Jump to content


Τι να διαλέξω? (tv tuner)


keaster

Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα να σας ρωτήσω για δύο κάρτες tv.

Διαβάζοντας τα προηγούμενα ποστ και αποκλείοντας τις :070: pinnacle :063: κατέληξα σε δύο κάρτες:

1. Leadtek WinFast DV2000

2. Terratec Cinergy 600

Και τις δύο τις έχω βρει στην ίδια περίπου τιμή σε διαφορετικά καταστήματα.

Κυρίως αυτό που θέλω να κάνω με την κάρτα είναι να περάσω καποιες κασέτες video VHS σε DVD. Επίσης θέλω να γράφω κάποια προγράμματα της τηλεόρασης και να τα περνάω είτε σε cd είτε σε DVD. Τέλος αν και δεν νομίζω ότι έχει μεγάλη σημασία θέλω να γράφω και μια ραδιοφωνική εκπομπή (ειδικά αν αυτό γινόταν αυτόματα με προγραμματισμό θα ήταν καλύτερο).

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν Leadtek είναι μπροστά στο θέμα software.

Η Terratec μάλλον λίγο ποιο μπροστά στο θέμα ποιότητα hardware.

Νομίζω ότι όποια και να πάρεις από τις δύο δεν θα σε απογοητεύσει. Είναι από τις πλέον σίγουρες λύσεις.

Απλά κοίτα τι προσφέρει η μία και τι η άλλη και απλά αποφάσισε.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει λάθος που λένε ότι οι Pinnacle είναι οι καλύτερες? :010:

Εγώ μία Pinnacle έχω και δεν μου έχει βγάλει κανένα πρόβλημα και ίσα ίσα που είμαι πλήρως ικανοποιημένος :041:

Είσαι από τους λίγους τυχερούς. :047:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει λάθος που λένε ότι οι Pinnacle είναι οι καλύτερες? :010:

Εγώ μία Pinnacle έχω και δεν μου έχει βγάλει κανένα πρόβλημα και ίσα ίσα που είμαι πλήρως ικανοποιημένος :041:

Πολλοί έχουν/είχαν προβλήμματα ασυμβατότητας.

Αν μάλιστα ( ακόμα να το πιστέψω ) ισχύει ότι για mpeg2 πρέπει να κάνεις επιπλέον registration 5$ τότε μιλάμε για εταιρία με την μύτη στο ταβάνι οπότε μακριά.

Υ.Γ. Όταν είχα πρόβλημα με την Leadtek μέσα σε μία μέρα μου είχαν στείλει ένα προγραμματάκι το οποίο διόρθωνε το πρόβλημα που είχε εμφανιστεί στην κάρτα.

Όταν πήγα να ρωτήσω στην Pinnacle για μια DC10+ B πληροφορίες για την κάρτα ( την είχα πάρει μεταχειρισμένη από stock σε μορφή bulk και δεν ήξερα ποια ακριβώς έκδοση ήταν ) παρόλο το ότι τους είχα στείλει όλους τους κωδικούς πάνω στην κάρτα δεν την αναγνώριζαν ούτε οι ίδιοι!!!! αλλά μου ζήταγαν να τους στείλω και φωτογραφίες της κάρτας. Τις φωτογραφίες τους τις έστειλαν και αν και την αναγνώρισαν, ποιο ακριβώς driver χρειαζόμουν δεν μου είπαν.

Link to comment
Share on other sites

Μακριά απο Pinnacle

1- Μια PCTV την χαρισα σε φιλο αφου ποτέ δεν δουλεψε

2- Studio Deluxe με το blue box την ειχα πάρει 200.000 δρχ πριν χρόνια μονο το DV capture δουλεψε Το analog οχι

Πηρα την Leadtek XP2000 DELUXE απο το Multirama 55€ poy ειναι καλητερη απο την Expert και ειναι μια χαρα Ειναι Stereo στα FM και εχει 10bito chip.

Για πρόγραμμα το κορυφαιο iuVCR αλλα ειναι για ψαγμενους.

www.iulabs.com

Και το δικό της βεβαια το WinFast PVR ειναι πολυ καλο και απλο

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί έχουν/είχαν προβλήμματα ασυμβατότητας.

Αν μάλιστα ( ακόμα να το πιστέψω ) ισχύει ότι για mpeg2 πρέπει να κάνεις επιπλέον registration 5$ τότε μιλάμε για εταιρία με την μύτη στο ταβάνι οπότε μακριά.

Υ.Γ. Όταν είχα πρόβλημα με την Leadtek μέσα σε μία μέρα μου είχαν στείλει ένα προγραμματάκι το οποίο διόρθωνε το πρόβλημα που είχε εμφανιστεί στην κάρτα.

Όταν πήγα να ρωτήσω στην Pinnacle για μια DC10+ B πληροφορίες για την κάρτα ( την είχα πάρει μεταχειρισμένη από stock σε μορφή bulk και δεν ήξερα ποια ακριβώς έκδοση ήταν ) παρόλο το ότι τους είχα στείλει όλους τους κωδικούς πάνω στην κάρτα δεν την αναγνώριζαν ούτε οι ίδιοι!!!! αλλά μου ζήταγαν να τους στείλω και φωτογραφίες της κάρτας. Τις φωτογραφίες τους τις έστειλαν και αν και την αναγνώρισαν, ποιο ακριβώς driver χρειαζόμουν δεν μου είπαν.

Εμφάνισε μου την φωτογραφία σε καλή ποιότητα και εγω θα σου βρώ Drivers στην στιγμή!!! Έχω κοντά 5GB μόνο DRIVERS!!! Εγω χρησιμοποιώ την PCTVpro αλλα πάω να κάνω Capture και ο ήχος αλλου οι εικόνες αλλου! Είμαι σίγουρος οτι φτέει το SOFTWARE διοτι την έβαλα και σε άλλο PC με ATHLON64 και με το AVS Video converter και έπαιζε JET!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα οδηγό στο CD του Pinnacle Studio 9. Η κάρτα έχει δωθεί άλλωστε. Με την Winfast στο PC καλυπτόμουν ικανοποιητικότατα. Οφείλω να πω πάντως ότι η Pinnacle είχε καλή ποιότητα, αλλά σαν hardware ήταν πολύ δύστροπη με διάφορα προγράμματα που την δοκίμασα ακριβώς διότι το βασικό chip φαινόταν custome made by Pinnacle.

Link to comment
Share on other sites

Αν Leadtek είναι μπροστά στο θέμα software.

Η Terratec μάλλον λίγο ποιο μπροστά στο θέμα ποιότητα hardware.

Νομίζω ότι όποια και να πάρεις από τις δύο δεν θα σε απογοητεύσει. Είναι από τις πλέον σίγουρες λύσεις.

Απλά κοίτα τι προσφέρει η μία και τι η άλλη και απλά αποφάσισε.

Ακριβώς έτσι. Η επιλογή είναι καθαρά δικιά σου

Η Leadtek έχει καλύτερο sotware και πολυ αξιοπρεπές hardware που δεν θα σε απογοητέυσει

Και η terratec είναι αρκετά πιο ακριβή αλλά έχει καλύτερο hardware.

Αν μπορείς να πάρεις την Τerratec πάρτην και αν δεν σε ικανοποιεί το sotware χρησιμοποιείς το dscaler ή το iuVcr που αναφερθηκε πιο πάνω

Είχα και γω μια Pinnacle pctv pro που ποτε δεν δουλευε τέλεια σαν tv τελικα την χάρισα και έχω την dv2000.

Link to comment
Share on other sites

Iannis κάνεις λάθος για την Deluxe και την Expert, η Expert είναι αυτή με το καλύτερο 10μπιτο chip.

http://www.leadtek.com.tw/eng/tv_tuner/overview.asp?lineid=6&pronameid=93

Αδελφε εχω την Expert και εχω δει και την deluxe. Η Deluxe εχει καλυτερη εικονα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι. Η επιλογή είναι καθαρά δικιά σου

Η Leadtek έχει καλύτερο sotware και πολυ αξιοπρεπές hardware που δεν θα σε απογοητέυσει

Και η terratec είναι αρκετά πιο ακριβή αλλά έχει καλύτερο hardware.

Αν μπορείς να πάρεις την Τerratec πάρτην και αν δεν σε ικανοποιεί το sotware χρησιμοποιείς το dscaler ή το iuVcr που αναφερθηκε πιο πάνω

Όσο και αν σας κάνει εντύπωση οι τιμές έχουν πέσει πολύ.

Leadtek Winfast DV2000 με 78€

Terratec Cinergy 600 με 86€

:083:

Link to comment
Share on other sites

Η Cinergy δεν είναι καινούρια κάρτα. Πρέπει να μετράει 2-3 χρόνια. Με όλο αυτό τον ανταγωνισμό και τις κάρτες TV να γίνονται πλέον ποιο συχνό φαινόμενο μέσα στα PCs δεν μου φαίνεται παράξενο που η τιμή της έχει πέσει τόσο.

Από την άλλη η Leadtek πάντα είχε ανταγωνιστικές τιμές σε αυτό τον τομέα.

Υ.Γ. Ωραίο πράμα το skroutz.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.