Jump to content



Καμιά Γνώμη Thermaltake Armor VA8000 SWA - Silver Alu?


cakrit1442169096

Recommended Posts

@soler

Πρίν σύγκρινες τα X-aser με τα φτηνά κουτάκια...Τώρα τα συγκρίνεις με της ίδιας εταιρείας τα Tsunami...ανεβήκαμε κατηγορία... :balloons:

Δεν έκανα καμία σύγκριση με άλλη κατηγορία. με το "κουτάκια" που είπα και παραπάνω δεν εννοώ τα φτηνά κουτιά. Μιλάω γενικά.

Όμως ένα θα σου πω. Υπάρχουν κουτιά στην κατηγορία των 100€ που από ποιότητα και εργονομία είναι πολύ μπροστά απο τα Xaser...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply
Επειδή έχω την τύχη να έχω δει από κοντά πολλά κουτάκια, θα μου επιτρέψεις να έχω την κρίση και την εμπειρία για να καταλάβω πότε μια εταιρία με "κοροϊδεύει"... πουλώντας μου ένα κουτί χαμηλής ποιότητας, μόνο και μόνο για την εμφάνιση του και για τα 7 fanakia που έχει μέσα.

Ξαναλέγω πως τα 150€ που παίζουν περίπου τα Xaser είναι πάρα πολλά για αυτά που προσφέρουν.

Αντίθετα η συγκεκριμένη εταιρία έχει βγάλει πολυυυυυ ωραία και ποιοτικά κουτάκια, όπως τα Tsunami.. τα οποία και από εργονομία αλλά και από ποιότητα δεν συγκρίνονται σε καμία περίπτωση με τα Xaser.

1ον) Πιστευεις οτι η ποιοτητα κρινεται μονο απο την εξωτερικη εμφανιση ενος κουτιου? Γιατι λες οτι τα tsunami και κουτια των 100 ευρω (να υποθεσω casetek) ειναι πολυ ανωτερα ΑΓΝΟΟΝΤΑΣ το γεγονος οτι το sasi, το εσωτερικο και γενικοτερα η ποιοτητα κατασκευης στα κουτια tsunami, casetek και xaser ειναι ακριβως η ιδια (φτιαχνονται απο την ιδια εταιρια), κατι που εχω εξακριβωσει και μονος μου γιατι τα εχω δει ολα απο κοντα.

2ον) Ειπες οτι "από εργονομία αλλά και από ποιότητα" το τσουναμι δε συγκρινεται με xaser. Για την ποιοτητα να μην επαναλαμβανομαι δες μια παραγραφο πανω.. Για τη εργονομια.. επισης μην επαναλαμβανομαι (εχουν ακριβως ιδιο εσωτερικο) αλλα μια ερωτηση.. : Μπορεις να μου πεις μια ευκολια/ενδειξη εργονομιας (η οπως θες πεστο) που μπορει να προσφερει το tsunami και δε μπορει το xaser V Damier ας πουμε? Ειλικρινα απαντησε μου σε αυτο..

Φιλικα τα παραπανω φιλε soler αλλα τα ψιλοπαιρνω οταν βλεπω να αναπτυσονται αποψεις που ουσιαστικα δεν εχουν βαση και δεν ισχυουν...

Επειδη ξεφευγουμε απο το θεμα (που ειναι thermaltake Armor vs Coolermaster Stacker απο οτι καταλαβα) να προσθεσω επι αυτου πως εννοειται οτι το stacker που εχω τωρα ειναι κατα πολυ ανωτερο απο xaser, tsunami. Μιλωντας παντα για χωρο, ποιοτητα, και (αν και ειναι υποκειμενικο) εμφανιση, γιατι απο ευκολιες τα xaser/tsunami/casetek (ξαναλεω για το φιλο soler οτι ειναι ολα ιδια) ειναι στα ιδια επιπεδα σχεδον με του stacker. Για το Thermaltake Armor δε μου πεφτει λογος γιατι ουτε το εχω δει ποτε απο κοντα, ουτε εχω ακουσει κατι.

Link to comment
Share on other sites

1ον) Πιστευεις οτι η ποιοτητα κρινεται μονο απο την εξωτερικη εμφανιση ενος κουτιου? Γιατι λες οτι τα tsunami και κουτια των 100 ευρω (να υποθεσω casetek) ειναι πολυ ανωτερα ΑΓΝΟΟΝΤΑΣ το γεγονος οτι το sasi, το εσωτερικο και γενικοτερα η ποιοτητα κατασκευης στα κουτια tsunami, casetek και xaser ειναι ακριβως η ιδια (φτιαχνονται απο την ιδια εταιρια), κατι που εχω εξακριβωσει και μονος μου γιατι τα εχω δει ολα απο κοντα.

Αρχικά φίλε Χρήστο να σου πω πως είπα το ακριβώς αντίθετο.

Δλδ ότι σε ένα κουτί περισσότερο με ενδιαφέρει η εργονομία/ποιότητα και φυσικά από αυτά κρίνεται ένα σωστό κουτί και όχι από την εμφάνιση.

Το φατνίο του tsunami δεν έχει καμία σχέση με του Xaser.

Δεν εννοώ τα casetek.

TsunamiInternal.jpg

Xaserinternal.jpg

2ον) Ειπες οτι "από εργονομία αλλά και από ποιότητα" το τσουναμι δε συγκρινεται με xaser. Για την ποιοτητα να μην επαναλαμβανομαι δες μια παραγραφο πανω.. Για τη εργονομια.. επισης μην επαναλαμβανομαι (εχουν ακριβως ιδιο εσωτερικο) αλλα μια ερωτηση.. : Μπορεις να μου πεις μια ευκολια/ενδειξη εργονομιας (η οπως θες πεστο) που μπορει να προσφερει το tsunami και δε μπορει το xaser V Damier ας πουμε? Ειλικρινα απαντησε μου σε αυτο..

Mία βασική εργονομία η οποία διαθέτει το tsunami εν αντιθέσει με τα Xaser...είναι ότι έχει 2 12άριδες(που το κάνει και ποιο αθόρυβο) και όχι 10 8άριδες...

Επίσης κάτι που ακούγεται πολύ απλό(ομως στην λεπτομέρια κρίνεται η ποιότητα) αλλά προσφέρει πολλά είναι τα λαστιχάκια στις θέσεις για σκληρους κλπ.

Link to comment
Share on other sites

εχουν ακριβως ιδιο εσωτερικο

I don't think so

κατα τη γνωμη μου στο μονο που πλεονεκτει το damier απεναντι στο tsunami, ειναι στον τροπο τοποθετησης των δισκων, και στο (οπως φενεται στην φωτο) μεγαλυτερο μηκος του damier. Το σχεδιαστικο προβλημα που ανεφερα πριν, και πραγματικα μου λειπει.

Το tsunami ειναι και πιο ομορφο, και πιο φτηνο, και πιο αθορυβο, και πιο elegant τελοσπαντων. κατα τη γνωμη μου παντα. Ασε που (αν και δεν το εχω ακουσεια πο κοντα) Οσο αθορυβα και να ειναι πια αυτα τα 8ρια του, (το damier εχει και κατι 9ρια), 7 ή ακομα και 5 στον αριθμο ειναι πολλα για τα ευαισ8ητα πλεον αυτια μου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά φίλε Χρήστο να σου πω πως είπα το ακριβώς αντίθετο.

Δλδ ότι σε ένα κουτί περισσότερο με ενδιαφέρει η εργονομία/ποιότητα και φυσικά από αυτά κρίνεται ένα σωστό κουτί και όχι από την εμφάνιση.

Το φατνίο του tsunami δεν έχει καμία σχέση με του Xaser.

Δεν εννοώ τα casetek.

TsunamiInternal.jpg

Xaserinternal.jpg

Mία βασική εργονομία η οποία διαθέτει το tsunami εν αντιθέσει με τα Xaser...είναι ότι έχει 2 12άριδες(που το κάνει και ποιο αθόρυβο) και όχι 10 8άριδες...

Επίσης κάτι που ακούγεται πολύ απλό(ομως στην λεπτομέρια κρίνεται η ποιότητα) αλλά προσφέρει πολλά είναι τα λαστιχάκια στις θέσεις για σκληρους κλπ.

Δηλαδη επειδη το tsunami εχει 2χ120 και το damier εχει 3χ90 και 2χ80 και για τα λαστιχακια που λες, το tsunami ειναι πολυυυυ καλυτερο οπως λες απο το xaser?? Οντως ακριβως ιδια δεν ειναι αλλα ειναι πανομοιοτυπα με σχεδον ιδιες ευκολιες, και το βασικοτερο... ιδια ποιοτητα κατασκευης γιατι φτιαχνονται απο την ιδια εταιρια.

Link to comment
Share on other sites

Το tsunami ειναι και πιο ομορφο, και πιο φτηνο, και πιο αθορυβο, και πιο elegant τελοσπαντων. κατα τη γνωμη μου παντα. Ασε που (αν και δεν το εχω ακουσεια πο κοντα) Οσο αθορυβα και να ειναι πια αυτα τα 8ρια του, (το damier εχει και κατι 9ρια), 7 ή ακομα και 5 στον αριθμο ειναι πολλα για τα ευαισ8ητα πλεον αυτια μου.

Ειναι πιο ομορφο και εγω το πιστευω αλλα ειναι θεμα υποκειμενικο.., πιο αθορυβο ναι αλλα οχι σε μεγαλο βαθμο γιατι τα 8αρια δεν ακουγονται ΚΑΘΟΛΟΥ της TT και τα 9αρια ειναι αρκετα μεγαλα για να κανουν και δουλεια και να μην ακουγονται ιδιαιτερα.

Σημειωση: Δε θελω σε καμια περιπτωση να αποδειξω οτι το damier ειναι καλυτερο απο tsunami... απλα θεωρω οτι η αποψη του soler (οτι δλδ τα xaser κουτια απεναντι σε casetek/tsunami ειναι μαπα) ειναι λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Όντως παίδες , έτσι όπως έχουν ανέβει τα standar της ψυχικής μας ηρεμίας τα ανω των 3,4 ανεμιστήρων είναι πολύ[για μένα] [ζζζζζζΖΖΖΖΖζζζζζΖΖΖΖΖζζΖΖΖΖ] δεν είναι τυχαίο που οι πιό πολλές εταιρίες το γυρνάνε στους 12αριδες ανεμιστήρες και κοιτάνε να κάνουν flow με οσον το δυνατόν λιγότερους.

Εναν έχω στο tower μου 12αρη και σε απόλυτη ηρεμία αργα το βράδυ κάτι μου φταίει :012: .

Πάντως αν δεν κάνω λάθος τα xaser πρέπει να τα έχουν κάτι χρονάκια[2?] στην αγορά .

Οπότε είναι και κρίμα να τα συγκρίνουμε με καινούρια tower ειδικά με την εξέλιξη που έχει πέσει τώρα τελευταία [κάθε μήνα βγάζουν και πατέντα νέα] στο συγκεκριμένο τομέα[towers].

Eγώ πάντως θα σου προτείνω κάτι φθηνό και όσο γίνεται για τα λεφτά του καλό .

chieftec lbx-03

77 ευρώ . πλαίσιο

Αναλυτικά δες το εδώ

http://www.chieftec.de/?page=products_continue&item=30&k_id=1&language=de

Προσοχή μόνο γιατί στο λινκ περιλαμβάνει και psu . Του πλαισιου με τα 77$ ΔΕΝ ΕΧΕΙ.

Και με την διαφορά των 130+ ευρώ πάρε τπτ άλλο . Με 130 ευρώ παίρνεις αρκετά πράγματα.[Θές έτοιμο κιτ wc asetek ? θες mobo ? Θές cpu ? :D]

post-1135-1442174000,3449_thumb.jpg

post-1135-1442174000,403_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και επαυξάνω με τον φίλο Atari[Xp+].

Το συγκεκριμένο που προτείνει το έχω δει (και πασπατέψει) στο πλαίσιο και είναι πάρα πολύ καλό. Και σε πολύ λογική τιμή. Γενικά το μόνο καλό με τον ανταγωνισμό που έχει φουντώσει, είναι ότι πλέον μπορείς να βρεις και αξιόλογα κομμάτια χωρίς να τα ακουμπήσεις χοντρά.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει καλό φαίνεται αλλά όχι καλύτερο από το ΗΕC που έχω ήδη... να αλλάξω κουτί για κάτι σχεδόν ίδιο δεν μου ακούγεται λογικό... άσε με όλα αυτά που έχω ακούσει τις τελευταίες μέρες με βλέπω να κάθομαι και να κάνω μετατροπές στο HEC

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμη αυτη την κουβεντα, θα ηθελα να σας ενημερωσω οτι εκτος απροοπτου συντομα θα γινει ενα review COOLERMASTER STALKER VS THERMALTAKE ARMOR απο εμας στο οποιο θα εχετε τη δυνατοτητα να δειτε πολλες φωτογραφιες και να διαβασετε τις εντυπωσεις μας απο το στησιμο συστηματος στα 2 κουτια με τα θετικα και τα αρνητικα που εχει το καθενα τους.

Αναμονη λοιπον ως τοτε...;)

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμη αυτη την κουβεντα, θα ηθελα να σας ενημερωσω οτι εκτος απροοπτου συντομα θα γινει ενα review COOLERMASTER STALKER VS THERMALTAKE ARMOR απο εμας στο οποιο θα εχετε τη δυνατοτητα να δειτε πολλες φωτογραφιες και να διαβασετε τις εντυπωσεις μας απο το στησιμο συστηματος στα 2 κουτια με τα θετικα και τα αρνητικα που εχει το καθενα τους.

Αναμονη λοιπον ως τοτε...;)

Μήπως μπορείς να το κάνεις στη θεσ/νικη να πάρω και εγώ μια ιδέα? :p

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη επειδη το tsunami εχει 2χ120 και το damier εχει 3χ90 και 2χ80 και για τα λαστιχακια που λες, το tsunami ειναι πολυυυυ καλυτερο οπως λες απο το xaser?? Οντως ακριβως ιδια δεν ειναι αλλα ειναι πανομοιοτυπα με σχεδον ιδιες ευκολιες, και το βασικοτερο... ιδια ποιοτητα κατασκευης γιατι φτιαχνονται απο την ιδια εταιρια.

(για μένα) κάνεις ένα βασικό λάθος.

Ειδικά στον χώρο των ηλεκτρονικών υπολογιστών κάθε εταιρία έχει προϊόντα ποιοτικά και άλλα λιγότερο ποιοτικά.

Δεν σημαίνει πως όλα τα προϊόντα μιας εταιρίας θα είναι ποιοτικά ούτε ότι όλα δεν θα είναι.

Το "ίδια ποιότητα κατασκευής" είναι υποκειμενικό.

Εσύ μπορεί να βλέπεις τα xaser ποιοτικά εγώ όχι(φυσικά πάντα σχετικά με την τιμή τους).

Για μένα το tsunami και τα υλικά τα οποία έχει κατασκευαστεί είναι αρκετά ανώτερα από του xaser και σαν σύνολο είναι γενικά ποιο όμορφο κουτί + το ότι είναι πιο φτηνό.

Σου είπα και πριν πως από τις λεπτομέρειες κρίνεται ένα κουτί.

Εγώ είμαι αυτής της άποψης.

Link to comment
Share on other sites

(για μένα) κάνεις ένα βασικό λάθος.

Ειδικά στον χώρο των ηλεκτρονικών υπολογιστών κάθε εταιρία έχει προϊόντα ποιοτικά και άλλα λιγότερο ποιοτικά.

Δεν σημαίνει πως όλα τα προϊόντα μιας εταιρίας θα είναι ποιοτικά ούτε ότι όλα δεν θα είναι.

Το "ίδια ποιότητα κατασκευής" είναι υποκειμενικό.

Εσύ μπορεί να βλέπεις τα xaser ποιοτικά εγώ όχι(φυσικά πάντα σχετικά με την τιμή τους).

Για μένα το tsunami και τα υλικά τα οποία έχει κατασκευαστεί είναι αρκετά ανώτερα από του xaser και σαν σύνολο είναι γενικά ποιο όμορφο κουτί + το ότι είναι πιο φτηνό.

Σου είπα και πριν πως από τις λεπτομέρειες κρίνεται ένα κουτί.

Εγώ είμαι αυτής της άποψης.

Ειχα xaser v7000 (ιδιο με το v5000 damier, απλα ειναι σιδερενιο) και εχω δει tsunami σε φιλο απο κοντα. Συμφωνω οτι ειναι ανωτερο ποιοτικα και κατασκευαστικα λογο αλουμινιου, ενω το v7000 ειναι απο σιδερο αν και υπαρχουν xaser αλουμινενια (βλεπε damier και v2000). Επισης τα casetek 1018 (αν θυμαμαι καλα το μοντελο) ειναι σιδερενια. Αυτο ομως δε σημαινει οτι ειναι αθλια κατασκευαστικα σε σχεση με τα αλουμινενια, οπως αναφερεις. Ισα ισα που το σιδερο ειναι πιο σκληρο υλικο και πιο στιβαρο. Το αλουμινιο υπερτερει στην ψυξη και στο βαρος.

Αρα η αποψη "το tsunami και τα υλικά τα οποία έχει κατασκευαστεί είναι αρκετά ανώτερα από του xaser" δεν ευσταθει...

Οσο για τις ευκολιες... εχουν σχεδον τις ιδιες ευκολιες να προσφερουν.. το τσουναμι μη ξεχνας οτι ειναι αρκετα πιο νεο μοντελο και ειναι λογικο να προσφερει και κατι παραπανω.. Αρα ουτε εδω μπορουμε να χαρακτηρισουμε αθλια την ποιοτητα των xaser απεναντι στα tsunami.

To oτι ειναι γενικα πιο ομορφο κουτι (οπως επισης ανεφερες), ειναι συμφωνα με τους περισσοτερους.. αλλα δε κρινεται ενα κουτι απο την εμφανιση.. αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικο ζητημα.

Ειπες οι λεπτομερεις κρινουν ενα κουτι. Συμφωνω αλλα μη ξεχνας οτι (οπως προανεφερα) ειναι αρκετα πιο νεο κουτι το tsunami και ειναι λογικο να εχει κατι παραπανω απο τη σειρα xaser.

Conclusion:

Το tsunami ειναι στα περισσοτερα πραγματα ανωτερο απο τα σιδερενια xaser, και συγκρινεται στα ισα με τα αλουμινενια (damier και v2000a) ενω σε καμια περιπτωση τα xaser δεν ειναι αθλια μπροστα του..

Sorry soler αλλα να μη φτανουμε και στο αλλο ακρο.. ειναι τελεια κουτια κατασκευαστικα και ποιοτικα, τις πιο πολλες φορες λιγο χειροτερα απο τσουναμι αλλα σε καμια περιπτωση στο βαθμο που επισημαινεις.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβετε που ζούμε... ο επίσημος εισαγώγεας της thermaltake στην Ελλάδα δεν εισάγει ούτε το armor ούτε το kandalf !!! Ζητω !!!!

Αν τελικα δε μπορεις να περιμενεις και σκεφτεσαι σοβαρα για stacker, παρτο και δε θα μετανιωσεις. :)

Απο οσους ξερω οσοι το χουν παρει εχουν μεινει ευχαριστημενοι και με το παραπανω (οπως και εγω). Πιστευω αξιζει τα λεφτα του.

Αν εχεις οποιαδηποτε απορια για το κουτι, πες αν και με λιγο ψαξιμο μπορεις να βρεις full reviews και να διαβασεις σχεδον τα παντα για αυτο (αν δε το εχεις ηδη κανει φυσικα).

Link to comment
Share on other sites

Ειχα xaser v7000 (ιδιο με το v5000 damier, απλα ειναι σιδερενιο) και εχω δει tsunami σε φιλο απο κοντα. Συμφωνω οτι ειναι ανωτερο ποιοτικα και κατασκευαστικα λογο αλουμινιου, ενω το v7000 ειναι απο σιδερο αν και υπαρχουν xaser αλουμινενια (βλεπε damier και v2000). Επισης τα casetek 1018 (αν θυμαμαι καλα το μοντελο) ειναι σιδερενια. Αυτο ομως δε σημαινει οτι ειναι αθλια κατασκευαστικα σε σχεση με τα αλουμινενια, οπως αναφερεις. Ισα ισα που το σιδερο ειναι πιο σκληρο υλικο και πιο στιβαρο. Το αλουμινιο υπερτερει στην ψυξη και στο βαρος.

Αρα η αποψη "το tsunami και τα υλικά τα οποία έχει κατασκευαστεί είναι αρκετά ανώτερα από του xaser" δεν ευσταθει...

Οσο για τις ευκολιες... εχουν σχεδον τις ιδιες ευκολιες να προσφερουν.. το τσουναμι μη ξεχνας οτι ειναι αρκετα πιο νεο μοντελο και ειναι λογικο να προσφερει και κατι παραπανω.. Αρα ουτε εδω μπορουμε να χαρακτηρισουμε αθλια την ποιοτητα των xaser απεναντι στα tsunami.

To oτι ειναι γενικα πιο ομορφο κουτι (οπως επισης ανεφερες), ειναι συμφωνα με τους περισσοτερους.. αλλα δε κρινεται ενα κουτι απο την εμφανιση.. αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικο ζητημα.

Ειπες οι λεπτομερεις κρινουν ενα κουτι. Συμφωνω αλλα μη ξεχνας οτι (οπως προανεφερα) ειναι αρκετα πιο νεο κουτι το tsunami και ειναι λογικο να εχει κατι παραπανω απο τη σειρα xaser.

Conclusion:

Το tsunami ειναι στα περισσοτερα πραγματα ανωτερο απο τα σιδερενια xaser, και συγκρινεται στα ισα με τα αλουμινενια (damier και v2000a) ενω σε καμια περιπτωση τα xaser δεν ειναι αθλια μπροστα του..

Sorry soler αλλα να μη φτανουμε και στο αλλο ακρο.. ειναι τελεια κουτια κατασκευαστικα και ποιοτικα, τις πιο πολλες φορες λιγο χειροτερα απο τσουναμι αλλα σε καμια περιπτωση στο βαθμο που επισημαινεις.

Μιας και το λιώσαμε το thread στο offtopic..:D

Είπαμε να τα πούμε msn...

:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

cakrit!!! είσαι σε δύσκολη θέση μόλις έχω ανοίξει και τις 2 σελίδες(thermaltake+coolermaster) και βλέπω και τα 2 πραγματικά στην θέση δεν θα ήξερα τι να διάλεγα...τον λόγω όμως τον έχουν οι πιο έμπειροι

καλή αγορά εύχομαι

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.