Jump to content



Ποσο καιρο μπορει να "αντεξει" τεχνολογικα μια συνθεση pc ?


fsbmaniac

Recommended Posts

Την 6800GT που να παρακαλάς δεν πρόκειται να τη βρείς ούτε σε 1 χρόνο 200€ είτε στα μαγαζιά είτε μεταχειρισμένη.

Έλα να παίξεις στην 22" οθόνη μου με 1024x768, χωρίς ΑΑ να δείς πώς θα ξενερώσεις.

Link to comment
Share on other sites

με λίγη φαντασία του τι μπορεί να ζητά το thread καθώς δεν το διάβασα τέτοιο που είναι αλλά κατάλαβα από τις απαντήσεις τα περισσότερα....λέω:

έχω έναν 2.6C 512ΜΒ 5700ultra και η μόνη πιθανότητα να αγοράσω κάτι μέσα στα επόμενα 3 χρόνια είναι επειδή χρειάζομαι δευτερο PC.ϊσως βάλω άλλα 512ΜΒ μνήμη αλλά αν την χρειαστώ όταν θα μ'απασχολήσει περισσότερο η matlab

Link to comment
Share on other sites

Το ερωτημα ειναι λαθος εξαρχης. :)

Οταν απευθυνομαστε σε ατομα που γουσταρουν τρελα τα pc και ασχολουνται πολυ, το σωστο ερωτημα ειναι:

"Ποσο καιρο αντεχεις με το ιδιο pc χωρις να αλλαξεις τιποτα?"

;)

Link to comment
Share on other sites

Το ερωτημα ειναι λαθος εξαρχης. :)

Οταν απευθυνομαστε σε ατομα που γουσταρουν τρελα τα pc και ασχολουνται πολυ, το σωστο ερωτημα ειναι:

"Ποσο καιρο αντεχεις με το ιδιο pc χωρις να αλλαξεις τιποτα?"

;)

Σωστος !!:039:

Link to comment
Share on other sites

Σωστον!

:083:

Επισης παιζει ρολο και το αρχικο budget (ultra high end or not), και το να ξερεις να φτιαχεις μια καλη OPTIMIZED συνθεση, και το timing οσο αφορα τα tech trends.

Εγω to δικο μου το εχω 2 χρονια και already, και το βλεπω να με καλυπτει πληρως για αλλα 3 σιγουρα. (Primary Use : Encoding, Burning, etc..) Τo DVD rec to πηρα τωρα βεβαια, γιατι τωρα εχει αυτα που θελω...

Και αν δεν βγει και κανα game που να γουσταρω και να "χανει" στα 1024χ768

μου, με τιποτα...

Χμμ, τωρα που το σκεφτομαι αλλαζω συστημα οταν υπαρχει κατι που ειναι τουλαχιστον 200% πανω απο το δικο μου σε ολους τους τομεις...

64 βιτ λοιπον ΟΤΑΝ ται 32-βιτ λειτουργικα θα ειναι στα μουσεια :056: ΛΟΛ

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνω λίγο τον συνήγορο του διαβόλου :077:.

Σκέφτομαι να βγει ο νέος Athlon 64 dual core και να δείτε τα benchmark...Τότε να δω ποιός είναι εκείνος που αντιστέκεται σε 70%-100% αύξηση της απόδοσης.Όλοι θα βρίσκετε(χμ μάλλον θα βρίσκουμε) δικαολογίες γιατί θα πρέπει να πετάξουμε τον "παλιό"...:003:

Link to comment
Share on other sites

100% αύξηση της απόδοσης στις αρχές τουλάστιχον δε θα έχει με τίποτα στις singlethreaded εφαρμογές. Και να είχε όμως πρέπει κάποια στιγμή να βάλουμε τα πράγματα στην πρέπουσα σειρά και λογική .Τι θα κερδίσεις στη ζωή σου αν ο επεξεργαστής σου είναι 2 φορές πιο γρήγορος.Χώρια που θ' αποφασίσεις ότι πλέον δε σου φτάνει η μνήμη -πολύ αργή ,βέεεεεβαιιααααα- οι σκληροί χελώνες -7200 SATA μπααααα,last year ,πιάσε 2 ράπτορες RAID 0......

Δε χρειάζεται να τρελαινόμαστε. (νομίζω)

Link to comment
Share on other sites

Το αληθές είναι ότι έχει παρατηρηθεί αύξηση της αποδοσης μέχρι και 130%.Βεβαίως αυτό δεν οφείλεται αποκλειστικά και μόνο στον επεξεργαστη αλλά και στον CPU scheduler των windows...αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.