Jump to content



Geforce 6600 Bios Mod για μέτρηση-ένδειξη θερμοκρασίας


SoulRiver

Recommended Posts

Ψεματα ειπα ειναι λιγοτεροι απο 300. Περιπου 180.

1) Ανοιγουμε το Riva

2) Στο Target Adapter παταμε Customize παταμε την πρωτη επιλογη με το εικονιδειο της καρτας γραφικών. Ετσι μπαινουμε στο Νvstrap.

3) Εκει παμε στο PCI DeviceID programming και διαλεγουμε custom. Εμφανιζεται μια λιστα στην οποια διαλεγουμε οτι θελουμε.

Ουσιατικα εκανα αυτο που εκανε και ο Soki στον οδηγο στο LAB.

Τωρα εχω βρει ενα μονταρισμενο bios απο 6600 Sparkle με βελτιστοποιημενα τα timings και θελω να το δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

1ον: Οταν το κανω αυτο...που θα καταλαβω αμα το πετυχα ? :p

2ον: Το δοκιμασα και δεν ειδα διαφορα...αλλα ισως να μην το πετυχα

Υ.Γ. Τον οδηγο που λεει πως να μονταρεις την 6200? δεν βρηκα καποιον αλλο...στειλε ενα λινκ αμα μπορεις :)

Link to comment
Share on other sites

Ψεματα ειπα ειναι λιγοτεροι απο 300. Περιπου 180.

1) Ανοιγουμε το Riva

2) Στο Target Adapter παταμε Customize παταμε την πρωτη επιλογη με το εικονιδειο της καρτας γραφικών. Ετσι μπαινουμε στο Νvstrap.

3) Εκει παμε στο PCI DeviceID programming και διαλεγουμε custom. Εμφανιζεται μια λιστα στην οποια διαλεγουμε οτι θελουμε.

Ουσιατικα εκανα αυτο που εκανε και ο Soki στον οδηγο στο LAB.

Τωρα εχω βρει ενα μονταρισμενο bios απο 6600 Sparkle με βελτιστοποιημενα τα timings και θελω να το δοκιμασω.

Με αυτο μονο το ονομα αλλαζεις και τπτ αλλο..."deviceID"...

Οι ποντοι που πηρες πρεπει ναι ειναι συμπτωση η καποια αλλη αλλαγη που εκανε το προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Υπάρχει και το Νbitor που με ένα απλό τικ επιλέγεις να δείχνει θερμοκρασίες και άλλα πραγματάκια, όπως timmings, fan speed κλπ. Στη δική μου 6600 με αυτό βλέπω πλέον θερμοκρασίες, ενώ αφαίρεσα και το boot screen που καθυστερεί λίγο το βοοτ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.