Jump to content



Transfer rate usb Maxtor.


DarthMoul

Recommended Posts

To USB 1.1 δίνει έως 1.5ΜΒ/s. Άρα τρέχει σε USB2.0. Για κάποιο λόγο όμως δεν πιάνει αυτά που πρέπει (τουλάχιστον 20ΜΒ/s).

Έχεις δοκιμάσει τον εξωτερικό σε κάποιο PC με Windows? Πρέπει να διαπιστώσουμε αν το πρόβλημα είναι hardware ή software related.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά αυτοί οι δίσκοι πιάνουν πάνω από 30MB/s. Εδώ το εξωτερικό κουτάκι που έχω και πιάνει 33MB/s.

Ίσως να είναι περιορισμός/αδυναμία του Linux :p

Πρόβλημα στον δίσκο δέν μπορεί να είναι???

Link to comment
Share on other sites

Είναι και θέμα controller

γενικά

Intel>NForce4>VIA>NForce3 250>NForce3 150 ( δεν ξέρω που ακριβώς κατατάσονται τα SiS αλλά σίγουρα όχι στην κορυφή )

Τα 6.36 MB/sec τα έπερνα με Intel ICH5 το οποίο έχει 2 UBS bridges. Μία UHCI 1.1 και μία EHCI 2.0. Τα 24 ΜΒ/sec τα έδινε ένα SiS αλλά δεν θυμάμαι ποιό τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αμφιβάλλω να έχει καλύτερη υποστήριξη το SiS από το Intel σε περιβάλλον Linux.

Κάτι άλλο παίζει.

Επίσης από την στιγμή που η ταχύτητα είναι πάνω από 1.5MB/sec, όπως σου είπε και ο Jimmyfox, ξεχνάς την περίπτωση να δουλεύει ως USB 1.1.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αμφιβάλλω να έχει καλύτερη υποστήριξη το SiS από το Intel σε περιβάλλον Linux.

Κάτι άλλο παίζει.

Επίσης από την στιγμή που η ταχύτητα είναι πάνω από 1.5MB/sec, όπως σου είπε και ο Jimmyfox, ξεχνάς την περίπτωση να δουλεύει ως USB 1.1.

Έχεις δίκιο...Κάτι στην configuration του kernel μου μυρίζει...Θα το ψάξω και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.