Jump to content



Αρχιζω DIY υδροψυξη και full mod κουτιου


MADKiller7

Recommended Posts

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

εχουν βαρυνουσα σημασια τα γραφομενα του... :p

Δεν εχω την πολυτελεια τωρα να δοκιμασω καμμια 10 block αλλα και να ειχα παλι βαριεμαι... :015:

Κοντραρα τον Skinny13 στους δυο Prescott παλιοτερα δειτε εκει αλλα και στον Α64.

ΟΚ ισως με ενα αλλο block να πεσω δυο βαθμους πιο κατω αλλα τι να λεει....

Ουτε μισο MΗz θα ανεβει ο Α64... :064:

Σε Intel χμ οριακα θα παει ενα MHz το MSF του FSB παραπανω.... :112:

Εξαλλου δεν πρεπει να παραβλεψουμε την ελκυστικη τιμη των block του Skinny13 oπως και την αμεση παραδοση για να μην πω και το support (ποσες φορες του σκοτισα τα @@ρια στα τηλεφωνηματα).. :105:

Link to comment
Share on other sites

συμβουλευτικα τον MrSeanKon πριν παραγγειλω.μια χαρα ειναι.αν θελετε σας το δειχνω κιολας σε φωτο (msn me)

Το block του skinny μπορει οποιος θελει να το δει και στον Οδηγο Υδροψυξης.

Link to comment
Share on other sites

Το block του skinny μπορει οποιος θελει να το δει και στον Οδηγο Υδροψυξης.

συγνωμη φιλε μου,αλλα δεν το προσεξα εκει.γι αυτο και δεν το δημοσιευσα,μην νομιζει κανενας οτι κανω διαφημιση,νομιζω σωστα επραξα που ειπα για το πμ,με βαση αυτο.

Link to comment
Share on other sites

επαναλαμβανω αν εχει καποιος ιδεα να μου προτεινει για το τι προσοψη να φτιαξω,καποιο σχεδιο δλδ,ειναι καλοδεχουμενος.εχω κολλησει.ειδα τα site απο το sticky για τα mod site's αλλα δεν με ενθουσιασε τπτ.

Link to comment
Share on other sites

ηρθε το μπλοκ.ωραια κατασκευη ο skinny13.μονο που πρεπει να αλλαξω τα ρακορ στο ψυγειο,πρεπει να ειναι ελαφρως μεγαλυτερα,φτουυυυ.

αναμενω σημερα το απογευμα αντλια,και σωληνες.

πως σας φαινεται να κανω το pc σε βιομηχανικο στυλ?λωριδες μαυρο κιτρινο,διακοπτες οπως σε τετοιες συσκευες,χρωμα που κανει το σιδερο να μοιαζει με σφυρηλατο κλπ.

τεσπα κατι τετοιο.

αλλη μια ερωτηση,πως μπορω να κοψω το πλεξυ ισια (χρειαζομαι λεπτομερεια οποσδηποτε) και χωρις να λιωσει,με το dremel λιωνει που το ειχα δοκιμασει.

Link to comment
Share on other sites

αλλη μια ερωτηση,πως μπορω να κοψω το πλεξυ ισια (χρειαζομαι λεπτομερεια οποσδηποτε) και χωρις να λιωσει,με το dremel λιωνει που το ειχα δοκιμασει.

Mε το dremel στις λίγες στροφές και με λίγο νεράκι την ώρα που κόβεις δεν παθαίνει τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Mε το dremel στις λίγες στροφές και με λίγο νεράκι την ώρα που κόβεις δεν παθαίνει τπτ.

μαλλον πρεπει να παρψ αλλο dremel,το δικο μου εχει 2 ταχυτητες,15000rpm+30000rmp αλλα εχει χαλασει η αργη,τα εφτυσε το διακοπτακι.τα μαιμου dremel ποσο καιρο σας εχουν αντεξει?αν ειναι να παρω ενα και να αφησω το δικο μου για τα δυσκολα μιας και ειναι το αυθεντικο,

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια,να ρωτησω κατι off topic,κανονικα αν θες να φτιαξεις κατι πολυεστερικο βαζεις τον πολυεστερα πανω σε κατι σαν "πανι" απο ινες.μπορω να χρησιμοποιησω κατι αλλο σαν βαση?το εχει δοκιμασει κανενας?ειπα να φτιαξω την προσοψη απο λεπτο χαρτονι και μετα να την πλαστικοποιησω με πολυεστερα,με το "πανι αυτο δεν θα μπορω να κανω λεπτομερειες ενω με το χαρτονι κοβω και κανω οτι θελω.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα , για να γίνει σκληρός ο πολυστέρα πρέπει να βάλεις το πλέγμα... αλλιώς είναι να σαν βάζεις μπογιά. Ναι μεν γίνεται σκληρό αλλά όχι για να βαστήξει...Με το πλέγμα θέλει και πολύ τριψιμο για να γίνει λείο.

Μια άλλη ιδέα είναι αν πέφτω κοντά σε αυτό που φαντάζομαι (τουλάχιστον για 2d σχέδιο) είναι αν πάς σε μαγαζί με πολύγράφο και σου κοψει το σχέδιο που θές με το Laser αλλά και να σου χαράξει πάνω ότι σχεδιο του πάς.

Έχουμε κάποιο μέλος εδώ που έχει τέτοια δυνατότητα , ήδη σχεδιάζω να ''κόψω'' κάποια σηματάκια της Abarth που θέλω για το αυτοκίνητο σε πλαστικό αλλά και να χαράξω κάτι σε tribal πάνω στο plexi του κουτιού μου.

Μάλιστα , αν σκοπεύεις να βάψεις το κουτί , μπορείς να κολλήσεις το πλαστικό που έχεις φτιάξει πάνω του , να βάλεις λίγο στίκο να καλύψεις τυχόν κενά και με το βάψιμο να φαίνεται ενσωματωμένο...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια,να ρωτησω κατι off topic,κανονικα αν θες να φτιαξεις κατι πολυεστερικο βαζεις τον πολυεστερα πανω σε κατι σαν "πανι" απο ινες.μπορω να χρησιμοποιησω κατι αλλο σαν βαση?το εχει δοκιμασει κανενας?ειπα να φτιαξω την προσοψη απο λεπτο χαρτονι και μετα να την πλαστικοποιησω με πολυεστερα,με το "πανι αυτο δεν θα μπορω να κανω λεπτομερειες ενω με το χαρτονι κοβω και κανω οτι θελω.

Για τo Shroud που εχω φτιαξει και μπορεις να το δεις στον Οδηγο Υδροψυξης, χρησιμοποιησα για βαση, γυναικειο καλτσο χοντρο και αφου εδωσα το σχημα που ηθελα μετα το περασα με πολυεστερικη ρητινη 3-4 χερια.

Τι ακριβως θες να φτιαξεις?

Link to comment
Share on other sites

ΚΤΜ σκεφτομουν καμποσες μερες πως να φτιαξω την προσοψη για το μονταρισμενο κουτι,τελικα μου ηρθε ιδεα,την εκανα με χαρτι,αλλα δεν ξερω πως να την υλοποιησω,σκεφτηκα πολυεστερα,αλλα δεν μου κανει το "πανι" που χρειαζεται επειδη θα χρειαστει να κανω καποια σχετικη λεπτομερεια πανω του,αλλα δεν το θελω και σκληρο σαν σιδερο,οση σκληροτητα εχει το πλαστικο σε ενα κουτι χρειαζομαι.καλη η ιδεα σου με το καλσον αλλα θελω να κανω το σχεδιο απο την αρχη και οχι να ενωσω κομματια.

αν χρεισιμοποιησω την λεπτη σιτα που βαζουν στα τζαμια στο καλοκαιρι θα γινει δουλεια?ειναι σαν το καλσον (πλεγμα δλδ) αλλα δεν ειναι ελαστικο για να καθομαι να το τεντωνω,και υπαρχει σε μεγαλα κομματια.αλλη προταση ειναι το λεπτο χαρτονι και να το αλειψω ολο με 3-4 χερια πολυεστερα.ΚΤΜ μιας και εχεις κανει κατι σχετικο με πολυεστερα,τι θα προτεινες?

Link to comment
Share on other sites

Skinny's Blocks Rule, εγώ ήμουν απο τους πρώτους πελάτες, θυμάμαι θέλαμε να φτιάξουμε το w/c και είχαμε κάνει συντριβάνι με την αντλία!!!

Σκούπιζε μετά τα νερά η γυναίκα.....

Πάντως όντως άμεσο Support απο τον Skinny!!! Εγώ προσωπικά τον έβαλα και μέσα :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

λοιπον παιδια ειπα να ποσταρω μερικες φωτο μιας και το project συνεχειζεται.χρησιμοποιησα το μισο πανω μερος της παλιας προσοψης και το το εβαλα κατω λογω του οτι μετεφερα ολες τις βασεις για τα drives κατω οπως ειχα αναφερει.δλδ το πανω "Π" που θα δειτε απο πολυεστερα κλπ δεν υπηρχε.ακομα δεν εχω τελειωσει,εχω να κανω λεπτομερειες (ειχα και ενα μικρο ατυχημα :088: που επισκευαζεται).το σχεδιο τελικα που εψαχνα θα γινει το καπακι της προσοψης.:001: στο κενο χωρο του "Π" 2 πιθανως θα συμβουν, 1.αεραγωγος για το ψυγειο 2.τα αναλογικα βολτομετρα που θελω να βαλω περι ορεξεως....θα αποφασισω

post-200-1442174054,4726_thumb.jpg

post-200-1442174054,5359_thumb.jpg

post-200-1442174054,599_thumb.jpg

post-200-1442174054,6613_thumb.jpg

post-200-1442174054,7232_thumb.jpg

post-200-1442174054,7842_thumb.jpg

post-200-1442174054,8461_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.