Jump to content



NEC 3520 - Πώς καταλαβαίνουμε αν πέθανε το drive ???


apotsi

Recommended Posts

English Version

Μιάς και πέθανε το προηγούμενό μου DVD-R, είπα να πάρω ένα από τα γνωστά "καλά" και φτηνά NEC 3520. Έρχομαι σπίτι, το βάζω. Μιά χαρά. Δεν κάνω βέβαια καμία εγγραφή. Ως κολλημένος με το "τελευταίο firmware/bios" κατεβάζω το official BIOS από την NEC, την έκδοση 3.04 (πρίν είχε το 1.04) το αποσυμπιέζω και τρέχω το εκτελέσιμο. Μου αναγνωρίζει το drive, το κάνει upgrade και ζητάει restart. Όλα καλά μέχρι εδώ.

Σβήνω το PC (shut down, όχι χύμα), περιμένω λίγο.... Το ανάβω... Αναμένο και το λαμπάκι του NEC... "Ωπα", λέω... Μπαίνω στο BIOS της ASUS, το βλέπω μέσα... "Καλό αυτό", σκέφτομαι. "Δεν πέθανε, τουλάχιστον".... Το αφήνω να μπεί στα Windows.... 3-4 λεπτά μέχρι να μπεί. Μπαίνει αφού έχει σβήσει και το λαμπάκι του NEC. Αναγνωρίζει καινούργια συσκευή, όλα μιά χαρά μιά ευτυχία. Μπαίνω στο Nero (v.6.6.0.12), Recorder--> Choose Recorder... Βλέπω NEC 3520 v3.04.... "Μιά χαρά", λέω... Πατάω το eject να βάλω δισκάκι.... Νο κουκου το πορτάκι. LEDάκι ON και PC με συμπτώματα κολλήματος (ποντίκι αργό, κτλ...).... "ΑΜΑΝ ΜΑΓΚΑ", λέω... "ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑΜΕ"...

Μετά από κάνα λεπτό, σβήνει το λαμπάκι του NEC (και συγχρόνως και του IDE) και το PC μιά χαρούλα... "Γιά να δώ", λέω, "μπας και είχε κανένα readme.txt το firmware μέσα".... ΚΑΙ ΕΙΧΕ !!!

Παραθέτω...

Pls note following instructions for update procedure:

Connect drive to secondary IDE channel as Master, use standard UDMA-2 IDE cable

Disconnect all slave hardware from IDE secondary Master

Update in Windows "Safe Mode"

Under Windows 2000 & XP login as administrator

Update without DMA mode, under Windows XP & 2000 in the device manager - "IDE ATA/ ATAPI controllers", you can switch from DMA to PIO mode

Εεεε... εγώ δεν έκανα τίποτε απ' αυτά... Το αναφέρω και στο cdfreaks, στο NEC forum, και μου λένε ότι και αυτοί κάνουν firmware upgrade χωρίς να κάνουν όλες αυτές τις αηδίες....

Για πείτε καμιά ιδέα... Τί να κάνω; Μπορώ να κάνω κάτι να το παλέψω ή να το πάω πίσω και να πώ "Sorry, πέθανε"; Το drive αγοράστηκε σήμερα το πρωί. Άλλαξα και IDE καλώδιο μήπως και τα 'παιξε αυτό, ξαναέκανα την διαδικασία (σωστά αυτή τη φορά από Safe mode), τίπτοις....

Κανένας έμπειρος σε NEC και flash procedures ???

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δεν είναι νεκρό μπορείς να πας εκεί που το πήρες (πού ?) να τους το δώσεις θα το βάλουν σε πισί θα δουν ότι αναγνωρίζεται κανονικά και θα δεχτούν το ΡΜΑ.Αλλιώς αν είναι φλασαρίσιμο ρίξε το παλιό και στείλτο έτσι

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι σπάστηκα τόσο πολύ εκείνη την ώρα που δεν σκέφτηκα να "γυρίσω πίσω". Και μετά το είχα βγάλει. Θα το δοκιμάσω αύριο στη δουλειά. Το έχω ήδη πακετάρει και πάρει μαζί μου.

Link to comment
Share on other sites

Στο 3500 που έχω ρε apotsi όσα firmware update έχω κάνει, δεν έχω αποσυνδέσει τπτ και δεν έχω μπει σε safe mode και όλα δουλεύουν μια χαρά.

Για καλό και για κακό στείλτο πίσω και πάρε ένα άλλο να έχεις το κεφάλο σου ήσυχο

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βαριέμαι να μεταφράζω:

I put it in my PC at work (DELL Optiplex 170L) and flashed it back to 1.04 from DOS. Everything went OK. Burned a disc (CD-RW, forgot to take empty DVD+Rs from home), everything OK.

Flashed it again with 3.04 riplock removed and everything OK, again. I don't know what to do. I will leave it this way and if at home it doesn't go well, I will flash it from DOS back to 1.04.

Αν κάποιος δεν καταλαβαίνει, πείτε μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα Στέλλα. Κάποια στιγμή άρχισε και δεν έβγαινε το tray εξω... πότε έβγαινε, πότε όχι. Εεεεε.... κάποια στιγμή βαρέθηκα με το συνδετήρα να παίζω και είπα να πάρω άλλο.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα Στέλλα. Κάποια στιγμή άρχισε και δεν έβγαινε το tray εξω... πότε έβγαινε, πότε όχι. Εεεεε.... κάποια στιγμή βαρέθηκα με το συνδετήρα να παίζω και είπα να πάρω άλλο.....
Στειλε το προς τα εδω αν δε το πας για rma τελικα, ισως μπορεσω να κανω κατι :)

.. Α και η Dee ειναι γυναικα και πολυ ωραια μαλιστα ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.