Jump to content



Geforce 6600 Bios Mod για μέτρηση-ένδειξη θερμοκρασίας


SoulRiver

Recommended Posts

Ψαχνοντας τροπο να μπορω να βλεπω την θερμοκρασια της GPU ανακαλυψα αυτο :

http://forums.nvidia.com/index.php?showtopic=2379

Πολυ αναλυτικος και ευκολος οδηγος.Το εκανα και εγω και πλεον εχω ενδειξεις θερμοκρασιας που η προλινκ δεν μου προσφερε :D :026: :) :098:

Link to comment
Share on other sites

Μεφοστοφελή αν και δεν την έχω, η απάντηση σε παρόμοια ερώτηση που είχα δει κάπου ήταν ότι πρέπει να το υποστηρίζει η κάρτα και πριν τις 6ΧΧΧ δε νομίζω να το υποστηρίζαν άλλες από την 5900 π.χ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα απ οσο διαβασα στο λινκ , πρεπει να γινεται αλλα δεν ειναι σιγουρο αν γινεται οπως στην 6600 / GT.Αυτο που χρειαζετε ειναι να υπαρχει σενσορας θερμοκρασιας στο core της καρτας.

Link to comment
Share on other sites

Μεφοστοφελή αν και δεν την έχω, η απάντηση σε παρόμοια ερώτηση που είχα δει κάπου ήταν ότι πρέπει να το υποστηρίζει η κάρτα και πριν τις 6ΧΧΧ δε νομίζω να το υποστηρίζαν άλλες από την 5900 π.χ.

Παντως η καρτα του αδερφου μου μια 5600 leadtek εχει σενσορα.

Πως μπορω να μαθω αν και η δικια μου εχει?

Link to comment
Share on other sites

ο σενσορας ειναι μεσα στο GPU η της πλακετας? αν ειναι της GPU μπορει να ενεργοποιηθει απο το BIOS ( Οχι ομως οπως στην 6600 λογικα ) αν ειναι της πλακετας , τοτε εισαι δυστηχως στο ελεος της κατασκευαστριας εταιριας

Link to comment
Share on other sites

Αψογος! SoulRiver...!!! Πολύ ωραίο το mod , το εφάρμοσα κι εγω στην pixelview 6600 128mb pcx που έχω και είναι μια χαρά!!! Μόνο που τώρα θα αρχίσουμε να ψάχνουμε αν οι θερμοκρασίες είναι καλές....χαχαχαχαχα.

post-1186-1442174085,6646_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις την δηλωσες ως 6600gt? περασες αλλους drivers?

Δεν το εψαξα και παρα πολυ αλλα μονο στο 05 πηρα καμια 300 ποντους.

Πρεπει να αλλαξεις το Device ID απο το Nvstrap driver του Riva Tuner.

Θελει να ξαναπερασετε τους drivers μετα. Για δοκιμαστε το και σεις να δουμε τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.