Jump to content


Καλό κουτι?


Cyber_Cookie

Recommended Posts

Ελα ρε συ και εγω εχω αυτο υποψην μου!

Το ειδα το Σαββατο και πραγματικα ειναι πολυ καλο!

Αλλα εγω το ειδα με το ταζμι διπλα και οταν ρωτησα ποσο εχει με το τζαμι μαζι μου ειπαν 110ευρω!!

Μα καλα ποσο εχει η πορτα με το τζαμι τοσο ακριβη ειναι?!:(

Link to comment
Share on other sites

Αλλα εγω το ειδα με το ταζμι διπλα και οταν ρωτησα ποσο εχει με το τζαμι μαζι μου ειπαν 110ευρω!!

Μα καλα ποσο εχει η πορτα με το τζαμι τοσο ακριβη ειναι?!:(

Γι' αυτό καλό θα ήταν να κάνουμε και τπτ μόνοι μας.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω γω. Γι αυτό ρωτάω. Αλλα γενικά τηα κουτια της CHIEFTEC χαρακτηρίζονται ως good & bombproof απο κει και περα ποις ξερει.

Παντως με 1χ120μμ φαν και 5 90αρια νομίζω πως θα έχω πολύ καλή ροή αέρα και μάλιστα αν παρω της ζαλμαν και τα βάλω στο κουαιετμοντ ~20δβ θα είναι αρκετά αθόρυβο

Link to comment
Share on other sites

2-3 σχεδια κυκλοφορουν στην αγορα και τα αντιγραφουν ολοι, κανουν καμμια μικροαλλαγη (πχ αλουμινιο, φατσα κλπ) και μετα πουλανε tsutsunami ... :003:

παρτο χωρις 2η σκεψη, τα καλυτερα σε τιμη/αποδοση ειναι τα chieftec

αυτο το καινουργιο εχει και τους δισκους εγκαρσια, μια χαρουλα ειναι. :023:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κουτί έχω εδώ και ενάμιση μήνα περίπου.

Γενικά είναι μια αρκετά στοιβαρή κατασκευή, αν και ανοίγοντας το πορτάκι, μάλλον δεν δίνει αυτή την εντύπωση.

Στα θετικά του περιλαμβάνεται το εύκολο άνοιγμα του πλαϊνού, η άμμεση πρόσβαση στους εύκολα αποσπώμενους δίσκους (6) συνολικά και φυσικά δεν χρειάζονται βίδωμα, όπως επίσης και τα τέσσερα drive των 5,25" τα οποία "κουμπώνουν - ξεκουμπώνουν" ταχέως και με ξεχωριστό τρόπο.

Επίσης το σημείο που βρίσκονται οι δίσκοι έχει επιλεγεί με γνώμονα την εξοικονόμηση χώρου και φυσικά την σωστή διακίνηση του αέρα, στην οποία συντελούν 3 fan των 92 mm sto δεξί πλαϊνό και απέναντι από τους δίσκους, 2 fan 92mm απέναντι από cpu & κάρτες και 1 fan 120mm στο πίσω μέρος.

Μοναδικό μειονέκτημα για μένα, είναι η δύσκολη έως αδύνατη πρόσβαση στο φιλτράκι αέρος του εμπρός μέρους. Για να το καθαρίσεις θα πρέπει να τραβήξεις πρώτα όλη την πρόσοψη μαζί με καλώδια και μετά να το βγάλεις (πράγμα που διορθώνεται βέβαια με λίγο... modάρισμα!).

Ας σημειωθεί ότι δεν συνοδεύεται με τροφοδοτικό, ούτε καν ανεμιστήρες.

Επίσης καλό θα είναι να μπουν φιλτράκια αέρος σε όσα fan στέλνουν αέρα προς τα μέσα και σε όσες υποδοχές δεν χρησιμοποιηθούν.

Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν θέλεις ρίξε μια ματιά και σε αυτό (Coolermaster Stacker). Δεν είναι τόσο "μουράτο", αλλά από τεχνικά χαρακτηριστικά, κατά την γνώμη μου, τα πάει από αρκετά ως πολύ καλά.

Βέβαια, φεύγει λίγο από τα 100 ευρώ που είπες αρχικά, αλλά πιστεύω ότι το αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.