Jump to content



Προτάσεις για αθόρυβο τροφοδοτικό!!! -- Ευχαριστώ --


navigator

Recommended Posts

Περι θορυβου.

Θα σου ελεγα να αγορασεις ενα τροφοδοτικο(κατα προτιμηση ocz)με 12 cm fun.Αν εχεις καποιο κολημα με την συγκεκριμενη εταιρια παρε οτι θελεις αλλα με 1χ12 cm fun,γιατι οι συγκεκριμενοι παραγουν πολυ περισοτερο αερα(cfm)απο τους 8cm σε πολυ χαμηλοτερες στροφες,με αποτελεσμα να ειναι αθορυβοι.

Link to comment
Share on other sites

και το OCZ 520 και το 600αρι που εχω χρησιμποποιησει δεν εκαναν θορυβο πανω απο το υπολοιπο συστημα. Νομιζω οτι εχουν ελεγχομενες στροφες, αναλογα με την θερμοκρασια. Τα 600αρια που κανουν πολυ θορυβο, νομιζω πανε για rma... Δεν πρεπει νμα κανουν θορυβο, αλλα δεν ξερω και πως εννοει τον θορυβο ο Στελιος.

Εξαρταται απο το ποσο αθορυβο συστημα εχεις . Εμενα αυτη τη στιγμη για να σου πω την αληθεια , μου εχει φυγει το κεφαλι απο το σφυριγμα που κανει ο σκληρος δισκος απο το PC του αδερφου μου που βρισκεται στο διπλανο δωματιο !:077:

Ασε που εκανα και μια ωραια μοντα στο τροφοδοτικο (fortron 550w)

Επειδη ο κανονικος του ανεμιστηρας (8cm) κανει θορυβο σαν τουρμπινα 40db+ , τον εβγαλα και αγορασα εναν ανταπτορα απο 8cm σε 12cm . Τον προσαρμοσα πισω και τοποθετησα εναν 12αρη coolermaster silent 22db ! ;)

Και ναι , Στρατο το κολπο αποδιδει θαυμασια !:060:

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μετα απο ψαξιμο ειμαι ανεμεσα στο OCZ MODSTREAM 450W

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.700220

διοτι αν δεν κανω λαθος τα λιγοτερα watt θα κανουν και λιγοτερο θορυβο

και στο Enermax EG485AX.

Και τα 2 εχουν μεταβλιτες στροφες?

Εσεις τι λετε εγω ειμαι προς το ocz

Link to comment
Share on other sites

Antec True Control 550W,εχει μπροστα panel που ρυθμιζεις τις τασεις 3,3 - 5 - 12 και ρυθμιστη του ανεμιστηρα του τροφοδοτικου για να ελεγχεις και στροφες και θορυβο...Τιμη γυρω 130€-150€.

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μετα απο ψαξιμο ειμαι ανεμεσα στο OCZ MODSTREAM 450W

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.700220

διοτι αν δεν κανω λαθος τα λιγοτερα watt θα κανουν και λιγοτερο θορυβο

και στο Enermax EG485AX.

Και τα 2 εχουν μεταβλιτες στροφες?

Εσεις τι λετε εγω ειμαι προς το ocz

Λαθος... τα λιγοτερα βατ κανουν περισσοτερο θορυβο....

αλλα μεταξυ των δυο, προτεινω Enermax...

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει κανονας ρε παιδια watt-θορυβος. Αυτο ειναι αναλογα με την υλοποιηση του καθε κατασκευαστη. Εγω ειπα οτι ειναι τουλαχιστον αφελες να θελεις ενα τροφοδοτικο το οποιο δινει 500-600 Watt και να εισαι στενχωρημενος επειδη ακουγεται το ανεμιστηρακι του!! Οταν ενα πραγμα δινει τοση ισχυ καπως πρεπει να ψυχθει! Λογικο?? Ε το πως θα ψυχθει αποδοτικα για να μπαλατζαρει noise/επαρκη ψυξη απο την εταιρια ειναι δικο της θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Μια εν ταχει εξηγηση:

Σε ολα τα καινουρια τροφοδοτικα, οι στροφες των ανεμιστηρων, ειναι συναρτηση με τη θερμοκρασια του.

Αρα λοιπον, ενα 450w, οταν του ζητας 400, ειναι στο 88% της ισχυος του,αρα,οι ανεμιστηρες του δουλευουν full. Στο 600w, οταν του ζητας 400 επισης watt, ειναι στο 66% της ισχυος του, αρα οι ανεμιστηρες του δουλευουν αρκετα χαμηλοτερα.

Και φυσικα, συγκρινουμε τροφοδοτικα ιδιας εταιριας, οπως και ειναι αυτονοητο, οτι ενα τροφοδοτικο των 600w δεν καταναλωνει 600w συνεχεια, αλλα μονο οσο του ζηταται απο το συστημα...

Αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Στο μυαλο μου υπαρχουν 2 εκδοχες.

1) Το μεγαλυτερο τροφοδοτικο θελει μεγαλυτερη ψυξη διοτι βγαζει περισσοτερα watt και κανει περισσοτερο θορυβο ωστε να πετυχει σωστη ψυξη.

2) To μεγαλυτεο τροφοδοτικο βγαζει περισσοτερα watt και ζοριξετε λιγοτερο απο ενα μικροτερο σε watt οποτε χριαζετε λιγοτερη ψυξη.

Tελικα ποιο ειναι το σωστο ?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μια εν ταχει εξηγηση:

Σε ολα τα καινουρια τροφοδοτικα, οι στροφες των ανεμιστηρων, ειναι συναρτηση με τη θερμοκρασια του.

Αρα λοιπον, ενα 450w, οταν του ζητας 400, ειναι στο 88% της ισχυος του,αρα,οι ανεμιστηρες του δουλευουν full. Στο 600w, οταν του ζητας 400 επισης watt, ειναι στο 66% της ισχυος του, αρα οι ανεμιστηρες του δουλευουν αρκετα χαμηλοτερα.

Nαι, αλλά το 66% των ανεμιστήρων του PSU 600W είναι περισσότερο από το 88% του PSU 400W.

Εννοώτας οτι το 100% των ανεμιστήρων του PSU 600W παράγει περισσότερα CFM και αναλόγως περισσότερο θόρυβο από το 100% των ανεμιστήρων του PSU 400W. Διατηρώντας φυσικά τις απαραίτητες επιφυλάξεις λόγω κατασκευαστή PSU, μέγεθος ψυκτρών, μέγεθος και στροφές ανεμιστήρων κλπ.

Συνεπώς καταλαβαίνεις οτι το παράδειγμα με τα ποσοστά είναι ατυχές. Ή μάλλον, ελλιπές.

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση στο θέμα δεν υπάρχει γενική. Κάθε εταιρεία ακολουθεί το δικό της τρόπο σχεδίασης, άρα και πολιτική όσον αφορά στο θόρυβο.

Εδώ υπάρχουν απλοί ανεμιστήρες για κουτιά που με την ίδια απόδοση έχουν ακουστικά επίπεδα με σημαντικές διαφορές. Ενώ και η χροιά του ήχου παίζει σημαντικό ρόλο ως προς την ανοχή του ή μη.

Ακόμη και στα ίδια βάττ δύο τροφοδοτικά με άλλη σχεδίαση (αριθμός και ποιότητα τρανζίστορ, μέγεθος και σχέδιο ψύκτρας/ανεμιστήρα, συντελεστής απόδοσης, διόρθωση συντελεστή ισχύος κλπ) κάνουν διαφορετικό θόρυβο.

Ένα τροφοδοτικό με η=65% για να δώσει 300 βαττ καταναλλώνει 160 βαττ ενώ ένα άλλο με η=75% καταναλλώνει 100 Βαττ. Και όταν λέω καταναλλώνει εννοώ τα μετατρέπει σε θερμότητα στα τρανζίστορ ισχύος του παλμοτροφοδοτικού ,θερμότητα που πρέπει να απαχθεί άμεσα για να μην καεί το στάδιο εξόδου της τροφοδοσίας.

Επιμένω οτι ένας καλός τρόπος μείωσης του θορύβου είναι η αλλαγή ανεμιστήρα με κάποιο ρυθμιζόμενο και αθόρυβο. Με την προϋπόθεση οτι τα Βαττ επαρκούν και οτι η εγγύηση έχει λήξη ή εν πάση περιπτώση θυσιάζεται από τον κάτοχο. Μπορεί ακόμη να φτιαχτεί μια τοπολογία push-pull όπου ο πίσω ανεμιστήρας βγάζει αέρα και ο πρόσθετος που θα βάλουμε στις γρίλιες δίπλα στην έξοδο των βυσμάτων τροφοδοσίας να βάζει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω πεταμένα λεφτά.

Έχω athlon 3200, fx 5200, cdrom, dvdrom, cdr, dvdr, 2 κάρτες ήχου, κάρτα tv, 2 δίσκους 80 και 200 gb και το herolchi που είχα στον παλιό μου PIII βγάζει τάσεις κολλημένες εκεί που πρέπει να είναι.

Το έχω βγάλει και έξω από το κουτί και δεν κάνει κίχ.

Εγώ θα λεγα να μην αλλάξεις τροφοδοτικό.

Αν θές ήσυχο έχει silent σειρά η hec me 12άρι fan.

To hec μου είναι 300W μόνο :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ρε παιδια να ρωτησω κατι ? εχω κ εγω ενα 525w hec, ειναι καλυτερα να συνδεσω τον sata που εχω με το ειδικο καλωδιο που μου βγαζει το τροφοδοτικο η να το συνδεσω με το κανονικο power 4 pin????

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.