Jump to content



Τα φωτα σας σε αρχαριο για καινουργιο PC


skg

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι για καινούργιο pc η απαιτήσεις είναι επεξεργασία φωτογραφιών και Video mp3 όχι "επαγγεματικα" από χόμπι η προϋπόθεση η καλή λειτουργία και σταθερότητα, αθόρυβο.

Όσο για τα χρήματα δεν ξέρω είναι απόδοση - τιμής 1000-1200 χωρίς οθόνη και εκτυπωτή όσο αφορά την αναβάθμιση δεν με ενδιαφέρει για τα επόμενα 2 χρονια ζητάω πολλά? έχω διάβασει ρωτήσει με έχουν μπερδέψει παρα πολύ

σας παρακαλώ βοηθήστε.

Link to comment
Share on other sites

Ένας Athlon64 3500+ και μια καλή σταθερή μητρική για 939 ( από την περιγραφή σου δεν έχεις ανάγκη από μητρική για overclocking αλλά για σταθερότητα ) με 1Gb μνήμης και είσαι μια χαρά. Επίσης μεγάλο αποθηκευτικό χώρο.

Εναλλακτική επιλογή οι χέοι 64bit Pentium 4. Αλλά δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα. Αρκετά ποιο ακριβοί από τους κλασικούς Ρ4 και Α64 και χωρίς να προσφέρουν τίποτα το τρομερό αν δεν ασχολιέσαι με βαρβάτο overclocking.

Link to comment
Share on other sites

john dr ιδού το δίλημμα Aθλον64 η Pentium 4. Όσοι ασχολούνται με φωτό και Video μου λένε ότι είναι μονόδρομος και πάμε για Pentium 4. Αλλα με όλα όσα έχω διάβαση

είμαι και εγώ τις γνώμης ότι προς το παρόν η Aθλον64 είναι καλλίτερη όσο για το

overclocking εγώ δεν ασχολούμαι και το pc θα το κάνει κάποιος ειδήμων εγώ είμαι

άσχετος μονο που δεν θέλω να με πιάσουν κορόιδο όπως το πρώτο που έκανα και τελικά

κατέληξε στα σκουπίδια και αυτός που έχω τώρα είναι δανεικός .

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα προσωπικά προτιμώ την ιδέα του Α64 και λόγο κατοχής ανάλογου επεξεργαστή, αλλά και διότι αυτός ο επεξεργαστής έχει σχεδιαστεί εξ' αρχής για 64bit και την χρήση του σε dual cores.

Αντίθετα η Intel δεν είχε στα σχέδιά της τα 64bit και τα dual cores για την πλατφόρμα των PCs. Έτσι ότι φτιάχνει είναι στην κυριολεξία άρπα κόλλα και ότι προλάβει στον αγώνα της με την AMD. Η Intel σχεδίαζε με την λογική ότι σήμερα θα έχει cpu στα 5GHz. Τίποτα άλλο. Ο πυρήνας του Pentium 4 λοιπόν δεν είναι σχεδιασμένος ούτε για 64bit ούτε για υλοποίηση σε μορφή dual core. Είναι για μεγάλη συχνότητα λειτουργίας η οποία τελικά ποτέ δεν θα δει το φως της μέρας.

Έτσι σε 1-2 πολύ πρώιμα ομολογουμένως 64bit tests, οι P4 σε σχέση με τους Α64 έχουν σαφώς χειρότερη συμπεριφορά κάτι που είναι απόλυτα λογικό όπως και το ότι οι SSE1/2/3 εκτελούνται αν δεν κάνω λάθος ποιο γρήγορα σε έναν Pentium 4 παρά σε έναν Α64.

Επίσης υποθέτω και μάλλον έτσι θα αποδειχτεί, μάλλον έχει ήδη αποδειχτεί σε συγκρίσεις ανάμεσα σε 2 Οpterons έναντι 2 Xeons, ότι τα dual cores της AMD θα έχουν πάρα πολύ καλύτερες επιδώσεις σε σχέση με τα αντίστοιχα της Intel.

Γιατί όλο αυτό το μπλα μπλα? Διότι για Photoshop/Video και mp3 οι Pentium 4 είναι οριακά έως αρκετά ποιο γρήγοροι, αλλά από την στιγμή που μιλάς για σύστημα που θα παραμείνει σχεδόν ίδιο και απαράλλαχτο για 2 χρόνια ίσως θα ήταν καλή ιδέα να προτιμήσεις έναν Athlon64. Σε 6-12 μήνες με την διάδοση των 64bit εφαρμογών τα πράγματα μπορεί ακόμα και σε αυτούς τους τομείς ( Photoshop/Mp3/Video ) να έχουν γυρίσει υπέρ του Athlon64. Άλλωστε όπως λες δεν θα ασχοληθείς επαγγελματικά αλλά σαν χόμπι.

Επίσης ότι μητρική έχει φτιαχτεί για Α64 δέχεται όλους του επεξεργαστές και θεωρητικά θα δέχεται με απλό BIOS update και τους μελλοντικούς dual core.

Αντίθετα κάθε φορά που η Intel κάνει και μια αλλαγή σε επεξεργαστές της, παρόλο που διατηρεί ίδια socket, παρουσιάζεται και μια μαύρη λίστα μητρικών που δεν μπορεί να δεχτεί τους νέους επεξεργαστές. Δείγμα ότι δεν υπάρχει σχεδιασμός από μεριάς Intel.

Αυτά από την μεριά ενός κατόχου AMD ( το τονίζω διότι κανείς δεν είναι 100% αμερόληπτος).

Πάντως πέρα από το Hyper Threading δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσε να σου δώσει ο Intel. Ας απαντήσει κάποιος κάτοχος τέτοιου επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

"Διότι για Photoshop/Video και mp3 οι Pentium 4 είναι οριακά έως αρκετά ποιο γρήγοροι, αλλά από την στιγμή που μιλάς για σύστημα που θα παραμείνει σχεδόν ίδιο και απαράλλαχτο για 2 χρόνια ίσως θα ήταν καλή ιδέα να προτιμήσεις έναν ’θλον64. Σε 6-12 μήνες με την διάδοση των 64bit εφαρμογών τα πράγματα μπορεί ακόμα και σε αυτούς τους τομείς ( Photoshop/Mp3/Video ) να έχουν γυρίσει υπέρ του ’θλον64. Άλλωστε όπως λες δεν θα ασχοληθείς επαγγελματικά αλλά σαν χόμπι."

Είνε ακριβώς αυτό που σκέφτομαι και εγώ κανεις όπως μέχρι στιγμής δεν μπόρεσε να

μου δωσει μια καλή εξήγηση γιατί πρεπει να προτιμήσω Intel αυτη την περιοδο ειδηκα.

KTM εσυ λες να τους ακουσω και αυτό έκανα την πρώτη φορα και καϊκά το αποτέλεσμα ήταν να μείνω μονο με την όρεξη που λένε.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, όσοι ασχολούνται με ήχο, video και αυτά έχουν MAC. Όχι Ρ4. Αυτοί που έχουν Ρ4 και ασχολούνται με Multimedia και έχουν Ρ4 είναι απλοί χρήστες που κάνουν που και που καμμιά ταινία και αρχεία ήχου. Εσύ τώρα τι θες? Θέλεις ένα καλό PC που να τα κάνει όλα καλά και να μην ξοδέψεις μια περιουσία ή ένα multimedia station? Αν θες το 2ο πας σε Mac, αν θες το πρώτο πας σε Α64. Γιατί? Γιατί κάνει τα πάντα καλά, είσαι συμβατός με μελλοντικά λειτουργικά, δε σου κοστίζει μια περιουσία και μπορείς να κάνεις όλα τα υπόλοιπα πολύ πιο γρήγορα από έναν P4.

Δικιά σου επιλογή. Ναι, πολλά προγράμματα για Multimedia είναι optimized για Pentium. Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι ο A64 είναι αργός. Σε ΟΛΑ τα υπόλοιπα ο Athlon είναι ΠΟΛΥ πιο γρήγορος. Διαλέγεις και παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

sα 1901 το pc που είχα είναι εδώ και ενα χρόνο στα σκουπίδια τώρα τι κάνω?

μπέικα σήμερα τυχαία στο site ψάχνοντας στο net για πληροφορίες

ήθελα να ακούσω μερικές αντικειμενικές γνώμες από άτομα τα οποια όπως κατάλαβα

από όσα έχω διάβαση μέχρι στιγμής εδώ μέσα είναι γνωστες τον πραγμάτων και όχι

όπως εγώ μονο από περιοδικά και να παπαγαλίσουμε αυτά που έχουμε διάβαση από δω και από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

KTM εσυ λες να τους ακουσω και αυτό έκανα την πρώτη φορα και καϊκά το αποτέλεσμα ήταν να μείνω μονο με την όρεξη που λένε.

Δεν σε καταλαβαινω.

Παραπανω λες σε πιασανε κοροιδο και κατεληξε στα σκουπιδια.

Παλι δεν καταλαβαινω.

Αν εννοεις οτι επειδη δεν ξερεις απο pc σε ξεγελασε καποιος πολιτής στην αγορα, δε σου φταιει η Intel η ή Amd.

Οτι και να παρεις, αυτο θα σου ξανασυμβει.

Ουτε αυτοι που ασχολουνται με video και σου προτειναν intel φταινε.

Επισης, οτι και να αγορασες, για να πηγε στα σκουπιδια, μαλλον φταις και εσυ.

Αν θες γινε πιο σαφης για να καταλαβουμε τι συνεβει.

Link to comment
Share on other sites

sα 1901 το pc που είχα είναι εδώ και ενα χρόνο στα σκουπίδια τώρα τι κάνω?

μπέικα σήμερα τυχαία στο site ψάχνοντας στο net για πληροφορίες

ήθελα να ακούσω μερικές αντικειμενικές γνώμες από άτομα τα οποια όπως κατάλαβα

από όσα έχω διάβαση μέχρι στιγμής εδώ μέσα είναι γνωστες τον πραγμάτων και όχι

όπως εγώ μονο από περιοδικά και να παπαγαλίσουμε αυτά που έχουμε διάβαση από δω και από εκεί.

Από γυναικεία περιέργεια ρωτάω... όχι πως έχει καμία σημασία.

Αν το πουλούσες πάντως σε parts, καποιος μπορεί να ήθελε κάτι.

:003:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα P4 λόγω του HT, ένας ο οποίος τρέχει Multimedia εφαρμογές επαγγελματικά ΠΟΤΕ δεν τρέχει μία εφαρμογή μόνη της. Με τις παράλληλες εργασίες γλιτώνεις απεριόριστο χρόνο. Εντάξει δεν θα πιάνεις 5fps παραπάνω στο Doom3 αλλά δε χάθηκε ο κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

Chris το τονίζει ότι δεν θα ασχοληθεί επαγγελματικά. Θα είναι μία από τις κύριες ασχολιές του και όχι η βασική. Οπότε χρειάζεται ένα μηχάνημα που θα τα κάνει όλα γρήγορα και ταυτόχρονα δεν θα θεωρείται old news μετά από 6 μήνες.

Ένας Α64 με μια σταθερή μητρική με Nforce4 chipset ( με αυτά που ακούω και μιας και δεν μιλάμε για overclocking μάλλον ισχύει το "Μακριά από DFI!!!" ) και PCI-E θα του έρθει σχετικά φτηνά σήμερα και θα είναι και σε θέση, θεωρητικά πάντα να δεχτεί και dual cores μετά από 1-1,5 χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι ελαφρώς σοφότερη επιλογή είναι ένας 64bit P4. Έχεις "εξασφάλιση" για καιρό, και HT, και 64bit, και sse3, και σταθερότερα intel chipset. Και θα τρέχει ευκολότερα εφαρμογές με multithreaded κώδικα όταν έρθουν τα διπύρινα. Στα μείον ο θόρυβος.

Αυτά βέβαια ισχύουν στην περίπτωση του φίλου, που θα πάρει ολόκληρο σύστημα ψιλοακριβό. Για αναβάθμιση είμαι υπέρ των Α64 επειδή ποσοστιαία η διαφορά στα χρήματα είναι μεγάλη. Για παράδειγμα, P4 630+ 220E, A64 3000+ 144E.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά τα dual cores της Intel αν δεν κάνω λάθος θέλουν καινούριες μητρικές με καινούρια chipsets που αλήθεια έχουν κυκλοφορήσει?

Όταν πας και διαβάζεις κάτι τέτοιο

"And before you ask, the new dual-cores require new chipsets, so these CPUs will not run on existing systems. AMD fans, meanwhile, can still hope that their dual-core parts will run in Socket 939."

γιατί να προτείνεις Intel? Κάθε 3 μήνες ανακοινώνουν και κάτι νέο από την Intel για να ανταγωνιστούν την AMD, που είτε θα είναι ακριβό είτε ασύμβατο με ένα μέρος των μητρικών ( ή όλες τις μητρικές! ) που κυκλοφωρούν μέχρι εκείνη την στιγμή. Αντίθετα η AMD έχει σταθερό πρόγραμμα διότι πολύ απλά ότι παρουσιάζει... ήταν στο πρόγραμμα!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω ότι ό,τι και να πάρει, μια χαρά θα είναι.

απλά σε βάθος χρόνου τα 64bit μετράνε.

τίποτα περισσότερο. τώρα η διαφορά είναι 10sec σε συμπίεση βίντεο

έναντι 5 καρέ σε κάποιο παιχνίδι.

επίσης με αερόψυξη πιστεύω οι athlon υπερτερούν (λόγω καλύτερης θερμικής συμπεριφοράς).

σε συμπιέσεις κλπ κερδίζεις αρκετά από τα 64bit πάντως, σύμφωνα με ότι έχω δει/διαβάσει (δεν έχω 64bit).

α, κι εγώ amd user είμαι, οπότε προκατειλλημένος :p

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά τα dual cores της Intel αν δεν κάνω λάθος θέλουν καινούριες μητρικές με καινούρια chipsets που αλήθεια έχουν κυκλοφορήσει?

Ο φίλος έγραψε ότι δεν θα αναβαθμίσει για 2 χρόνια. Και σιγά σε 2 χρόνια μη δεν αλλάξει και μητρική. Εγώ πρότεινα σύμφωνα με τις ανάγκες του, και όχι σύμφωνα με τις προσωπικές μου συμπάθειες και ανάγκες, μιας κι εγώ Α64 αγόρασα. Κι εφ' όσων τα 64 bit και η πολυεπεξεργασία είναι η "μόδα", ο P4 τα συνδιάζει και τα 2. Βέβαια η άριστη θερμική συμπεριφορά των A64 αποτελούν μέγα αντίλογο.

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος έγραψε ότι δεν θα αναβαθμίσει για 2 χρόνια. Και σιγά σε 2 χρόνια μη δεν αλλάξει και μητρική. Εγώ πρότεινα σύμφωνα με τις ανάγκες του, και όχι σύμφωνα με τις προσωπικές μου συμπάθειες και ανάγκες, μιας κι εγώ Α64 αγόρασα. Κι εφ' όσων τα 64 bit και η πολυεπεξεργασία είναι η "μόδα", ο P4 τα συνδιάζει και τα 2. Βέβαια η άριστη θερμική συμπεριφορά των A64 αποτελούν μέγα αντίλογο.

Πρώτα από όλα δεν αφήνω πουθενά νομίζω να εννοηθεί ότι του προτείνεις με βάση τις συμπάθειες σου. Αν πιστεύεις κάτι τέτοιο, τότε νομίζω με αδικείς ολίγον. Αφήνω ανοιχτό το ενδεχόμενο η δικιά μου και μόνο η δικιά μου γνώμη να μην είναι 100% αμερόληπτη λόγο του ότι έχω να πιάσω Intel στα χέρια μου εδώ και 4 χρόνια.

Από εκεί και πέρα ξέρω άτομα που είναι ακόμα με μηχανήματα Intel/AMD 3 και βάλε χρόνων χωρίς να έχουν αλλάξει μητρική διότι πολύ απλά κάνουν την δουλειά τους. Δώσανε τα λεφτά τους μια φορά και τέρμα. Δεν μπριζόνονται όπως π.χ. εγώ να κάνουν συνέχεια αλλαγές.

Θεωρώ επίσης ότι οι σημερινές μητρικές για 939 έχουν μεγαλύτερες προοπτικές μελλοντικά από τις αντίστοιχες 775 αφού οι τωρινές 775 εγγυημένα δεν υποστηρίζουν Dual cores. Από την στιγμή επίσης που οι μητρικές με NForce4 υποστηρίζουν SATA-II και PCI-E δεν βλέπω λόγο κάποιος να αποφύγει μια τέτοια επένδυση, ενώ από την άλλη πέρα από το ΗΤ δεν βλέπω λόγο αγοράς Intel Pentium 4.

Δεν ξέρω αν είναι κακό αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.