Jump to content



ΣοΣ παιδια overclocked απο 2400 σχεδον καπουτ


tziamanik

Recommended Posts

Αυτο ειναι το μυστηριο πραγμα που μου συμβαινει και φοβαμαι μην κτυπησουν οι raid οι οποιοι κανουν εκκινηση και μετα τραβαω τις π....τριχες μου.

Τελικα μετα απο μηνες μελος του pctechnology αποφασησα και εγω να κανω overclock αλλα με μαλλον ασχημες συνεπειες.

Βαζω attached foto. Το τι εκανα.

Λοιπον ενω πηγα fsb 155 και ολα λειτουργουσαν κανονικα απο 2,4 στα 2,8 κανω restart για να βγαλω φωτο και να ποσταρω και σκεφτομαι μηπως ειναι υπερβολικο το 155 με aircooling και το κανω 150.

:070: Τα win xp ελεγαν οτι corrupt to system kai repair.

Μετα το παω 160 μπαινουν κανονικα αλλα εβλεπαν μονο την μια μνηνη 512 οποτε restart στο default που ηταν σιγουρο. βαζω την camera πανω δεν προρουν τα win να αναγνωρισουν τη συσκευη.

Τι στο καλο συμβαινει?

Help me υπαρχει σωτηρια?

Μπορω και εγω ο ταπεινος να κανω καποιο overclocking χωρις να τα παρω ολα ψημενα ή θα πρεπει να χωσω λεφτα για upgrade?

dsc03692a6en.th.jpg

dsc03693a6rq.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στις παλιες Asus (εχει SIS μην σας ξεφευγει) δεν ειχε pci lock του στυλ "133/33, 140/33, 150/33,(παραδειγμα οι τιμες μην βγεις και μου πεις "μα εμενα δεν εχει 140/33") κλπ κλπ και ολες οι ενδιαμεσες τιμες ειναι unlocked και ανεβαζουν μαζι και το pci/agp?? Βρες που ειναι ΧΧΧ/33 και παιζε μονο με αυτες τις τιμες. Αν τυχον δεν ξεκιναει και σε αυτες τις τιμες τοτε ειναι θεμα cpu/memory.

Δεν υπαρχει ουτε ενας σχετικος φιλος σου να σου δειξει ρε μεγαλε? Ειναι μανουρα να ταλαιπωριεσαι πρωτη φορα μονος σου...

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα να φανταστεις οτι ο πιο σχετικος ειμαι εγω...

Δεν μπορει παλι να παιζω μονο ΧΧΧ/33 θα παω στα 2,5 και μετα τι τελος?

Παντως οπως δειχνω και στην φωτο επαιξε κανονικα αλλα μια φορα μονο και τωρα φοβαμαι

Link to comment
Share on other sites

Ποια μητρικη εχεις ?

Κατι σε Asus μου ερχετε απο οτι καταλαβα...

Aμα δεν εχεις agp/pci Lock αφησε το oc...

Και η vga υποφερει απο τα πολλα mhz στην agp και οι pci καρτες και οι σκληροι (ειδικα αν εχεις sata)

Link to comment
Share on other sites

Αν οι διαιρετες σου σε αφηνουν να πας μονο μεχρι 2.5 (με 33/66 pci/agp) τοτε ΤΕΛΟΣ!!

Αν σε αφηνουν να πας παραπανω πηγαινε...Αν σε αφηνουν τα υπολοιπα...

Εισαι σε ψιλοεμβρυακο σταδιο για να πεις "Γραφω τους διαιρετες θα αρχισω να παιζω με ξεκλειδωτο bus". Φροντισε να μεινεις σε 33/66 και μετα αφου εξοικοιωθεις με το που παει ο cpu/μνημες και νιωθεις ανετα τοτε πηγαινε να 34,35,36 bus για να δεις τι παιζει...

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να τα αφησεις αυτα γιατι βλεπω εχεις πολυ δισκο μεσα και μαλιστα σε raid.

ειναι πολυ επικυνδινο και μπορει να παθουν corrupt τα δεδομενα σου...

Link to comment
Share on other sites

Στρατηγε διχως να ξερω τη μητρικη σου αλλα διαβαζοντας τα posts των αλλων χρηστων ειδα οτι δεν παιζει PCI/AGP κλειδωμενο.

Επομενως απο PCI > 36MHz θα εχεις προβληματα μερικοι SATA δισκοι δεν ξεκινανε καν με frequencies ανω των 36ΜΗz...

Προσεξε λοιπον μην τραβας τα μαλλια σου...

Σου προτεινω να μεινεις οπως εισαι δεν εχει νοημα να ανεβεις 50ΜΗz-100MHz με την ψυχη στα δοντια....

Δεν αξιζει...

Ετσι πιστευω. :)

Συμφωνω με το CMOS. ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.