Jump to content



λέω για 17αρα TFT. Τι;


andrip

Recommended Posts

Εχω μια philips brilliance 107P4 CRT. Kανενα απολύτως πρόβλημα, σουπερ ποιότητα, όμως υπάρχει έλειψη χώρου. Ετσι λεω να πάρω καμια 17αρα tft. Ελα ομως που δεν ξέρω τι. Εχω μείνει ολίγον πίσω, πχ η Philips είναι καλές στις TFT? Τι πρέπει χαρακτηριστικό πρέπει να προσέξω;

Απ'οτι βλέπω γενικώς οι LG Πρέπει να είναι καλες; Προτείνεται κάτι; Καλό είναι να υπάρχει dvi όμως ανεβαίνουν πολύ οι τιμες με αυτό οπότε θα προσπαθήσω να ζήσω και χωρίς αυτο. Περίπου μεχρι 250 ελεγα να διαθέσω

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Στα χρήματα που μπορείς να δώσεις σου προτείνω(ειδικά αν παίζεις παιγνίδια τύπου HL2,Doom,FarCry κλπ)

α)Iiyama ProLite E435S-B (με DVI) http://www.pixmania.com/gr/gr/80659/art/iiyama/ieuic-tft-17-eioo-i-e435s.html

β)BenQ FP 767-12

Αν μπορείς να διαθέσεις λίγα παραπάνω παίρνεις και 19" LG1915S

http://www.pixmania.com/gr/gr/57643/art/lg/ieuic-tft-19-l1915s-12ms.html

Link to comment
Share on other sites

για την ILYAMA διάβασα σε διάφορα φορουμ οτι δεν ειναι τόσο καλή όσο παρουσιάζεται :(

ψάχνω ακόμα, α και κάτι αλλο απο Pixmania και τέτοια λεω να αγοράσω οσοι έχετε αγοράσει πόσο περίπου εκανε μέχρι να την παραλάβετε;

Link to comment
Share on other sites

α και κάτι άλλο ρε παιδιά αν ξέρει κάποιος. Υπάρχει κάποιο site να διαβάσω τι πρέπει να προσέξω σε μια TFT; Πχ κάτι χαρακτηριστικά contrast και τέτοια ποιες τιμές ειναι καλές; Το ρωτάω για να μην πρήζω όλο τον κόσμο εδω μέσα :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θες σε οτι τεχνικο χαρακηριστικο δεις τις μεγαλυτερες τιμες ( πχ contrast ratio κτλ)

Θες ομως οσο το δυνατον μικροτερες τιμες σε rt(response time) αν θες να παιζεις παιχνιδια και dot pitch (μεγεθος κουκιδας). Επισης καλο θα ηταν να παρεις κατι με μηδεν ή τελος παντων λιγα πιξελ εγγυηση

Link to comment
Share on other sites

καλές φαίνονται αυτές οι LG (απο εμφάνιση τουλαχιστον :) ) θα το ψάξω ειδικά για την 1750.

Τελικά το dvi είναι μόνο για να γίνονται αυτόματα οι ρυθμίσεις; Λες και τώρα που δεν εχω εχω κάποιο πρόβλημα; Σωστος;

Link to comment
Share on other sites

α και κάτι άλλο ρε παιδιά αν ξέρει κάποιος. Υπάρχει κάποιο site να διαβάσω τι πρέπει να προσέξω σε μια TFT; Πχ κάτι χαρακτηριστικά contrast και τέτοια ποιες τιμές ειναι καλές; Το ρωτάω για να μην πρήζω όλο τον κόσμο εδω μέσα :)

τα παρακατω ειναι copy-paste απο παλιο post(guide) σε καποιο forum

neowin νομιζω.

1)Contrast Ratio

For most situations I would recommend looking for a monitor that has a contrast ratio of at least 400:1 or higher

2)Response Time

For gaming and multimedia use, buy nothing over 20ms, although I highly recommend a pixel response time of 16ms(gaming) or lower.

3)Dead pixel policy

You should at least look for a 30 day zero dead pixel warranty, so that you can buy with the confidence that you will end up with a non-defective display

4)Luminance / Brightness

Look for something with at a rating of 300cd/m2 or higher. (400cd/m2 for gaming)

5)Viewing Angle

A horizontal viewing angle of 120° means that the screen's image is virtually free of distortion until your eyes leave a 120° arc in front of the screen. Usually an LCD panel has a better horizontal (left / right) viewing angle compared to vertical (up / down) angle. It's simply a matter of preference on what you choose here, but obviously the larger viewing angles are better.

6)Connectivity

There are two main ways of connecting your PC to your monitor. There is the D-Sub (analogue) connection and the DVI (digital) connection. Most LCDs have a D-Sub input as standard, and you can usually get a DVI model for a slightly higher price.Buying a monitor that can do both connections might cost a little more but it does future proof your investment.

7)Screen Resolution

Most 15” LCDs have a native resolution of 1024x768, 17” has 1280x1024, and so on. Remember that higher resolutions have higher demands on your graphics card. If you have an older system then your graphics card might not be capable of showing a larger LCDs native resolution.

8)Size Rating

LCD screen sizes are measured differently to a CRT screen size. Usually a CRT is measured from the extreme corners of the plastic casing, rather then the corners of the actual screen that displays the image. LCDs on the other hand are measured by the size of the actual panel that displays the image. Therefore when you buy a 17” LCD you are actually going to get 17 inches worth of image.

Typically a 17” CRT has a viewable area of 15.4”, which means that when you buy a 15” LCD you are technically getting something with a viewable area similar to a 17” CRT.

9)Gimmicks

Beware of gimmicks when buying an LCD monitor. Sometimes these are measures taken by a manufacturer to push sales up for an inferior product.Built-in speakers can be good if you don't have speakers, or if you are buying for a business built in speakers can save your organisation money, and desk space. Built in USB ports can be handy, but remember you can always buy an inexpensive USB hub if you're low on ports. Most high quality screens do not have extra gimmicks, and I wonder why that is?

10)Price vs. Performance

δικες μου παρατηρησεις:

2)α)κυκλοφορουν ηδη οθονες με 8ms χρονο αποκρισης

β)ο χρονος αποκρισης πολλες φορες δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα

5)γωνιες θεασης να προτιμησεις κοντα στις 160 μοιρες <---και εδω δεν υπαρχει αντιστοιχια μεταξυ της πραγματικοτητας και της υποσχεσης της καθε εταιρειας.

6)DVI να προτιμησεις

10)eizo L550 ,samsung 172x κλπ.

11)θα προσεθετα και καλη βαση

για περισσοτερα σε http://www.anandtech.com/,

http://www.tomshardware.com στον τομεα των displays

ερευνα τιμων απο http://www.skroutz.gr/

το ιδανικοτερο θα ηταν να την δεις σε λειτουργια την οθονη που θα καταληξεις.

καλη αγορα λοιπον ...

Link to comment
Share on other sites

Lg all the way.Εγω θα σου προτεινα την 1750s η την 1730s 0 pixel εγγυηση και επισης πολυ καλη ποιοτιτα χρωματων

Καθόλου καλή ποιότητα χρωμάτων και γωνίες θέασης απαράδεκτες. Μιλάμε ότι σηκώνομαι από την καλέκλα μου και η οθόνη αλλάζει χρώμα :074:.

Αν θες σώνει και ντε LG, προτίμησε κάποια με panel διαφορετικό από το ΤΝ.

Μερικά link για να ρίξεις μία ματιά

http://www.behardware.com/articles/498/page4.html

http://forum.ixbt.com/post.cgi?id=print:28:15144

http://www.prad.de/new/monitore/monitore.html

Link to comment
Share on other sites

ακριβως sa1901.

τα ιδια συμπτωματα και με μοντελο 1715.περα του οτι ειναι τοσο φωτεινη->κουραστικη που δεν μπορεις να διαβασεις κειμενο ποσο μαλλον e-books .

(οσο και να προσπαθησα δεν μπορεσα να την ρυθμισω καταλληλα δυστυχως)

/start flamewar

μαλλον οταν μιλανε για καλη TFT, και αναφερονται στη συγκεκριμενη εταιρεια αναφερονται μονο στη τιμη της και οχι σε ολα τα αλλα που ανεφερα παραπανω ;)

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου καλή ποιότητα χρωμάτων και γωνίες θέασης απαράδεκτες. Μιλάμε ότι σηκώνομαι από την καλέκλα μου και η οθόνη αλλάζει χρώμα :074:.

Εχεις απόλυτο δίκιο.Στην Ελλάδα άγνωστο γιατί τις έχουν "θεοποιήσει" κάπως τις LG με TN panel πράγμα που δεν συμβαίνει πουθενά αλλού στον κόσμο.

Βέβαια για νάμαστε δίκαιοι έχουν πολλή καλή τιμή αγοράς.

Ειδικά όσον αφορά την LG1915s είναι πράγματι ευκαιρία για τα χρήματα που κοστίζει.Οπότε με βάση μόνο το οικονομικό αναγκαστικά παίρνεις LG-ΤΝ(προς το παρόν).

Επειδή όμως συνήθως την οθόνη την κρατάει κάποιος αρκετό καιρό εγώ θα έδινα 100 Ευρώ παραπάνω για να πάρω μια πολύ καλύτερη και ποιοτική οθόνη.Βέβαια δεν τα δίνουν όλοι τα παραπάνω ευρώ οπότε αναγκαστικά καταλήγουν σε LG.

Kαι δεν έχω κάτι με την LG(είχα στο παρελθόν την 1715s).Αλλά άλλο πράγμα είναι να λέμε ότι έχει πολλή καλή σχέση αγοράς-απόδοσης και άλλο να μιλάμε για υπέροχα χρώματα,ευκρίνεια κλπ.Και δεν είναι ότι είναι κακή εταιρία η LG.Απλά τα TN πάνελ που τώρα χρησιμοποιεί(παλαιότερα είχε και MVA και S-IPS) έχουν συγκεκριμένες δυνατότητες και τίποτα παραπάνω.Ενώ η πολύ καλές LG1940P και 1930Β ακριβώς επειδή δεν είναι ΤΝ κοστίζουν πολύ παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω?

Με την 1915s δε βλεπω κατι τετοιο!

Ισως δεν ειμαι ψειρας............

Η 1915s είναι το καλύτερο μοντέλο της LG με ΤΝ πάνελ και αξίζει τα λεφτά της.Σε αντίθεση με την με την LG 1980U που είναι πανάκριβη και στα ίδια χρήματα υπάρχουν πολύ καλύτερες οθόνες.

Link to comment
Share on other sites

Η 1915s είναι το καλύτερο μοντέλο της LG με ΤΝ πάνελ και αξίζει τα λεφτά της.Σε αντίθεση με την με την LG 1980U που είναι πανάκριβη και στα ίδια χρήματα υπάρχουν πολύ καλύτερες οθόνες.

Eτσι πες μου ντε και κοντεψα να παω σε οφθαλμιατρο!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι πάντως η 1750 είναι φτηνότερη απο την 1730 ενω είναι πιο νέο

μοντέλο δε τοχω καταλάβει; Καμια διαφορά στη εμφάνιση η κάτι άλλο;

H 1750 βγάζει 16,2 εκ.χρώματα και κοντράστ 500:1 ενώ η 1730 βγάζει 16,7 και κοντράστ 550:1

http://uk.lge.com/prodmodeldetail.do?actType=search&page=1&modelCategoryId=050104&categoryId=050104&parentId=0501&modelCodeDisplay=L1750S&model=NOTHING

http://de.lge.com/prodmodeldetail.do?actType=search&page=1&modelCategoryId=040102&categoryId=040102&parentId=0401&modelCodeDisplay=L1730S&model=7

Link to comment
Share on other sites

καλές φαίνονται αυτές οι LG (απο εμφάνιση τουλαχιστον :) ) θα το ψάξω ειδικά για την 1750.

Τελικά το dvi είναι μόνο για να γίνονται αυτόματα οι ρυθμίσεις; Λες και τώρα που δεν εχω εχω κάποιο πρόβλημα; Σωστος;

Θα το γράψω όσο πιο απλά γίνεται.Oι TFT οθόνες ως γνωστόν λειτουργούν με εκατομύρια Transistors που καθοδηγούνται ψηφιακά και παράγουν την εικόνα.Η κάρτα γραφικών "υπολογίζει" τα πάντα ψηφιακά αλλά όταν δεν υπάρχει DVI αλλά μόνο αναλογική σύνδεση τότε είναι υποχρεωμένη να στέλνει το σήμα αναλογικά στην οθόνη.Η οποία με τη σειρά της το μετατρέπει σε ψηφιακό για να δημιουργηθεί η εικόνα από τα transistors.Yπάρχει λοιπόν αναγκαστικά μια μικρή απώλεια στην ποιότητα του σήματος και φυσικά στην εικόνα που βλέπουμε.Με μια DVI σύνδεση όλες οι παραπάνω μετατροπές δεν γίνονται και το σήμα πάει κατευθείαν ψηφιακά στην οθόνη με την μέγιστη δυνατή ποιότητα και ευκρίνεια

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.