Jump to content



Θα αγοράζατε Mac σε τιμή PC;


DarthMoul

Θα αγοράζατε MAC στην τιμή ενός PC;  

83 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Το OSX αν και βασίζεται σε freeware OS (ή όπως αλλιώς λέγεται) είναι δωρεάν?

Όχι. Κοστίζει κάπου 99 ευρώ. Αλλά υπάρχει και σε opensource έκδοση που είναι δωρεάν και το λένε OpenDarwin. Το Open Darwin το ετοιμάζουν και για x86 και μπορείς να το κατεβάσεις αλλά είναι ακόμα beta. Αυτά πληροφοριακά. Η ουσία του poll είναι αλλού.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Θα αγόραζα. Δούλεψα για κάποιο διάστημα σε ένα φίλο και έχω μείνει με τις καλύτερες εντυπώσεις.

Σχετικά με τα προγράμματα, στην εποχή που "ζούμε" δεν νομίζω ότι θα είναι πολύ δύσκολο και στο κάτω κάτω αν χρειαζόμαστε τόσο πολύ μια εφαρμογή ας την αγοράσουμε

Link to comment
Share on other sites

OK,

κόσμε, είναι απλό, η αλλαγή πλατφόρμας είναι τρομακτική.

Η λειτουργικότητα είναι παρόμοια αλλά πρέπει να συνηθήσεις το τι σημαίνει να κάνεις μεταγλώττιση (compile) με εργαλεία που απαιτούν βιβλιοθήκες και άλλα τινά, να μάθεις τι σημαίνει να ελέγχεις το συστημά σου κλπ κλπ

Οπότε για σκεφτείτε την αλλαγή από DOS σε Windows 95 ή χειρότερα από Windows 98 σε Solaris/SCO/HP-UX/AIX?

Δεν είναι σωστό να συγκρίνουμε πράγματα που από την μία έχουν ταυτιστεί με κάποιες εφαρμογές από την άλλη όμως, το δίλλημα μπορεί να είναι και για INTEL vs Power PC

δεν υπάρχει διαφορά θεωρητικά αν χρησημοποιείς το ίδιο λειτουργικό... και όμως υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

ημουν ετοιμος να γραψω πολλα, αλλα ισως δεν εχει νοημα.

ναι, παω οπου να ναι αρκει να με συμφερει,

και κυριως να με συμφερει σε ευκολια να βρω και να κανω αυτο που θελω.

ειτε μιλαμε για hardware ειτε για software

αμα βρω αλλου συμφεροτερα (συνολικα), θα παω :003:

προς το παρον δε βρισκω

Link to comment
Share on other sites

@asam. Κανείς δεν είπε ότι η αλλαγή πλατφόρμας είναι κάτι εύκολο. Ειδικά αν το κάνεις για πρώτη φορά και αν πηγαίνεις σε διαφορετική αρχιτεκτονική. Από την στιγμή όμως που υπάρχει η εφαρμογή που σε καλύπτει, το κόστος είναι ίδιο και η ποιότητα λειτουργικού και software είναι καλύτερη, τελικά αξίζει τον κόπο. Αλλιώς δεν θα το έκανε κανείς. Γι αυτό άλλωστε όσοι φεύγουν από windows για να πάνε αλλού, τελικά επιστρέφουν ελάχιστοι, αν επιστρέφει κανένας.

@Dellatolas. Αν κατάλαβα καλά εννοείς πως αν βρεις software να κάνει την δουλειά που θέλεις, θα πήγαινες σε άλλο λειτουργικό. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω φυγει για mac. Ανεπιστρεπτι. Τα ρημαδια τα λεφτα να μαζεψω!

Οσο για επιδοσεις δειτε εδω

http://www.rainbow.gr/apple/testmac_pc.html

Kαι για υποστηριξη on line community (ελληνικη) εδω

www.helmug.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αγοραζα Mac , εκτος αν ηθελα να δουλεψω επαγγελματικα με video/audio editing. Οι σημαντικοτεροι λογοι ειναι οτι το mac δεν το φτιαχνεις αλλα το αγοραζεις... Δεν μπορεις να βαλεις οτι hardware θες, δεν μπορεις να επεμβεις ευκολα στο εσωτερικο του, δεν μπορεις να βρεις τοσο ευκολα software αλλα και οι τιτλοι παιχνιδιων ειναι περιορισμενοι.

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο JimmyFox! Καλη ιδεα το pc για παιχνιδομηχανη ΜΟΝΟ. Μονο XP χωρις χαζο service pack , antivirus , firewall κτλ που κανουν το συστημα θεοβαρο! Μονο ΧΡ , directx9 και drivers. Σφαιρα θα πηγαινε!

Φαινεται παντως πολυ καλη αγορα ενα mac.

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο JimmyFox! Καλη ιδεα το pc για παιχνιδομηχανη ΜΟΝΟ. Μονο XP χωρις χαζο service pack , antivirus , firewall κτλ που κανουν το συστημα θεοβαρο! Μονο ΧΡ , directx9 και drivers. Σφαιρα θα πηγαινε!

Φαινεται παντως πολυ καλη αγορα ενα mac.

To άμεσο κόστος είναι μεγαλύτερο από αυτό του pc. Αλλά μακροπρόθεσμα κερδίζεις γιατί γλυτώνεις τις αναβαθμίσεις, έχει μεταπωλητική αξία και λιγότερη ψυχική ωδίνη :)
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο αλλα προσπαθω να κανω register στο www.helmug.gr και μου βγαζει μια λευκη σελιδα απο χθες! Το ακριβες λινκ ειναι αυτο http://www.helmug.gr/user.php?op=register&module=NS-NewUser .

Κανει κατι λαθος η φωτιαλεπου μου ή τα'χει ψιλοπαιξει το site?

Link to comment
Share on other sites

Οχι γιατι στα PC εχω το δικαιωμα της επιλογης (φτιαχνω οπως θελω) και το λογισμικο ειναι φθηνοτερο και πιο ποικιλο...

Αν θελω αλλαγη επιλεγω Debian Linux!(Η οποια διανομη προτιμαει ο καθενας τεσπα!)!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα αγοραζα μονο αν μου περισσευαν χρηματα και δεν ειχα τι να τα κανω.

Αλλιως, εχοντας 2 pc τωρα(τα οποια κανουν ολα οσα θελω + overclocking) στα οποια μπορω να εχω και linux, δεν βλεπω καποιο λογο να εκανα μια τετοια αγορα.

Link to comment
Share on other sites

Στον MAC αυτή την στιγμή τρέχουν καμμιά 20αριά διανομές linux μεταξύ των οποίων σχεδόν όλες οι γνωστές και μεγάλες. Και τα benches το βγάζουν 10% γρηγορότερο του OS X. Πάντως η αλήθεια είναι ότι την φιλικότητα του OS X δεν την φτάνει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μηχάνημα το χρησιμοποιώ για δουλειά για να είμαι συμβατός με την εταιρία που συνεργάζομαι. Αναγκαστικά πρέπει να δουλεύω σε PC. Αν υπάρξει ποτέ καθολική μετάβαση των επιχειρήσεων σε λειτουργικό διαφορετικό από τα windows εννοείται ότι θα ακολουθήσω για να είμαι συμβατός μαζί τους.

Όπως καταλαβαίνεις το παιχνίδι θα το παίξουν (αν το κάνουν ποτέ) οι μεγάλοι παίχτες που λέγονται δημόσιο, πολυεθνικές, κλπ. Στη συνέχεια θα ακολουθήσουν και οι παρατρεχάμενοι, ένας από τους οποίους είμαι και εγώ.

Για την πάρτη μου πάντως θα ήθελα να το γνωρίσω το MAC.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.