Jump to content



Προβλημα με 2Χ512 σε ΝF2 ...


Recommended Posts

στο site της twinMos βρηκα αυτο :

< Please be aware that there could be compatibility problems with 2 times 512MB modules for Dual-Channel on nForce2 chipset mainboards. Please check QVL with your motherboard supplier or update the newest BIOS for nForce2 compatibility issue >

Tα πιασαμε τα λεφτα μας :098: :mad::mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

πηρα κ εγω την ιδια αποφαση να παω απο 2χ256 σε 2χ512 και δυστυχως διαπιστωσα οτι ελαχιστες μνημες δουλευουν 2χ512 στην asus μου..μετα απο σχετικο ψαξιμο ,μονο οσες ειναι BH-5 k samsung tcc δουλευουν..

ισως μια λυση ειναι 1x1GB..

προσφατα πηρα 2x512 twinmos,επεσα σε ΒΗ-5,αλλα δυστυχως το ενα stick βγαζει λαθη ακομα κ default,το αλλο 2-2-2-5 κατα τα γνωστα..προφανως,ημουν κολοφαρδος να βρω BH-5,αλλα επεσα σε χαλασμενο κομματι..τις επομενες μερες εφυγε για αλλαγη κ αμα βρω ιδιο θα κατσω να με ..μπουγελωσει ο dpresv k o spresv μαζι!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι με του Merilin κολαει στο 5 τεστ και με το μαμα bios στο ιδιο τεστ εχω λαθη .

2.7v vdimm, 1.6v vdd, στα 2 ομόχρωμα σλότ, 200fsb 1:1

Εχω δοκιμασει με διαφορα timings και παλι τα ιδια .

Εχω δωσει και 2.9 στις μνημες και 1.8 Vdd και τιποτα .

Το ενδιαφερων ειναι οτι δεν εχω δει καμια BSOD εδω και μια εβδομαδα ενω κανω κανονικα τις δουλειες μου , π.χ. video encoding .

Link to comment
Share on other sites

Βάλ τες μία και σε single και δες με τα χαλαρά timings του spd πάντα με λίγο ρεύμα. Κλόκαρέ τες και λίγο να δείς μήπως και τα errors παραμένουν σταθερά (έστω το range τους δηλ. απο το 512-1024 και μετά ή αντίστοφα και κάνε τράμπα τα sticks να δείς άμα θα μετατοπιστούν 0-512), άρα κάποιο απο τα 2 dimm είναι off.

Link to comment
Share on other sites

Στην χεριότερη αλλάζεις BIOS!

Αν η MOBO σου είναι η EP-8RDA3 τότε

Δές και αυτό αν σε βοηθά .

Το floppy σου είναι ΟΚ?

Έλεγξε και τι ημερομηνία γράφει το Bios στην αρχή.

Αν είναι ίδιο η ανώτερο τότε άκυρο!(Σε σύγκριση με το site που σου έδωσα)

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως,ουτε καν με το ενα stick(twinmos,512MB,DS,value ram..11A4T,24 week,05) δεν παιζει η asus a7n8x-e deluxe..σημερα ειχα μπλε οθονες κ μολις εβαλα παλι τα kingston 2χ256,ολα καλα. οπως εγραψα παραπανω,το stick δεν βγαζει λαθη στο memtest86(εβγαλε error free memtest86+ 2 ωρο default k 2 ωρες 200fsb,2-2-2-5..μηπως να το αφησω να τρεξει ολο το βραδυ,μπας κ ειναι μουφα κ το 2ο stick?)

οι BH-5 δεν υποτιθεται οτι ειναι συμβατες με nf2?

ελεος ποια με το nforce2 και τις μνημες!!!

EDIT

εβαλα παλι το ενα stick κ τωρα βγαζει κ αυτο λαθη απο το 1ο κιολας τεστ ολα default.το δοκιμασα κ στα 3 slots..χτες 2 ωρες, 2-2-2-5 δεν εβγαλε ουτε μισο λαθος...αβυσσος..

οι μνημες πανε asap για ελεγχο σε 939 μητρικη να δουμε αν ειναι ασυμβατοτητα ή ελαττωματικες..

sorry αν τα 2 ποστ μου ηταν ολιγον απο offtopic..αλλα μιας κ περι nf2 ασυμβατοτητες,ειπα κ εγω τον πονο μου..εμεινα με την χαρα των ΒΗ-5,τρομαρα μου..

Link to comment
Share on other sites

@sofos φιλε μου ευτο που καταλαβα απο την πειρα με το Nf2 ειναι οτι twinmos πανω σε τετοιο τσιπσετ ουτε με σφαιρες,αν εχουν τσιπακια m.tek-twinmos(powerchips),αν ειναι τπτ winbond θεωρητικα δεν εχεις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Στην χεριότερη αλλάζεις BIOS!

Αν η MOBO σου είναι η EP-8RDA3 τότε

Δές και αυτό αν σε βοηθά .

Το floppy σου είναι ΟΚ?

Έλεγξε και τι ημερομηνία γράφει το Bios στην αρχή.

Αν είναι ίδιο η ανώτερο τότε άκυρο!(Σε σύγκριση με το site που σου έδωσα)

Εχω αυτο το bios απο την ημερα που βγηκε .

Ειναι το τελευταιο επισημο .

Ναι το φλοπυ καλα ειναι :036: :036: :112:

Link to comment
Share on other sites

Βάλ τες μία και σε single και δες με τα χαλαρά timings του spd πάντα με λίγο ρεύμα. Κλόκαρέ τες και λίγο να δείς μήπως και τα errors παραμένουν σταθερά (έστω το range τους δηλ. απο το 512-1024 και μετά ή αντίστοφα και κάνε τράμπα τα sticks να δείς άμα θα μετατοπιστούν 0-512), άρα κάποιο απο τα 2 dimm είναι off.

Οπως εχω γραψει και νωριτερα ... καθε ενα στικ των 512 βγαζει memtst χωρις λαθη .

Οταν τα βαζω και τα δυο ειτε singleChannel ειτε dualChannel ...τοτε εχω λαθη στο 5 τεστ του memtest86+ .

Θα κανω δοκιμες σε ολα τα διαθεσιμα timings και θα επιστρεψω ....!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τι να κανω ...... να κατσω στ'αυγα μου ετσι ?

Η να ψαχτω για τιποτα αλλα dimακια 2Χ512 :021: :021: :021:

Σκέφτηκα και το εξής …..:

To NF2 έχει 2 memory controllers έναν για το κάθε κανάλι .!!!!

Προφανώς βάζοντας sticks στις ομόχρωμες θέσεις ο ένας ελέγχει το ένα stick και ο άλλος το άλλο stick .

Βάση του γεγονότος ότι το mobo μου έχει 3 θέσεις για μνήμες ….

Τι λέτε ….. αν βάλω στο ένα κανάλι που έχει τις δυο θέσεις 2Χ256 dims και στο άλλο που είναι μόνο του 1Χ512 ….. , θα δουλέψει καλυτέρα ???????

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε ….. αν βάλω στο ένα κανάλι που έχει τις δυο θέσεις 2Χ256 dims και στο άλλο που είναι μόνο του 1Χ512 ….. , θα δουλέψει καλυτέρα ???????

αν δεν κανω λαθος,πρεπει το αθροισμα των ομοχρωμων να ισουται με το τριτο slot.αρα 2x256 στα ομοχρωμα κ το 512 στο τριτο slot.ετσι θα εχεις dual ch.

το δοκιμασα κ εγω αυτο κ δεν ειδα φως..βεβαια εμενα και τα 2 dimms διαπιστωσα οτι βγαζουν errors,memtest86,ακομα και default..παω καρφι για rma..

μπας κ επεσες σε "μουφες" οπως εγω? τι chipakia εχουν και τι P/N?

Link to comment
Share on other sites

Και η απαντηση απο την EPOX για το προβλημα μου :

< Dear Mike,

You can have 1 GB of RAM that is not the problem only the 512MB modules of TwinMOS had some compatibility issues with the nForce2 chipset.

You could try if the last BIOS update solves the problems you have and other wise I would suggest you to exchange the TwinMOS memory for another brand.

Like the Kingston Value Ram those work very well, or Corsair memory.

Best Regards,

Michael (FAE Team)

EPoX Europe Computer B.V. >

Link to comment
Share on other sites

Φίλε bizimis γειά σου!

Απ' ότι βλέπω από τα Part Numbers από τις μνήμες σου είναι ασύμβατες με nForce2 chipset.

Έχω την ΑΒΙΤ ΑΝ7.

Πριν απο δύο μέρες πούλησα κι εγώ τις Kingston 2*256MB (KVR400X64C25/256) CL2.5 για να πάρω 2*512MB TwinMOS.

Επειδή το είχα δει αυτό με τις ασυμβατότητες επέλεξα να πάρω τις TwinMOS Speed Premium PC3500 που έχουν τσιπάκια Winbond BH-5.

Αύριο θα τις δοκιμάσω και θα σου πω. Απ' ότι λένε όλοι δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα.

Το πρόβλημα πρέπει να είναι τα συγκεκριμένα τσιπάκια που φοράνε οι μνήμες σου.

Τα δικά μου είναι:

TwinMOS

05144 BH-5

TMD7608F8E44B

Καλύτερα να τα αλλάξεις με κάποια συμβατά. Άμα βρεις ΒΗ-5 ή αλλιώς ψάξε κάτι σε Samsung TCC-X.

Έχεις p.m. :)

Link to comment
Share on other sites

Βάση του γεγονότος ότι το mobo μου έχει 3 θέσεις για μνήμες ….

Τι λέτε ….. αν βάλω στο ένα κανάλι που έχει τις δυο θέσεις 2Χ256 dims και στο άλλο που είναι μόνο του 1Χ512 ….. , θα δουλέψει καλυτέρα ???????

Το δοκιμασα .....

Μια απο τα ιδια .......

εχω memtest χωρις λαθη μονο με timings :2.5-3-3-11

AΛΛΑ με 2.9V

Με βλεπω να πηγαινω για μνημες παλι !!!!

Αλλα ποιο σετακι 2Χ512 ?????????? και με λογικα λευτα ??????? :116:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.