Jump to content



Καμένο pixel σε TFT NEC 1970NX


firefox

Recommended Posts

Πριν λίγες μέρες αγόρασα αυτή την οθόνη. Μόλις την έβαλα στην πρίζα και είχα εικόνα άρχισα να ψάχνω για...καμένα pixels.exo βρει λοιπόν ένα - δεν ξέρω αν είναι pixel η subpixel μιας και αγνοώ την εννιά του subpixel. οποτε έχω ένα καμένο subpixel- pixel. η εγγύηση είναι 0 pixel οποτε αν θελήσω να την αλλάξω μου την αλλάζουν. επίσης πρέπει να πω πως δεν με ενοχλεί σχεδόν καθόλου η υπάρχει αυτού του καμένου pixel.σπανια το παρατηρώ.

η ερώτηση είναι η εξής:

1)να την αλλάξω η να μην την αλλάξω? εν τέλη μπορώ να κάνω το εξής? επειδή τώρα βαριέμαι να μπλέξω να τους πω να μου την αλλάξουν μετά από μερικούς μήνες?

2) το ότι με το άνοιγμα τις οθόνης είχα 1 καμένο pixel, αυτό από μονο του συνεπάγεται ότι το panel έχει τάση για να εμφάνιση και αλλα καμένα pixels η δεν λειτουργεί έτσι το θέμα? οποτε έχω πέσει σε ελαττωματικό panel και πρέπει οπωσδήποτε να την αλλάξω?

ευχάριστο

Link to comment
Share on other sites

1. Mέσα σε 15 μέρες από την ημερομηνία αγοράς δικαιούσαι άμεση αντικατάσταση με καινούριο προϊόν. Εφόσον το καλύπτει η εγγύηση, προτείνω να το κάνεις.

2. Χωρίς να μιλάω από δική μου εμπειρία, έχω την άποψη πως αν είναι να εμφανίσουν καμένα pixel, το κάνουν τις πρώτες μέρες λειτουργίας.

Αφού την πήρες πριν λίγες μέρες, κοίτα να την ευχαριστηθείς λιγάκι λοιπόν και την Παρασκευή πρωί-πρωί πάρε στην αντιπροσωπειά για να ζητήσεις αντικατάσταση (να επωφεληθείς και από το Σαββατοκύριακο). ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε ενοχλεί το pixel τότε κράτα την διότι μόνο στην πρώτη αλλαγή παίρνεις καινούρια. Μετά παίρνεις επισκευασμένες ( αν δεν κάνω λάθος ).

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αν εμφάνιση και αλλα καμένα pixels σταδιακά -και ας έχουν περάσει 15-20 μέρες αφού την πήρες τότε τι γίνετε? θα την αλλάξουν η θα έχουμε ιστορίες?

και άλλωστε...όταν φέρουν την καινούρια υποτίθεται ότι θα την έχουν ελέχει για καμένα pixels? οποτε δεν θα έρθει on arrival με καμένο pixel τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

μια μικρή πράσινη κουκίδα είναι στην κάτω αριστερή ευρύτερη περιοχή του panel. δεν μπορώ να πω ότι με ενοχλεί θα ήμουν "ιπερβολικοτατος" αν το έλεγα αυτό.απλά 'φοβάμαι μην τυχόν είναι δείγμα κακής ποιότητας panel και μου βγάλει και αλλα με τον καιρό. γιατί και άλλη να πάρο δεν ξέρω τι θα μου δώσουν μπορεί να είναι και επισκευασμένη. μήπως άλλωστε ξέρω τι είναι αυτή που πήρα τώρα? ouf τελικά δεν ξέρω τι να κάνω...θα το ξανασκεφτώ πάλι πάντως..

αλήθεια πως ξεχωρίζει κανένας αν πρόκειται για pixel η subpixel?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι το pixel είναι λευκό, ενώ το subpixel μπορεί να είναι κόκκινο, πράσινο ή μπλε.

ΕDIT: Πατάτα είπα. Από το λινκ που έδωσε ο arcor φαίνεται ότι το pixel αποτελείται από τα τρία χρώματα των subpixels που και γω ανέφερα.

Πάντως αν δεν σε ενοχλεί, κράτα την και προς το τέλος των 3 χρόνων της εγγύησης, δώστην για αλλαγή. :077:

Link to comment
Share on other sites

σε μουντό φόντο που φαίνεται καλύτερα είναι πράσινο.δηλαδή είμαστε σίγουροι πως πρόκειται για subpixel? επίσης έχει πολύ μικρό εμβαδό, αλλα παλι δεν έχω δει ποτε εμβαδό pixel για να συγκρίνω. καλύπτουν αράγε sub pixel? τι λέτε να κάνω αν είναι οντός subpixel?

stella προς το τέλος τον 3 χρόνον θα την αλλάζουν? η μονο μέσα σε ορισμένο χρονικό διάστημα από την αγορά τις αλλάζουν?

Link to comment
Share on other sites

σε μουντό φόντο που φαίνεται καλύτερα είναι πράσινο.δηλαδή είμαστε σίγουροι πως πρόκειται για subpixel? επίσης έχει πολύ μικρό εμβαδό, αλλα παλι δεν έχω δει ποτε εμβαδό pixel για να συγκρίνω. καλύπτουν αράγε sub pixel? τι λέτε να κάνω αν είναι οντός subpixel?

Για να δεις καλά τι είναι πρέπει να βάλεις κάτασπρο φόντο στην οθόνη οπότε θα δεις και ακριβώς το χρώμα.

Διάβασε προσεκτικά το link που σου έδωσα.

Link to comment
Share on other sites

οποτε εμενα έχει κάνει fail το ένα subpixel το πράσινο πιο συγκεκριμένα σωστά? αν κάνει όλο το pixel fail τότε τι χρώμα θα έχει άσπρο?

τι λέτε να κάνω?

συγγνώμη δεν το είχα di το link θα το κοιτάξω

Link to comment
Share on other sites

stella προς το τέλος τον 3 χρόνον θα την αλλάζουν? η μονο μέσα σε ορισμένο χρονικό διάστημα από την αγορά τις αλλάζουν?

Χμμμ... Με έκανες να το ψάξω και απ ότι θα δεις και συ στο σχετικό link, η αντικάσταση για τα pixels ισχύει μόνο για τον πρώτο χρόνο. :087:

Η εγγύηση “μηδενικών φωτεινών κουκκίδων” προβλέπει την αντικατάσταση του προϊόντος, τον πρώτο από τα τρία χρόνια της «On-Site» εγγύησης

http://www.quest.gr/price/sales/others/warranty_monitors.htm

καλύπτουν αράγε sub pixel?

Ναι (αυτό καταλαβαίνω εγώ, διαβάζοντας τα παρακάτω)

Η Εγγύηση “μηδενικών φωτεινών κουκκίδων” καλύπτει μόνο τις φωτεινές κουκκίδες (κόκκινες, πράσινες, μπλε και άσπρες). Δεν καλύπτονται οι σκοτεινές κουκκίδες.
Link to comment
Share on other sites

@arcon:άσπρο φόντο έβαλα αλλα είναι αδύνατο να καθοριστεί το χρώμα τις κουκίδας.και πάλι μόλις φέρω μια εικόνα σε μουντό χρώμα πάνω τις τότε και μονο τότε φαίνεται το χρώμα τις που είναι πάλι πράσινο. έχουμε τα ίδια συμπεράσματα όπως και πριν?

να ευχαριστήσω και όσους συνέβαλαν στην ανάπτυξη του thread όσο και αυτούς που διαφωτίστηκαν από αυτό! βεβαια το θέμα δεν θεωρείτε λήξαν θα δο τι θα κανω.αν θα την αλλάξω η όχι εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

ότι και να είναι φίλε μου, πάρε τηλέφωνο να στην αλλάξουν. Δικαιούσαι ολοκαίνουρια οθόνη. Έδωσες τα ωραία σου λεφτουδάκια για να πάρεις ελαττωματική οθόνη? Μην χάνεις καιρός. Έστω κ ένα κολλημένο πίξελ είναι ελαττωμα. Πάρε τηλέφωνο και μίλα ευγενικά και πές μας τί σου είπανε. Αν δεν γίνεται τίποτα με τις ευγένειες άρχισε να χώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Repair Exchange: Η οθόνη του πελάτη γίνεται μόνιμη αντικατάσταση με άλλη οθόνη ίδιο μοντέλο με αυτήν που τώρα έχει ή άλλη ισοδύναμων τεχνικών χαρακτηριστικών (η οθόνη δεν θα είναι απαραίτητα καινούργια αλλά σε πολύ καλή κατάσταση).

το παραπάνω είναι από το link που έδωσε η stella. στην ουσία ανησυχητικό είναι μιας και κανεις δεν συ εγγυάται ότι θα paris καινούρια οθόνη. έχουν το δικαίωμα να συ φέρουν μια σε πολύ καλή κατάσταση. όπως βλέπουμε τώρα αρχίσαμε να παίζουμε με τα ψιλά γράμματα!! είναι μην αρχίσεις με αυτά:)

τελικά έκανα τον κόπο και μίλησα με την αντιπροσωπεία(δυστυχώς βγαίνουν κοπέλες στη γραμμή η οποιες δεν είναι σοβαροί γνωστες με αποτέλεσμα πολλές φορες να διακόπτουμε για να πάει να ρωτήσει): αυτό που κατάλαβα είναι ότι για να καθοριστεί αν είναι pixel η subpixel πρέπει να γίνει διάγνωση με μικροσκόπιο. δηλαδή εγώ που είμαι άσχετος με οθόνες tft δεν μπορώ να εγγυηθώ αν είναι πιξελ η sub. οποτε είναι στην κρίση σου να αποφασίσεις αν θα την στήλης για εξέταση στα εκεί εργαστήρια(με οτι καθυστερησεισ αυτο συνεπαγεται κτλ). επίσης μου είπε πως αν είναι sub, αυτά καλύπτονται μονο στον πρώτο χρόνο. οποτε έχω περιθώριο 12 μηνών. εγώ θα έλεγα το εξής: αφού υπάρχει αυτό το περιθώριο να την κρατήσω και άλλο καιρό ακόμα -μην τυχόν βγάλει και κάτι άλλο- και αν τυχόν βγούνε και αλλα την στέλνω μέσα στον πρώτο xrono.an όχι τότε βλέπουμε πάλι μιας και η πολύ μικρή πράσινη κουκίδα δεν είναι ενοχλητική σε βαθμό για να την αλλάξω.

πως την βλέπετε αυτή την λογική? δεν είναι 'σοφό' να την κρατήσω ως και 12μήνες μην τυχόν βγάλει και κάτι άλλο και μετά αν είναι την δινω αν με ενοχλει για αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

Repair Exchange: Η οθόνη του πελάτη γίνεται μόνιμη αντικατάσταση με άλλη οθόνη ίδιο μοντέλο με αυτήν που τώρα έχει ή άλλη ισοδύναμων τεχνικών χαρακτηριστικών (η οθόνη δεν θα είναι απαραίτητα καινούργια αλλά σε πολύ καλή κατάσταση).

το παραπάνω είναι από το link που έδωσε η stella. στην ουσία ανησυχητικό είναι μιας και κανεις δεν συ εγγυάται ότι θα paris καινούρια οθόνη. έχουν το δικαίωμα να συ φέρουν μια σε πολύ καλή κατάσταση. όπως βλέπουμε τώρα αρχίσαμε να παίζουμε με τα ψιλά γράμματα!! είναι μην αρχίσεις με αυτά:)

Πάρε και μια γνώμη από το ΙΝΚΑ τηλ. 1721.(inka.gr)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που αντιμετώπισα 1 καμμένο σε LG την έστειλα κατευθείαν πίσω χωρίς 2η σκέψη. Ευτυχώς η 2η μου βγήκε μια χαρά :) Οπότε θα σου πρότεινα να την στείλεις, όπως είπαν και οι άλλοι παραπάνω όταν αγοράζουμε κάτι περιμένουμε να μην είναι ελλατωματικό [αυτό έλειπε!]

Link to comment
Share on other sites

η lg δίνει 0 πίξελ εγγύηση. Εδώ είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα αλλά και πάλι. Δεν είναι δυνατόν να αγοράζεις ολοκαίνουριο προϊόν και αυτό να έχει ελατωμματάκι. Όπως και να το κάνεις είναι ελάτωμμα. Αν το εμφάνιζε σε 6 μήνες από την αγορά θα έλεγε ενταξεί έχει περάσει κάποιος καιρός. Αλλά εδώ λές ότι με το καλημέρα το εμφάνισε. Να απαιτήσεις να στην αλλάξουν. Όλο κ όλα φίλε μου. Εγώ στην με την lg 1715 εμφάνισε κολλημένο πίξελ από την στιγμή που τη λειτούργησα. Σε 3 μέρες είχα την 1730s παρακαλώ ολοκαίνουρια. Μπράβο ακόμα μια φορά στην Lg που δεν μας κοιτάει μόνο στο πορτοφόλι. Γι'αυτό την επόμενη οθόνη που θα αγοράσω θα είναι lg ακόμα κ ας έχει τις χειρότερες οθόνες.

Link to comment
Share on other sites

έστω ότι την δίνο τώρα για αλλαγή-επισκευή. και αν μου έρθει και η νέα με πρόβλημα? πιο λογικό δεν είναι να την κρατήσω κάμποσο καιρό ακόμα να δω τι πεζή και αν τυχόν βγάλει και αλλα προβλήματα τους την dino.an όχι και μεινει με αυτό το pixel-subpixel μπορεί και να την κρατήσω. δεν έχει νόημα να περιμένω κάποιους μήνες επιπλέον? (το ζαλίζουμε τώρα βεβαια αλλα έν πάση περίπτωση...) .απλά το βλέπω "ψιλοιπερβολικο" να αρχίσω τα πάρε δώσε -ακόμα δεν την πήρα- την στιγμή που αυτό που έχει δεν είναι ενοχλητικό προς το παρόν τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.