Jump to content



GEIL GL1GB3200DC ULTRA PLATINUM 1GB PC3200 400MHz DUAL CHANNEL KIT @ eshop.gr


Recommended Posts

παιδι εγω αγορασα για 2η φορα 2 Χ 512 kington value ram που τρεχουν ανετα στα 238 3-3-3-5 με 2.8 βολτ, οι προγηγουμενες 2Χ256 παλι kingstone value πηγαιναν 242 με 3-3-3-5... το κοστος των 2 Χ 512 100 euro από e-shop, νομιζω αρκετα πετυχημενη αγορα εκτος και ειμαι κολόφαρδος!

σημειωτεον οτι αν η μητρικη μου εδινε πανω απο 2.8 βολτ σιγορα θα πηγαιναν και παραπανω.

Τελικα ρε παλικαρι πρεπει να εισαι κ..οφαρδος γιατι οι δικες μου(2x512 value pc3200 cl2,5) δεν λενε να πανε πανω απο 220Mhz 2T 3-4-4-8@2,85 stable.Με 1Τ πανε μεχρι 214 και μου εχουν σπασει τα νευρα γιατι εχω δει καποιους να τερματιζουν value στα 280Mhz(σε καποιο post εδω αν θυμαμαι καλα)!!!!!. Τωρα τις εχω με διαιρετη στα 200Mhz 2,5-3-2-5 με 2,6V(πρεπει να αλλαξω την υπογραφη μου). Δηλαδη ρε παιδια αυτη η kingston βαζει οτι να ναι chipακια πανω στις μνημες?τι π@π@ρι@ ειναι αυτη? Μαλλον γι αυτο εχουν κ τοσο χαμηλη τιμη(δεν επαιρνα twinmos με utt+booster o mlks..!!!).

Λιγο ασχετο: τι θα μου προτεινατε για αναβαθμιση μνημων?Θελω να ειμαι στα 250 περιπου MHz σε οσο ποιο σφιχτα timings δυνατον. Σκεφτομουν τις ocz pc3200 platinum cl2 rev.2 ή οποιαδηποτε αλλη με tccd (δεν θελω να δωσω teravolt:072: στις μνημες που λεει κ ο mr.seancon). Θα ανταποκριθουν στις απαιτησεις μου?(σορρυ για το off-topic).Τhnx παιδια!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Τελικα ρε παλικαρι πρεπει να εισαι κ..οφαρδος γιατι οι δικες μου(2x512 value pc3200 cl2,5) δεν λενε να πανε πανω απο 220Mhz 2T 3-4-4-8@2,85 stable.Με 1Τ πανε μεχρι 214 και μου εχουν σπασει τα νευρα γιατι εχω δει καποιους να τερματιζουν value στα 280Mhz(σε καποιο post εδω αν θυμαμαι καλα)!!!!!. Τωρα τις εχω με διαιρετη στα 200Mhz 2,5-3-2-5 με 2,6V(πρεπει να αλλαξω την υπογραφη μου). Δηλαδη ρε παιδια αυτη η kingston βαζει οτι να ναι chipακια πανω στις μνημες?τι π@π@ρι@ ειναι αυτη? Μαλλον γι αυτο εχουν κ τοσο χαμηλη τιμη(δεν επαιρνα twinmos με utt+booster o mlks..!!!).

Λιγο ασχετο: τι θα μου προτεινατε για αναβαθμιση μνημων?Θελω να ειμαι στα 250 περιπου MHz σε οσο ποιο σφιχτα timings δυνατον. Σκεφτομουν τις ocz pc3200 platinum cl2 rev.2 ή οποιαδηποτε αλλη με tccd (δεν θελω να δωσω teravolt:072: στις μνημες που λεει κ ο mr.seancon). Θα ανταποκριθουν στις απαιτησεις μου?(σορρυ για το off-topic).Τhnx παιδια!

μονο που δεν ειμαστε αμεσα συγκριση λόγω διαφορετικής πλατφόρμας.

Link to comment
Share on other sites

μονο που δεν ειμαστε αμεσα συγκριση λόγω διαφορετικής πλατφόρμας.

Σωστά, υποτίθεται ότι στους AMD ο memory controller "ζωρίζεται" περισσότερο από ότι στους INTEL, οπότε ακόμη και τις ίδιες μνήμες να δοκιμάσεις ενδέχεται να δείς διαφορές στο overclocking...

Πάντως σίγουρα είναι και θέμα τύχης ή αστοχίας υλικού!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, υποτίθεται ότι στους AMD ο memory controller "ζωρίζεται" περισσότερο από ότι στους INTEL, οπότε ακόμη και τις ίδιες μνήμες να δοκιμάσεις ενδέχεται να δείς διαφορές στο overclocking...

Πάντως σίγουρα είναι και θέμα τύχης ή αστοχίας υλικού!

Ναι αλλα ρε παιδια δεν νομιζω οτι ζοριζεται τοσο ο 3500 οταν τον βαζεις 10x214 ή 9x214 με 3-3-3-8(ειναι cl2,5). Με 2 kingston 256 value 400αρες εφτασαν 220 κ με 11 multi. Εγω πιστευω οτι πηρα σκαρτα κομματια μνημες(αντε να δω που θα τις δωσω να παρω ocz platinum rev2).G.skill πωλουνται στο ελλαντα???(εχω φρικαρει με την sig του thorlite στα 304)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.