Jump to content



overclocking ATI 9600


notios_n1442169074

Recommended Posts

Πρόσφατα αγόρα την ΑΤΙ 9600 256mb

default core 320 mem 200

Με κάποιον οδηγό overclocking και χρησιμοποιόντας το Riva tuner προσπάθησα να την ανεβάσω αλλα παρατήρησα ότι επέστρεφε στις default ρυθμίσης. Στο guru3d.com βρήκα το ATIOverclockingAntiprotection patch το οποίο λέει ότι είναι κλειδωμένη για Overclocking και πως με το patch αυτό ξεκλειδώνει.

Μήπως ξέρει κανείς τι γίνεται;

Που θα αντιγράψω αυτό το αρχείο;

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για Overclocking της κάρτας;

ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Εναρξη->Ολα τα προγραμματα->RivaTuner->Patch Scripts Folder->Ati->Ati Overclocking Anti Protection->Continue.Ειναι ετοιμο το patch.

Ομως μπορεις να χρησιμοποιησεις το ανωτερο(κατα την γνωμη μου)Αti Tool που εχει ενσωματωμενο Anti-Overclocking-Patch

Link to comment
Share on other sites

Τα Patch Scripts Folder->Ati->Ati Overclocking Anti Protection είναι φάκελοι εγώ αντέγραψα το patch αρχείο εκει μέσα άλλά τίποτα!!!

Επίσης και με το ΑΤΙ Tool δεν έγινε τίποτα. Επανέρχονται συνέχεια η default ρυθμίσεις.

Τί δεν κάνω καλά;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοουσα να αντιγραψεις εκει το patch.Ειναι ετοιμο εκει θα το τρεξεις το win2k για xp ή το universal στον αλλο φακελο.

Με το AtiTool τωρα.Settings->Miscellaneous->Και τσεκαρε Remove Radeon 9000/9550/9600 protection.

Αλλη λυση ειναι να Flashαρεις το Bios της 9600xt,που ομως ειναι επικυνδινο.

Δοκιμασε και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα τους DNA drivers και όλα ΟΚ με το ΑΤΙtool.

Ένας φίλος έχει ακριβός την ίδια κάρτα αλλα σε αυτόν δείχνει 324 core 186 mem default. Σε εμένα (324 core 204 mem default) καθώς επίσης με λίγο ανέβασμα βγάζει artifacts ενώ σε εμένα ανεβαίνει αρκετά.Φταίει μήπως η διαφορά στα συστήματα.

Εγώ XP2600 + gigabyte + 512 333Mz

Φίλος AMD64 2800 + ASUS + 2x512 400Mz

Ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

οχι δε φταει το διαφορετικό σύστημα, απλά καρτα με κάρτα, ακόμα και του ίδιου κατασκευαστή και ίδιο μοντέλο βγαίνει με λίγο διαφορετικες προδιαγραφές. Αυτό συμβαίνει ιδιαίτερα στα midi-low end μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να φταει το συστημα.Εχεται ακριβως ιδιες εκδοσεις,απο τη εταιρει ειναι η καθε μια?Υπαρχουν πολυ παραγοντες που να ευθυνονται.Εγω προσωπικα εχω δει 9600se να χρονιζεται σε συχνοτητες που αρκετες ΧΤ δεν πιανουν.Τεσπα,αφου εσυ εχεις "διαμαντι" τι σε νοιαζει για τον φιλο?????Πλακα κανω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εγω εχω μια gigabyte 9600 προ (rv360 500/300 mhz default ) μπορω να κανω κατι να την ανεβασω? εβαλα το ατι τοολ και την ανεβασα λιγο απο κει αλλα οταν κανω επανεκκινηση ξαναμπαινει default, γιατι?

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω μια gigabyte 9600 προ (rv360 500/300 mhz default ) μπορω να κανω κατι να την ανεβασω? εβαλα το ατι τοολ και την ανεβασα λιγο απο κει αλλα οταν κανω επανεκκινηση ξαναμπαινει default, γιατι?

πρεπει να ενεργοποιεισεις την εντολη να ξεκιναει αυτοματα το ati tool με την εκκινηση, αλλα και να σωσεις τους χρονισκους στο profile και στη συνεχια να επιλεξεις το profile αυτο κει που λεει 2D Profile , 3D profile.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.