Jump to content



Bios Problem


MF_III1442169079

Recommended Posts

πηγα να flasharw το bios μια qdi παλιας με επεξεργαστη που μπενει σε slot και οταν μοθ ζητησε να βαλω ονομα για το παλιο bios εγω νομιζα οτι λεει για το καινουργιο και εβαλα το ονομα του καινουργιου (μαλλον εκει εγινε η μλκ!) και μετα εκανε update κανονικα και μου εδειχνε την προοδο. Οταν τελειωσε μου ειπε να βγαλω τη δισκετα και να πατησω F1. Το εκανα αυτο κι απο τοτε δεν ανοιγει η οθονη και γενικα ολο το συστημα κολαει. Παει to bios ε? Υπαρχει τροπος μηπως το σωσω? Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάνει αρκετές φορές flash και θυμάσαι καλά τη διαδικασία τότε ίσως μπορέσεις να το κάνεις και με κλειστή οθόνη αν φτιάξεις μια δισκέτα με ένα batch file. Να αυτοματοποιήσεις δλδ τη διαδικασία…

Link to comment
Share on other sites

νομιζω δεν ειναι το προβλημα η οθονη ολα το συστημα πρεπει να κολλαει στο ανοιγμα. θα το δοκιμασω θα βαλω δισκετα εκκινησης να ακουσω αν την επεξεργαζεται. hot flash εννοειται σε αλλη mobo με ανοιχτο pc ε?

Link to comment
Share on other sites

Orthodox, αμα κανω οπως λες το bat αρχειο θα μου βγει λογικα παραθυρο για το update οποτε πως θα το κανει μονο του χωρις να βλεπω δεν θα ξερω τι να πατησω εκτος και υπαρχει εντολη που τα κανει ολα μαζι (backup του παλιου και εγκατασταση του νεου)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Orthodox, αμα κανω οπως λες το bat αρχειο θα μου βγει λογικα παραθυρο για το update οποτε πως θα το κανει μονο του χωρις να βλεπω δεν θα ξερω τι να πατησω εκτος και υπαρχει εντολη που τα κανει ολα μαζι (backup του παλιου και εγκατασταση του νεου)

Αν και λίγο αργά σου απαντάω...

Το batch γι αυτό το λόγο το αέφερα παραπάνω. Με τις κατάλληλες παραμέτρους του προγράμματος μπορείς να κάνεις τη διαδικασία πλήρως αυτόματη.

Ψάξε στο google, υπάρχουν πολλές πληροφορίες σχετικά. Είχαμε ανεβάσει και πιο παλιά στο pctech αλλά δυστυχώς εδώ δεν έχουμε κανένα σχετικό οδηγό...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.