Jump to content



Υδροψυξη χωρις νερο,υπαρχει?


MADKiller7

Recommended Posts

μεγαλύτερο viscosity = καλύτερα??????

πολύ αμφιβάλω! viscosity = ιξώδες = αντίσταση στη ροή

γιατί κάτι που δεν ρέει έχει καλύτερα αποτελέσματα??? το λινκ του στελάρα επίσης λέει

# The lower the number = the thinner the liquid

# The thinner the liquid = the better the viscosity (for our purposes that is)

# The lower the viscosity = the faster we are able to pump our coolant

# The faster we are able to pump our coolant = the more efficient our cooling mechanism.

το οποίο εγώ θεωρώ προφανές!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ...ωραιο αρθρο.....πραγματι ομως ρελικα ποιος εχει δικιο???

Επισης (μαλλον ρητορικη ερωτηση) σε κανονικη υδροψυξη μπορουμε να βαλουμε τα στοιχεια που δινει στο λινκ που εδωσα πριν? ....μπα ε....?

Link to comment
Share on other sites

Λαθος μου παιδια...ζητω συγνωμη....οσο μικροτερο viscocity τοσο καλυτερα....εχει δικιο ο Stelaras kai o dpresv...!{ακυρη info]υπαρχουν ειδικες αντλιες για high viscocity liquids[/info off]

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=61964&highlight=liquid

Εδω αλλη μια συζητηση....

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=44353&highlight=liquid

και αλλη μια....

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=40602&highlight=liquid

Link to comment
Share on other sites

μεγαλύτερο viscosity = καλύτερα??????

πολύ αμφιβάλω! viscosity = ιξώδες = αντίσταση στη ροή

Τεσπα αυτο ειναι σα να λες οτι βαζοντας μελι το οποιο εχει ακομη μεγαλυτερο ιξωδες :044: και να περιμενεις ποσους βαθμους θα πεσει ακομη...

MADKiller7 ειχα ακουσει απο ενα φιλο οτι βαζοντας παραφλου αντι για νερο ειχε κερδος 50MHz στον Α64 3200+ που εχει.

Το εχω αναφερει εδω αυτο

Ενας φιλος ειδα οτι εριξε αντι για νερο παραφλου (πρασινο υγρο απο βενζιναδικα αγοραζεται) και μου ειπε οτι ο Α64 του ανεβηκε απο 2700 --> 2750 (πετυχε χαμηλοτερες θερμοκρασιες).

Τα 4 λιτρα απιονισμενο νερο κοστιζουν οσο περιπου ενα λιτρο παραφλου γιαυτο κι εγω χρησιμοποιω απιονισμενο νερο (θα δειτε παρακατω το tanker).

Aλλοι λενε για χρηση αφαλατωμενου νερου αλλοι για απεσταγμενο τεσπα εγω κι ο emnezia χρησιμοποιουμε απιονισμενο (απο super market αγοραζεται).

Αμφιβαλλω ομως γιατι δεν το ειδα το συστημα του στην πραξη....

Ουτε μου ειπε λεπτομερειες περισσοτερες αν εδωσε περισσοτερο Vcore κλπ...

Αλλα και παλι αυτος εχει Eheim 1250 κι οχι L20 που εχω εγω....

Link to comment
Share on other sites

μεγαλύτερο viscosity = καλύτερα??????

πολύ αμφιβάλω! viscosity = ιξώδες = αντίσταση στη ροή

γιατί κάτι που δεν ρέει έχει καλύτερα αποτελέσματα??? το λινκ του στελάρα επίσης λέει

# The lower the number = the thinner the liquid

# The thinner the liquid = the better the viscosity (for our purposes that is)

# The lower the viscosity = the faster we are able to pump our coolant

# The faster we are able to pump our coolant = the more efficient our cooling mechanism.

το οποίο εγώ θεωρώ προφανές!

Τεσπα αυτο ειναι σα να λες οτι βαζοντας μελι το οποιο εχει ακομη μεγαλυτερο ιξωδες και να περιμενεις ποσους βαθμους θα πεσει ακομη...

μάλλον κάτι δεν κατάλαβες καλά...

Link to comment
Share on other sites

Σαν τι παραπανω να καταλαβω? :108:

Μαθηματα Χημειας χρειαζομαι?

Μπα την εχω πεταξει στα σκουπιδια πολλα χρονια αφου εδωσα Πανελληνιες κι ειμαι ηδη μεγαλος να μαθω καινουρια LOL ο,τι εμαθα -εμαθα...

Τεσπα νομιζω οτι οι αποριες του MADKiller7 πρεπει να λυθηκαν και μπηκα στη συζητηση (εστω και καθυστερημενα) για να μεταφερω καποια λεγομενα μου.

Link to comment
Share on other sites

Σαν τι παραπανω να καταλαβω? :108:

Τεσπα νομιζω οτι οι αποριες του MADKiller7 πρεπει να λυθηκαν και μπηκα στη συζητηση (εστω και καθυστερημενα) για να μεταφερω καποια λεγομενα μου.

πραγματι MrSeanKon,εχουν λυθει ολα και απλα μου κατεβηκε μια ιδεα και ηθελα να το συζητησω με ολους εδω.ευχαριστω,ετσι και αλλιως εχω βαλει ηδη το μεσο για την απαγωγη θερμοτητας (Repsol Rulez) (πως τα λεω παλι:077: ):036:

Link to comment
Share on other sites

Εχω βρει και διαγραμματα που δειχνουν πως μειονεται η αποδοση του watercooling οταν βαζεις παραφλου κλπ κλπ . Δεν υπαρχει τιποτε καλυτερο απο το νερο.

Ομως .... ποιο νερο ???? Βρυσης ? Απιονισμενο ??? Εμφιαλωμενο ??? (Ποιας εταιριας ειναι καλυτερο???) ... LOL

Παει και παραπερα δηλαδη το θεμα ! :D

Link to comment
Share on other sites

τι να σου απαντησουμε ωρε?Δεν γινεται τετοια ψυξη που θες....εκτος και καταφερεις και σπασεις 40 θερμομετρα να παρεις τον υδραργυρο,αλλα οπως ειδες ειναι 4-5 ειδη υγρων μεταλων ,και επισης οταν βρεις ηλ. κυκλοφορητη κτλ κτλ....εδω τωρα το ερευνουνε αυτοι και θες να μπορεις να το κανεις?Σκεψου απλα λογικα...

Link to comment
Share on other sites

ειναι 4-5 ειδη υγρων μεταλων

Δεν ειναι 4-5 υγρα μεταλλα... ειναι 4-5 ΣΤΕΡΕΑ μεταλλα τα οποια σε αυτη την αναλογια, συσταση... κανουν ενα νεο κραμα μεταλλου που ειναι υγρο... :112: Μαγκια?

Link to comment
Share on other sites

Εχω βρει και διαγραμματα που δειχνουν πως μειονεται η αποδοση του watercooling οταν βαζεις παραφλου κλπ κλπ . Δεν υπαρχει τιποτε καλυτερο απο το νερο.

Και εκτός αυτόυ ζορίζεις και την αντλία μειώνοντας τον χρόνο ζωής της.

Η αμερική έχει ανακαλυφθεί παίδες, οι επίδοξοι Κολόμβοι δεν έχουν και πολυ τύχη...

Link to comment
Share on other sites

MADKiller7 στην περιπτωση του μπολικου σιροπωδες :028: (ιξωδες) το πολυ το σπρωξιμο βλαπτει σοβαρα την αντλια...

Αλλoυ ομως οφελει. :077:

χμμμμμμμ ας κανω οτι δεν καταλαβα,χαχαχαχαχα :117: :061: :058:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Η ελαιόψυξη δεν είναι καλλίτερη από την υδρόψυξη; Δεν γίνεται αντί για νερό να μπεί κάποιο ειδικό λάδι χαμηλού ιξώδους;

Eλλαιοψυξη...? :119: εεε....πρωτη φορα τακουω. Μηπως εχεις κανενα λινκ με καμια θεωρια/φωτος κλπ.? Απλα απο περιεργεια...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ψύξη που χρησιμοποιεί λάδι αντί νερό, πρώτη φορά το ακούς;

Για να σοβαρέψουμε λιγάκι δείτε με ποιό τρόπο μπορείτε να ψύξετε όλα τα μέρη του υπολογιστή σας, μέχρι και την τελευταία αντιστασούλα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.