Jump to content



Τρομερή γυφτιά από Plaisio


Cthulhu

Recommended Posts

Έχοντας σαν στόχο το όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο PC (δίχως να ενδιαφέρομαι για το o/c), αποφάσισα να αγοράσω το Reserator της Zalman. Μπήκα στη σελίδα plaisio.gr κι έκανα μια ηλεκτρονική παραγγελία. Ενώ όμως και στη σελίδα http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=1039&Nav_Section_Id=1039&Catalog_Id=1&Product_Id=190084&Merchant_Id=1&sts_cid=127436 και στο καλάθι των αγορών μου γράφει € 199 συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ, στο ενημερωτικό e-mail που μου ήρθε με χρεώνουν € 230 για το ίδιο προϊόν! Σημειωτέον, αγόρασα μόνο αυτό το ένα προϊόν, ενώ για παραγγελίες άνω των € 45 δεν υπάρχουν έξοδα αποστολής

:068: Plaisio.gr!

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας σαν στόχο το όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο PC (δίχως να ενδιαφέρομαι για το o/c), αποφάσισα να αγοράσω το Reserator της Zalman. Μπήκα στη σελίδα plaisio.gr κι έκανα μια ηλεκτρονική παραγγελία. Ενώ όμως και στη σελίδα http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=1039&Nav_Section_Id=1039&Catalog_Id=1&Product_Id=190084&Merchant_Id=1&sts_cid=127436 και στο καλάθι των αγορών μου γράφει � 199 συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ, στο ενημερωτικό e-mail που μου ήρθε με χρεώνουν � 230 για το ίδιο προϊόν! Σημειωτέον, αγόρασα μόνο αυτό το ένα προϊόν, ενώ για παραγγελίες άνω των � 45 δεν υπάρχουν έξοδα αποστολής

Περιττό να σας πω πως αύριο που θα με πάρει τηλέφωνο ο υπεύθυνος για να επιβεβαιώσει την παραγγελία, θα τα ακούσει καλά. Κι αν επιμένουν, οι γύφουλες, να μου το πουλήσουν στα � 230, θα τους πω να το βάλουν ωραιότατα εκεί που ξέρουν - έχει και το κατάλληλο σχήμα!

:068: Plaisio.gr!

Νομίζω πως είσαι περισσότερο καυστικός απ'ότι χρειάζεται.

Αυτό που έπαθες δεν είναι τπτ. Υπάρχουν πολλοι που έχουν πάθει τρεις-χειρότερα πράγματα.

Νομίζω επίσης πως η δημοσίευσή σου χρειάζεται ένα μικρό edit.

:)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για κάτι τόσο ογκώδες αλλά όχι και τόσο ακριβό όπως ένα PC των 500 ή και 1000€ να σε χρεώνουν μεταφορικά. Αλλά καλό είναι να σε ενημερώνουν πρώτα και να μην κάνουν τους χαζούς μέχρι να έρθει στο σπίτι σου.

Πάντως μην τους τα ψάλεις ακόμα τόσο έντονα όσο στο αρχικό σου post. Περίμενε να δεις τι θα γίνει και μετά βλέπουμε. Η μαγική λέξη πάντως έχει 4 γράμματα: ΙΝΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για κάτι τόσο ογκώδες αλλά όχι και τόσο ακριβό όπως ένα PC των 500 ή και 1000€ να σε χρεώνουν μεταφορικά. Αλλά καλό είναι να σε ενημερώνουν πρώτα και να μην κάνουν τους χαζούς μέχρι να έρθει στο σπίτι σου.

Πάντως μην τους τα ψάλεις ακόμα τόσο έντονα όσο στο αρχικό σου post. Περίμενε να δεις τι θα γίνει και μετά βλέπουμε. Η μαγική λέξη πάντως έχει 4 γράμματα: ΙΝΚΑ.

Αν είναι να χρεώνουν μεταφορικά, ας το ανέγραφε κάπου με μεγάλα γράμματα, να πήγαινα να το παραλάβω ο ίδιος.

Εξ' άλλου, λέει στη σελίδα της παραγγελίας:

---------------

Δωρεάν παράδοση Πανελλαδικά για παραγγελίες άνω των 45€.

Παραγγελίες αξίας κάτω των 45€ σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη θα χρεώνονται επιπλέον 4.40€

Παραγγελίες αξίας κάτω των 45€ με αποστολή courier υπόκεινται σε ξεχωριστή χρέωση ανάλογα την περιοχή αποστολής και το βάρος των προϊόντων, την οποία μπορείτε να πληροφορηθείτε από το τμήμα «Εξυπηρέτησης Πελατών» (800-11-12345)

---------------

Άρα δεν παίζει αυτό το σενάριο.

Πράγματι, ήμουν αρκετά καυστικός (έπεσε λίγο edit), αλλά όταν βλέπω ότι πάνε να με πιάσουνε κορόιδο, μου ανάβουν τα λαμπάκια. Κι εδώ δεν λέμε για 1-2 ευρώ, αλλά για 31 ευρώ, σχεδόν όσο κοστίζει μια CPU ψύκτρα Zalman!

Τώρα, για να απευθυνθώ στο INKA, δεν νομίζω πως θα ιδρώσει το αυτί του Πλαισίου. Άσε που μπορούν να αλλάξουν την τιμή στην σελίδα τους, κι άντε ν' αποδείξεις μετά ότι δεν είσαι ελέφαντας...

Link to comment
Share on other sites

εχω αναφερει παλιοτερα συνομιλια μου με πωλητη και εκπροσωπους του πλαισιου,που με εβγαλαν κυριολεκτικα εξω απο τα ρουχα μου για αυτο το πανω απο 45ευρω τσαμπα μεταφορικα...οτι ισχυε μονο για αθηνα κτλπ κτλπ...μου κατσανε 40ευρω μεταφορικα για 450ευρω πραγματα και πολυ απλα δεν το ξαναγγιζω το μαγαζι....

Link to comment
Share on other sites

Άσε που μπορούν να αλλάξουν την τιμή στην σελίδα τους, κι άντε ν' αποδείξεις μετά ότι δεν είσαι ελέφαντας...

Ε δεν νομίζω να αλλάξουν την τιμή αποκλειστικά για να στην φέρουνε.

Αλλά το κράξιμο μπορείς να τους το ρίξεις. Τώρα αν είσαι μακριά από κατάστημά τους μάλλον δεν θα βγάλεις άκρη. Θα σε πρίξουν μέχρι να τους το κλείσεις. Μην τους αφήσεις έτσι πάντως. Και σφάχτους με το γάντι αν μπορείς από το τηλέφωνο. Αν σε παρασύρουν σε υβρεις στο τέλος θα σου βγουν και από πάνω.

Πάντως να τους αναφέρεις συνεχώς την λέξη ΙΝΚΑ. Σε κάθε τελειά που θα βάζεις θα πετάς και ένα ΙΝΚΑ. Δεν έχει σημασία αν δεν καταφύγεις εκεί τελικά. Πες τους ότι την τελευταία φορά που έτρεξες καταστηματάρχη στο ΙΝΚΑ κατέληξε να σε παρακαλάει. Το θεατρο is good!!!

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου μακριά δεν είμαι. Έτσι και μου τη δώσει, θα πάω σ' όλα τα καταστήματα της αττικής για να βρω το δίκιο μου, ξεκινώντας από Καλλιθέα και Γλυφάδα και φτάνοντας μέχρι Αγία Παρασκευή και Κηφισσιά.

Μωρέ, ας είχε το e-shop το Resenator και θα σου 'λεγα εγώ αν θα ασχολιόμουνα με του Πουλιάδη τα 'νιάμερα...

Link to comment
Share on other sites

Πες τους να το φέρουν.Τούλάστιχον πριν γίνουν μεγάλοι φέρνανε ό,τι και να τους ζήταγες

Με δεδομένο ότι το Πλαίσιο εισάγει τα προϊόντα της Zalman, μάλλον δύσκολο να πετύχω καλύτερη τιμή στο e-shop. Αν όμως δεν βγάλω άκρη με τον Πουλιάδη, θα κάνω οπωσδήποτε μια προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα στο πλαισιο απο προηγουμενες συναλαγες που ειχα εγω και ενα φιλαρακι μου που ειναι τακτικος πελατης , ειναι αρκετα εξυπηρετικοι αν τους "τριξεις τα δοντια", αν σε δουν λιγο κοροιδο ομως αστο... :D

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2-3 μήνες είχα το ίδιο πρόβλημα με το πλαίσιο.. (τιμή στο site ακριβότερη από το να πάω να το πάρω). Για το reserator.

Τελικά έκανα τηλεφωνικά την παραγγελία και πλήρωσα περίπου 200€. Πιστεύω οτι περισότερο είναι κάποιο λάθος από το αυτόματο σύστημα του πλαισίου παρά θέμα κοροϊδιας.

Link to comment
Share on other sites

Και έχουν 2-3 μήνες να διορθώσουν? Αν το λάθος είχε ως αποτέλεσμα να δίνουν το Reserator 40€ φθηνότερα θα το είχαν διορθώσει φαντάζομαι...

Σε τελική είναι ντροπή το on line σύστημα του Πλαισίου να έχει προβλήματα που δεν έχουν τα on line συστήματα... μανάβικων!!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2-3 μήνες είχα το ίδιο πρόβλημα με το πλαίσιο.. (τιμή στο site ακριβότερη από το να πάω να το πάρω). Για το reserator.

Τελικά έκανα τηλεφωνικά την παραγγελία και πλήρωσα περίπου 200€. Πιστεύω οτι περισότερο είναι κάποιο λάθος από το αυτόματο σύστημα του πλαισίου παρά θέμα κοροϊδιας.

Μόλις πριν λίγα λεπτά μίλησα με τον άνθρωπο από το Πλαίσιο (με πήραν τηλέφωνο για την επιβεβαίωση της παραγγελίας). Μου είπε κι εμένα πως υπήρξε κάποιο πρόβλημα με τον υπολογισμό του ΦΠΑ και πως η τιμή του Reserator είναι € 199 (κι έτσι το γλίτωσε το βρίσιμο, ο άνθρωπος). Θα το παραλάβω αύριο.

John_dr, συμφωνώ. Αν ήταν να έχαναν έστω και 5 eurocent, θα είχαν κινήσει γη και ουρανό για να διορθώσουν το λάθος τους. Τώρα όμως, στην χειρότερη περίπτωση, να κερδίζουν 30 ευρώ παραπάνω...

Μόνο στο Ελλαδιστάν συμβαίνουν αυτά, παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

εχω αναφερει παλιοτερα συνομιλια μου με πωλητη και εκπροσωπους του πλαισιου,που με εβγαλαν κυριολεκτικα εξω απο τα ρουχα μου για αυτο το πανω απο 45ευρω τσαμπα μεταφορικα...οτι ισχυε μονο για αθηνα κτλπ κτλπ...μου κατσανε 40ευρω μεταφορικα για 450ευρω πραγματα και πολυ απλα δεν το ξαναγγιζω το μαγαζι....

Ειναι να πεσεις στην περιπτωση ετσι και αρχισει να σε δουλευει ο πωλητης, οχι μονο του πλαισίου αλα και ιοσδηποτε... αστα να πανε...

Παντως εμενα στο Σιδηρόκαστρο Σερρων μου στειλανε τζαμπα το τσιφτεκ κατι φωτογραφικα χαρτια και μια 50αδα ΨΔ. Κατι αρχισε να λεει ο κουριερας που το φερε για εξτρα $$ αλλα τον περιποιήθακα και έφυγε θυμωμένος με την αγένειά μου... Επίσης ο κιτσος που με πήρε για την παραγγελία ήταν πολυ εξηπηρετικος αλλα και στο τμημα εξηπηρετισης που πηρα ηταν πολυ ευγενικοι όλοι και με εξυπηρέτησαν. Εμεινα σε γενικες γραμμες ευχαρηστημενος.

Link to comment
Share on other sites

Κατι αρχισε να λεει ο κουριερας που το φερε για εξτρα $$ αλλα τον περιποιήθακα και έφυγε θυμωμένος με την αγένειά μου...

Έτσι είναι, όταν δεν τους τα σκας σε θεωρούν αγενή, όταν τους τα σκας σε θεωρούν μ@λ@κ@. Προσωπικά, προτιμώ την αγένεια - κοστίζει φθηνότερα!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.