Jump to content



2 PSU ΤΑΥΤΟΧΡΟΝA


LEO

Recommended Posts

Καλημέρα, στο σύστημα μου έχω ένα psu 350W μουφέ και σύμφωνα με το eXtreme PSU Calculator (http://www.extreme.outervision.com/index.jsp) το σύστημα μου χρειάζεται 353W με άλλα PSU Calculators μου λέει ≈315…

Τέλος πάντων επειδή μέχρι να πάρω ένα καλό 500αρη δεν θέλω να πεθάνουν όλα και επειδή έχω δυο 200αρια παλαιάς τεχνολογίας λέω να αφήσω το 350αρη για τη MOBO+CPU+CD+HDD και να συνδέσω και το ένα 200αρη για τα 6 fans+ 3 cold cathode+fan controler...

ωραία μέχρι εδώ…

Διάβασα σε κάποιο threat ότι αν ενώσεις τα πράσινα καλώδια μεταξύ τους ανοίγουν και τα δυο ταυτόχρονα. Αυτό ήθελα να κάνω και εγώ, έλα όμως που το 200αρη είναι παλιό και έχει 4 καλώδια (ασπρο, μαυρο, καφε, μπλε) αντί για τη πλεξούδα με τα πολλά χρώματα…<<photo>>

ποια καλώδια να ενώσω για να ανοίγουν και τα δύο???

!!!Ευχαριστώ!!!

post-1891-1442174091,7196_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι το διάβασα και παλιότερα, είναι πολύπλοκο και έχει φασαρία κάτι σε πιο εύκολο? το θέλω για προσωρινή χρήση

Link to comment
Share on other sites

Για προσωρινη χρηση βγαλε τα fakakia κ τις λαμπες που δε νομιζεις οτι χρειαζοντε και μη μπλεκεις σε φασαριες.

Δε νομιζω να γινει κ τπτ αφου ολα πανε καλα μεχρι τωρα...:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τροφοδοτικό είναι ΑΤ και όχι ΑΤΧ και ανοίγει όταν ενώσεις τα καλώδια αυτά σε ζευγάρια και σβήνει μόνο όταν τα αποσυνδέσεις. Αυτή τη στιγμή μου διαφεύγουν τα χρώματα αν και χρησιμοποίησα ένα τέτοιο τροφοδοτικό πρόσφατα για ένα παλιό pentium 1. Λογικά το τροφοδοτικό πρέπει να έχει άνα σχεδιαγραμματάκι που σου λέει τα χρώματα. Εναλλακτικά αλλά με δική σου ευθύνη μπορείς να κάνει το εξής απλό. Ενώνεις μαύρο με καφέ με δύο κροκδειλάκια ή ένα καλωδιάκι, βάζεις το τροφοδοτικό στην πρίζα και μετά προσεκτικά (για να μην πάθεις καμιά ηλεκτροπληξία) ενώνεις το μπλε με το άσπρο. Αν το τροφοδοτικό πάρει μπροστά κανονικά τότε σημαίνει ότι απλά για να το ανοιγοκλείνεις πρέπει το ένα ζευγάρι να είναι μονίμως ενωμένο και το άλλο ουσιαστικά θα είναι ο διακόπτης του τροφοδοτικού σου. Τώρα αν εσύ βρεις ένα τρόπο με κάποια πατεντούλα να ανοιγοκλείνει μαζί με το ΑΤΧ τροφοδοτικό, πες το και σε μας.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σου πω ότι αν δε λειτουργήσει ο συνδυασμός -----> [μάυρο με καφέ] & [άσπρο με μπλε], μπορείς να δοκιμάσεις και τους άλλους συνδυασμούς με την ελπίδα ότι δε γίνει ζημιά με κάποιον λάθος συνδυασμό. Αν το τροφοδοτικό έχει σχεδιαγραμματάκι τότε δε θα χρειαστεί να κάνεις πειράματα.

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει το ένα από τα δυο να ανοίγει κατευθείαν μόλις το βάλεις στην πρίζα και δουλεύει κανονικά αλλά το πρόβλημα μου είναι ότι θέλω να δώσω ρεύμα στο fan controler το οποίο δίνει με τη σειρά του στη cpu και άμα πρέπει να ανοίγω εγώ το δεύτερο psu εγώ φοβάμαι μήπως το ξεχάσω καμία φορά και ψηθεί η cpu…

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μία λύση μου έρχεται στο μυαλό αλλά είναι τσαπατσουλιά: Α) να ενεργοποιήσεις την επιλογή του bios που λέει στον υπολογιστή να κάνει εκκίνηση κάθε φορά που επανέρχεται το ρεύμα από διακοπή, Β) να συνδέσεις τα δύο τροφοδοτικά σε ένα πολύπριζο με διακόπτη ον-off, Γ) θα σβήνεις τον υπολογιστή κανονικά με τερματισμό από το λειτουργικό και μόλις ολοκληρώνεται ο τερματισμός θα σβήνεις και το πολύπριζο για να σβήσει και το δεύτερο τροφοδοτικό, και για να τον ξανανάψεις, αντί να πατάς το κουμπί του κουτιού, θα ανάβεις πάλι το διακόπτη του πολύπριζου οπότε το ένα τροφοδοτικό θα παίρνει μπρος επειδή έχεις ήδη ενωμένα τα καλωδιάκια ενώ το δεύτερο θα παίρνει μπρος λόγω της επιλογής που είχες κάνει στο bios.

Όπως είπα είναι ανορθόδοξος τρόπος αλλά νομίζω εύκολος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.