Jump to content



DUAL Channel... Θα δουλέψει;


kracken_74

Recommended Posts

Καλησπέρα FORUM....

Απορία (οπως παντα... :072: )

Σκοπεύω να αγοράσω το mobo A7N8X-E Deluxe (μη μου προτείνετε άλλο, μου το χαρίζουν σχεδόν..με €25,00 από φίλο) :031:

Θέλω να μου πείτε πως μπορώ να εκμεταλευτώ το DUAL CHANNEL, μιας και θα αγοράσω καινουργιες μνήμες. :024:

Σκοπέυω να πάρω τωρα 512MB DDR (PC 3200).

Α) Αν αργότερα αγοράσω άλλα 256MB DDR (PC 3200) θα αξιοποιήσω το DUAL CHANELL ή πρέπει να πάρω τσιπάκι με τα ίδια MB.

Β) Μήμπως θα ήταν καλύτερα να αγοράσω από τώρα 2 Χ 256 ΜΒ (PC 3200)?

Γ) Για έναν ATHLON XP 2600 δεν είναι καλά 512 ΜΒ ή ακόμη λίγα παραπανω...

Ευχαριστώ Πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Eχεις δεν εχεις dual channel σε athlon XP διαφορα δε θα δεις.Aρα...:)

Oπως ειπε και ο tziamanik παρε τωρα αμα ειναι 2 ολοιδια 512 (η 2χ256 αν σε βολευουν τα 512mb ram) γιατι μετα ισως να εχεις ασυμβατοτιτες και να μη σου δουλευουν dual.

Μιλαω παντα για αμα καποτε αλλαξεις πλατφορμα(που να αξιοποιει το dual)κ θες να χρησιμοποιησεις τις ιδιες μνημες σε dual channel.

Για τωρα οπως και να το κανεις το ιδιο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παρομοίως. Είχα πάρει αρχικά Twinmos και τις άλλαξα με τις Kingston ακριβώς λόγο ασυμβατότητας με την A7N8X Deluxe. Αλλά αυτό που με είχε πειράξει ήταν ότι από τα 203MHz και πάνω στις by SPD ρυθμίσεις το γύριζε σε cas 3. Αντίθετα με τις Kingston και 300MHz fsb να το έβαζες κρατούσε το cas 2.5 ( δεν λέω ότι μπούταρε κιόλλας!!! )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.