Jump to content



λέω για 17αρα TFT. Τι;


andrip

Recommended Posts

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Στο eshop δηλαδη που και τις 2 τις δίνει για 16.2 εκατομμύρια χρώματα και 550:1

είναι τυπογραφικό λάθος?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168226

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168233

Link to comment
Share on other sites

Στο eshop δηλαδη που και τις 2 τις δίνει για 16.2 εκατομμύρια χρώματα και 550:1

είναι τυπογραφικό λάθος?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168226

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168233

Εγώ έχω την εντύπωση ότι τα χρώματα εξαρτώνται μόνο από το panel. Αφού και οι δύο αυτές οθόνες φοράνε το ΤΝ, μπορούν να απεικονίσουν μόνο 16,2 εκ. χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Στο eshop δηλαδη που και τις 2 τις δίνει για 16.2 εκατομμύρια χρώματα και 550:1

είναι τυπογραφικό λάθος?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168226

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168233

Σημασία δεν έχει τι λέει το E-shop αλλά ο ίδιος ο κατασκευαστής.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την εντύπωση ότι τα χρώματα εξαρτώνται μόνο από το panel. Αφού και οι δύο αυτές οθόνες φοράνε το ΤΝ, μπορούν να απεικονίσουν μόνο 16,2 εκ. χρώματα.

Είναι θέμα ηλεκτρονικών που χρησιμοπούνται σε κάθε Οθόνη.

Μερικά πρόχειρα παραδείγματα.

NEC LCD1920NX και Iiyama ProLite E485S.Και οι δύο έχουν MVA panel.H μια βγάζει 16,77 εκ.χρώμ. η άλλη 16,2 εκ.Samsung 913N και LG1915s και οι δύο TN panel μία με 16,2 η άλλη με 16,7 και υπάρχουν και άλλα πολλά παραδείγματα.

Σταθερά panel χωρίς αποκλίσεις είναι μόνο τα PVA και S-IPS.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την εντύπωση ότι τα χρώματα εξαρτώνται μόνο από το panel. Αφού και οι δύο αυτές οθόνες φοράνε το ΤΝ, μπορούν να απεικονίσουν μόνο 16,2 εκ. χρώματα.

Έχω την εντύπωση ότι αυτά τα απαράδεκτα TN+Film panels μπορούν να απεικονίσουν μόνο 262,000 χρώμματα! Τα υπόλοιπα τα δείχνουν με ψευδαίσθηση με διάφορες τεχνικές, π.χ. interpolation κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι αυτά τα απαράδεκτα TN+Film panels μπορούν να απεικονίσουν μόνο 262,000 χρώμματα! Τα υπόλοιπα τα δείχνουν με ψευδαίσθηση με διάφορες τεχνικές, π.χ. interpolation κλπ...

Τα απεικονίζουν κανονικά όπως και τα υπόλοιπα panels.Παρ΄όλο που δεν χρησιμοποιώ TN πανελ θα σου πώ ότι θα σου έλεγε ένας Gamer.Είναι τα μόνα από 19" και πάνω που ανταπεξέρχονται σε κάθε είδους παιγνίδια στην χαμηλότερη τιμή αγοράς(300-320 Ευρώ 19").Για να βρεις αντίστοιχο game-μόνιτορ με PVA,MVA,S-IPS κλπ,πρέπει να πληρώσεις πολύ περισσότερα.Γι αυτό λέω εγώ κι άλλοι στο Forum ότι πρώτο κριτήριο αγοράς πρέπει νάναι για ποιο σκοπό παίρνει κάποιος την οθόνη.Όποιον δεν ενδιαφέρουν παιγνίδια(τύπου Farcry,HL2,Doom κλπ) τότε οι επιλογές του είναι πολλές και φυσικά όχι ΤΝ.Κάποιοι που λένε "θέλω ένα μόνιτορ νάναι πολύ καλό σε όλα" να είναι προετοιμασμένοι να πληρώσουν για 19" από 500€ και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Τα απεικονίζουν κανονικά όπως και τα υπόλοιπα panels. ..Κάποιοι που λένε "θέλω ένα μόνιτορ νάναι πολύ καλό σε όλα" να είναι προετοιμασμένοι να πληρώσουν για 19" από 500€ και πάνω.

Από ότι έχω διαβάσει δεν απεικονίζουν σωστά όλα τα χρώμματα, αλλιώς θα το σκεφτόμουν πιο σοβαρά για TN+Film panel. Απεικονίζουν 16-bit χρώμμα και τα υπόλοιπα "φαίνονται" με κάποια tricks.

Δυστυχώς ακόμη και 17" οθόνη να πάρεις με 500 και 600 ευρώ, πάλι δεν θα τα βρείς όλα! Είτε καλή ποιότητα εικόνας θα έχεις μαζί με μπόλικο ghosting (VA panel), είτε θα έχεις ελάχιστο ghosting με πολλούς συμβιβασμούς στην ποιότητα εικόνας και γωνία θέασης (TN panel).

Γι' αυτό και έχω εκνευριστεί με την κατάσταση που επικρατεί στο χώρο των LCD! Και τώρα μου βγάζει η EIZO την 578 με Voltage Overdrive στα pixels, κάτι το οποιό ουσιαστικά απευθύνεται στους gamers, και πάει και βάζει αυτά τα απαράδεκτα ηχειάκια μοιάζουν να μη πω με τι...!

Ελεος..!!! Λες και το κάνει επίτηδες! :076:

Link to comment
Share on other sites

Πάρε την NEC AccuSync LCD72VM βαθμολογημένη απο το Computer Active! άριστη κίνηση γραφικών/Κειμένου άριστη απόδοση χρομάτων.Αυτή έχουν στην αίθουσα πληροφορικής στο σχολείο και είναι JET!!!:ylsuper::ylsuper:

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω διαβάσει δεν απεικονίζουν σωστά όλα τα χρώμματα, αλλιώς θα το σκεφτόμουν πιο σοβαρά για TN+Film panel. Απεικονίζουν 16-bit χρώμμα και τα υπόλοιπα "φαίνονται" με κάποια tricks.

Δυστυχώς ακόμη και 17" οθόνη να πάρεις με 500 και 600 ευρώ, πάλι δεν θα τα βρείς όλα! Είτε καλή ποιότητα εικόνας θα έχεις μαζί με μπόλικο ghosting (VA panel), είτε θα έχεις ελάχιστο ghosting με πολλούς συμβιβασμούς στην ποιότητα εικόνας και γωνία θέασης (TN panel).

Γι' αυτό και έχω εκνευριστεί με την κατάσταση που επικρατεί στο χώρο των LCD! Και τώρα μου βγάζει η EIZO την 578 με Voltage Overdrive στα pixels, κάτι το οποιό ουσιαστικά απευθύνεται στους gamers, και πάει και βάζει αυτά τα απαράδεκτα ηχειάκια μοιάζουν να μη πω με τι...!

Ελεος..!!! Λες και το κάνει επίτηδες! :076:

Συμφονώ! Γιατι δεν παίρνει καμία CRT PHILIPS 107P 1920X1440 Αυτη έχει ο ξαδερφός μου και είναι και γ@@@ο τις 17άρες!!!και κοστίζει περίπου 200Ευρώ

Οπότε

->Και φτηνή

->και SUPER ανάλυση!!!

->και το απόλυτο Monitor για τον φανατικο GAMER!!!!

ΟΚ το θεμα έκλισε!!!107P!!!

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω διαβάσει δεν απεικονίζουν σωστά όλα τα χρώμματα,

Δώσε μου σε παρακαλώ ένα link να το διαβάσω κι εγώ αυτό γιατι μου διαφεύγει.Να ενημερωθώ δηλαδή γιατί δεν τόχω ξαναδιαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μου σε παρακαλώ ένα link να το διαβάσω κι εγώ αυτό γιατι μου διαφεύγει.Να ενημερωθώ δηλαδή γιατί δεν τόχω ξαναδιαβάσει.

Και το Computer Software έγραφε για τα θετικά και τα αρνητικά μεταξύ CRT TFT μέχρι άυριο θα σου πω και το τέυχος! οκ???

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑ.... Οστε έχεις ήδη την 107P οκ τότε τι περισσότερο θες?? Χόρος? Τόσο πολύ πια σε ενοχλει???Έχεις καμία εικόνα του δοματίου σου????Πάντως η καλύτερη λύση είναι να κρατήσεις αυτήν την οθόνη! Αντε να ξαναβρείς 1920Χ1440 σε 17άρα οθόνη ΑΝ ΑΥΤΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ TFT ΝΑ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕΙΣ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ!Αν και δεν νομίζω τοσο πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Και το Computer Software έγραφε για τα θετικά και τα αρνητικά μεταξύ CRT TFT μέχρι άυριο θα σου πω και το τέυχος! οκ???

Ασε αν είναι περιοδικό δεν το θέλουμε.Εχω ψάξει πάρα πολύ στο ιντερνετ και δεν μπόρεσα να βρω κάτι τέτοιο.Δεν αμφισβητώ φυσικά ότι μπορεί νάναι έτσι απλά προτιμώ να το διαβάσω σε εξειδικευμένα sites.Στα περιοδικά πολλές φορές έχω διαβάσει και γω πράγματα που δεν ίσχυαν.

Φιλικά πάντα :)

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μου σε παρακαλώ ένα link να το διαβάσω κι εγώ αυτό γιατι μου διαφεύγει.Να ενημερωθώ δηλαδή γιατί δεν τόχω ξαναδιαβάσει.

Και γω το έχω διαβάσει αυτό. Και ότι αυξάνουν το πλήθος των χρωμάτων με κάτι τεχνικές. Θα προσπαθησω να βρω στοιχεία...

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑ.... Οστε έχεις ήδη την 107P οκ τότε τι περισσότερο θες?? Χόρος? Τόσο πολύ πια σε ενοχλει???Έχεις καμία εικόνα του δοματίου σου????Πάντως η καλύτερη λύση είναι να κρατήσεις αυτήν την οθόνη! Αντε να ξαναβρείς 1920Χ1440 σε 17άρα οθόνη ΑΝ ΑΥΤΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ TFT ΝΑ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕΙΣ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ!Αν και δεν νομίζω τοσο πολύ!

Mία οθόνη TFT 17" δεν υποστηρίζει 1920χ1440 ανάλυση.

http://www.prad.de/guide/ergebniss_vergleich.html?pradid=55b3a31bb954535f64f9043813403ff3&8%5B%5D=0&10%5B%5D=0&12%5B%5D=0&13%5B%5D=0&14%5B%5D=0&15%5B%5D=0&16%5B%5D=0&17%5B%5D=1197&18%5B%5D=0&19%5B%5D=0&20%5B%5D=0&21%5B%5D=0&22%5B%5D=0&23%5B%5D=0&24%5B%5D=0&29%5B%5D=0&30%5B%5D=0&32%5B%5D=0&37%5B%5D=0&39%5B%5D=0&40%5B%5D=0&42%5B%5D=0&46%5B%5D=0&50%5B%5D=0&order_by=price&order_order=asc&Submit=vergleichen

Μια χαρά οθόνη είναι για τα λεφτά της πάντως. Περιλαμβάνει και το καλώδιο DVI στην συσκευασία.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.