Jump to content



λέω για 17αρα TFT. Τι;


andrip

Recommended Posts

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply
ΑΑΑ.... Οστε έχεις ήδη την 107P οκ τότε τι περισσότερο θες?? Χόρος? Τόσο πολύ πια σε ενοχλει???Έχεις καμία εικόνα του δοματίου σου????Πάντως η καλύτερη λύση είναι να κρατήσεις αυτήν την οθόνη! Αντε να ξαναβρείς 1920Χ1440 σε 17άρα οθόνη ΑΝ ΑΥΤΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ TFT ΝΑ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕΙΣ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ!Αν και δεν νομίζω τοσο πολύ!

Σε μένα αναφέρεσαι; Δεν ειναι το δωμάτιο το πρόβλημα :) Το γραφείο είναι!!! Πράγματι είναι φοβερή οθόνη αλλα και 1920Χ1440 σε 17άρα τί να το κάνεις; Να βλέπεις ψείρες;

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μου σε παρακαλώ ένα link να το διαβάσω κι εγώ αυτό γιατι μου διαφεύγει.Να ενημερωθώ δηλαδή γιατί δεν τόχω ξαναδιαβάσει.

Δε θυμάμαι που το είχα διαβάσει αλλά βρήκα ένα review εδώ που το αναφέρει στην 5η παράγραφο...

Επίσης το λέει πιο ξεκάθαρα και εδώ ότι τα TN panels (παράδειγμα της AU Optronics που είναι και τα πιο διαδεδομένα), καταφέρνουν να πετύχουν καλύτερο Response Time από τα panels άλλων τύπων διότι δείχνουν λιγότερα χρώμματα!

Σίγουρα αμα ψάξεις θα βρείς και άλλες πηγές...

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα αναφέρεσαι; Δεν ειναι το δωμάτιο το πρόβλημα :) Το γραφείο είναι!!! Πράγματι είναι φοβερή οθόνη αλλα και 1920Χ1440 σε 17άρα τί να το κάνεις; Να βλέπεις ψείρες;

Όχι φυσικα, δε θα βάλεις στο desktop τέτοια ανάλυση. Αυτό σημαίνει ότι εαν έχεις καλή κάρτα θα παίζεις παιγνίδια τουλάχιστον στα 1600x1200!

Και το ότι "σηκώνει" 1920x1440 (προφανώς στα 60Hz) πιθανότατα σημαίνει ότι θα μπορείς να παίξεις χαλαρά στα 1600x1200 στα 85Hz!

Φυσικά αυτό δε μπορείς να το κάνεις με μια TFT!

Link to comment
Share on other sites

LG 17' LCD L1780Q

αυτη τι λεει ρε παιδια?

στο e-shop την εχει 366e με φπα

Τύπος Οθόνης: Έγχρωμη TFT LCD

Μέγεθος Ορατής Επιφάνειας: 17''.

Προτεινόμενη ανάλυση: 1280x1024 στα 75 Hz

Μέγεθος κουκίδας: 0.264mm.

Χρόνος απόκρισης: 8ms

Γωνίες θέασης: Οριζόντια: 160 μοίρες, Κατακόρυφα: 160 μοίρες.

Κοντράστ: 500:1.

Φωτεινότητα: 250 cd/m2.

Είσοδος Σήματος: Αναλογική 15pin D-Sub, Ψηφιακή DVI

Οριζόντια συχνότητα: 30-83 kHz.

Κατακόρυφη συχνότητα: 56-75 Hz.

Αλλα Χαρακτηριστικά: Ρύθμιση tilt, pivot, height adjust με δυνατότητα περιστροφής γύρω από τον κάθετο άξονα 360 μοίρες. Προδιαγραφές: TCO 99, ISO 13406-2, TUV-GS, SEMCO, FCC-B, UL, CSA.

Εγγύηση: Zero-Pixel για 3 χρόνια On-Site στο χώρο σας σε όλη την Ελλάδα από την Alman (τηλ 210 - 2409150).

Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι που το είχα διαβάσει αλλά βρήκα ένα review εδώ που το αναφέρει στην 5η παράγραφο...

Επίσης το λέει πιο ξεκάθαρα και εδώ ότι τα TN panels (παράδειγμα της AU Optronics που είναι και τα πιο διαδεδομένα), καταφέρνουν να πετύχουν καλύτερο Response Time από τα panels άλλων τύπων διότι δείχνουν λιγότερα χρώμματα!

Σίγουρα αμα ψάξεις θα βρείς και άλλες πηγές...

Δεν λέει γενικά για τις ΤΝ.ΕΔώ αναφέρεται σε δυο μοντέλα τα οποία είναι πολύ παλιά(ειδικά το CML174).Εχουν εξελιχτεί όμως τα πράγματα.Αναφέρει την AU Optronics(ΟΕΜ) που είναι τα πιο συνηθισμένα TN πάνελ.Υπάρχουν όμως και τα TN πανελ της HYDIS που είναι κορυφαία("η μερσεντές των ΤΝ").Γι αυτά υπάρχουν μόνο άριστες κριτικές δεν ξέρω όμως αν στο θέμα των χρωμάτων λειτουργούν όπως οι ΟΕΜ AU Optronics.Διότι οι δυνατότητες των HYDIS είναι γνωστές και πολύ μεγαλύτερες.Παρακάτω εδώ στο ίδιο site http://www.anandtech.com/showdoc.aspx?i=1855&p=10 θα δεις ότι αναφέρει benq 767,NEC 1760NX τα οποία είναι και αυτα ΤΝ αλλά έχει 16 εκ χρώματα.Ψάχνω να βρω κάποιο link που να λέει γενικά τεχνικά θέματα για τις ΤΝ αλλά δεν μπόρεσα ακόμα.

Δεν υποστηρίζω τις ΤΝ απλά θέλω να βεβαιωθώ ότι όντως χρησιμοποιoύν trick(δεν είμαι βέβαιος ακόμα) για να ενισχυθεί έτσι η απόψη ότι μόνο για παιγνιδια κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Η AU optronics εχει καιρο να βγαλει καινουργιο Tn+film πανελ (εκτος και αν εχασα επεισοδια).Αυτα που ειχε παντως ηταν τα γρηγοροτερα TN.Tα TN κανονικα απεικονιζουν 262.000 χρωματα (αν θυμαμαι καλα ακριβως) και με μια τεχνικη λεγομενη dithering καταφερνουν και βγαζουν 16.2 εκατομμυρια χρωματα.Στη τεχνικη dithering ωφειλεται δυστιχως το εντονο πιξελιασμα σε μεγαλες ομοιογενεις επιφανειες που παρατηρει κανεις οταν βλεπει dvd σε πανελς τυπου TN+film.Αρα στη τελικη ειναι αναλογως για τι θελει την οθονη ο καθενας μας (για lcd-tft παντα).Αν ειναι καθαρα για παιχνιδια τα TN ειναι τα καλυτερα,για ταινιες και στατικη εικονα καλυτερα ειναι τα PVA,MVA,και ενας συμβιβασμος ειναι τα S-IPS που εχουν καλη εικονα/μεγαλες γωνιες θεασης και σχετικα καλη αποκριση για παιχνιδια (σχετικα).Βεβαια ενα all-rounder tft ειναι το καλυτερο (και ακριβοτερο).Υποψηφια πανελς γιαυτο ειναι τα καινουργια S-PVA που ειναι PVA με καλες αποκρισεις,αλλα και τα καινουργια MVA με 8ms ονομαστικο χρονο αποκρισης: http://www.behardware.com/articles/563/page1.html

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρινηση στο προηγουμενο thread μου.Τα PVA και MVA με χαμηλο (γιαυτο το τυπο πανελ) χρονο αποκρισης ειναι καλα για ταινιες,γιατι υπαρχουν και κατι πανελς τετοιου τυπου με μεγαλα responses που αφηνουν καποιο ghosting στις ταινιες...

Link to comment
Share on other sites

16 bit χρώμα και dithering?

Θεέ και κύριε. Ρε παιδιά. 10 χρόνια πίσω στον τομέα απεικόνισης. Για τέτοια πράματα μιλάμε.

Δεν το ήξερα ότι οι TFT αυτής της τεχνολογίας που είναι και για υπολογιστές τρομάρα τους απεικονίζουν μόνο 16 bit. Προσωπικά μόνο από λάθος θα έπαιρνα τέτοια οθόνη...

Link to comment
Share on other sites

Η AU optronics εχει καιρο να βγαλει καινουργιο Tn+film πανελ (εκτος και αν εχασα επεισοδια).Αυτα που ειχε παντως ηταν τα γρηγοροτερα TN.Tα TN κανονικα απεικονιζουν 262.000 χρωματα (αν θυμαμαι καλα ακριβως) και με μια τεχνικη λεγομενη dithering καταφερνουν και βγαζουν 16.2 εκατομμυρια χρωματα.Στη τεχνικη dithering ωφειλεται δυστιχως το εντονο πιξελιασμα σε μεγαλες ομοιογενεις επιφανειες που παρατηρει κανεις οταν βλεπει dvd σε πανελς τυπου TN+film.Αρα στη τελικη ειναι αναλογως για τι θελει την οθονη ο καθενας μας (για lcd-tft παντα).Αν ειναι καθαρα για παιχνιδια τα TN ειναι τα καλυτερα,για ταινιες και στατικη εικονα καλυτερα ειναι τα PVA,MVA,και ενας συμβιβασμος ειναι τα S-IPS που εχουν καλη εικονα/μεγαλες γωνιες θεασης και σχετικα καλη αποκριση για παιχνιδια (σχετικα).Βεβαια ενα all-rounder tft ειναι το καλυτερο (και ακριβοτερο).Υποψηφια πανελς γιαυτο ειναι τα καινουργια S-PVA που ειναι PVA με καλες αποκρισεις,αλλα και τα καινουργια MVA με 8ms ονομαστικο χρονο αποκρισης: http://www.behardware.com/articles/563/page1.html

Τα ΤΝ AU optronics ξέρουμε ότι είναι τα χειρότερα πλέον λόγω στασιμότητας(προς το παρόν)στην έρευνα-εξέλιξη των ΤΝ.Εγώ μιλάω για τα TN της εταιρίας Hydis θυγατρικής της Hyundai.Αυτά είναι τα καλύτερα και συνεχώς εξελλισόμενα.

Ενα αντιπροσωπευτικό δείγμα(υπάρχουν κι άλλες) είναι η Hyundai L90+ 8ms

που απ ότι λέει κι εδώ τα πάει πολύ καλά στα χρώματα και όχι μόνο (για ΤΝ).

http://graphics.tomshardware.com/display/20050215/lcd-02.html

Για τα υπόλοιπα περί PVA ΜVA κλπ.συμφωνώ απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα αναφέρεσαι; Δεν ειναι το δωμάτιο το πρόβλημα :) Το γραφείο είναι!!! Πράγματι είναι φοβερή οθόνη αλλα και 1920Χ1440 σε 17άρα τί να το κάνεις; Να βλέπεις ψείρες;

Δεν μιλάω για Windows αλλα για Games και εφαρμογές AUTOCAD , 3D MAX , MAYA 6x 7x κ.α. Τότε συμφέρει και με το παραπάνω!! ;) Άμα δεν σου αρέσει πουλησέ μου την! στείλε e-mail pokemon626@in.gr

Link to comment
Share on other sites

Arcor συμφωνω μαζι σου.Οσο για το Ηyundai L90+ με θεωρητικο response 8 ms αποτι εχω δει,ειναι το καλυτερο 19αρι TN μονιτορ...Oσο για τα 16 bit (αν και νομιζω πως βγαζουν 18 bit) των ΤΝ δε νομιζω πως θα πρεπε να τα συγκρινουμε με τα αντιστοιχα 16 των crt οθονων γιατι ειναι διαφορετικες τεχνολογιες και εξαλλου τα χρωματα σε μια επιπεδη ειναι πιο ζωντανα (καπου εδω θα πεταχτει η sa1901 και θα πει για τα απαραδεκτα χρωματα των TN :)και εκτος αυτου οι επιπεδες εχουν πιο μεγαλο ευρος χρωματος απο τις crt.

Link to comment
Share on other sites

Arcor συμφωνω μαζι σου.Οσο για το Ηyundai L90+ με θεωρητικο response 8 ms αποτι εχω δει,ειναι το καλυτερο 19αρι TN μονιτορ...Oσο για τα 16 bit (αν και νομιζω πως βγαζουν 18 bit) των ΤΝ δε νομιζω πως θα πρεπε να τα συγκρινουμε με τα αντιστοιχα 16 των crt οθονων γιατι ειναι διαφορετικες τεχνολογιες και εξαλλου τα χρωματα σε μια επιπεδη ειναι πιο ζωντανα (καπου εδω θα πεταχτει η sa1901 και θα πει για τα απαραδεκτα χρωματα των TN :)και εκτος αυτου οι επιπεδες εχουν πιο μεγαλο ευρος χρωματος απο τις crt.

Εμείς τα λέμε αυτά για να τα διαβάζουν οι υποψήφιοι αγοραστές και να προσαρμόζουν την αγορά TFT με τις ανάγκες τους και όχι να ξεγελιούνται από response times κλπ.

Το πιο σημαντικό στην αγορά μιας οθόνης είναι να ξέρεις για τι χρήση προορίζεται. :023:

Link to comment
Share on other sites

Arcor συμφωνω μαζι σου.Οσο για το Ηyundai L90+ με θεωρητικο response 8 ms αποτι εχω δει,ειναι το καλυτερο 19αρι TN μονιτορ...Oσο για τα 16 bit (αν και νομιζω πως βγαζουν 18 bit) των ΤΝ δε νομιζω πως θα πρεπε να τα συγκρινουμε με τα αντιστοιχα 16 των crt οθονων γιατι ειναι διαφορετικες τεχνολογιες και εξαλλου τα χρωματα σε μια επιπεδη ειναι πιο ζωντανα (καπου εδω θα πεταχτει η sa1901 και θα πει για τα απαραδεκτα χρωματα των TN :)και εκτος αυτου οι επιπεδες εχουν πιο μεγαλο ευρος χρωματος απο τις crt.

Άναλόγος και σε τι κατάσταση θα είναι και ο καθοδικός σολήνας! Αν πχ αγοράσεις κανέναν Φρέσκο απο το εργοστάστιο θα έχει σίγουρα πολύ καλύτερη χρωματική απόδοση! Ενώ άμα έχεις καμία οθόνη 10ετών τι να δεις?? και απο τις χιλιάδες ώρες δουλειάς θα έχει πέσει το Contrast και το Brightness και θα είναι για τα σκουπίδια!!

Αν ρωτάτε τι είναι ο καθοδικός σολίνας έxω και μία πολύ FUN εικόνα ζογραφιστή με το Paint: :118:

full022mf.png

Καλό ε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει γενικά για τις ΤΝ.ΕΔώ αναφέρεται σε δυο μοντέλα τα οποία είναι πολύ παλιά(ειδικά το CML174).Εχουν εξελιχτεί όμως τα πράγματα.Αναφέρει την AU Optronics(ΟΕΜ) που είναι τα πιο συνηθισμένα TN πάνελ.Υπάρχουν όμως και τα TN πανελ της HYDIS που είναι κορυφαία("η μερσεντές των ΤΝ").Γι αυτά υπάρχουν μόνο άριστες κριτικές δεν ξέρω όμως αν στο θέμα των χρωμάτων λειτουργούν όπως οι ΟΕΜ AU Optronics.Διότι οι δυνατότητες των HYDIS είναι γνωστές και πολύ μεγαλύτερες.Παρακάτω εδώ στο ίδιο site http://www.anandtech.com/showdoc.aspx?i=1855&p=10 θα δεις ότι αναφέρει benq 767,NEC 1760NX τα οποία είναι και αυτα ΤΝ αλλά έχει 16 εκ χρώματα.Ψάχνω να βρω κάποιο link που να λέει γενικά τεχνικά θέματα για τις ΤΝ αλλά δεν μπόρεσα ακόμα.

Δεν υποστηρίζω τις ΤΝ απλά θέλω να βεβαιωθώ ότι όντως χρησιμοποιoύν trick(δεν είμαι βέβαιος ακόμα) για να ενισχυθεί έτσι η απόψη ότι μόνο για παιγνιδια κάνουν.

Για να κλείσουμε το θέμα με τις απαράδεκτες TN σας παραθέτω 2 πηγές. Σε αυτό εδώ το review αναφέρει ότι ακόμη και το ολοκαίνουργιο και πολυδιαφημιζόμενο LG 1980 δεν μπορεί να απεικονίσει όλα τα χρώμματα διότι έχει 6-bit panel!

Επίσης στο review που ανέφερε ο "Mill", το οποίο με γέμισε με αισιοδοξία ότι ίσως κάποια στιγμή αποκτήσω και γω ένα αξιόλογο all-rounder VA LCD monitor, πέρα του ότι θάβει γενικώς τις TN, αναφέρει ξεκάθαρα στην τελευταία σελίδα ότι καμία TN (ούτε και η Hyundai L90+) δεν μπορεί να απεικονίζει 16.7 εκατ. χρώμματα!

Link to comment
Share on other sites

The unfortunate problems that plague all 6-bit TN displays are present in this unit too; washed out and mildly inaccurate colors were somewhat of common place.

:107:

Και μετά, μας λένε για την LG1915 ...

...καπου εδω θα πεταχτει η sa1901 και θα πει για τα απαραδεκτα χρωματα των TN :) ....

:p

Link to comment
Share on other sites

Για να κλείσουμε το θέμα με τις απαράδεκτες TN σας παραθέτω 2 πηγές. Σε αυτό εδώ το review αναφέρει ότι ακόμη και το ολοκαίνουργιο και πολυδιαφημιζόμενο LG 1980 δεν μπορεί να απεικονίσει όλα τα χρώμματα διότι έχει 6-bit panel!

Επίσης στο review που ανέφερε ο "Mill", το οποίο με γέμισε με αισιοδοξία ότι ίσως κάποια στιγμή αποκτήσω και γω ένα αξιόλογο all-rounder VA LCD monitor, πέρα του ότι θάβει γενικώς τις TN, αναφέρει ξεκάθαρα στην τελευταία σελίδα ότι καμία TN (ούτε και η Hyundai L90+) δεν μπορεί να απεικονίζει 16.7 εκατ. χρώμματα!

H LG 1980(Q+U) είναι πανάκριβες γι αυτά που προσφέρουν και απορρίπτονται.

Λοιπόν κανείς δεν είπε ότι είναι οι TN καλύτερες γενικά οθόνες.Στα παιγνίδια προς το παρόν είναι στην τιμή που πουλιούνται.

Στο rewiew που ανέφερε ο Miil λέει ότι απεικόνίζουν "μόνο" 16,2 εκ.χρώματα με dithering.Αυτό βέβαια γίνεται πολύ γρήγορα και δεν φαίνεται.Και επειδή το ανθρώπινο μάτι καταλαβαίνει διαφορές μεταξύ περίπου 6 εκατ.χρωμάτων(μπερδεμένα μεταξύ τους σε μια συγκεκριμένη επιφάνεια) τα 16,2 του είναι υπεραρκετά.Γι αυτό και εδώ http://www1.graphics.tomshardware.com/display/20050215/lcd-02.html μιλάει για υπεροχα χρώματα και έχει δίκιο.Διότι δεν καταλαβαίνεται από το ανθρ.μάτι η διαφορά και αυτό έχει μεγάλη σημασία.(πρακτική).Και οι εταιρίες πουλάνε και πολλές οθόνες αυτού του είδους που είναι και φτηνες.

Και γι αυτό και όσοι έχουν TN δεν παραπονιούνται και τους φαίνεται πολλή καλή η εικόνα.

Οταν ο άλλος θέλει φτηνή οθόνη διότι απλά δεν μπορεί να διαθέσει περισσότερα χρήματα τι να πάρει?

Παίρνει μια ΤΝ που του κάνει την δουλειά του και δεν ασχολείται με λεπτομέρειες που ίσως ποτέ δεν θα καταλάβουν τα μάτια του.(ανάλογα με τη χρήση).

Φυσικά τα PVA-MVA-SIPS έχουν καλύτερη εικόνα.(και τεχνολογία).Αυτό φαίνεται ειδικά όταν ασχολείται καποιος με επεξεργασία εικόνας.

Αλλά δεν θέλουν όλοι οθόνες γι αυτή την δουλειά.

Η μεγαλύτερη διαφορά σε σχέση με PVA-MVA-SPS φαίνεται κατά την διάρκεια παρακολούθησης DVD όπου η ποιότητα των ΤΝ είναι πολύ κατώτερη.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι! Αλλά θέλω να πω ότι όσο εμείς, οι πελάτες, αγοράζουμε TN οθόνες, τόσο θα πέφτουν οι τιμές στις TN και θα αυξάνονται στις VA και IPS! Έτσι θα γεμίσει ο τόπος με τις TN, όπως και έχει ήδη γίνει αυτό, και θα τείνουν να εξαφανιστούν οι υπόλοιπες που στο κάτω-κάτω κατά τη γνώμη μου είναι πολύ πιο αξιόλογες!

Όπως είναι γνωστό "Technology is Market driven"!

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεφύγουμε λίγο από την φαγωμάρα των panels, γνωρίζει κανείς αν η NEC το έχει γυρίσει σε 0-pixel εγγύηση στα τελευταία της μοντέλα? (72XM / 1770NX)

Επίσης, στην Ελλάδα τελικά δουλεύει κάποιο μαγαζί τις Fujitsu-Siemens? Είδα στο site τους την Scenicview-17P-2 και τα τεχνικά χαρακτηριστικά της είναι πολύ καλά. Και όπως υποστηρίζετε οι περισσότεροι έχει και S-PVA panel.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.