Jump to content



Κατι καηκε!


arj

Recommended Posts

Αυτό είναι βραχυκύκλωμα!!!!!!!

βραχυκυκλωμα ειναι οταν υπάρχει μηδενικη αντισταση στο κύκλωμα, ανοιχτε κανα βιβλιο φυσικής πρώτα...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Τωρα για το πως εγινε να σας θυμισω οτι εγω απλα κατεβασα στροφες στην ψυκτρα του amd μεσω του ntune. Συγκεκριμενα το πηγα στο 40%. Ξεκινησα να παιζω nfs και μετα 5 λεπτα το pc εσβησε.

Thanks guys.

ρε συ μήπως λέω μήπως το ntune μαζί με τον ανεμηστήρα τους επεξεργαστή κατέβασε και τις στροφές του ανεμηστήρα της κάρτας γραφικών (μπορεί το ntune να μπέρδεψε τους σενσορες η ακόμα και να μοιράζονται τον ίδιο με διαφορετικα adress ) με αποτέλεσμα να ζεσταθεί και να τα παίξει? λίγο ακραίο ακούγετε αλλα πάντα υπάρχει μια πιθανότητα...

Link to comment
Share on other sites

ρε συ μήπως λέω μήπως το ntune μαζί με τον ανεμηστήρα τους επεξεργαστή κατέβασε και τις στροφές του ανεμηστήρα της κάρτας γραφικών (μπορεί το ntune να μπέρδεψε τους σενσορες η ακόμα και να μοιράζονται τον ίδιο με διαφορετικα adress ) με αποτέλεσμα να ζεσταθεί και να τα παίξει? λίγο ακραίο ακούγετε αλλα πάντα υπάρχει μια πιθανότητα...

Κατι τετοιο σκεφτηκα και εγω....

Οντως ακραιο αλλα αφου ετσι εγινε?:071:

Καποια εξηγηση πρεπει να υπαρχει!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου φανει λιγο περιεργο αλλα, αν η 6200 εχει ενεργο ψυκτρακι μπορεις να ελεγξεις αν εφταιγε απο αυτο. Ξανακαντο αλλα μονο για πχ...5 δευτερολεπτα. απλα να δεις αν κατεβαζει στροφες και η vga. Βεβαια τωρα αν φταιει κατι αλλο και ξαναπαιχτει το ιδιο σκηνικο...αυτο αν καιγεσαι ΠΟΛΥ να δεις απο τι καηκε...

Γνωμη μου ειναι να μην το ξαναπειραξεις για να αποφυγεις το οτιδηπωτε...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου φανει λιγο περιεργο αλλα, αν η 6200 εχει ενεργο ψυκτρακι μπορεις να ελεγξεις αν εφταιγε απο αυτο. Ξανακαντο αλλα μονο για πχ...5 δευτερολεπτα. απλα να δεις αν κατεβαζει στροφες και η vga. Βεβαια τωρα αν φταιει κατι αλλο και ξαναπαιχτει το ιδιο σκηνικο...αυτο αν καιγεσαι ΠΟΛΥ να δεις απο τι καηκε...

Γνωμη μου ειναι να μην το ξαναπειραξεις για να αποφυγεις το οτιδηπωτε...

Η γνωμη σου ειναι και η δικη μου γνωμη! Δεν το πειραζω ξανα. Προς το παρον βολευομαι με ανοιχτο κουτι και κοιταω για καλυτερη ψυκτρα ή και νερο. Θα δουμε.

Εχω και κατι μνημες να δοκιμασω μεχρι ποσο ψηλα πανε αλλα μια φωνη μεσα μου λεει "ασε το μηχανημα στην υσηχια του"... :044:

Link to comment
Share on other sites

Θα σου φανει λιγο περιεργο αλλα, αν η 6200 εχει ενεργο ψυκτρακι μπορεις να ελεγξεις αν εφταιγε απο αυτο. Ξανακαντο αλλα μονο για πχ...5 δευτερολεπτα. απλα να δεις αν κατεβαζει στροφες και η vga. Βεβαια τωρα αν φταιει κατι αλλο και ξαναπαιχτει το ιδιο σκηνικο...αυτο αν καιγεσαι ΠΟΛΥ να δεις απο τι καηκε...

δεν ειναι απαραιτητο να ξαναγινει, μπορει η νεα καρτα να χρησιμοποιει αλους καταχωρητες μνημες ή διευθυνσεις, η (ακομα καλύτερα) αλλο σενσορα.

ακόμα και αν ισχύει όμως μπόρεις κάλλιστα να τροφοδοτίοσεις το ανεμηστηράκι της κάρτας από ένα molex και να παίζεις άφοβα με τις στροφές του ανεμηστήρα του amd.

Link to comment
Share on other sites

Παντως και η καρτα μου εχει απαραδεκτη ψυξη. Ενα ανεμιστηρι του σουτσου για να ψυξη πυρηνα των 500ΜΗΖ και κατι ψυκτρακια στις μνημες τους ενος γιγα. Prolink σου λεει.... :076:

Εδω η 6200 της msi που εχω τωρα εχει ενα αντιστοιχο ανεμιστηρα αλλα τουλαχιστον ειναι χαλκινος...

Link to comment
Share on other sites

μην ανυσηχεις και η δικια μου η msi 6600gt τα ιδια έχει φαινετε χαλκικη αλλα είναι βαμένη! (την εξησα λίγο και ηταν αλουμηνένια από κάτω).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.