Jump to content



λέω για 17αρα TFT. Τι;


andrip

Recommended Posts

Koίτα αυτά είναι προσωπικές εκτιμήσεις. Τα τεστ των περιοδικών δεν νομίζω να τα εμπιστεύεται κανένας πια.

Κανείς και ειδικότερα των ελληνικών μετα γνωστά πάρε-δώσε...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Εγώ από την άλλη εμπιστεύομαι κάποιον που έχει ΚΑΙ τις 2 οθόνες.

Απλά πριν πάω να τρέξω να την αγοράσω θα κάνω την απλή ερώτηση στην Στέλλα: " Ποια είναι τα δικά σου κριτήρια? " ώστε να δω αν υπάρχει ταυτιση απόψεων.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά για κάποιον ο οποίος θέλει την πλέον ξεκούραστη οθόνη χωρίς να τον ενδιαφέρει ο χρόνος απόκρισης θα πάει και θα δώσει τα διπλά σε μια οθόνη με λίγο ποιο καλή κατασκευή κάπως καλύτερα χρώματα και ελαφρά ποιο ξεκούραστη.

Άλλος πάλι θα πάει και θα δώσει τα διπλά για να πάει σε οθόνη με 8ms αντί για οθόνη με 12ms διότι πολύ απλά είναι φανατικός gamer.

Και άλλος απλά θα μείνει σε CRT οθόνη.

Σωστά όλα και συμπληρώνω:

...Και άλλος παίρνει μια μέτρια οθόνη και χωρίς να έχει δει κάτι καλυτερο προσπαθεί να πείσει τους άλλους ότι ντε και καλά έκανε την καλυτερη και εξυπνότερη αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά όλα και συμπληρώνω:

...Και άλλος παίρνει μια μέτρια οθόνη και χωρίς να έχει δει κάτι καλυτερο προσπαθεί να πείσει τους άλλους ότι ντε και καλά έκανε την καλυτερη και εξυπνότερη αγορά.

Αυτό το πιστεύω και γω. Είναι σαν τα αυτοκίνητα. Αν ρωτήσεις κάποιον... "Τι αυτοκίνητο να πάρω;" ... όλοι θα σου πούν ότι το δικό τους είναι το καλύτερο. :p

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά θέλεις απάντηση σε αυτό το ερώτημα;

Πάντως το συγκεκριμένο ερώτημα δεν ήταν καθόλου ειρωνικό. Απλά πίστευα ότι η απάντηση ήταν αυτονόητη. Μάλλον έκανα λάθος.

Ζητάω συγνώμη για την παρεξήγηση. Μου είναι λίγο δύσκολο να απαντάω γρήγορα, με ένα μωρό στην αγκαλιά, το οποίο έχει αγανακτήσει να το φέρνω συνέχεια μποστα στο PC :p

Link to comment
Share on other sites

John_dr, προς θεού, δεν θεωρώ ότι φαγώνομαι, απλά ανταλλάσω απόψεις (και επιχειρήματα) με τα υπόλοιπα παιδιά εδώ μέσα. Ειδικά με την sa1901, έχω ανταλλάξει και pm ζητώντας και κατ'ιδίαν την πάντα σεβαστή άποψη της.

Να τα πάρουμε τα πράγματα με την σειρά λοιπόν:

(Α) Προσωπικά δεν θέλω να καταφεύγω σε υπερβολές. Μια δήλωση ότι το Χ-πράγμα είναι 100 φορές καλύτερο από το Υ-πράγμα από κάποιο σημείο και μετά μόνο ως αστεία μπορεί να θεωρηθεί (όχι μόνο από εμένα αλλά από οποιονδήποτε λογικό άνθρωπο). Μπορεί να δεχτώ ότι μια τέτοια δήλωση εμπεριέχει εσκεμμένα κάποια δόση υπερβολής για να τονίσει την διαφορά υπέρ κάποιου προϊόντος, αλλά όταν επαναλαμβάνεται και υπερτονίζεται υποβαθμίζει την κουβέντα.

(Β) Και εγώ έχω τις ενστάσεις μου για την "αντικειμενικότητα" κάποιων τεστ, αλλά προς θεού δεν τα απορρίπτω με την πρώτη ούτε τα διαγράφω ως μη γεννόμενα. Επιπλέον δεν θεωρώ τόσο μάγκα τον εαυτό ότι τα ξέρει όλα και ότι μπορεί να πορεύεται χωρίς να λαμβάνει κάποια(ες) δεύτερη γνώμη. Από που βγήκε η εντύπωση ότι θεωρώ κάθε τεστ και δημοσίευση σαν βίβλο δεν το κατάλαβα.

(Γ) Για την πρόσκληση της sa1901, ευχαριστώ πολύ, αλλά παίδες αν νομίζατε ότι ζω σε καμιά σπηλιά και δεν έχω ξαναδεί ΕΙΖΟ κάνετε λάθος. Από την δική μου πλευρά, απλά θεωρώ ότι είναι πολύ ακριβές για αυτά που προσφέρουν και ότι υπάρχουν και πολύ αξιόλογες λύσεις σε πολύ πιο λογικές τιμές.

(Δ) Να σχολιάσω για τις ΕΙΖΟ ότι ούτε υποστήριξα ότι δεν είναι οι καλύτερες, ούτε μπήκα σε καμιά λογική να αντιπροτείνω κάποιο άλλο μοντέλο ως καλύτερο.

Το να προτιμήσεις κάποιο προϊόν από κάποιο άλλο είναι μια σύνθετη απόφαση με πολλές υποκειμενικές παραμέτρους πέρα των καθαρά αντικειμενικών (π.χ. κόστος). Πως να εξηγήσεις το γεγονός ότι κάποια μάτια βλέπουν πολύ ζωηρά και κουραστικά τα χρώματα σε μια οθόνη ενώ κάποια άλλα θεωρούν ότι είναι πολύ απαλά? Ή όταν κάποιος θεωρεί ότι ένα μονιτορ είναι πολύ φωτεινό και ο διπλανός του μεγαλώνει και άλλο την φωτεινότητα (μου έχει συμβεί άπειρες φορές στο γραφείο).

Κλείνωντας να τονίσω ότι απλά είμαι υπέρ της λογικής του παν μέτρον άριστον.

Και για να αποδείξω ότι θεωρώ και εγώ το θέμα λήξαν, να υποσχεθώ σε όλους ότι εφεξής πριν πιάσω το όνομα ΕΙΖΟ στο στόμα μου, θα το πλένω/καυτηριάζω με Listerine :044: :044: :044: :110: :110: :110: :116: :116: :116:

Πάντα φιλικά και καλοπροαίρετα παίδες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, παιδια, η συζήτηση ξεφεύγει. Όπως είπαμε και παραπάνω έχει σημασία το το τι ακριβώς εφαρμογές θα δουλεψεις ωστε να διαλεξεις την καταλληλη οθόνη. Για μένα πχ που ασχολούμαι με web design, digital photo processing, κυρίως όμως Programming και κανα DVD πιστεύω οτι μια οθόνη με καλό πανελ είναι αυτό που χρειάζομαι. Έχω δει διάφορα μοντέλα από LG και άλλες αντίστοιχες οθόνες και δεν ενθουσιάστηκα με τα χρωματα και ειδικα σε οσες δεν ειχαν DVI με την ευκρίνεια. Γι'αυτό το λογο επιμένω να πάω στην Fujitsu Που έχει 8Bit color + S-PVA Panel. Η Samsung που βλέπω να προτείνεται (193Ρ+) εχει a-si PVA Panel, ξέρει κανείς τη διαφορά τους?

Link to comment
Share on other sites

Και για να αποδείξω ότι θεωρώ και εγώ το θέμα λήξαν, να υποσχεθώ σε όλους ότι εφεξής πριν πιάσω το όνομα ΕΙΖΟ στο στόμα μου, θα το πλένω/καυτηριάζω με Listerine :044: :044: :044: :110: :110: :110: :116: :116: :116:

Πάντα φιλικά και καλοπροαίρετα παίδες.

Φυσικά και να την πιάνεις στο στόμα σου και να της κάνεις κριτική."Ουδείς αναμάρτητος".Το ίδιο και η EIZO.Κάποτε θέλοντας να βγάλει οθόνη ΤΝ για παιγνίδια κατασκεύασε τις L550- L551 που για τα χρήματά της ήταν κοροϊδία και έκανε κακό και στο όνομά της της.Ευτυχώς δεν συνέχισε με τα επόμενα μοντέλα της.Και όσο πάει βελτιώνεται.

Ας είναι καλά και η Samsung που εξέλλιξε το MVA και κατασκεύασε τα PVA και την συνέχειά τους τα S-PVA.

Και καλά το είπες ότι απλά γνώμες ανταλλάσουμε και μαθαίνει ο ένας από τον άλλο. :)

Link to comment
Share on other sites

Η Samsung που βλέπω να προτείνεται (193Ρ+) εχει a-si PVA Panel, ξέρει κανείς τη διαφορά τους?

Για τη δουλειά που θέλεις την οθόνη η Samsung(και όχι μόνο)θα σε ικανοποιήσει πλήρως.

Η διαφορά τους είναι κυρίως στον χρόνο απόκρισης(ms).

Εσένα σου είναι αρκετή και η Samsung 193P

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που κερδίζεις σε desktop και games και εφόσον ο κόκος μένει σε παρόμοιο μέγεθος ( 2 επιπλέον ίντζες αντισταθμίζονται από περισσότερα pixels ) δεν είναι σωστό να λες ότι δεν κερδίζεις. Απλά αν θέλεις να παίζεις games τότε θέλεις και κάρτα γραφικών 400€ και βάλε ώστε να ενεργοποιείς και όλα τα καλούδια βελτίωσης της εικόνας.

Μα δεν κερδίζεις σε desktop ούτε και στα games, γι' αυτό έκανα την ερώτηση. Διότι το μεγαλύτερο εμβαδόν που έχει η 19άρα δεν αντισταθμίζεται από περισσότερα pixels αλλά από την αύξηση του μεγέθους αυτών! Δηλαδή στις 17" το μέγεθος του pixel είναι 0.264mm ενω στις 19" είναι 0.294mm! Γι' αυτό καί ρωτάω εαν αμφανίζεται το φαινόμενο του pixelation.

Επίσης, όσο για τις απαιτήσεις στα games, το ίδιο κάνει είτε πάρεις 17άρα είτε 19άρα αφού στην ίδια ανάλυση πάλι θα τα παίζεις 1280x1024...

Μπορεί κάποιος να μας πεί τη γνώμη του στην ερώτηση που κάναμε εγώ και ο pokemon640 στα posts #85 και #86;

Link to comment
Share on other sites

Και πάνω που ήθελα να ρωτήσω γιατί προτείνουν κάποιοι 19άρες αντί για 17άρες...

...

Ποιοί λόγοι υπάρχουν του να πας σε 19άρα;

Το μόνο που μπορω να σκεφτώ (και γι' αυτόν το λόγο η δεύτερη οθόνη μου θα είναι 19") είναι ότι στις 17" τα γράμματα είναι πολύ μικρά και υπάρχουν μερικοί που έχουν πρόβλημα να τα διαβάσουν.

Οπότε, αντί να ρίχνουν την ανάλυση και να χάνουν σε ποιότητα απεικόνισης, προτιμάνε μία 19άρα, στις οποία όλα φαίνονται απλώς πιο μεγάλα. ;)

Link to comment
Share on other sites

@kerneld Λάθος έκφραση. ( Μην σφάζεστε ήθελα να πω! :p )

@ gel Αν μιλάμε για 2 οθόνες με 2’’ διαφορά αλλά ίδιες αναλύσεις τότε πάω πάσο. Υπάρχει "κίνδυνος" για pixelation.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν κερδίζεις σε desktop ούτε και στα games, γι' αυτό έκανα την ερώτηση. Διότι το μεγαλύτερο εμβαδόν που έχει η 19άρα δεν αντισταθμίζεται από περισσότερα pixels αλλά από την αύξηση του μεγέθους αυτών! Δηλαδή στις 17" το μέγεθος του pixel είναι 0.264mm ενω στις 19" είναι 0.294mm! Γι' αυτό καί ρωτάω εαν αμφανίζεται το φαινόμενο του pixelation.

Επίσης, όσο για τις απαιτήσεις στα games, το ίδιο κάνει είτε πάρεις 17άρα είτε 19άρα αφού στην ίδια ανάλυση πάλι θα τα παίζεις 1280x1024...

Μπορεί κάποιος να μας πεί τη γνώμη του στην ερώτηση που κάναμε εγώ και ο pokemon640 στα posts #85 και #86;

Απάντηση στα posts 85&86

Δεν συμβαίνει τίποτα με τα games και καμιά δράση δεν ξεφεύγει στις άκρες της οθόνης.

Οι ΤFT ως γνωστόν λειτουργούν διαφορετικά από CRT.Αυτό που κερδίζει κάποιος με μια 19" είναι πολύ απλά ότι δεν του "βγαίνουν" τα μάτια.Σε μια 17" σε ανάλυση 1280χ1024 είναι κουραστική και επίπονη μια πολύωρη εργασία με γράμματα,αριθμούς κλπ.Γι αυτό για τέτοιες δουλειές "οσο μεγαλύτερη τόσο καλύτερα" και αυτό εφαρμόζουν οι επαγγελματίες(κάτι ξέρουν κι αυτοί).Στη 19" τα βλέπεις στην ίδια ανάλυση όλα πιο μεγάλα και φυσικά πιο ξεκουραστα.Το 0.264mm και το 0,294mm δεν έχουν να κάνουν με το μέγεθος του pixel.To pixel παραμένει το ίδιο σε μέγεθος.Απλά είναι η μικρότερη απόσταση μεταξύ δύο subpixel του ιδίου χρώματος.Λογικά στις 19 είναι λίγο μεγαλύτερη για να καλυφθεί η επιφάνεια αλλά απειροελάχιστη για να ενοχλεί τον χρήστη.Δεν παρατηρείται pixelation και αν είχαν φυσικά δεν θα τις αγόραζε κανείς.Ασε που θα είχε γεμίσει το ιντερνετ με ανάλογες αναφορές.

Στις 17" λόγω της μικρής επιφάνειας δημιουργείται η εντύπωση ότι τα γράμματα είναι πιο "στρογγυλεμένα" κλπ.Αυτό όμως συμβαίνει διότι απλά είναι πιο μικρά και δίνουν αυτήν την εντύπωση.Οποιος καθήσει μια φορά να δουλέψει(όχι να παίξει)σε 19" TFT δεν ξαναγυρνάει σε 17".Κάποιος βέβαια ίσως δεν θα το θεωρήσει πλεονέκτημα αυτό.(αν δεν ασχολείται με ανάλογες εφαρμογές).

Στα παιγνίδια το πρόβλημα ήταν ότι λόγω του ότι οι πρώτες 19"ήταν πολύ αργές ήταν σκέτη ταλαιπωρία για έναν gamer και του δημιουργούσαν μια πολλή κακη εντύπωση και εμπειρία.Πλέον δεν ισχύει αυτό και πολύ απλά όλα τα βλέπεις μεγαλύτερα και ειδικά μικρά αντικείμενα στο "βάθος" ενός παιγνιδιου αναγνωρίζονται καλύτερα.Και φυσικά τα ms μειώθηκαν δραστικά.

Ενας άλλος σημαντικός λόγος για να πάρει κάποιος 19" είναι και η μεγάλη μείωση των τιμών σε σχέση με πριν.

Link to comment
Share on other sites

Thanx arcor!

Το θέμα για το pixelation το ανέφερα γιατί μου το είπε ένας φίλος. Πιό συγκεκριμένα είπε ότι παρατηρεί "σκαλοπάτια" (ladder effect) στις πλάγιες ευθείες γραμμές και στα γράμματα, γι' αυτό και ρώτησα...

Φαντάζομαι ότι στο desktop δε θα είναι πολύ ενοχλητικό αυτό, αλλά στα παιγνίδια έχω τις αμφιβολίες μου και ίσως μετά υπάρχει ανάγκη για ενεργοποίηση AF και ΑΑ που θα επιβαρύνουν την κάρτα γραφικών.

Επίσης μου είπε ότι έχει δυσκολία (δεν προλαβαίνει) να παρατηρήσει λεπτομέριες στις άκρες της οθόνης λόγω του μεγάλου εμβαδού της.

Έχεις δοκιμάσει καθόλου να παίξεις σε 19άρα LCD;

Ίσως πράγματι να έπρεπε να ανοίγαμε άλλο thread για όλα αυτά αλλά άντε τώρα να τα ξαναγράφουμε...

Link to comment
Share on other sites

Thanx arcor!

Το θέμα για το pixelation το ανέφερα γιατί μου το είπε ένας φίλος. Πιό συγκεκριμένα είπε ότι παρατηρεί "σκαλοπάτια" (ladder effect) στις πλάγιες ευθείες γραμμές και στα γράμματα, γι' αυτό και ρώτησα...

Φαντάζομαι ότι στο desktop δε θα είναι πολύ ενοχλητικό αυτό, αλλά στα παιγνίδια έχω τις αμφιβολίες μου και ίσως μετά υπάρχει ανάγκη για ενεργοποίηση AF και ΑΑ που θα επιβαρύνουν την κάρτα γραφικών.

Επίσης μου είπε ότι έχει δυσκολία (δεν προλαβαίνει) να παρατηρήσει λεπτομέριες στις άκρες της οθόνης λόγω του μεγάλου εμβαδού της.

Έχεις δοκιμάσει καθόλου να παίξεις σε 19άρα LCD;

Ίσως πράγματι να έπρεπε να ανοίγαμε άλλο thread για όλα αυτά αλλά άντε τώρα να τα ξαναγράφουμε...

Ισως να έχει κάποιο πρόβλημα η οθόνη ή να κάνει σύγκριση με μια CRT.Καλό θα ήταν να το έβλεπες από κοντά εσύ.

Σπίτι έχω 2 οθόνες LCD.Μια 17" την Hyundai Q17 και μια 19" την Iiyama ProLite E481S.(Είχα και άλλες 19")Και ετοιμάζομαι να πάρω άλλη μια 19" την επόμενη εβδομάδα.Αν και παίζω λίγο μόνο όταν μου περισσεύει χρόνος με την Hyundai τελείωσα το FarCry με μια GF6800 και με την Iiyama τελειώνω(μετά από 2 μήνες) όπου νάναι το HL2 με μια ATIX850XT.Είτε με ΑΑ AF είτε όχι δεν παρατηρώ τέτοια φαινόμενα.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν προλαβαίνει να παρατηρήσει λεπτομέρειες στις άκρες της οθόνης.Από 30cm μακριά παίζει?

Πάντως ψάξε και στο ίντερνετ.Ισως βρεις κάτι που να βοηθήσει το πρόβλημα(ladder effect που συνήθως το παρουσιάζουν τεράστιες LCD-TV)του φίλου σου.

Πάντως δεν πρέπει να γίνεται σύγκριση στα παιγνίδια με μια CRT διότι εκεί χάνουν οι TFT.Και ορισμένοι δεν μπορούν να προσαρμοστούν γρήγορα σε μια αλλαγή από CRT σε TFT.

Link to comment
Share on other sites

Έχω στην δουλειά μου την HP 1740 και είμαι πολύ ευχαριστημένος για την δουλειά που κάνω εκεί καλά χρώμματα και καλή φωτεινότητα δεν ξέρω όμως τι εγγύηση έχει μπορεί κάποιος να μου πει τι γνώμη του ;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.