Jump to content



Σταθεροποιητη, Ups η και τα δυο;


princess

Recommended Posts

Λοιπον επειδη μετα τις ολιγολεπτες διακοπες, τωρα η ΔΕΗ βρηκε αλλο κολπο (πληρης πτωση για ενα δυο δευτερολεπτα και επαναφορα), αποφασισα οτι μαλλον δεν παει αλλο. Ελεγα στην αρχη να βαλω ενα σταθεροποιητη τασης στο κεντρικο πινακα του σπιτιου.. Αλλα αυτο θα με καλυπτει και στο Pc? Το κακομοιρο με αυτα τα κολπα δεν προλαβαινει καν να κλεισει και κανει restart. Εχω ενα τροφοδοτικο chieftec 420w, κι ενα σωρο περιφερειακα (+οθονη) σε πολυμπριζα ασφαλειας. Ιδια πολυμπριζα εχω στο μοντεμ κλπ, και στην tv, dvd, αποκωδικοποιητη κλπ. Τι να κανω ρε παιδια; Να βαλω μονο το σταθεροποιητη; Να βαλω μονο Ups στο pc? Να βαλω Ups παντου; Αμα κανει τετοια κολπα απο τωρα τον Ιουλιο τι θα κανει η ΔΕΗ δηλαδη; :012:

ps. α, και αν ειναι για ups καντε και καμμια προταση οικονομικη στην ασχετη! :o

Link to comment
Share on other sites

Όποιο UPS γράφει οτι έχει avr (automatic voltage regulator) έχει ενσωματομένο τον σταθεροποιητή. Το θέμα με τους σταθεροποιητές είναι πόσες θέσεις έχουν και σε πόσα ms πιάνει ο σένσορας τα σκαμπανευάσματα. Θέλει πολύ ψάξιμο και δυστυχώς οι κατασκευαστές δεν εμβαθύνουν και τόσο στα specs των ups-avrs. Πάντως στο RS-800 που έχω της APC δείχνει μέσω του software ένα βήμα των 2-3 volt...τώρα το τι ισχύει?!>!?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τη λυση του σταθεροποιητη στον πινακα την αποκλειετε ολοι αποτι καταλαβα...

με νοιαζει να καλυψω κυριως το tower (οχι που σουρνει λιγα πανω του κι αυτο... τρεις σκληρους, τρια drive cd και dvd, κι ενα σκασμο σε Usb...), απλα σκεφτομουν οτι απο τον πινακα θα καλυψω ολο το σπιτι... Απο το ups βγαζω κανονικα πολυμπριζο ετσι;

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τη λυση του σταθεροποιητη στον πινακα την αποκλειετε ολοι αποτι καταλαβα...

με νοιαζει να καλυψω κυριως το tower (οχι που σουρνει λιγα πανω του κι αυτο... τρεις σκληρους, τρια drive cd και dvd, κι ενα σκασμο σε Usb...), απλα σκεφτομουν οτι απο τον πινακα θα καλυψω ολο το σπιτι... Απο το ups βγαζω κανονικα πολυμπριζο ετσι;

Απο το Ups δέν θα τραβήξεις πολυμπριζο για το λόγο οτι δέν θα το σηκώσει το ρευμα.

π.χ. Εγω έκανα την χαζομάρα και πήρα ένα καλο ups βάση συγκριτικών (APC BACKUPS CS 500) με 100 ευρώ αλλα δέν μου σηκωνει το tower (2 σκληρους , prescot 3ghz χωρις ο/c ) και οθόνη tft ... όταν έχει διακοπή τις περισσότερες φορες πέφτει αμέσως (ουσιαστικά λειτουργεί σαν σταθεροποιητής) ενω σπάνια κρατά μερικά sec... :( , άρα όπως σου είπα σιγουρέψου πρίν πάρεις ups σελίδες όπως αυτή : http://www.apc.com/template/size/apc/index.cfm ;)

Αν δεν σε ενδιαφέρει να σώσεις εργασίες αλλα μόνο να προστατέψεις το hardware τοτε καλύτερα να στραφεις σε λύση σταθεροποιητή

Link to comment
Share on other sites

Οχι δε με νοιαζει να σωσω εργασιες τοσο οσο το να προστατεψω hardware... Αντε να χασω κανα κατεβασμα, αυτο ειναι το λιγοτερο απο το να μου βαρεσει κανας δισκος και να χασω τα αυγα και τα καλαθια... Ειχα κολλησει στο σταθεροποιητη στον πινακα γιατι ετσι θα καλυπτα και τα υπολοιπα -αλλα βλεπω οτι κανεις σας δεν τεινει προς τα κει και προφανως κατι παραπανω ξερετε... Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι ολα λενε για προστασια απο υπερταση -αυτο το κανουν κι οι πριζες ασφαλειες που ηδη εχω- αλλα τιποτα για πτωση... Αν ηταν απλες διακοπες ρευματος δε με ενοιαζε, εδω μιλαμε οτι κανει κατι βυθισεις αποτομα... (ρε συ σβησανε τα φωτα η μου φανηκε;) τετοιο πραγμα... Θα κοιταξω το Link, thx... Και τωρα που γραφω τα φωτα παιζουνε απλα ειναι ανεκτη η κατασταση (και μαλλον τη σωνει το τροφοδοτικο;)

Link to comment
Share on other sites

Πάρε 2-3 (όσα χρειάζεσαι) 1200άρια Voltage Regulators της APC.

Είναι κορυφαία σε ποιότητα και αξιοπιστία.

Συμφωνώ απόλυτα. Αφού δεν σε ενδιαφέρουν οι μπαταρίες, πάρε μερικά από αυτά και θα είσαι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Για τον P3 DUAL XEON με 4 δίσκους και 3CD/DVD και Full κάρτες + Scanner δύο printers δύο οθόνες 17&15 inches θέλω

APC Smart-UPS XL 750VA USB & Serial 230V 38min

APC Smart-UPS 1000VA USB & Serial 230V 17min

APC Smart-UPS XL 1000VA USB & Serial 230V 38min

Για ένα single pc(Pentium4) με 14inch TFT οθόνη και 4δίσκους/CD/DVD και με printer modem scanner κ.α.

Θες:

APC Smart-UPS SC 620VA 230V 14Λεπτά

APC Smart-UPS 750VA USB & Serial 230V 21λεπτά

Smart-UPS XL 750VA USB & Serial 230V 82 λεπτά

Κάνε και μία βόλτα στο πλαίσιο να τα δείς και απο κοντά!

Όλα όσα έχω γράψει έχουν AVR

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ειναι p4 στα 3 (που ενδεχομενως ομως και να αλλαξει), με 1gb ddr, 17αρα tft, τρεις σκληρους, ενα cd-rw, ενα dvd-rw, ενα dvd-r, εναν εξωτερικο σε usb, scanner, printer κλπ.... Τα πρωτα που λες pokemon τα ειδα και γω, αλλα μου καθονται πολυ ακριβα... Και καπως ηθελα να προστατεψω και τις υπολοιπες συσκευες του σπιτιου (τηλεορασεις κλπ, συν το ασυρματο router που καθε φορα που πεφτει η ταση στελνει το σημα για τσαι)... Μαλλον θα παω για σταθεροποιητες σε δυο τρια σημεια του σπιτιου αφου αποτι φαινεται ο σταθεροποιητης στον πινακα δεν ειναι και τοσο καλη ιδεα...

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα με το σταθεροποιητή σε περίπτωση που κοπεί το ρεύμα σβήνει ο υπολογιστής αφού δε τροφοδοτείται με ρεύμα με όποις συνέπεις έχει αυτο. Δεν έχει μπαταρία.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα με το σταθεροποιητή σε περίπτωση που κοπεί το ρεύμα σβήνει ο υπολογιστής αφού δε τροφοδοτείται με ρεύμα με όποις συνέπεις έχει αυτο. Δεν έχει μπαταρία.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Ναι αλλά είναι θέμα επιλογής. Αν δε σε πειράζει το να κλείσει το pc τότε ο σταθεροποιητής είναι η καλύτερη και οικονομικότερη λύση. Τη μεγαλύτεη ζημία την κάνει η αυξομείωση της τάσης που πολλές φορές μπορεί να διαρκέσει και ώρες κι αν είναι ανεπαίσθητη δεν το καταλαβαίνεις.

Το ups συμφέρει όσους έχουν πολύ απλά και καθόλου απαιτητικά συστήματα καθώς το κόστος είναι μικρό (ups 300 - 500VA ~ 50 - 60€)

@princces, έχεις ρωτήσει τιμές για να βάλεις σταθεροποιητή για όλο το σπίτι. Από όσων γνωρίζω είναι για καρδιακή συγκοπή...

Link to comment
Share on other sites

πρόσεξε όμως, στα ups ΔΕΝ μπαίνουν εκτυπωτές, αντλίες ( αν έχεις υδρόψυξη ) κλπ, εκτος αν στην έξοδο βγάζει " pure sine wave " και όχι "modified sine wave ". αλλιώς μπορεί και να καεί.

Link to comment
Share on other sites

Ενας σταθεροποιητης στον πινακα κανει το πολυ 100 ευρω και η εργασια ειναι τζαμπα (ο ξαδερφος... η που θα μας καψει η που θα τα καταφερει... εγω καλου κακου θα παω αλλου!). Περιμενω τωρα να μου φερει ενα ups 1200αρι... Αν βολεψω με αυτο το Pc τοτε μαλλον θα παω για ενα σταθεροποιητη μονο στα κατω μηχανηματα (τηλεορασεις, router και τετοια). Να πω την αμαρτια μου φοβαμαι και λιγο να μου χαρχαλεψει τον πινακα γιατι εχω και την πετρια με το ρευμα, απο την αλλη το hdd life εκει που μου εβγαζε health 90τοσο σε ολους τους δισκους, μετα τα τελευταια κολπα μου βγαζει στο δισκο που εχω το λειτουργικο 45%... κι αυτο μαλλον δεν ειναι καλο ε;

Link to comment
Share on other sites

Ενας σταθεροποιητης στον πινακα κανει το πολυ 100 ευρω και η εργασια ειναι τζαμπα (ο ξαδερφος... η που θα μας καψει η που θα τα καταφερει... εγω καλου κακου θα παω αλλου!). Περιμενω τωρα να μου φερει ενα ups 1200αρι... Αν βολεψω με αυτο το Pc τοτε μαλλον θα παω για ενα σταθεροποιητη μονο στα κατω μηχανηματα (τηλεορασεις, router και τετοια). Να πω την αμαρτια μου φοβαμαι και λιγο να μου χαρχαλεψει τον πινακα γιατι εχω και την πετρια με το ρευμα, απο την αλλη το hdd life εκει που μου εβγαζε health 90τοσο σε ολους τους δισκους, μετα τα τελευταια κολπα μου βγαζει στο δισκο που εχω το λειτουργικο 45%... κι αυτο μαλλον δεν ειναι καλο ε;

Πολύ λίγα μου φαίνονται. Μάλλον μιλάμε για κάποια υποτυπώδη προστασία μέσω ασφαλειών για την αυξημένη ή απότομη αύξηση της τάσης... :o

Καλύτερα πάρε τα APC να προστατέψεις τα πιο ακριβά και ας καεί και κανα τραντσιστοράκι... :050:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με ενα Ups 1200va για οθονη, υπολογιστη και ενα 500αρι σταθεροποιητη για τηλεορασεις, video, dvd, ps κλπ πρεπει να μπορω να νιωθω ασφαλης πια... (Και δεν ξεπαραδιαστηκα ευτυχως... καλο πραγμα να εχεις φιλους που ασχολουνται τελικα, ολο και κατι περισσευει!)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.