Jump to content



Κατι καηκε!


arj

Recommended Posts

Καλησπερα. Οπως λεει ο τιτλος κατι καηκε. Αλλα τι?

Η ιστορια εχει ως εξης : Μου επερνε τα αφτια το pc μολις επαιζα κανενα παιχνιδι. Αφου το εψαξα βρηκα οτι ηταν απο τη μαμισια ψυκτρα του amd. Αποφασισα λοιπον ο μ@μ@κ@ς να κατεβασω στροφες βαζοντας τον ανεμιστηρα στο 40% της ισχυος του, μεσω του Ntune.

Ξεκιναω να παιξω το αγαπημενο μου nfs και μετα 5 λεπτα το pc σβηνει.

Νομιζα οτι εκλεισα αυτοματα επειδη ζεσταθηκε. Αμ' δε!

Δε λεει να ανοιξει με τιποτα :( Aκομα και bios reset. Παταω το κουμπι και δεν γινετε τιποτα. ΜΟΝΟ μια ελαχιστη κινηση στους ανεμιστηρες.

Βγαζω την καρτα γραφικων (ΝΑΙ καλα διαβασατε) και το pc δειχνει να ξεκιναει.(Γυρνανε ανεμιστηρες, αναβουν leds κλπ) :101:

Περιεργο?

Τι να στειλω για rma?

Μητρικη? Επεξεργαστη? VGA?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Tιποτα. Και εμενα μου το κανει αυτο οταν πχ πεφτει το ρευμα(**** το ups μου...) και μετα θελει να κλεισω απο πισω διακοπτη και επανερχεται.

Βγαλε το καλωδιο απο το βυσμα τροφοδοσιας απο πισω. Να μην περνει τπτ ρευμα. Αστο μια μερα και ξαναδοκιμασε...

Link to comment
Share on other sites

Λες? Βασικα το ολο συμβαν εγινε χτες το βραδυ οπου δεν καταφερα κατι. Σημερα το πρωι πριν τη δουλεια το σκαλισα λιγο και εβγαλα την καρτα γραφικων και πηρε μπρος. (Αυτο δεν ειναι περιεργο?) Μετα περασαν 9-10 ωρες μεχρι να το ξαναγκιξω και το ειχα κλειστο απο πισω(με το βυσμα τροφοδοσιας επανω) αλλα τιποτα!

Πολυ περιεργα πραματα! :091:

Link to comment
Share on other sites

και σε μενα γινετε αυτο οταν κοβετε το ρευμα ή οταν τον κλοκάρω παρα πολυ ξεχνωντας να ανεβασω ρευμα... πρεπει να κλεισω διακοπτη τροφοδοτικου για λιγο και μετα ολα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Μεφιστοφελη δυστηχως ΚΑΝΕΝΑΣ φιλος ή γνωστος δεν εχει amd 64bit. Και ουτε στη δουλεια μου δουλευουμε τους amd(καλως - κακως αλλο θεμα). Οποτε τζιφος!

Σκεφτηκα να δανειστω απο τη δουλεια μου μια pci καρτα παλια να δω τι θα γινει!

Link to comment
Share on other sites

Xmmmm...αν μπορεις να το κανεις...καντο. Κανε και τα δυο, βγαλτο απο την πριζα παρε την pci και το απογευμα βαλτα ολα. Αλλα μεχρι τοτε αστο εκτος.

@mefistofelis: Ελπιζω να ειναι η ιδεα μου αλλα ασε μην το συνεχισουμε. Χαλαρα(που λεει και καποιος, δεν θυμαμαι ποιος)...Μπορει να καταλαβα και λαθος. :003: Δεν εχει ξανακουσει οτι ενας υπολογιστης μπορει να την ακουσει ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Kανει ο ανεμιστηρας της ψυκτρας του AMD θορυβο?

Πολυ ευαισθητοι με τον ηχο γινομαστε ή εγω ειμαι τελειως αναισθητος........LOL

Και εμενα μου φαινοταν περιεργο!Πραγματκα εκανε πολυ θορυβο το pc μετα απο λιγη ωρα full load.

Νομιζα οτι ηταν το chipset που μου εδειχνε 53 περιπου βαθμους και 7000 στροφες :107:

Ωσπου χτες το ανοιξα την ωρα που δουλευε και με το χερι σταματησα τον ανεμιστηρα του amd. Και ολα υσηχασαν.

Αλλα μαλλον υσηχασαν για παντα :059:

Link to comment
Share on other sites

Ραματα δεν ειχα αλλα απο την τριβη μεχρι να σταματησει με ζεματισε ο π******ης. Ηταν και ηδη ζεστος δηλαδη αστα να πανε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι αλλα η περιπτωση σου μου λεει κατι για το τροφοδοτικο.

Σαν check βγαλε μονο την τροφοδοσια της καρτας γραφικων αλλα αστην επανω στο mobo,και δοκιμασε να το ξεκινησεις.Ξερεις οτι δεν θα ξεκινησει αλλα αυτο που σε ενδιαφερει ειναι να δεις αν γυριζουν στις σωστες στροφες οι ανεμιστηρες και αν αναβουν τα led του mobo σου σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Για πες σε ποιο ledaki σταματαει η DFI απο τα 4 κοκκινα που εχει?

Καλημερα! Αναβουν ολα μαζι στιγμιαια και σβηνουν.

Οταν βγαλω την vga και ξεκινησει το pc δεν τα εχω κοιταξει αλλα τι να το κανεις χωρις καρτα επανω.

Να προσθεσω οτι σημερα πρωι πρωι εβαλα τη vga μου στο αλλο pci-ex και μου εκανε το ιδιο.

@sa1901 Και εγω μητρικη νομιζα αρχικα αλλα με εχει μπερδεψει το γεγονος οτι χωρις vga ξεκιναει.

@Εlu Thingol Μεγαλε τζιφος αλλο ενα δωδεκαωρο εκτος ρευματος αλλα και παλι μια απο τα ιδια.

:017:

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτο ρε παιδια?12 ωρες εκτος ρευματος για να λυθει το προβλημα?Αμαν πια!Αυτα ειναι κομπογιαννιτικα!Δοκιμασες την καρτα σου σε αλλο μηχανημα?Δοκιμασε και με μια pci αν μπορεις να βρεις και βγαλε cpu και μπαταρια για να κανεις cl cmos χωρις τη cpu στο σοκετ.Δοκιμασε αν μπορεις και καποια αλλη pci-x καρτα στην μητρικη σου.

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτο ρε παιδια?12 ωρες εκτος ρευματος για να λυθει το προβλημα?Αμαν πια!Αυτα ειναι κομπογιαννιτικα!Δοκιμασες την καρτα σου σε αλλο μηχανημα?Δοκιμασε και με μια pci αν μπορεις να βρεις και βγαλε cpu και μπαταρια για να κανεις cl cmos χωρις τη cpu στο σοκετ.Δοκιμασε αν μπορεις και καποια αλλη pci-x καρτα στην μητρικη σου.

Ενταξει η αληθεια ειναι πως δεν περιμενα να γινει κατι βγαζοντας το απο το ρευμα απλα το ανεφερα! Στο θεμα μας τωρα. Την καρτα δεν εχω που να τη δοκιμασω. Αυτο ειναι το προβλημα δεν ξερω κανενα που να εχει αντιστοιχο pc με το δικο μου. Τα ρεμαλια οι φιλοι μου δεν εχουν αναβαθμιστει ακομα :076:

Η μονη λυση ειναι να βρω παλια pci καρτουλα και να βαλω. (Ειμαι στη δουλεια και ψαχνω οτι παλιο pc κυκλοφορει)

Gfa3 να σε ρωτησω, σε τι βοηθαει να βγαλω τον επεξεργαστη απο το σοκετ και να κανω clear cmos???

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε τα ρευματα του τροφοδοτικου σου με ενα πολυμετρο,χωρις και με την καρτα,εστω και στιγμιαια που αναβει την +12,βρες οποσδηποτε και μια αλλη καρτα VGA να δοκιμασεις,η δοκιμασε αλλου αυτην που εχεις. πυκνωτες κλπ ειναι οκ ολοι πανω στην μητρικη?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.