Jump to content



Κατι καηκε!


arj

Recommended Posts

Μολις βρηκα μια καρτα γραφικων pci (not express) και το απογευμα το πρωτο που θα κανω ειναι να τη βαλω επανω να δω τι κανει.

Madkiller7 τι εννοεις? Οτι μπορει η +12 του psu μου να ειναι αρκετα χαμηλη και γιαυτο να μην ξεκιναει το pc?

Εχω ηδη βαλει αλλο τροφοδοτικο, συγκεκριμενα το chieftec 360w, και παλι τα ιδια μου εκανε. Και στις δυο περιπτωσεις εχω αποσυνδεσει δισκους, drives κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Κι εγώ είχα περίπου το ίδιο πρόβλημα. Εκεί που έτρεχα το prime 95 σταμάτησε. Πίεζα το κουμπί για να ανοίξει και τίποτα μόνο μια ανεπαίσθητη κίνηση των ανεμιστήρων. Έβγαλα το τροφοδοτικό (350W) και γεφύρωσα το πράσινο με το μαύρο (εαν θυμάμε καλά) και δεν έδινε ρεύμα. Τότε δοκίμασα ένα καινούργιο τροφοδοτικό(500W) και όλα λειτούργησαν. Εμένα τραβούσε πολύ ρεύμα η 12V αλλά δεν έδωσα σημασία και την πάτησα.

Link to comment
Share on other sites

Τα συμπτώματα που αναφέρεις...δηλαδή εκκίνηση,στιγμιαία τροφοδοσία,και μετά σβήσιμο....υποδηλώνουν βραχυκύκλωμα.

Τώρα τι ακριβώς έχει καεί....είναι άλλο θέμα.

Ξεκινάς με κάρτα γραφικών...και συνεχίζεις με μνήμες,μητρική,τροφοδοτικό.

Clear cmos έκανες είπες..??

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε τα ολα εκτος κουτιου αν δεν βαριεσαι.κατι βραχυκυκλωνει για αυτο κλεινει η μητρικη κατευθειαν.κοιτα προσεκτικα εκει που παταει η καρτα στο pci-exp,μηπως λειπει καποια επαφη πσνω απο το pcb,το εχω τυχει 2 φορες σε καρτα παλια.

Link to comment
Share on other sites

:041: Ειμαι τυχερος (εν μερει).

Βρηκα καρτα pci-express αλλα αυριο πρεπει να την επιστρεψω!

Τεσπα το προβλημα ηταν η καρτα γραφικων μου η οποια για καποιο λογο βραχυκυκλωνει το συστημα. Με την νεα παιζει μια χαρα!

Τωρα αν μπορει κανεις να μου εξηγησει πως μεινωντας τις στροφες της ψυκτρας του amd χαλαει η καρτα γραφικων θα του ειμουν ευγνωμων....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μολις ετοιμασα την vga μου για RMA. Εβγαλα το γομαρι της thermaltake και εβαλα την μαμα ψυκτρα επανω και αυριο το πολυ Δευτερα παει Infoquest.

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.

Κατι τελευταιο ευχηθητε μου καλη τυχη με την Infoquest. :068:

Link to comment
Share on other sites

Για καλό και για κακό κοίτα να την αποτελειώσεις μη σου πουν 3 βδομάδες μετά ότι δούλευε μια χαρά και δεν την αλλάξανε...

Καμια ιδεα για το πως να το κανω αυτο???

Link to comment
Share on other sites

εγω την πέθανα εντελώς την 9600προ βγάζοντας την πάστα απο την ψυκτρα και τρεχοντας ενα 3d mark αλλά εμένα άνοιγε το pc...

τι θάλεγες με εναν αναπτήρα να καψαλισεις λιγάκι τον πυρήνα LOL!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Bγαλε απο ενα molex ενα καλωδιο και ακουμπα το. Προσεχε μην ειναι η 12αρα γιατι μπορει να καει και να μαυρισει σε καποιο σημειο. ετσι θα κανα εγω την μητρικη αλλα επελεξα bios corrupt για καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αν μπορει κανεις να μου εξηγησει πως μεινωντας τις στροφες της ψυκτρας του amd χαλαει η καρτα γραφικων θα του ειμουν ευγνωμων....

Όταν σταμάτησες με το χέρι τον ανεμιστήρα του AMD ουσιαστικά βραχυκύκλωσες το τροφοδοτικό... γι΄αυτό έκαιγε τόσο το μοτεράκι του. Προφανώς δεν λειτούργησε η προστασία υπερέντασης του τροφοδοτικού, αν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αυτό με τισ 12 ώρες ισχύεισε περιπτώσεις όπου το τροφοδιτικό έχει φάει βραχυκύκλωμα . Αυτή δεν είναι μια από αυτές τις περιπτώσεις.

Στο θέμα μας.Όταν το ξεκινάς χωρίς κάρτα γραφικών , σφυρίζει η μητρική ? Κάνει τα beep μυνήματα λαθους? Αν αφήσεις την κάρτα γραφικών και βγάλεις όλες τις μνήμες στο βγάζει άλλα μηνύματα (beeps) λάθους?

Αν ναι τότε η μητρική σου δουλευει γιατί κάνει αναγνώριση λάθους οπότε για αρψή μπορεί να είναι κάρτα γραφικών. Αν όxι τότε παίζει από μητρική μέχρι cpu...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αυτό με τισ 12 ώρες ισχύεισε περιπτώσεις όπου το τροφοδιτικό έχει φάει βραχυκύκλωμα . Αυτή δεν είναι μια από αυτές τις περιπτώσεις.

Kαι εγω ετσι ηξερα γιαυτο και το ειπα...δεν ξεραμε τοτε (ουτε τωρα) ποιο ειναι το προβλημα οποτε καλου κακου τοπα...

Link to comment
Share on other sites

Όταν σταμάτησες με το χέρι τον ανεμιστήρα του AMD ουσιαστικά βραχυκύκλωσες το τροφοδοτικό... γι΄αυτό έκαιγε τόσο το μοτεράκι του. Προφανώς δεν λειτούργησε η προστασία υπερέντασης του τροφοδοτικού, αν υπάρχει.

αυτο ειναι ανακριβεια και αναληθες, ο ροτορας του ανεμηστηρα δεν εχει καμια απολύτως σχεση με το σπειρωειδες κυκλωμα. δεν βραχυκυκλωνετε τιποτα, ισα ισα που λόγω αυξημένης αντισταης που δέχετε το σπρειρωμα απο τους σταματημενους μαγνητες του ροτορα τραβαει και περισσότερο ρευμα για να τον εξαναγκασει σε περιστροφη... πιο σωστη εξηγηση θα ήταν οτι λόφω τις αυξημένης αναγκης του ανεμηστηρα για ενεργεια και λόγο του ίσως να συνδεετε στο ιδιο κυκλωμα ρευματος με τη κάρτα γραφικών να της δημιούργησε κάπιο προβλημα.

απο την άλλη εχω χαλάσει 2 καρτες (μια radeon 9700 και μια gf4200 θεός χωρεστες) λόγω του οτι τις ακούμπησα εν ώρα λειτουργιας με ιδρωμένα χερια... μήπως κατά λάθος την ακούμπησες?

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι ανακριβεια και αναληθες, ο ροτορας του ανεμηστηρα δεν εχει καμια απολύτως σχεση με το σπειρωειδες κυκλωμα. δεν βραχυκυκλωνετε τιποτα, ισα ισα που λόγω αυξημένης αντισταης που δέχετε το σπρειρωμα απο τους σταματημενους μαγνητες του ροτορα τραβαει και περισσότερο ρευμα για να τον εξαναγκασει σε περιστροφη... πιο σωστη εξηγηση θα ήταν οτι λόφω τις αυξημένης αναγκης του ανεμηστηρα για ενεργεια και λόγο του ίσως να συνδεετε στο ιδιο κυκλωμα ρευματος με τη κάρτα γραφικών να της δημιούργησε κάπιο προβλημα.

απο την άλλη εχω χαλάσει 2 καρτες (μια radeon 9700 και μια gf4200 θεός χωρεστες) λόγω του οτι τις ακούμπησα εν ώρα λειτουργιας με ιδρωμένα χερια... μήπως κατά λάθος την ακούμπησες?

Αυτό είναι βραχυκύκλωμα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αντισταση αποτι ξερω σημαινει μηδαμινη αντισταση στους πολους μιας πηγης...οποτε δεν ειναι βραχυκυκλωμα...

πχ παρτε μια μπαταρια ανοιξτε εναν μεταλικο συνδετηρα (οσο περισοοτεροι καλυτερα λογω μικροτερης αντιστασης στον αγωγο) και συνδεστε τον θετικο με τον αρνητικο πολο. θα αρχισει να ζεσταινεται ΠΑΡΑ πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα να πω οτι το pc δουλευει κανονικοτατα τωρα με μια δανεικη 6200. Ειμουν πολυ κ@λ@φαρδος που την βρηκα αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια.

Τωρα για το πως εγινε να σας θυμισω οτι εγω απλα κατεβασα στροφες στην ψυκτρα του amd μεσω του ntune. Συγκεκριμενα το πηγα στο 40%. Ξεκινησα να παιζω nfs και μετα 5 λεπτα το pc εσβησε. Με το χερι ειχα σταματησει τον ανεμιστηρα 1 μερα πριν γινει οτι εγινε οταν εψαχνα να δω τι κανει θορυβο.

Αυτα για να σας κατευθυνω και να μην υποθετετε στα τυφλα.

Thanks guys.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.