Jump to content



Υδροψυξη χωρις νερο,υπαρχει?


MADKiller7

Recommended Posts

οπως λεει και ο τιτλος,υπαρχει κατι εναλλακτικο του νερου με μεγαλυτερη αποδοση που μπορουμε να βαλουμε στην υδροψυξη μας?απλα το σκεφτηκα και θελησα να το ρωτησω,δεν εχω ψαξει τιποτα σχετικο.

ΥΓ.αν το θεμα θεωρηθει αχρηστο στειλτε το στον καδο.

Link to comment
Share on other sites

ρωταω αν υπαρχει καποιο αλλο εναλλακτικο του νερου με πιο extreme χαρακτηριστηκα.πχ καποιο υγρο που με την χρηση να εχουμε χαμηλοτερη θερμοκρασια και απο το περιβαλλον

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα την εντυπωση πως το νερο αποφευγετε στην υδροψυξη για διαφορους λογους η χρησιμοποιειται με παραφλου.Τωρα αμα κανεις βολτες στα μουλτιραμα εχουν ενα υγρο που λεει πως κανει καλυτερη απαγωγη της θερμοτητας.Επισης η checkmate Νομιζω εχει κατι παρομοιο :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα την εντυπωση πως το νερο αποφευγετε στην υδροψυξη για διαφορους λογους η χρησιμοποιειται με παραφλου.

ετσι και αλλιως παραφλου της Repsol εχω βαλει.

να εξηγησω τι εννοω,πχ ενα υγρο που οταν φτανει στο μπλοκ θα ψιλοεξατμιζεται (οχι τελειως) και στο ψυγειο θα γινεται τελειως υγρο παλι,κατι σαν το phase αλλα σε συστημα υδροψυξης και χωρις να βαραει υπο το μηδεν θερμοκρασιες.δηλαδη εκτος απο νερο η παραφλου κατι αλλο εχει δοκιμαστει?

πχ.αν βαζαμε καθαρο οινοπνευμα σε μια υδοψυξη τι θα γινοταν,θα ειχε διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Διαφορα μπορει να ειχε αλλα το οινοπνευμα εξατμιζετε ευκολα και ετσι θα πρεπει να τσεκαρεις καθε λιγο το κυκλωμα για συμπληρωμα.Επισης μην ξεχνας οτι το οινοπνευμα ειναι ευφλεκτο υγρο και σε υψηλες θερμοκρασιες επικυνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Αμα βρεις βαλε Deuterium Oxide(Δευτεριο αν δεν κανω λαθος,ας μας πει ο ειδικος aka SLN)...θα δουλευει καλυτερα απο το νερο διοτι εχει υψηλοτερη heat capacity...

EDIT:αλλα πολυ ακριβο...αμα βρεις...;)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ δυσκολο να βρεθει υγρο με μεγαλυτερο heat capacity απο το νερο ... ουτε αμμωνια , ουτε οινοπνευμα , ουτε τιποτε αλλο ευκολο στη χρηση υγρο .

Οποτε ... Νερακι , το καλυτερο απο ολα.

Link to comment
Share on other sites

Αμα βρεις βαλε Deuterium Oxide(Δευτεριο αν δεν κανω λαθος,ας μας πει ο ειδικος aka SLN)...θα δουλευει καλυτερα απο το νερο διοτι εχει υψηλοτερη heat capacity...

EDIT:αλλα πολυ ακριβο...αμα βρεις...;)

Aυτο που βαζουν στους πυρηνικους αντιδραστηρες ???? :p

Δεν εχει πολυ μεγαλυτερο heat capacity απο το νερο ... περιπου 10%

Ειναι πιο βαρυ ομως ("heavy water") και θα κινειται πιο δυσκολα στο κυκλωμα. :120:

Nα μια συγκριση .

Property D2O H2O

Melting point (°C) 3.82 0

Boiling point (°C) 101.72 100.0

Density (20°C, g/mL) 1.1056 0.9982

Temp. of maximum density (°C) 11.6 4.0

Viscosity (20°C, centipoise) 1.25 1.005

Surface tension (25°C, dyn·cm) 71.93 71.97

Heat of fusion (cal/mol) 1,515 1,436

Heat of vaporization (cal/mol) 10,864 10,515

10% πυκνοτερο και 25% πιο δυσκολο στη ροη .:018:

Link to comment
Share on other sites

istockphoto_310758_The_Mad_Scientist.jpg

:041: :041: :041:

Tεσπα σοβαρα οχι δεν υπαρχει καλυτερος συνδυασμος απο το νερο με 10% παραφλου. Υποψιν οτι το παραφλου αφηνει πολλα καταλοιποα. Εγω τοδα οταν αλλαξα τους σωληνες και εκει που εφαρμοζαν τα ρακορ ηταν το μονο διαφανο μερος. Ολο ταλλο ...μπλε. Απο τοτε ακολουθω τη συμβουλη του 11 και βαζω 10%...

Link to comment
Share on other sites

Aυτο που βαζουν στους πυρηνικους αντιδραστηρες ???? :p

Δεν εχει πολυ μεγαλυτερο heat capacity απο το νερο ... περιπου 10%

Ειναι πιο βαρυ ομως ("heavy water") και θα κινειται πιο δυσκολα στο κυκλωμα. :120:

Nα μια συγκριση .

Property D2O H2O

Melting point (°C) 3.82 0

Boiling point (°C) 101.72 100.0

Density (20°C, g/mL) 1.1056 0.9982

Temp. of maximum density (°C) 11.6 4.0

Viscosity (20°C, centipoise) 1.25 1.005

Surface tension (25°C, dyn·cm) 71.93 71.97

Heat of fusion (cal/mol) 1,515 1,436

Heat of vaporization (cal/mol) 10,864 10,515

10% πυκνοτερο και 25% πιο δυσκολο στη ροη .:018:

Καπου ειχα διαβασει οτι το ειχε πει ο Cathar αυτο(ναι,ο γνωστος :p)....και ειχε πει επισης οτι οσο μεγαλυτερο viscosity τοσο το καλυτερο επισης....

τσπ...το νερακι ειναι το πιο φτηνο-καλο-ευχρηστο απ'ολα τα υγρα...οι οτι δεν υπαρχουν καλυτερα...αλλα δυσκολα βρισκονται και δεν λεει για 2-3βαθμους κατω μονο να κανεις ολοκληρη ιστορια...

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο απο ολα και με διαφορα ειναι το ΚΑΤΟΥΡΟ κυριες και κυριοι! Διαθετει νερο αμμωνια και οτι αλλο τραβαει η ορεξη σας!! αφηστε που εχει κιτρινο χρωμα (ταιριαζει με μπλε νεον...)

π.ς νερο απιονισμενο με καθολου παραφλου εχω βαλει εγω παντως... το μπλοκ εχει γινει μαυρο και οι σωληνες πρασινοι... Μηπως φταιει που παλια εβαζα νερο βρυσης και εχω αλουμινενιο ψυγειο? ... λεω μηπως... :p

Link to comment
Share on other sites

π.ς νερο απιονισμενο με καθολου παραφλου εχω βαλει εγω παντως... το μπλοκ εχει γινει μαυρο και οι σωληνες πρασινοι... Μηπως φταιει που παλια εβαζα νερο βρυσης και εχω αλουμινενιο ψυγειο? ... λεω μηπως... :p

Και εδω λοιπον βλεπουμε τα αποτελεσματα της "αιωνιας" διαμαχης dpresv-KTM

Μητσοιοιοιοιοιιοιοιοιοι (και οι 2) --- round 2!! Fight!!

Link to comment
Share on other sites

Καπου ειχα διαβασει οτι το ειχε πει ο Cathar αυτο(ναι,ο γνωστος :p)....και ειχε πει επισης οτι οσο μεγαλυτερο viscosity τοσο το καλυτερο επισης....

Ολοι το λενε ... οχι μονο ο Cathar . Ειναι λογικοτατο οτι ο κυκλοφορητης θα ζοριζεται περισσοτερο με το μεγαλυτερο viscocity .

Το οτι "θα ειναι καλυτερο το μεγαλυτερο viscosity" που το ειδες ?? δωσε κανενα λινκ/πληροφοριες.

Ενα καλο αρθρο : http://www.overclockers.com/articles609/index.asp

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.