Jump to content


Καμιά Γνώμη Thermaltake Armor VA8000 SWA - Silver Alu?


cakrit1442169096

Recommended Posts

Βασικά σκέφτομαι να αλλάξω το HEC 6A19 MIDI-PRO με τό Armor της thermaltake. Ακούω απόψεις για το συγκεκριμένο κουτί... μου φαίνεται πάντως ανώτερο από το stacker. (έχει και παράθυρο onboard :p)

http://www.thermaltake.com/xasercase/armor/va8000swa/va8000swa.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Αν σου αρέσει εμφανισιακά (εμένα πάντως μου αρέσει) και δεν "πονέσεις" με τα € που θα δώσεις τότε χτύπα το.

Είναι σίγουρα ένα κουτί που θα το κρατήσεςι αρκετό καιρό και δεν έχεις σχεδόν ποτέ πρόβλημα χώρου.

Αυτό που λες για το παράθυρο, και στο stacker μπορείς να βάλεις και επιπλέον το stacker έχει χώρο και για 2ο τροφοδοτικό (αν σε ενδιαφέρει)

Η τελικά απόφαση είναι δική σου και καθαρά υποκειμενική, αναφέρομαι στο θέμα των €, μιας και γι αυτό συνήθως κάποιοι δεν προτιμούν τα Tt.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρέσει εμφανισιακά (εμένα πάντως μου αρέσει) και δεν "πονέσεις" με τα € που θα δώσεις τότε χτύπα το.

Είναι σίγουρα ένα κουτί που θα το κρατήσεςι αρκετό καιρό και δεν έχεις σχεδόν ποτέ πρόβλημα χώρου.

Αυτό που λες για το παράθυρο, και στο stacker μπορείς να βάλεις και επιπλέον το stacker έχει χώρο και για 2ο τροφοδοτικό (αν σε ενδιαφέρει)

Η τελικά απόφαση είναι δική σου και καθαρά υποκειμενική, αναφέρομαι στο θέμα των €, μιας και γι αυτό συνήθως κάποιοι δεν προτιμούν τα Tt.

H τιμούλα είναι στα επίπεδα του stacker χωρις παράθυρο και νομίζω οτι για ένα καλό κουτί 150-170 ευροπουλα δεν είναι πολλα

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σκέφτομαι να αλλάξω το HEC 6A19 MIDI-PRO με τό Armor της thermaltake. Ακούω απόψεις για το συγκεκριμένο κουτί... μου φαίνεται πάντως ανώτερο από το stacker. (έχει και παράθυρο onboard :p)

http://www.thermaltake.com/xasercase/armor/va8000swa/va8000swa.htm

Δεν θα έδινα τα € για αυτό το case.

Σε καμία περίπτωση δεν είναι ανώτερο από το stacker...

Με τα € που διαθέτεις καλύτερα πήγαινε σε stacker.

Link to comment
Share on other sites

cakrit συμφωνώ και εγώ ότι τόσα χρήματα αξίζουν για ένα κουτί, και εγώ κάπου τόσα είχα δώσει πάλι για Tt)

Δεν θα έδινα τα € για αυτό το case.

Σε καμία περίπτωση δεν είναι ανώτερο από το stacker...

Με τα € που διαθέτεις καλύτερα πήγαινε σε stacker.

soler o αντι-Thermaltake:003::003::003:

Ειλικρινά, όταν απαντούσα στον cakrit σκεφτόμουνα τι μπορεί να απαντήσεις...

Δεν σε κατηγορώ (για να μην παρεξηγηθούμε, απόψεις είναι αυτές...

Link to comment
Share on other sites

soler o αντι-Thermaltake:003::003::003:

Ειλικρινά, όταν απαντούσα στον cakrit σκεφτόμουνα τι μπορεί να απαντήσεις...

Δεν σε κατηγορώ (για να μην παρεξηγηθούμε, απόψεις είναι αυτές...

:D:D:D

Δεν ειμαι αντι-Thermaltake είμαι αντι-Xaser...

Ειδικά τα xaser...για τα λεφτά τους είναι απαράδεκτα.

Link to comment
Share on other sites

Bασικα το armor απλως εχει καποιες παραπανω καινοτομιες απο το stacker και αυτες οφειλονται οτι ειναι πιο καινουριο!

Αλλα δεν νομιζω οτι ειναι και καλυτερο!

Ισα ισως και παλι...

Εγω δεν θα επερνα ποτε το armor γιατι πολυ απλα δεν μου αρεσουν οι αντιγραφες!

Εν τελει εγω λεω αφου ειναι να δωσεις τα ευρωπουλα δωστα και παρε ενα stacker!

Link to comment
Share on other sites

Bασικα το armor απλως εχει καποιες παραπανω καινοτομιες απο το stacker και αυτες οφειλονται οτι ειναι πιο καινουριο!

Όταν λες καινοτομίες τι εννοείς?

Δεν ειπάρχει καμία καινοτομία...μια αντιγραφή είναι με αλλαγμένο look...

Link to comment
Share on other sites

:D:D:D

Δεν ειμαι αντι-Thermaltake είμαι αντι-Xaser...

Ειδικά τα xaser...για τα λεφτά τους είναι απαράδεκτα.

Tα X-aser περιλαμβάνουν τεράστια γκάμα απο cases.(είναι ολόκρηρη σειρά).Έχεις κάποιο λόγο που το λές αυτό.?

Link to comment
Share on other sites

Tα X-aser περιλαμβάνουν τεράστια γκάμα απο cases.(είναι ολόκρηρη σειρά).Έχεις κάποιο λόγο που το λές αυτό.?

Τα συγκεκριμένα κουτιά ποιοτικά και εργονομικά σε σχέση με την τιμή τους είναι απαράδεκτα.

Εξωτερικά ίσως να είναι όμορφα πάντως από ποιότητα δεν έχουν καμία σχέση ακόμα και με πολύ φθηνότερα κουτάκια(πάντα σε σχέση με την τιμή τους.)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τώρα συγκρίνεις τα Thermaltake με τα φτηνά κουτιά και τα βάζεις στην ίδια κατηγορία?Μήν τα ισοπεδώνουμε όλα...

Άν το πιστέυεις αυτό δώσε μας αποδείξεις, ή links με reviews, και μήν είσαι τόσο απόλυτος για την σειρά X-aser.Υπάρχουν πάρα πολλοί εδώ μέσα που έχουν Thermaltake κουτί και δέν νομίζω να το αγόρασαν τυχαία ή το ξεχώρισαν απο ένα φτηνό κουτάκι και αποφάσισαν να παρουν το Thermaltake.

Link to comment
Share on other sites

Cakrit,

θεωρώ όλα τα κουτιά αυτής της κατηγορίας τιμής και των συγκεκριμένων εταιρειών (Tt, Coolermaster κτλ) πολύ καλά. Βέβαια πέρα από το υποκειμενικό θέμα της εμφάνισης, υπάρχουν 2 αντικειμενικά κριτήρια που θα αξιολογήσεις ένα case:

1. Ο διαθέσιμος χώρος, η διαμόρφωση του και οι λοιπές σχεδιαστικές ευκολίες (καλές αποστάσεις για μανούβρες εγκατάστασης, ράγες και κλιπς για την στερέωση συσκευών, λειασμένες λαμαρίνες για να μην κόβεσαι , βάσεις για fans κτλ κτλ)

2. Η τιμή

Έχω πάψει εδώ και πολύ καιρό να αγοράζω από την "φωτογραφία" κάποιου περιφερειακού. Ότι φαίνεται ωραίο δεν είναι απαραίτητα και το καλύτερο, απότε μια βόλτα από κάποιο μεγάλο κατάστημα που διαθέτει ποικιλία από cases θα σε βοηθήσει να εκτιμήσεις ένα κουτί από κοντά.

Τέλος, θα διαφωνήσω ότι 150-170 ευρώ είναι λίγα. Κατά την άποψη μου είναι πάρα πολλά ειδικά όταν τα κουτιά δεν έχουν τροφοδοτικό. Μιλάμε για 10 κιλά λαμαρίνα με 5 κομμάτια πλαστικό των οποίων το κόστος κατασκευής είναι γελοίο. Όπως επίσης γελοία είναι και τα υπόλοιπα κόστη (κόστος μεταφορικών, εκτελωνισμού κτλ).

Μπορεί τα no-name κουτιά να μην δείχνουν ποιοτικά (και συνήθως δεν είναι) αλλά χρησιμεύουν σαν ένδειξη της πραγματικής αξίας αυτής της κατηγορίας προιόντων. Πως διάολο βγάζει κέρδος ένα μαγαζί πουλώντας mid-tower με τροφοδοτικό (έστω της πλάκας) για κάτω από 40 ευρώ, και τα μισά πλέον κουτιά που συζητάμε εδώ μέσα καβαλάνε χαλαρά τα 150 ευρώ και πρέπει να πάρεις και εξτρά τροφοδοτικό?

Οπότε τσέκαρε με προσοχή τι θές και αν πραγματικά το θες, και αν στο τέλος εξακολουθείς και γουστάρεις, ακούμπα τα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kerneld,

Επειδή έχω δεί στην ζωούλα μου πάρα μα πάρα πολλά κουτιά, τα κουτια της κατηφορίας 40-80 € με psu που λες δεν μπορεί να είναι αντιπρωσοπευτικα. Δες ποιότητα λαμαρίνας, δεν μιλάω για το οτι μπορείς να χασεις κανα δαχτυλο εκει μέσα, οχι μόνο αυτο, αλλα και οι συντονισμοι.

Όσον αφορά για τα 150-180 ξέρω οτι είναι πολλά για ένα κουτι. Αλλά δες και λίγο χαμηλότερα. Για μένα οι τιμές των lanparty, tsunamy, Xaser και πολλών άλλων κουτιών μου ακούγοντε τελείως παράλογες.

Για τα 2 κουτιά που μιλάμε έκανα μία μικρή λίστα με συν και κατά η οποία απαντάει και στα παραπάνω posts.

Stucker: εμφανισιακά πιο επιβλητικο. Γιατί όμως δεν υπάρχει επιλογη να το αγοράσεις με window??????? γιάτι αν πούμε οτι βάζω το window kit και το 4-in-3 Device Module το οποίο θεωρώ απαραίτητο, τότε πάμε 100€ πιο πάνω. και με 100 ευρω πιο πάνω αλλάζουμε 2 κατηγορίες κουτιών. Από την άλλη βεβαια έχει το πλεονέκτημα του 2ου PSU.

Armor:παραπάνω internal 3.5, 2 μπλε 12cm fans (10-15€ το ένα) γιατί μιλάμε οτι πρέπει να το κάνουμε να φαίνεται και λιγο ωραιο. Υποδοχή για το πέρασμα των σωλήνων για watercooling (+1 slot ελεύθερο πίσω). Έχει και flaps έχει και συρτάρι για να μην ψάχνω συνέχεια τα τσιγάρα μου :p

Σίγουρα πάντος είναι και θέμα γούστου... το πόσο σου αρέσει εξωτερικά ένα κουτι.

Όσων αφορά τα λεγόμενα του PlanetmanR5 περί αντιγραφών.. να τον πληροφορήσω οτι το stacker δεν είναι κάτι που έγινε πρώτη φορά. Απλά έβαλαν πόδια σε 2U storage server case.

Τέλος για τον kerneld.. πες μου ρε συ ενα μαγαζάκι στην θεσσαλονίκη που να μπορέσω να τα δω από κοντα. μέχρι τώρα δεν έχω βρει τίποτα.. μόνο ψιλοπράγματα και αυτά σε τιμές που συμφέρει να παρεις απέξω και να πληρωσεις τα διπλα στα μεταφορικα.

Link to comment
Share on other sites

@kerneld

Συμφωνώ

Σκέψου οτι μιά αγορά της τάξης των 150 ευρώ είναι και διαχρονική.Είναι δυνατόν να αλλάξεις πάλι κουτί για τα έπόμενα 5 χρόνια (υποθετικός χρόνος)?Θα το κρατήσεις επειδη και ποιοτικό είναι αλλά και επειδη τα ακούμπησες(εκτος και αν δέν έχεις πρόβλημα, και σου τα ακουμπάνε και σένα άλλοι!!)

@carkit

Α τώρα που θυμήθηκα, κάποια κουτάκια είναι και έτοιμα για BTX οπότε ρίξε μιά ματιά και σε αυτά...

Link to comment
Share on other sites

@kerneld

@carkit

Α τώρα που θυμήθηκα, κάποια κουτάκια είναι και έτοιμα για BTX οπότε ρίξε μιά ματιά και σε αυτά...

Το τσέκαρα ήδη :) το armor θέλει ένα κιτ και το stuker είναι έτοιμο :) αν και δεν βλέπω την AMD να προχωράει γρήγορα προς ΒΤΧ.. μέχρι τότε έχουμε καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Να σημειωσω οτι εχω το stacker και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο οσα προσφερει. Επισης αναφερθηκε οτι πρεπει να αγοραστει 4-in-3 Device Module εξτρα. Να αναφερω οτι περιλαμβανει ενα στην αρχικη συσκευασια. Το window κανει απο e shop γυρω στα 30 ευρω, ισως και λιγοτερο δεν εχω δει τελευταια. Το stacker το χω πετυχει σε μαγαζι και με 160 τελικη.. αρα ερχεται κατω απο 200 ευρω συνολικα με το window. Eπισης απο προσωπικη εμπειρια πιστευω τα coolermaster ειναι ανωτερα απο thermaltake.

Link to comment
Share on other sites

Να σημειωσω οτι εχω το stacker και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο οσα προσφερει. Επισης αναφερθηκε οτι πρεπει να αγοραστει 4-in-3 Device Module εξτρα. Να αναφερω οτι περιλαμβανει ενα στην αρχικη συσκευασια.

thanks και sorry. δεν το πήρα χαμπαρι οτι είναι μεσα :)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τώρα συγκρίνεις τα Thermaltake με τα φτηνά κουτιά και τα βάζεις στην ίδια κατηγορία?Μήν τα ισοπεδώνουμε όλα...

Άν το πιστέυεις αυτό δώσε μας αποδείξεις, ή links με reviews, και μήν είσαι τόσο απόλυτος για την σειρά X-aser.Υπάρχουν πάρα πολλοί εδώ μέσα που έχουν Thermaltake κουτί και δέν νομίζω να το αγόρασαν τυχαία ή το ξεχώρισαν απο ένα φτηνό κουτάκι και αποφάσισαν να παρουν το Thermaltake.

Επειδή έχω την τύχη να έχω δει από κοντά πολλά κουτάκια, θα μου επιτρέψεις να έχω την κρίση και την εμπειρία για να καταλάβω πότε μια εταιρία με "κοροϊδεύει"... πουλώντας μου ένα κουτί χαμηλής ποιότητας, μόνο και μόνο για την εμφάνιση του και για τα 7 fanakia που έχει μέσα.

Ξαναλέγω πως τα 150€ που παίζουν περίπου τα Xaser είναι πάρα πολλά για αυτά που προσφέρουν.

Αντίθετα η συγκεκριμένη εταιρία έχει βγάλει πολυυυυυ ωραία και ποιοτικά κουτάκια, όπως τα Tsunami.. τα οποία και από εργονομία αλλά και από ποιότητα δεν συγκρίνονται σε καμία περίπτωση με τα Xaser.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.