Jump to content


what socket 939?


coolmind

Recommended Posts

Το μονο chip nvidia που ειναι για 939 ειναι το nforce 3 250 και το nforce 3 ultra.Να προτημισης μητρικη με nforce.Το nforce 3 250 με το nforce 3 ultra ειναι πανω-κατω τα ιδια.Τωρα οσον αφορα την μητρικη να προτιμισεις την Msi K8n neo 2 Platinum :054: .Την οποια μπορεις να την βρεις απο εδω.Ειναι και φτηνη και με πολλες δυνατοτιτες για overclocking

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι οχι το VIA K8T800Pro??? Η ηλοποιηση της ASUS (A8V DELUXE WI-FI-G ) εχει ολα τα χαρακτηριστικα που θες και ειναι εικονομηκοτερη. Για το συγκεκριμενο chipset εχω ακουσει πολυ καλα λογια αν και πολλοι το κατηγορουν οτι δεν ειναι καλο.

Link to comment
Share on other sites

Και με το MSI ειναι ρισκο να πεσεις σε προβληματικο κομματι. "Παρακαμψη" ειναι να το παρεις μεταχειρισμενο απο καποιον (η εγγυηση ετσι κι αλλιως παιζει) που το εχει δοκιμασει και μπορει να σου πει αν ειναι μουφα ή οχι.

Η gigabyte K8NS ultra 939 ειναι καπως πιο σταθερη, με την εννοια οτι δεν ειναι ρισκο ποια θα σου κατσει. Ολες ειναι το ιδιο. Καλυτερες απο την χειροτερη MSI Κ8Ν neo2, χειροτερες απο την καλυτερη MSI. Mεινε σε nforce3 ultra.

Link to comment
Share on other sites

Konos το mobo που προτείνεις είναι ένα από τα πιο "παράξενα" κ "προβληματικά" ( ασυμβατότητες, και άλλα κουλά ) που έβγαλε η Asus για AMD CPU.

Δεν νομιζω! Διοτι μολις σημερα με τον "varalasj" καναμε δοκιμη τον Α64 3200+ στο συγκεκριμενο mobo και ολα ηταν αψογα. Απο o/c τα πηγε τελεια και με χαλια psu. Τωρα τι ειναι αυτο "παραξενο" που κανει δεν καταλαβα...!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω! Διοτι μολις σημερα με τον "varalasj" καναμε δοκιμη τον Α64 3200+ στο συγκεκριμενο mobo και ολα ηταν αψογα. Απο o/c τα πηγε τελεια και με χαλια psu. Τωρα τι ειναι αυτο "παραξενο" που κανει δεν καταλαβα...!

Το ότι έκανε OC , και δούλεψαν όλα τέλεια δεν σημαίνει κάτι.Μπορεί με άλλες μνήμες να μην έκανε καν boot, τέσπα.

Μίλησα για ασυμβατότητες με αρκετά sticks.

Αν καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό, ok.

Σε άλλη μητρική μπορεί να κάνεις καλύτερο OC, να πιάσεις μεγαλύτερο HTT , κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έκανε OC , και δούλεψαν όλα τέλεια δεν σημαίνει κάτι.Μπορεί με άλλες μνήμες να μην έκανε καν boot, τέσπα.

Μίλησα για ασυμβατότητες με αρκετά sticks.

Αν καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό, ok.

Σε άλλη μητρική μπορεί να κάνεις καλύτερο OC, να πιάσεις μεγαλύτερο HTT , κλπ.

Aυτό βέβαια συμβαίνει με όλες τις μητρικές...

Ασυμβατότητα με αρκετά dimms δε νομίζω μιας και όσα έχω δοκιμάσει παίζουν μια χαρά.

Επίσης, το με μια άλλη μητρική μπορείς να κάνεις καλύτερο overclocking δεν κάνει την Asus προβληματική.

Το οτι είναι ολίγον "παλαβιάρα" είναι. Όπως η κάθε μητρική έχεις τις παραξενιές της έτσι έχει κι αυτή. Αλλά για διαφορετικούς λόγους από αυτούς που έγραψες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω! Διοτι μολις σημερα με τον "varalasj" καναμε δοκιμη τον Α64 3200+ στο συγκεκριμενο mobo και ολα ηταν αψογα. Απο o/c τα πηγε τελεια και με χαλια psu. Τωρα τι ειναι αυτο "παραξενο" που κανει δεν καταλαβα...!

Το ότι έκανε OC , και δούλεψαν όλα τέλεια δεν σημαίνει κάτι.Μπορεί με άλλες μνήμες να μην έκανε καν boot, τέσπα.

Μίλησα για ασυμβατότητες με αρκετά sticks.

Αν καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό, ok.

Σε άλλη μητρική μπορεί να κάνεις καλύτερο OC, να πιάσεις μεγαλύτερο HTT , κλπ.

Φυσικα και ολα δουλεψαν τελεια ειναι η δικα μου Α8V,varelasj πολυ πειραμμα βλεπω......... :003: :003:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και ολα δουλεψαν τελεια ειναι η δικα μου Α8V,varelaj πολυ πειραμμα βλεπω.........

Φυσικα :)! ! ! Α και που σαι επιτελους αυριο το στηνω! ! ! Αυριο θα κοψω το plexy για να μπει το block που εχω απο 11 στο socket 939 ;)! Οποτε να περιμενεις νεα μου συντομα...

Link to comment
Share on other sites

Kαι αυτο το mobo που εχω τωρα οταν το ειχα αγορασει δεν ξεκινουσε στα 200 fsb με τιποτα(μνημες twin mos pc3200).Αλλαξα μνημες και ολα οκ.Κατα τα αλλα ομως ειναι αψογο και πολυ σταθερο(215fsb)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.