Jump to content



Cinergy 600 + DVD qualiry Capture???


panoc

Recommended Posts

ααα... με αυτο της cinergy ελεγα.... προτείνετε κατι άλλο καλύτερο??? δεν εχω ασχοληθει και πολύ με το θέμα. με ενδιαφερει να κανω capture σε Mpeg2 καπιους αγωνες (σαν το σημερινο....).

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιώ το WinDVR που είχε μέσα το συνοδευτικό CD. Πολύ καλύτερο από αυτό της Terratec, το οποίο προσωπικά το θεωρώ πανάθλιο και εκτός από την πρώτη μέρα δεν το έχω ξανανοίξει.

Είναι πολύ εύκολο. Πας στις ρυθμίσεις -> Record και επιλέγεις σε τι ποιότητα θες να γίνονται οι εγγραφές. Δεν είμαι και πολύ σχετική βέβαια, αλλά νομίζω ότι μόνο σε MPEG-2 γραφει...

Μάλλον όμως πρέπει να μάθω πως γίνονται εγγραφές με το Dscaler, το οποίο έχει πολύ καλύτερη ποιότητα σήματος. :102:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το πσ έχει athlon64 3000+ whincester, 2x512 ram, 200GB HD.

Είναι εντάξει για να κάνει η cpu τι δουλειά;

Γράφει κατευθείαν mpeg2 (realtime) ή πρώτα avi και μετά μετατροπή;

Ή να προτιμήσω hauppauge pvr-250 ή leadtek pvr2000 που είναι hardware mpegII encoders?

Link to comment
Share on other sites

To όριο όπως το διαπίστωσα εγώ πριν μερικά χρόνια για mpeg2@DVD quality είναι ένας 800MHz Duron.

Αλλά εκείνη την ώρα δεν κάνεις τίποτα άλλο στο PC και μάλλον μιλάμε για τον πλέον "εύκολο", για την cpu, αλγόριθμο εγγραφής.

Με Α64 μια χαρά θα είσαι. Εγώ από την εποχή που είχα Athlon ΧΡ γράφω κατά κανόνα σε mpeg2 max quality.

Μόνο πρόβλημα το multitasking των Windows. Αν πας να ξεκινήσεις καμιά super duper heavy εφαρμογή που ζητάει πολλά και από τους δίσκους μπορεί να δεις κάνα frame να χάνεται. Αν και μάλλον υπερβάλλω.

Link to comment
Share on other sites

Στο site της τερρατεκ πάντως στις συμβατότητες με MCE δεν αναφέρει την 600.

Την έχετε δοκιμάσει με windows media center 2005;

Επίσης μπορεί να κάνει εγγραφή σε μέγεθος μεγαλύτερο απο 320*240?

Link to comment
Share on other sites

Ένα mail στην εταιρία σχετικά με το MCE2005 ίσως να είναι μια καλή ιδέα.

320*240? Βασικά δεν ξέρω κάποια που να μην γράφει τουλάχιστον σε DVD quality.

Το hardware που είχε τέτοιους περιορισμούς ήταν αυτό που δούλευε με USB 1.1.

Link to comment
Share on other sites

Τι για την Cinergy600? Δεν είναι με τα καλά τους οι άνθρωποι. Πριν 2-3 χρόνια περίπου είχα γράψει στο PC ξάδερφού μου σε 640Χ480 mpeg2 με το WinDVR σε άριστη ποιότητα ( έπαιρνε εικόνα από δορυφορικό δέκτη ).

Και μιλάμε για Duron 750 default + 384MB SDRAM. Αλλά το κορυφαίο ήταν άλλο. Windows Me!!!!

Οι τύποι μάλλον χρησιμοποίησαν το πρόγραμμα της Terratec το οποίο όντως είναι σε ποιότητα αντιστρόφως ανάλογο της ποιότητας της κάρτας. Αλλά για αυτό δίνουν και το WinDVR.

Link to comment
Share on other sites

μες την cinergy 600 γραφω σε pal dvd quality (720 Χ 576 25fps) τα προγραμματα της τηλεόρασης και το FAD δε σταματαει πότε να τρέχει από πίσω... οσο αφορά την ποιότητα ακόμα προσπαθω να βρω διαφορές σε σχέση με το αρχικό. :)

ενοείτε οτι η εγγραφή γίνετε με το windvr.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.