Jump to content



Ποιοτητα Taiyo Yuden +R 8x (TYT02) με Disc Impex Hellas logo


Freedom

Recommended Posts

Tα αποτελεσματα του 740 ειναι πραγματικα αριστα . Δυο εγγραφες δεν εκανες ???

Αν ειχες και ενα 716Α ... εστω ενα 712Α ... καλα θα ηταν .Γιατι το 740 ... benq ειναι και δεν εχει τις παραξενιες του 716Α που θα ηθελα να δω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Hemispasm θα ήθελα να σε ρωτήσω μιας και έχω και εγώ Fujitsu Siemens Laptop με το Nec το ND-6500A Firm.2.40

τι DVD που να μην σου έχουν δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα;

Εγώ χρησιμοποιώ Maxell DVD+-R 1-4xSpeed που στο Nero φαίνονται: Ritek R02 και είμαι οκ , αλλά σε μεγαλύτερες ταχύτητες?

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις ανοιξε ενα νεο thread για τον συγκεκριμενο οδηγο και θα σου απαντησω εκει μιας και εδω ειναι off topic

Καλη ιδεα θα ηταν να αλλαξεις το Fw 2.40 της Fujitsu και να το κανεις 2.24 της Nec - θα εξηγησω πως στο νεο thread :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παληκαρια... Κι εγω απο την ιδια ομαδικη "φορτωθηκα" τα +R δισκακια με το logo disk Impex... αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω δει καποιο προβλημα. Βεβαια εδω στο αποστακτηριο του jack Daniels τα γραφoυμε σε 4Χ, αλλα καποια test με cd speed δεν εχουν δειξει κατι ιδιαιτερα ασχημο. Βεβαια θυμαμαι οτι ειχατε καταληξει οτι απλα ΔΕΝ ειναι δισκακια για 8Χ-16Χ. Aλλα αν καποιος τα εχει και εχει προβληματακια ας τα γραψει απλα σε χαμηλοτερη ταχυτητα. ΝEC 3520 here παρεπιπτοντως......

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς...Απλώς μην τα γράφετε σε 8χ κ άνω και θα δείτε καλά αποτελέσματα, αλλά την άλλη φορά κεραμικά που νομίζω ότι αντέχουν περισσότερο στον χρόνο. SLN το αποστακτήριο δεν το ξέραμε είναι a la minar?

Link to comment
Share on other sites

Προς Hemispam: Τι εννοείς "Παρακαλω ομως, δε μου αρεσουν οι γενικευσεις και οι αφορισμοι, οποτε ασ μην καταφευγουμε σε τραβηγμενους χαρακτηρισμους (αυτο το λεω για μερικους μερικους )"? Δε νομίζω πως οι περισσότεροι το καταλάβαμε.

Νομίζω πως καλό θα ήταν να είχαμε και κάποια αντίστοιχα τεστ από ceramic, καθώς και κάποια scan από Plextor PX712 ή PX716, όπως ανέφερε και κάποιος πιο πάνω. Έτσι όπως φαίνονται τα τεστ σου, και σε σχέση με τα χρήματα που πλήρωσες για τα Gold δισκάκια, είναι άριστα!! Αν δε μπόρεσες να γράψεις με το 6500 δεν είναι και τίποτα σπουδαίο γιατί αυτό είναι πολύ παλιό μοντέλο κι όσα νεότερα firmware να του βάλεις δε θα μπορέσεις να έχεις κάποιο σοβαρό αποτέλεσμα. Εγώ με το Nec 3520 και 3540 τα γράφω "σφαίρα!!!".

Επίσης στα τεστ αυτά συγκρίνεις τα gold μεταξύ τους. Ενώ το σωστό είναι να έπαιρνες και πέντε ceramic taiyo yuden και να έγραφες από ένα gold και ένα ceramic στο κάθε μηχάνημα, για να δούμε τις διαφορές μεταξύ τους. Ε τώρα αν γινόταν να υπήρχαν και ακόμη πέντε δισκάκια (άλλης μάρκας, αλλά ίδιας τιμής με τα gold), για να γραφούν κι αυτά μαζί με τα taiyo yuden σε καθένα από τα μηχανήματα, τότε τα αποτελέσματα θα ήταν περισσότερο κατατοπιστικά.

Εγώ αγοράζω Taiyo Yuden επειδή ξέρω -και καταλαβαίνω από όσα διαβάζω στο Internet- πως σε σύγκριση με όλες τις άλλες μάρκες (που πια δεν αγοράζω) τα δισκάκια της είναι κορυφαία. Όσα έχω γράψει (ταινίες, data) με τα Νec 3520 kai 3540 παίζουν χωρίς κανένα προβλήμα :040: :109: :033:

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες και πιο παλιά TY τότε νομίζω πως θα καταλάβαινες. Εδώ ο σκοπός πιστεύω ήταν να δούμε την συμπεριφορά τους στα διάφορα drives και ταχύτητες και όχι συγκριση με άλλα μέσα. Αυτός είχε αυτά τα drives αυτά έβαλε, αν εσύ θες να παραθέσεις άλλα κάντο. Εγώ έχω nec 3540 με μαμίσιο firmware και είπα τα συμπεράσματα μου...έχω πολλά scans για αυτά τα δισκάκια σε διάφορες ταχύτητες εγγραφής αλλά και ανάγνωσης από το nero CD-DVD speed βασικά κάνω ένα scan για κάθε δισκάκι που γράφω για μένα. Αυτά βαριέμαι οικτρά να τα ανεβάσω γιατί πρέπει να τα κόψω-ράψω στα μέτρα του φόρουμ αλλά μπορώ να τα κάνω ένα rar και να τα στείλω σε κάποιον που ενδιαφέρεται με mail. Όσα έχουν μείνει γιατί πολλά έχω σβήσει κιόλας ειδικά όποια αποτελέσματα....

Εδιτ: Κάτι ξεκάρφωτο...αν γνωρίζει κανείς κανα κaλό firmware για 3540.... δλδ να έχει αποτελέσματα ας μου πει Sorry για το off-topic. Έχει πάρει ένα το μάτι μου ένα των Liggy & Dee όταν κυκλοφόρησε στην Ελλάδα το 3540 αλλά οι περισσότεροι από αυτούς είχαν χειρότερα αποτελέσματα από τα δικά μου scans

Link to comment
Share on other sites

Προς Hemispam: Τι εννοείς "Παρακαλω ομως, δε μου αρεσουν οι γενικευσεις και οι αφορισμοι, οποτε ασ μην καταφευγουμε σε τραβηγμενους χαρακτηρισμους (αυτο το λεω για μερικους μερικους )"? Δε νομίζω πως οι περισσότεροι το καταλάβαμε.

Νομίζω πως καλό θα ήταν να είχαμε και κάποια αντίστοιχα τεστ από ceramic, καθώς και κάποια scan από Plextor PX712 ή PX716, όπως ανέφερε και κάποιος πιο πάνω. Έτσι όπως φαίνονται τα τεστ σου, και σε σχέση με τα χρήματα που πλήρωσες για τα Gold δισκάκια, είναι άριστα!! Αν δε μπόρεσες να γράψεις με το 6500 δεν είναι και τίποτα σπουδαίο γιατί αυτό είναι πολύ παλιό μοντέλο κι όσα νεότερα firmware να του βάλεις δε θα μπορέσεις να έχεις κάποιο σοβαρό αποτέλεσμα. Εγώ με το Nec 3520 και 3540 τα γράφω "σφαίρα!!!".

Επίσης στα τεστ αυτά συγκρίνεις τα gold μεταξύ τους. Ενώ το σωστό είναι να έπαιρνες και πέντε ceramic taiyo yuden και να έγραφες από ένα gold και ένα ceramic στο κάθε μηχάνημα, για να δούμε τις διαφορές μεταξύ τους. Ε τώρα αν γινόταν να υπήρχαν και ακόμη πέντε δισκάκια (άλλης μάρκας, αλλά ίδιας τιμής με τα gold), για να γραφούν κι αυτά μαζί με τα taiyo yuden σε καθένα από τα μηχανήματα, τότε τα αποτελέσματα θα ήταν περισσότερο κατατοπιστικά.

Εγώ αγοράζω Taiyo Yuden επειδή ξέρω -και καταλαβαίνω από όσα διαβάζω στο Internet- πως σε σύγκριση με όλες τις άλλες μάρκες (που πια δεν αγοράζω) τα δισκάκια της είναι κορυφαία. Όσα έχω γράψει (ταινίες, data) με τα Νec 3520 kai 3540 παίζουν χωρίς κανένα προβλήμα :040: :109: :033:

Το NEC 6500 ειναι DVD-RW για φορητούς υπολογιστές και δεν είναι και τόσο παλιό.

With speeds of 8x in playing DVDs (24x for CD-ROMs), 8x in writing DVD-R/DVD+R , 4x for DVD-RW/DVD+RW and 2.4x for DVD+R DL,

http://www.de.nec.de/productdetail.php/id/1214

ΤΥ ceramic αναφέρθηκε ήδη πως δεν είναι ακόμα διαθέσιμα στην Ελληνική αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Στέλλα, εννοώ -R 8x TY

DR-47WTY50BA.jpg

Και μερικά στατιστικά στοιχεία με τα εν λόγω dvd από δικιά μου εγγραφή (συνειδητοποίησα ότι τελικά έχω αγοράσει κάμποσα, χωρίς να έχω προσέξει το λογότυπο disk impex)

General Information

Drive: LITE-ON DVDRW SOHW-1653S

Firmware: CS0P

Δίσκος : DVD+R (YUDEN000 T02)

Selected speed: 4 X

PI errors

Μέγιστο : 29

Μέσος : 2.04

Total: 16582

PI failures

Μέγιστο : 2

Μέσος : 0.01

Total: 118

PO failures: n/a

Jitter: n/a

Scanning Statistics

Elapsed time: 12:59

Number of samples: 101287

Average scanning interval: 1.28 ECC

Glitches removed: 0

Η εγγραφή του dvd έχει γίνει σε 4x, αφού σε αυτή την ταχύτητα προτειμώ να καίω όλα τα δισκάκια μου.Το dvdrw είναι ένα Liteon 1653S εξωτερικό, με το τελευταίο πειραγμένο firmware που έχει κυκλοφορήσει.

post-88-1442174199,1295_thumb.jpg

post-88-1442174199,2676_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προς Hemispam: Τι εννοείς "Παρακαλω ομως, δε μου αρεσουν οι γενικευσεις και οι αφορισμοι, οποτε ασ μην καταφευγουμε σε τραβηγμενους χαρακτηρισμους (αυτο το λεω για μερικους μερικους )"? Δε νομίζω πως οι περισσότεροι το καταλάβαμε.

Νομίζω πως καλό θα ήταν να είχαμε και κάποια αντίστοιχα τεστ από ceramic, καθώς και κάποια scan από Plextor PX712 ή PX716, όπως ανέφερε και κάποιος πιο πάνω. Έτσι όπως φαίνονται τα τεστ σου, και σε σχέση με τα χρήματα που πλήρωσες για τα Gold δισκάκια, είναι άριστα!! Αν δε μπόρεσες να γράψεις με το 6500 δεν είναι και τίποτα σπουδαίο γιατί αυτό είναι πολύ παλιό μοντέλο κι όσα νεότερα firmware να του βάλεις δε θα μπορέσεις να έχεις κάποιο σοβαρό αποτέλεσμα. Εγώ με το Nec 3520 και 3540 τα γράφω "σφαίρα!!!".

Επίσης στα τεστ αυτά συγκρίνεις τα gold μεταξύ τους. Ενώ το σωστό είναι να έπαιρνες και πέντε ceramic taiyo yuden και να έγραφες από ένα gold και ένα ceramic στο κάθε μηχάνημα, για να δούμε τις διαφορές μεταξύ τους. Ε τώρα αν γινόταν να υπήρχαν και ακόμη πέντε δισκάκια (άλλης μάρκας, αλλά ίδιας τιμής με τα gold), για να γραφούν κι αυτά μαζί με τα taiyo yuden σε καθένα από τα μηχανήματα, τότε τα αποτελέσματα θα ήταν περισσότερο κατατοπιστικά.

Εγώ αγοράζω Taiyo Yuden επειδή ξέρω -και καταλαβαίνω από όσα διαβάζω στο Internet- πως σε σύγκριση με όλες τις άλλες μάρκες (που πια δεν αγοράζω) τα δισκάκια της είναι κορυφαία. Όσα έχω γράψει (ταινίες, data) με τα Νec 3520 kai 3540 παίζουν χωρίς κανένα προβλήμα :040: :109: :033:

Καλησπερα mads00n και καλωσηρθες στο φορουμ :)

Ας τα παρουμε με τη σειρα:

Οσον αφορα στο σχολιο που εκανα περι γενικευσεων, απλα ηθελα να προλαβω καποιους που ενδεχομενους θα εδρατταν την ευκαιρια να πουν οτι τα συγκεκριμενα μεσα με το logo της disc impex ειναι χειροτερης ποιοτητας σε σχεση με τα αλλα ΤΥ Τ02 μεσα που κυκλοφορουν. Η υπονοια οτι τα συγκεκριμενα μεσα ειναι "2ης διαλογης" υπαρχει αλλα δε θελω κανενα να βγαζει τετοια συμπερασματα απο τις δικες μου δοκιμες οταν εγω ο ιδιος δεν βγαζω τετοιο συμπερασμα.

Νομιζω οτι καλυψα αυτο το θεμα επαρκως. Απο εκει και περα, απο οσα εγραψες μπορω να καταλαβω οτι δεν κατανοησες πληρως το σκοπο αυτων των δοκιμων.

Δεν γινεται καμια προσπαθεια απαξιωσης των ΤΥ παρα μονο μια προσπαθεια συγκρισης της ποιοτητας των ΤΥ Τ02 Disc Impex logo με τα απλα ΤΥ Τ02. Οποτε δεν υπαρχει και θεμα συγκρισης με τα ceramic (Thats), τουλαχιστον οχι στη προκειμενη περιπτωση. Φυσικα εχω κανει εγγραφες με αυτα τα μεσα, μπορεις να δεις το review του Teac 516D αν θες να κανεις καποια συγκριση μεταξυ των 2 μεσων - δεν ηταν ομως σε κανενα σημειο το αντικειμενο των τεστ που εκανα εδω. Διαβαζοντας το thread απο την αρχη θα ειχες αποκομισει τη σωστη εντυπωση.

Τωρα οσον αφορα στο ND6500A εχεις παλι μαλλον λανθασμενη αποψη. Το 6500Α δεν ειναι ιδιαιτερα παλιος οδηγος. Μπορει να γραψει απροσκοπτα σε ΤΥ Τ02 μεσα και ειναι η πρωτη φορα που δε μπορει να το κανει. Το ιδιο ισχυει και για το 516D, το οποιο δε ξεπερνα καν το σταδιο του calibration και απλα κρασαρει το συστημα. Επαναλαμβανω δεν γινεται καποια προσπαθεια απαξιωσης των ΤΥ μεσων, απλα συγκριση μεταξυ 2 "εκδοσεων" των μεσων αυτων με ιδιο MID.

Τελος, το οτι γραφεις ΤΥ μεσα χωρις κανενα προβλημα πραγματικα ειναι κατι το οποιο με χαροποιει ιδιαιτερα οπως υποθετω και τους περισσοτερους μεσα στο φορουμ αυτο.

Have a nice day :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παληκαρια... Κι εγω απο την ιδια ομαδικη "φορτωθηκα" τα +R δισκακια με το logo disk Impex... αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω δει καποιο προβλημα. Βεβαια εδω στο αποστακτηριο του jack Daniels τα γραφoυμε σε 4Χ, αλλα καποια test με cd speed δεν εχουν δειξει κατι ιδιαιτερα ασχημο. Βεβαια θυμαμαι οτι ειχατε καταληξει οτι απλα ΔΕΝ ειναι δισκακια για 8Χ-16Χ. Aλλα αν καποιος τα εχει και εχει προβληματακια ας τα γραψει απλα σε χαμηλοτερη ταχυτητα. ΝEC 3520 here παρεπιπτοντως......
Στις ταχυτητες που τα γραφεις δε θα παρατηρησεις κανενα προβλημα for sure, αν υπαρξει αυτο θα ειναι απο 12χ και πανω. Το θεμα ειναι οτι τα Τ02 κατα κανονα δεν θα επρεπε να εχουν ιδιαιτερο προβλημα ακομα και σε αυτες τις ταχυτητες (δε θα περιμενα τα PIF να ειναι πανω απο 6-8 σε 16χ).

Αυτο λοιπον προσπαθουμε να διαπιστωσουμε. Το οτι σε 8χ και κατω δε θα υπαρχει προβλημα ειναι φυσικα κατι κατανοητο αλλα οχι το ζητουμενο

Ακομα ψαχνω ενα μαγαζι που να μην σερβιρει μπομπες....
Society, Naja :)
Link to comment
Share on other sites

να πω ότι κ στην 8χ εμένα μου έβγαζαν τα συγκεκριμένα μέσα χιλιάδες PIF με μέγιστο 100+ ενώ παλιότερα ΤΥ ήταν άψογα.

....Society....
εκεί ήμουν πριν λίγο ή αλλιώς το θερινό=taratsa. μόνο μπύρα εκεί ή κρασί...δεν θα είχαν αλλιώς 50 σελίδες κατάλογο μόνο μπύρες κ κρασιά...
Link to comment
Share on other sites

Τωρα οσον αφορα στο ND6500A εχεις παλι μαλλον λανθασμενη αποψη. Το 6500Α δεν ειναι ιδιαιτερα παλιος οδηγος. Μπορει να γραψει απροσκοπτα σε ΤΥ Τ02 μεσα και ειναι η πρωτη φορα που δε μπορει να το κανει. Το ιδιο ισχυει και για το 516D, το οποιο δε ξεπερνα καν το σταδιο του calibration και απλα κρασαρει το συστημα. Επαναλαμβανω δεν γινεται καποια προσπαθεια απαξιωσης των ΤΥ μεσων, απλα συγκριση μεταξυ 2 "εκδοσεων" των μεσων αυτων με ιδιο MID.
Ωχ, συγνώμη! Παρασύρθηκα και κατάλαβα Nec 3500 και όχι 6500.

Θα με ενδιέφερε να μάθω αν με το συγκεκριμένο μηχανήμα (Nec 6500), καθώς και με το TEAC 516d [edit: άκυρο, μόλις είδα το review], μπορείς να γράψεις τα Taiyo Yuden ceramic (με το όνομα That's).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.