Jump to content



Προτάσεις για αθόρυβο τροφοδοτικό!!! -- Ευχαριστώ --


navigator

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω ένα Herolchi 400watt και θέλω να το αντικαταστήσω με ένα πιο αθόρυβο.

Όπως θα καταλάβατε το κυριότερο χαρακτηριστικό που με ενδιαφέρει είναι να μην μου ζαλίζει τα αυτιά.

Κάλο θα ήταν να είναι από 400watt και πάνω και να βγάζει ρεύμα για sata.

Δεν τίθεται θέμα τιμής.

Ευχαριστώ εκ των πρότερων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχως πλησιαζουν πιο κοντα και γινονται πιο προσιτα και οι εντελως fanless λυσεις.

Δεν ξερω σε τι επιπεδα ειναι ο "θορυβος" που αναζητας, αλλα σκεψου και αυτη τη λυση αν και ακομα κατα τη γνωμη μου ειναι αρκετα νωρις για να πας προς αυτη την κατευθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι απαραίτητη η αύξηση της ισχύος γιατί δεν αλλάζεις απλά τον ανεμιστήρα; Αγόρασε κάποιο με ρυθμιζόμενες στροφές και βρές την ησυχία σου με το ελάχιστο κόστος. Ή πάρε κάποιο με σταθερές στροφές και χαμηλό θόρυβο. Ο 80 mm Arctic Cooling Arctic Fan Pro TC ή ο Panaflo 80mm Ultra Quiet θα κάνουν τη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχραιστω

Θα επερνα fanless αλλα αυτα που φερνουν εδω ειναι μεχρι 350watt που ειναι σχετικα οριακα.

Τωρα θα προτιμουσα να παρω κατι ετοιμο, αθορυβο και αξιοπιστο διοτι δεν ειμαι καλος στο mod.

Tο pc θα δουλευει απλα αρχιακια word καi internet (oπου θελω την υσηχια μου) η θα κανει encoding ταινιων με το cinema craft encoder και θα δουλευει full load για 5ωρο. (οπου λογικο ειναι να κανει θορυβο)

Απλα θα ηθελα να μην κανει θορυβο οταν ειμαι σε απλες εφαρμογες.

Εχω διαβαζει εδω μεσα γιατο zalman 400 υπαρχει τιποτα καλυτερο ανεξαρτητου κοστους ??

Σας ευχαριστω για την βοηθεια σας :002:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχραιστω

Θα επερνα fanless αλλα αυτα που φερνουν εδω ειναι μεχρι 350watt που ειναι σχετικα οριακα.

Τωρα θα προτιμουσα να παρω κατι ετοιμο, αθορυβο και αξιοπιστο διοτι δεν ειμαι καλος στο mod.

Tο pc θα δουλευει απλα αρχιακια word καi internet (oπου θελω την υσηχια μου) η θα κανει encoding ταινιων με το cinema craft encoder και θα δουλευει full load για 5ωρο. (οπου λογικο ειναι να κανει θορυβο)

Απλα θα ηθελα να μην κανει θορυβο οταν ειμαι σε απλες εφαρμογες.

Εχω διαβαζει εδω μεσα γιατο zalman 400 υπαρχει τιποτα καλυτερο ανεξαρτητου κοστους ??

Σας ευχαριστω για την βοηθεια σας :002:

Για ριξε μια ματια εδω γιατι εχει και μεγαλης ισχυος fanless τροφοδοτικα...

http://www.checkmate.gr/products.php?cid=62

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε... καλο το συστηματακι σου και λογικα οποιο τροφοδοτικο και να διαλεξεις απο τα fanless θα σηκωνει το συστηματακι του, αλλα αν τα specs που δινει η checkmate στο λινκ που σου εδωσε ο Linos ισχυουν, (γιατι φυσικα μπορει να γραφουν οτι θελουν στο site) μου φαινεται απελπιστικα μικρη η 12αρα!! 18Α??? Ημαρτον...

Προτιμησε κανα Enermax485 (διπλη 12αρα δεν εχει αυτο?)

Σκεψου το ως εξης... Δεν ειναι δυνατον να εχεις ισχυ και ησυχια!! Απλα πραγματα. Αν ενα τροφοδοτικο δινει πολλα watt, θα χρειαζεται και καλη (επαρκη) ψυξη. Αν δεν εχει καλη ψυξη, ή θα σε "κρεμασει", ή απλουστερα δεν δινει τα watt που διαφημιζει.

Link to comment
Share on other sites

"Δεν ειναι δυνατον να εχεις ισχυ και ησυχια!! Απλα πραγματα. Αν ενα τροφοδοτικο δινει πολλα watt, θα χρειαζεται και καλη (επαρκη) ψυξη. Αν δεν εχει καλη ψυξη, ή θα σε "κρεμασει", ή απλουστερα δεν δινει τα watt που διαφημιζει."

Αυτο πιστευω και εγω !!!

Το oτι θα με κρεμασει τι εννοεις?

Μεχρι στιγμης παντως το Herolchi 400w αντεχει.

Γιαυτο ψαχνω ενα περιπου στα ιδια watt αλλα οσο δυνατον ποιο αθορυβο.

Εσεις που εχετε μεγαλυτεροι εμπιρεια απο εμενα πιο μου προτινετε ως ποιο αθορυβο και αξιοπιστο απο τα 3 για αγορα ?

Το zalman enermax ι tagan ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το ενδιαφερον

Οσον αφορα το yesico για ομαλη λειτουργια λεει οτι στο σιτε της οτι καλο θα ηταν να εχουμε εναν εφερδρικο ανεμιστηρα που ανοιγει οταν η θερμοκρασια του τροφοδοτικου φτασει στο σημειο που εχουμε ορισει μεταξυ 42 και 62 βαθμων.

Μεγαλο μπερδεμα :120:

Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτο που σου εδειξε ο Στρατος με 2 12αρες των 15 ειναι επαρκες... Τωρα το θεμα της ψυξης ειναι... αλλο κεφαλαιο. Οπως και η τιμη.

Να σε ρωτησω, τοσο αθορυβο ειναι το υπολοιπο συστημα σου που σε ενοχλει ο θορυβος απο τροφοδοτικα σαν το HEC525 που σου προτεινε ο Jimmy στην αρχη? Ή απλα ειναι αρκετα θορυβωδες το 400αρι που εχεις και θες να το αντικαταστησεις?

οταν λεω "κρεμασει" εννοω να καει κατι λογω ανεπαρκους ψυξης/φτηνοκατασκευης. και το OCZ 520 και το 600αρι που εχω χρησιμποποιησει δεν εκαναν θορυβο πανω απο το υπολοιπο συστημα. Νομιζω οτι εχουν ελεγχομενες στροφες, αναλογα με την θερμοκρασια. Τα 600αρια που κανουν πολυ θορυβο, νομιζω πανε για rma... Δεν πρεπει νμα κανουν θορυβο, αλλα δεν ξερω και πως εννοει τον θορυβο ο Στελιος.

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικο δεν παει να ανυσχυει το θορυβο ετσι ψαχνω κατι ποιο αθορυβο διοτι λογο εργασιας ειμαι αρκετες ωρες μποστα στον υπολογιστη χρησιμοποιοντας ελαφριες εφαρμογες.

Τελικα τι λετε να προτιμισω ο zalman enermax ι tagan ι ocz?

Ευχαριστω για τον χρονο σας και τις πολυτιμες συμβουλες σας.

Link to comment
Share on other sites

Για fanless τροφοδοτικα δεν εχω ακομα προσωπικη εμπειρια. Οσον αφορα τα κανονικα, καταθετω οτι κοιμαμαι με το PC διπλα μου στο οποιο φοραω ενα Fortron 550 αλλα εχω ακουσει εξισου καλα λογια για τα Enermax και τα OCZ.

Ειδα ομως οτι παραπανω ακουγονται καλα λογια και για τα υπολοιπα.

Τελικα, το θεμα του θορυβου απο ενα σημειο και περα ειναι υποκειμενικο και φυσικα η επιλογη ειναι δικη σου ειτε αυτο αφορα αν θα παρεις fanless ή κανονικό ειτε για το ποια εταιρια τελικα θα προτιμησεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.