ.

Απλό προσωπικό μου παράδειγμα είναι ότι μετά απο 2+ χρόνια[axp2.4] με 300~ εuρω άλλαξα mobo+cpu και είδα και πάλι φώς.... εκεί στηρίζω την ψήφο μου λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

KATAΡΧΗΝ ΑΝ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ PC

H απαντηση μου ειναι = NAI NAI NAI !!!!

Εγω εχω εναν Dual G5 1,8 Ghz

Χωρις να εχω προβλημα με τα PC (,μαλιστα μολις εφτιαξα καινουργιο με athlon.)

Παιδια βλεπω πολους apo σας να μιλατε χωρις να εχετε η εστω Δουλεψει σε MAC. Και ειμαι σιγουρος οτι ολοι αν ειχατε ασχοληθει λιγο με τον MAC η απαντηση σε αυτο το θεωρητικο επιπεδο που εθεσε ο φιλος μας θα ηταν απολυτο

ΝΑΙ ( με εξαιρεση ισους καποιος φανατικους Microsoftpicakides)

Θα ηθελα να θειξω καποια πραγματα που ειπωθυκαν.

Δεν θα αγοραζα Mac , εκτος αν ηθελα να δουλεψω επαγγελματικα με video/audio editing. Οι σημαντικοτεροι λογοι ειναι οτι το mac δεν το φτιαχνεις αλλα το αγοραζεις... Δεν μπορεις να βαλεις οτι hardware θες, δεν μπορεις να επεμβεις ευκολα στο εσωτερικο του, δεν μπορεις να βρεις τοσο ευκολα software αλλα και οι τιτλοι παιχνιδιων ειναι περιορισμενοι.

__________________

1)Μιλησατε οτι δεν αναβαθμιζονται.

Σιγουρα η αναβαθμηση η το κτισιμο ειναι απο αδυνατη μεχρι περιορισμενη,Χωρις αυτο να ειναι ενασ αρνητικος παραγοντας.

Και Μαλλον ειναι θετικος Οσον αφορα το θεμα της συμβατοτητας των επιμερους συσκευων τοσο μεταξυ τους ,οσο και με το λειτουργικο MAC' OSX

Μιλαμε για εργοστασιακη ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ κανενα PC δεν στο εγγυατε αυτο και ποσο μαλλον Η ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΚΔΟΣΗ ΤΩΝ WINDOWS.

2) SOFTWARE

Καταρχην οταν αγοραζεις εναν ΜΑC δεν παιρνεις Mονο εναν Xazo MEdia Player,, enan INTERNET EXPLORER ,KAI ENAN MESSENGER, και αλλες αηδιες της microsoft.

σοβαρευτητε ρε... για να βρισκεις software με ματοκυαλι. Ή για να το ανοιγεις και να βλέπεις μέσα ένα καλοστιμμενό PC με sata vga ... ?

Καλα αυτο ειναι για γελια εγω απλα ερωτω = Το MACΟS X ειναι ενα καλλοστημενο pC ή τα WINDOWS ειναι ενα κακοστημενο MACOS ?????????

ΑΝΑΜΦΗΣΒΗΤΗΤΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ( AΡΕ ΚΛΕΦΤΗ BILLY GATES)

Τωρα οσον αφορα το δυσευρετο software ειναι μια πραγματικοτητα. ΑΛΛΑ ΠΟΥ? Στην Μαρμελλαδα...σορρυ Ελλαδα που ζουμε ολοι μας. Γιατι εξω βρισκεις τα παντα απο γνησια μεχρι οτι θες .

Σιγουρα ισχθει SOFTWARE MACOS X < SOFTWARE WINDOWS αλλα με εξαιρεση τα παιχνιδια ειναι λιγα τα προγραματα τα οποιοα δεν υπαρχουν σε ΜΑCOS.

Αντιθετα Υπαρχουν προγραμματα στο MACOS τα οποιοα Δεν υπαρχουν σε PC και ειναι κατα πολλυ ανωτερα απο τα αντοιστοιχα των PC

Οχι γιατι στα PC εχω το δικαιωμα της επιλογης (φτιαχνω οπως θελω) και το λογισμικο ειναι φθηνοτερο και πιο ποικιλο...

Αν θελω αλλαγη επιλεγω Debian Linux!(Η οποια διανομη προτιμαει ο καθενας τεσπα!)!!!

3).

Ε ΝΑΙ στα pC το λογισμικο ειναι φθηνοτερο= (τσαμπα απο τον φιλο μου η αντιγραμμενο)

ΚΑΙ Επισησ στα PC εχω το δικαιωμα της επιλογης φτιαχνω οπως θελω = Θελω ασυμβατοτητα και προβληματα εδω και τωρα!!!!.

Το πισι σε ευελιξια δεν πιάνεται ,. αυτή είναι η πληρωμή που σου προσφέρει το mac[σταθερότητα] , σε αντίτιμο της ευελιξίας. Τι ενωεις?

Η δικια μου Γνωμη ????????? = TO MAC αξιζει να το παρεις και στην τιμη που εχει σημερα. ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΑΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΕΝΟΣ PC?

1)ΜΑCOS X vs WINDOWS xxxx(οτιδηποτε) =ΜACOS με διαφορα.

2)Επιδοσεις? νομιζω οτι της postarane alloi.

3)G5 vs PC CPU = G5 .

Γνωριζω οτι απο αυτα που γραφω ποιλοι θα πουν οτι κανω το εξυπνο!

Εγω απλα μιλαω σαν ατομο γιος Γραφιστα και μουσικου που ασχολειται με MAC ( kai AMIGA ) απο τα 5 χρονια μου.

ΚΑΙ να κανω μια ιστορικη αναδρομη θυμαμαι οτι οταν ειχαμε τα πρωτα καλλα MACINTOSH με λειτουργικο 7,1 τα PC ηταν κατι αμστραδ με DOS kai oute και δεν ειχανε να δειξουνε τιποτε.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Το ουσιαστικότερο δημοψήφισμα στο pctechnology ως τώρα.

Ψήφισα ναι, αλλά αυτή η καταραμένη η Apple γιατί δεν ανοίγει λιγουλάκι την πλατφόρμα της; Και δεν εννοώ μόνο στο λογισμικό αλλά και στο υλικό. Έχει κάνει πολλές λάθος κινήσεις ως τώρα και η τελευταία της απόπειρα προ δεκαετίας για κλώνους απέτυχε οικτρά. Πρέπει να αλλάξει πολιτική για να ρίξει τις τιμές της και να τραβήξει κόσμο. Για να αλλάξει τα νούμερά της στις πωλήσεις πρέπει να εισβάλει στα σχολεία, στα πανεπιστήμια και στα εφηβεικά δωμάτια σαν παιχνιδομηχανή.

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ αμα η APPLE ανοιξει λιγο την πλατφορμα της ειναι σαν να σκαβει τον λακο της.

Φαντασου οτι με το να πουλαει το λειτουργικο μαζι με το μηχανημα το προστατευει απο την πειρατια. Δεν μπορεις να αγορασεις Πειρατικο Μηχανιμα.

Αλλα ας πουμε οτι βγαλει μια εκδοση MACOS X gia PC τοτε δεν προκειται να πουλησει σχεδον κανενα δικο της μηχανημα. Συν οτι τα λεφτα που θα χανει απο τα κλεψειτυπα.

Και μην συγκρινεις τα πραγματα γενικως με αυτα που γινονται στην ΕΛΛΑΔΑ.

Ας πουμε οτι η ελλαδα εχει 5000 PC στα σχολεια ολα φτηνα PC ενω στην αμερικη εχουν δεν ξερω ποσα , και απο αυτα το 1/3 ειναι apple.

Eξελιγμενα συστηματα apple εχουν χρησιμοποιηθει και απο την nasa σε δορυφορους και αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Έτυχε και πέρασε από τα χέρια μου ένας G4 τα Χριστούγεννα... αυτό που μου έκανε πολύ καλή εντύπωση είναι η ΑΨΟΓΗ ποιότητα κατασκευής, πραγματικά το καθετί που υπάρχει μέσα στο tower του mac είναι τοποθετημένο στο ιδανικότερο σημείο. Μπορώ απλά να φανταστώ τι αριστούργημα θα είναι ο Dual G5, με τις χωριστές ζώνες ψήξεως για τα δύο CPU :)

Από την άλλη τόσο το MacOS 9 όσο και το Χ δεν μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί κάνουν τόσο ντόρο οι mac-όπληκτοι.

Συμπέρασμα: θα αγόραζα Mac, αν είχε λειτουργικό Windows ;)

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ αμα η APPLE ανοιξει λιγο την πλατφορμα της ειναι σαν να σκαβει τον λακο της.

Φαντασου οτι με το να πουλαει το λειτουργικο μαζι με το μηχανημα το προστατευει απο την πειρατια. Δεν μπορεις να αγορασεις Πειρατικο Μηχανιμα.

Αλλα ας πουμε οτι βγαλει μια εκδοση MACOS X gia PC τοτε δεν προκειται να πουλησει σχεδον κανενα δικο της μηχανημα. Συν οτι τα λεφτα που θα χανει απο τα κλεψειτυπα.

Και μην συγκρινεις τα πραγματα γενικως με αυτα που γινονται στην ΕΛΛΑΔΑ.

Ας πουμε οτι η ελλαδα εχει 5000 PC στα σχολεια ολα φτηνα PC ενω στην αμερικη εχουν δεν ξερω ποσα , και απο αυτα το 1/3 ειναι apple.

Eξελιγμενα συστηματα apple εχουν χρησιμοποιηθει και απο την nasa σε δορυφορους και αλλα.

Το MacOS X το πουλανε και χωρις τον Mac απο οτι ξερω,η Apple ποιο παλια αφηνε και αλλους να φτιαχνουν Mac Συμβατα το κολπο δεν επιασε καθως δεν αυξησε το μεριδιο σε Mac συστηματα στην αγορα και η NASA ειχε χρησιμοποιησει Αmiga συστηματα και εχει ακομα για να ελεγχει δορυφορους,Titan II,ΙΙΙ εκτοξευτες κτλ...........

http://www.polyphoto.com/upchug/AEcastro.html

post-80-1442173996,1422_thumb.jpg

post-80-1442173996,1997_thumb.jpg

post-80-1442173996,2746_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αγόραζα ποτέ Mac ούτε και κανένα άλλο έτοιμο μηχάνημα .

Το μηχάνημα μου θέλω να το στήνω εγώ …. Κομμάτι κομμάτι .

Γιατί έτσι μου αρέσει , γιατί μόνο έτσι θεωρώ ότι είναι δικό μου .

Σε κάθε άλλη διαφορετική περίπτωση είναι απλά ένα άψυχο κουτί με ανεμιστήρες που κάνουν βββββββββββ .........

:005: ... :005: .... :005:

Link to comment
Share on other sites

Το MacOS X το πουλανε και χωρις τον Mac απο οτι ξερω,η Apple ποιο παλια αφηνε και αλλους να φτιαχνουν Mac Συμβατα το κολπο δεν επιασε καθως δεν αυξησε το μεριδιο σε Mac συστηματα στην αγορα

Ναι το πουλανε αλλα που θα το χρησιμοποιησεις? στο PC?

Το μεμονομενο Λειτουργικο Ειναι για οσους εχουν πιο παλιο συστημα και θελουν να αλλαξουν.

Οποιος αγοραζει κανουργιο μηχανημα G5 το πληρωνει ετσι και αλλιως στην τιμη.

Οποτε κανεις δεν το παιρνει γιατι το εχει Ηδη.

Οταν ειπα οτι το προστατευει απο την πειρατια το κανει πρακτικα μεσω αυτου του συστηματος.

Οσο για τα συμβατα εχεις καπιο δικιο ως προς το οτι δεν ειχαν περαση.Βασικα δεν ειχε νοημα γιατι οι τιμες απο τα μαμισια δεν ειχαν τεραστια αποσταση .

Link to comment
Share on other sites

@assasine. Κάποια προβλήματα είναι καθαρά πρακτικά στους υπολογιστές. Δεν τα λύνεις γιατί το κόστος της λύσης είναι μεγαλύτερο από το κέρδος. Κατ'αρχήν η πλατφόρμα δεν είναι της Apple για να την ανοίξει. Είναι της IBM. Αν έχεις προσέξει τα τελευταία δύο χρόνια η IBM ξεφορτώνεται ότι commodity hardware κατασκευάζει και στρέφεται σχεδόν αποκλειστικά στο software, τα services, το support καιτους PPC.

Η κατασκευή του PPC σαν chip είναι μακράν ακριβότερη και δυσκολότερη ενός x86 αφού είναι chip που τρέχει σε μεγάλο εύρος συσκευών και όχι μόνο σε υπολογιστή. Από παιχνιδομηχανή μέχρι mainframe. Από την άλλη το ίδιο εργοστάσιο κατασκευάζει και άλλα τρία chips, τους MIPS, του PA-RISC και τους Alpha. Άρα μια αύξηση στην ζήτηση σημαίνει ακριβές επενδύσεις και κυρίως χρονοβόρες. Υπάρχει μια αντίληψη στα marketing που λέει "Καλύτερα να μην πουλάς παρά να μην μπορείς πουλήσεις. Αποφεύγεις την απώλεια του μελλοντικού πελάτη". Πριν έξι μήνες περίπου η IBM ανακοίνωσε πως ανοίγει την πλατφόρμα του PPC. Αυτό δείχνει ότι σιγά σιγά πηγαίνει εκεί ζητάς.

Όσον αφορά το εύρος του hardware που υποστηρίζει ο MAC μάλλον είναι παρεξηγημένη περιπτωση. Ο MAC, μέσω usb, θα υποστηρίξει σχεδόν ότι και το x86 PC. Από PCI/PCI-X, όλοι οι μεγάλοι κατασκευαστές βγάζουν ότι βγάζουν και στο x86 PC αλλά λίγο ακριβότερα λόγω bios. Φυσικά πάντα μπορείς να αγοράσεις την x86 PC έκδοση της κάρτας, να κάνεις flash το bios και να την βάλεις στο MAC αποφεύγοντας το παραπάνω κόστος. Δεν θα δουλέψουν μόνο οι κάρτες που έχουν x86 assembly firmware, όπως αυτές της NVidia.

Φυσικά τα προβλήματα hardware ασυμβατότητας είναι ανύπαρκτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα έπερνα MAC. Ποτέ δεν έχω δουλέψει με τέτοια πλατφόρμα και έχω ακούσει τα καλύτερα, ειδικά για εφαρμογές που κάνουν πολλούς μαθηματικούς υπολογισμούς (simulations, numerical analysis, ...)

Link to comment
Share on other sites

Το πισι σε ευελιξια δεν πιάνεται ,. αυτή είναι η πληρωμή που σου προσφέρει το mac[σταθερότητα] , σε αντίτιμο της ευελιξίας.

Ευχαριστω.

Ευελιξία = Hardware Αλλάζω το παραμικρό εξάρτημα του είτε αυτό είναι απο modem , εώς επεξεργαστής-μητρική σε χρόνο ελάχιστο [παραγγελία] . Αντίθετα με τα mac που απ'΄όσο έχω ακούσει έχουν εξειδικευμένο service. Το αντιτιμο στο παραπάνω είναι πως τα mac έρχονται με συγκεκριμένα περιφεριακα ''δεμένα '' και γιαυτο εξαλείπτονται οι περιπτώσεις βλάβης μη σωστης συνεργασλιας περιφεριακών [σταθερότητα] .

Ευελιξία = Software αγοράζω καινουριο πισι η φορμαρώ το ήδη υπάρχον χωρίς να έχω λειτουργικό , αφου στην χειρότερη όλων 1 απο τους 5 γνωστους μου θα έχει έστω winxp :026: -2000 :026: - mill :043: 98 :043: .

η αν νιώθω ''έτοιμος'' πάω στο περίπτερο και πάιρνω linux.

Tώρα όσον αφορά το service- υποστήριξη θα μπορούσε κάποιος απο Επαρχία κατοχος Mac να μας πεί τις εντυπώσεις του απο service , μιας και mac δεν είχα ποτέ μου .

Επισημαίνω πως δεν θα με χάλαγε 1 , απλως αυτην την περίοδο δεν είμαι διατεθιμένος , ούτε πιστευω πως θα βγώ ωφελημένος με την διάθεση του ποσου που ζητά η rainbow για G5.

Edit off topic . με λίγο φροντίδα το πισι και ειδικά με winxp-2000 , είναι πολύ μα πάρα πολυ σταθερότατο . Μιας και όλο για κολλήματα ακουω και κολλήματα δεν βλέπω.

Γράφεις κανα 20 dvd την ημέρα ? κάνε ενα defrag μια φορά την βδομάδα.

Βάζεις βγάζεις συσκευές-προγράμματα και γενικά αναπροσαρμόζεις ? Τρέξτε tuneup utilities2004 να δείτε για πότε ελαφραίνει το πισι και ξεμπλοκάρει η registry .

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ δεν θα έπερνα. Η APPLE από την αρχή της δημιουργίας της "σνόμπαρε" τον πολύ κόσμο και ήθελε ΌΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΠΑΡΤΗ ΤΗΣ. Ουσιαστικά ουδέποτε ανοίχτηκε στον πολύ κόσμο. Άρα γιατί εγώ να πάω γυρεύοντας. Τα περί αντιγραφής είναι μ@λ@κίες, μια κι καμμιά εταιρεία δεν έχει αντιγραφεί τόσο πολύ όσο η Μ$. Και πού είναι η Μ$; και πού η APPLE;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αρκούσε μόνο η αλλαγή τιμής.

Θα ήθελα ΠΟΛΥ περισσότερη ελευθερία στην επιλογή hardware.

Σήμερα , τουλάχιστον από την rainbow , είμαι αναγκασμένος να αγοράσω κάποια πράγματα (πχ μνήμες , σκληρό , κάρτα γραφικών) από πολύ περιορισμένη ποικιλία , σε πολύ φουσκωμένες τιμές.

Αν όχι τίποτα άλλο , θα μπορούσε να προσφέρει επιλογή barebones πακέτου , πχ cpu-mobo-case-psu και να με αφήσει να διαλέξω ελεύθερα τα υπόλοιπα.

Αν έκανε κάτι τέτοιο , ίσως να έπαιρνα έναν mac για το σαλόνι , μια που τουλάχιστον σε εμφάνιση δεν πιάνονται.

Για την απόδοση , παραξενεύομαι με αυτά που διαβάζω.

Ξεχάσαμε φαίνεται το ρεζιλίκι της apple , όταν χρειάστηκε να κλέψει για να αποδείξει οτι ο dual G5 2.0Ghz μπορούσε να παίξει "στα ίσια" με τους P4 και Xeon εκείνης της εποχής....

Ή πως όποτε μιλάει για απόδοση ή features , η apple , πάντα "ξεχνάει" τους opteron....

Για το link που πόσταρε κάποιος , απλά δεν συγκλονίζομαι από το γεγονός οτι οι (πανάκριβοι) dual G5 είναι καλύτεροι σαν workstations από τους P4 3Ghz και A64 3500+.

Μόνο που θα ήθελα περισσότερα benchmarks και περισσότερες πληροφορίες για τις συνθήκες του test.

Και ακόμα περισσότερο θα ήθελα να περιλάμβανε PC αντίστοιχου κόστους (κορυφαίους A64 , P4 , FX , EE και κυρίως dual & quad opteron).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.