Jump to content



Αρχιζω DIY υδροψυξη και full mod κουτιου


MADKiller7

Recommended Posts

Πολύ καλή δουλειά στο ψυγείο MADkiller.

Για τις λάμπες, εσύ κρίνεις. Αγόρασε μία και βλέπεις.

οκ θα κρινω,το θεμα ειναι οτι θα πρεπει να παραγγειλω απο νετ λαμπα γιατι εδω τους εχει φαει η ....κια

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

παιδια μια μικρη βοηθεια,τα κουτια innovator που εχει το e-shop εχουν νορμαλ λαμαρινα στο σκελετο η ειναι σαν αλουμινοχαρτο?(πηρα ενα δανικο κουτι απο εναν φιλο μου και ειναι ελεινο,στραβωνει με το παραμικρο).

προτεινεται μου καποιο κουτι τεσπα με ανωτερη τιμη 50ευρω,δεν θελώ να χαλασω το δικο μου.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.ξερεις κανενας σε ποσο καιρο θα εμφανιστει η διαβρωση στο μπλοκ αν βαλω ψυγειο απο αλουμινιο (με χαλκινο μπλοκ)?εχω διαβασει διαφορα ποστς απλα ρωταω αν το εχει παθει καποιος?εχω προβλημα με το ψυγειο που πηρα,ειναι τεραστιο,και βρηκα ενα απο scooter που μου ερχεται κουτι στο μεγεθος.τελευταια ερωτηση υπαρχουν μπλοκς απο αλουμινιο?

Link to comment
Share on other sites

Μπλοκ απο αλουμινιο δεν εχω υποψιν να κατασκευαζει κανεις και ειναι λογικο.

Πιο δυσκολη κατεργασια σε σχεση με τον χαλκο και χειροτερη αποδοση.

Η διαβρωση ξεκιναει αμεσως, αλλα ειναι εμφανης στους 2-3 μηνες περιπου.

Οπως αναφερω και στον οδηγο υδροψυξης, τιποτα δεν ειναι απολυτο με τους χρονους, μπορει να σου δημιουργησει προβλημα πιο αργα η πιο νωρις.

Δεν αξιζει να χαλασεις το μπλοκ, καλυτερα ψαξε για χαλκινο ψυγειο.

Link to comment
Share on other sites

Μπλοκ απο αλουμινιο δεν εχω υποψιν να κατασκευαζει κανεις και ειναι λογικο.

Πιο δυσκολη κατεργασια σε σχεση με τον χαλκο και χειροτερη αποδοση.

Η διαβρωση ξεκιναει αμεσως, αλλα ειναι εμφανης στους 2-3 μηνες περιπου.

Οπως αναφερω και στον οδηγο υδροψυξης, τιποτα δεν ειναι απολυτο με τους χρονους, μπορει να σου δημιουργησει προβλημα πιο αργα η πιο νωρις.

Δεν αξιζει να χαλασεις το μπλοκ, καλυτερα ψαξε για χαλκινο ψυγειο.

πηγα ρωτησα πιο πρωι σε ενα μαγαζι με λαδια και προσθετικα νερου,και μου εδειξε ενα προσθετικο που ειναι γι αυτο τον σκοπο ακριβως (δεν ηταν παραφλου) να σταματαει την φθορα οταν υπαρχει συνδιασμος μεταλλων.θα το ψαξω το θεμα,αν ειναι να χαλασει το μπλοκ σε 2-3 χρονια δεν με πειραζει,ετσι και αλλιως και ολα χαλκος να ειναι παλι φθορα θα εχει.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον γεια και παλι.θα σας γνωρισω τα νεα μου parts,εχουμε και λεμε,ενα ψυγειο καλοριφερ απο αγροτικο skoydai,εεεεεε hundai ηθελα να πω,και καποια κομματια που καποτε ηταν ενα κουτι (δεν ειναι το αρχικο που εδειξα,μιας και το ΨΨΨ απο τα νευρα μου),εβγαλα τα πιρτσινια για να μπορεσω να κοψω τα κομματια οπως θελω και ισια.

αυριο θα σας δειξω το κουτι με τα κοψιματα που ηθελα,και συρναμολογημενο παλι

post-200-1442174031,7395_thumb.jpg

post-200-1442174031,8137_thumb.jpg

post-200-1442174031,9155_thumb.jpg

post-200-1442174031,9985_thumb.jpg

post-200-1442174032,071_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,το mod του κουτιου εχει φτασει στο 45% περιπου (εχω δρομο ακομα).κατεβηκαν οι θεσεις για τα drives στο κατω μερος του κουτιου,και εφτιαξα και βασεις για το ψυγειο,κινητες,δλδ το βγαζω οποτε θελω.επισης οι βασεις του ψυγειου θα χρησιμοποιηθουν για να στηριχτει ο 12" ανεμιστηρας. (ΛΟΛ ολα τα εχω σκεφτει).οι φωτο ειναι απο δοκιμες για το πως καθετε το ψυγειο,τιποτα δεν εχει μπει πανω στο κουτι.

ΥΓ1.ακουω σχολια/προτασεςι απο οσους θελουν

ΥΓ2.αν καποιος admin,νομιζει οτι το θεμα πρεπει να μεταφερθει στην κατηγορια mods δεν εχω κανενα προβλημα να γινει.

ΥΓ3.θελω βοηθεια,δεν ξερω τι σχεδιο να κανω την προσοψη,μιας και θα την φτιαξω εγω απο την αρχη,ακουω ιδεες.:100:

post-200-1442174033,0707_thumb.jpg

post-200-1442174035,6492_thumb.jpg

post-200-1442174035,7742_thumb.jpg

post-200-1442174035,8861_thumb.jpg

post-200-1442174036,0085_thumb.jpg

post-200-1442174036,1285_thumb.jpg

post-200-1442174036,2006_thumb.jpg

post-200-1442174036,2684_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΑΑ ενταξει...τρομαξα και εγω. Εχω ακουσει καλα λογια γιαυτο... :030:

συμβουλευτικα τον MrSeanKon πριν παραγγειλω.μια χαρα ειναι.αν θελετε σας το δειχνω κιολας σε φωτο (msn me)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.