Jump to content



Athlon 64 X2 4800+ & 4200+ Test στο Anandtech


Ujin1442169065

Recommended Posts

Δεν δοκιμαζαν να κανουν και κανενα o/c να δουμε αν ανεβαινουν παραπανω...λολ!!!

Αραγε clockαρονται οι X2 και αν ναι ποσο???Παντως η τιμή του 4800 ειναι απαγορευτικη προς το παρον. Το 2006 που θα πεσουν οι τιμες(κ θα τελειωσω το university...ελπιζω) βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

2.7GHz πήγαν τον 4800+ άλλα sites. Not bad.

Πάντως η τιμή είναι ανάλογη με τις επιδώσεις. Πάντως θα διαφωνήσω σε ένα πράμα που διάβασα δεξιά και αριστερά. Ότι δηλαδή όπως και οι αντίστοιχοι dual cores της Intel θα αργήσουν να εμφανιστούν στην αγορά. Προσωπικά αμφιβάλλω για 3 λόγους:

1) Οι dual core Opterons ήδη πωλούνται.

2) Η AMD δεν έχει να τροφοδοτίσει ολόκληρη Dell πρώτα από όλους τους άλλους

3) Οι τιμές είναι πολύ υψηλές για AMD.

@Thor Εσύ πέρα από AMD64 έχεις και ΗΤ επεξεργαστή οπότε δεν χρειάζεται να βιάζεσαι. :p

Link to comment
Share on other sites

Πρσωπικά δε θα με χάλαγε και ένας 4000+ με 2.0GHz Χ2.

Όταν μιλάμε για πολυεπεξεργασία πάμε σε άλλη διάσταση. Σε ποιόν δε φτάνουν 2GHz (ΑΜD) για να κάνει ότι θέλει σε single-threaded εφαρμογές. Mε τον 2ο πυρήνα να βοηθάει σε βαριές εφαρμογές και Multi-tasking οι επιδόσεις θα απογειώνονται.

Βασικά, ούτε ένας 1.8GHz X2 θα με χάλαγε. Και όσο ανέβαινε. Έστω και λίγο θα ανεβαίνει. Εστω και με extra ψύξη.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου αρέσει πάρα πολύ η μικρή κατανάλωση. Ουσιαστικά αν έχω καταλάβει καλά οι νέοι Χ2 ( ο 4200 έστω ) καταναλώνει τα ίδια περίπου με τον 754 που έχω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Cool μου φαινεται θα παρακαμψω San Diego και Venice και θα περιμενω να παω σε X2 κατευθειαν καλα ειναι τα 2.72GHz του 0.13μ newcastle μου.......

Μαζί σου Κώστα.

Και εγώ θα μείνω σε 754, αφού στα 2750 που είμαι, το μικρό κέρδος σε επιδόσεις που θα έχω πηγαίνοντας σε 939 θα είναι μάλλον ασύμφορο.

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλοί οι νέοι Athlon Χ2 , αλλά για games καλύτερη επιλογή είναι οι κλασσικοί Athlon 64 και φυσικά FX. Βέβαια τα μελλοντικά παιχνίδια και ειδικά αυτά που θα χρησιμοποιούν την Unreal Engine 3.0 θα εκμεταλλεύονται καλύτερα τους dual core.

Btw στο www.rage3d.com υπάρχουν links με περισσότερα reviews.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.