Jump to content


Εβγαλα το ενεμιστηρακι της GeForce 5700 le. Θα ζησει;


Avatar

Recommended Posts

Επειδη μου ειχε πρηξει τα σηκωτια (και τα καρυδια) αυτη η chaintech με τις poser-αδικες καρτες/mobo κτλ της με τα ανεμιστηρακια που κοπανανε τα σιδερακια, αποφασισα να αφαιρεσω χειρουργικα το ανεμιστηρακι της GeForce 5700 LE μου. Μακραν η χειροτερη αγορα που εχω κανει και πιστευω οτι με τις επιδοσεις της δεν χρειαζεται και ανεμιστηρακι.

Ποια ειναι η γνωμη σας; Θα ζησει ή να ξαναβαλω το ανεμιστηρακι ; Τουλαχιστον τωρα εχω την ησυχια μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον βάζεις πάνω σε κανέναν fan controller αν έχεις?

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με την 5900ΧΤ αλλά ήμουν αρκετά τυχερός μιας και το έβαλα πάνω στον ρυθμιστή στροφών και ακόμα και στα 6V την ψύχει μια χαρά ( με τον πυρήνα στα 400MHz δεν έχει κανένα πρόβλημα... ).

Το βυσματάκι που έχει η δικιά μου είναι με 2 μόνο καλώδια αλλά μπαίνει μια χαρά σε ένα αρσενικό με 3 καλώδια που έχει ο ρυθμιστής στροφών.

Link to comment
Share on other sites

1ον : fan controller δεν εχω και ουτε εχω ορεξη να παιρνω ενα για να βαλω το μπρικι την geforce πανω :sheep: (ισως αν επαιρνα μια αντιστασουλα και την κολλαγα επιπλεον, αλλα τι αντισταση να παρω π.χ. ;)

2ον : ποια θερμοκρασια να κοιταξω ; του κουτιου ; γιατι θερμοκρασια καρτας γραφικων δεν παιζει (ειπαμε, geforce 5700 LE), εκτος και αν κατι μου ξεφευγει... (Αν μου ξεφευγει πειτε μου)

Link to comment
Share on other sites

1ον : fan controller δεν εχω και ουτε εχω ορεξη να παιρνω ενα για να βαλω το μπρικι την geforce πανω :sheep: (ισως αν επαιρνα μια αντιστασουλα και την κολλαγα επιπλεον, αλλα τι αντισταση να παρω π.χ. ;)

2ον : ποια θερμοκρασια να κοιταξω ; του κουτιου ; γιατι θερμοκρασια καρτας γραφικων δεν παιζει (ειπαμε, geforce 5700 LE), εκτος και αν κατι μου ξεφευγει... (Αν μου ξεφευγει πειτε μου)

Μια ομελετα LE παρακαλω οχι την σπεσιαλ!!!

Την βλεπω ψητη μιας και με θερμομετρο που εχω δει παρομοια δεν ειναι κι οτι καλυτερο.Το throtling δουλευει?

Link to comment
Share on other sites

να πω ότι και go μια ίδια έχω και εδώ και 3 μήνες την έχω χωρίς fan χωρίς να έχω di κάποια αστάθεια στο σύστημα. βεβαια δεν πεζό παιχνίδια αλλα μια normal χρήση που κάνω δεν φαίνεται να αντανακλάει κάποιο πρόβλημα στο όλο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

στην tnt2 το έχω βγάλει!!!!!

μου ρθε μια καλη ιδεα αν το ανεμηστηρακι της καρτας σου το συνδεσεις με την mobo κατευθειαν μπορεις με ενα speedfan να ελεγχεις τις στροφες του!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά τα φανς στα πόσα volts δουλεύουν? Εννοώ πόσα τους δίνει κανονικά το βύσμα της κάρτας? Έκανα σύνδεση το 2πινο φανάκι της sapphire 9550 με ένα 3πινο καλωδιάκι speed limiter 12->7 και αυτό με το psu kai mou φαίνεται ησύχασε ή είναι η ιδέα μου? :017:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.