Jump to content


Προβλημα με 2Χ512 σε ΝF2 ...


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλη την παρέα …!!!

Δείτε ένα πρόβλημα που προέκυψε και πείτε την γνώμη σας .

Προσπαθώντας να αντισταθώ στις σειρήνες που θέλουν να αναβαθμίσω το PC μου …. Σκέφτηκα να αντικαταστήσω τα 2Χ256 dims Twinmos με 2Χ512 Twinmos έτσι ώστε να έχω 1G .

Βρήκα ένα φίλο που ήθελε τα 2Χ256 και αγόρασα το 1G μου .

Τα βάζω επάνω και όλα καλά ….. σε dual Channel .

Τις είδε αμέσως , καμιά μπλε οθόνη και γενικά κανένα πρόβλημα .

Μετά από 5-6 μέρες , χθες βράδυ δηλαδή , λέω …. Δεν τρέχω και κανα memtest έτσι να δω τι γίνεται ;

Βάζω Fsb 200 1/1 και timings by Spd .

Μετά από 15 λεπτά ….. έχω πολλά λάθη .

Βάζω τάση στις μνήμες 2.9 V και πάλι τα ίδια .

Ψάχνω στο net για λύση και για άλλους που έχουν το ίδιο πρόβλημα και διαπιστώνω ότι : ναι πολλοί είναι αυτοί που έχουν πρόβλημα να βάλουν 2Χ512 σε NF2 .

Πολλοί όμως εχουν 2Χ512 αλλά δεν μπορούν να βάλουν 3Χ512 η 4Χ512 .

Σε ένα forum μάλιστα κάποιος έγραψε :

< είναι μια αδυναμία του memory controller του NF2 , που δεν μπορεί να διαχειριστεί διπλής όψης μνήμες όταν είναι 2Χ512 >

================================

The problem with nforce2 motherboards is the memory controller. It already has difficulties for using 2x 512mb because those already occupy 5 banks (they are 2-sided). So i assume your problems are somewhat to be found there.

The manual means 128bit mode to be "dual channel" and in fact suggests in that case 1x512 + 2x256 for ex. Which will occupy 5 banks as well. So it might be that the memory controller just can't handle the usage of more than 5 banks because it already gives difficulties while using 5. I'm afraid you won't be able to use the extra ram, though i could be mistaken.

===================================

Τι ξέρετε γι’αυτό το ζήτημα ;

Ξέρετε αν μπορώ να βρω μνήμες μονής όψης στην αγορά ;

:047:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Μάλλον θα έχεις πρόβλημα με το 1Τ ή με τα "κρυφά timings"...τι μητρική έχεις? Εάν είναι δυνατό και υπάρχει modded bios με 2Τ προτίμησέ το. Στην Epox τα ίδια είχα τραβίξει και με το Taipan του Merlin (2T) στρώσανε και κλοκάρανε οι 3500ΕΒ (2χ512).

Link to comment
Share on other sites

bizimis κοιτα εχεις την ατυχια να επεσες σε ασυμβατοτητα με τις μνημες οπως την ειχα παθει και εγω,σου ευχομαι καλο κουραγιο,αλλαξα 3 ζευγαρια 512ΜΒ μεχρι να κατσουν σωστα οι μνημες με το nF2.

Link to comment
Share on other sites

Στο βιβλίο οδηγιών τι γράφει?

DDR 512 μονής όψης δεν βρίσκεις εύκολα.

Βάλε 4χ256 είναι τόσο ανάγκη 2χ512?

Θες μετά να βάλεις 4χ512?!

Πόσα Slot για μνήμες έχεις ?

εχει 3 σλοτ,και αν βαλει 3 ντιμς χανει το dual channel που ειναι και ο πιο σοβαρος λογος για να εχεις nforce2.γενικα το τιπσετ αυτο ζοριζει πολυ και ειναι δυστροπο με τις μνημες.

Link to comment
Share on other sites

εχει 3 σλοτ,και αν βαλει 3 ντιμς χανει το dual channel που ειναι και ο πιο σοβαρος λογος για να εχεις nforce2.γενικα το τιπσετ αυτο ζοριζει πολυ και ειναι δυστροπο με τις μνημες.

To Dual Channel από το Single Channel στο nF2 θυμάσαι τι διαφορά απόδοσης είχε ?

Λιγότερο από 10%, και τις περισσότερες φορές γύρω στο 3%...

μόνο για "ψυχολογικούς" λόγους υπάρχει :D

Link to comment
Share on other sites

To Dual Channel από το Single Channel στο nF2 θυμάσαι τι διαφορά απόδοσης είχε ?

Λιγότερο από 10%, και τις περισσότερες φορές γύρω στο 3%...

μόνο για "ψυχολογικούς" λόγους υπάρχει :D

Ο ενδιαφερόμενος αποφασίζει ... εγώ τόσο κάψιμο για το FSB δεν έχω θα πρότεινα 3χ256 αν δεν βρει 2χ512 τελική απόφαση!

Καλά λες .. για ένα 10% να τρέχεις να βρεις δύο single slide μνήμη . Υπερβολές!

Link to comment
Share on other sites

Στα Win δεν εχει βγαλει ακομα προβλημα :030:

Στο memtest βγαζει λαθη και οταν βαλω τις μνημες σε singleChannel .

Δεν ειναι θεμα Duall or single channel .

Ειναι θεμα 2χ512 sticks .

Απ' οτι διαβαζω και σε αλλα forum .... με καποια sticks παιζει σωστα .

Α.α.α.. και κατι αλλο .....: Και με 3Χ256 εχει dualChannel το NF2 .

Link to comment
Share on other sites

Epox 8RDA3+Rev2.1<----Αυτήν έχεις?....google Merlin Taipan 2T modded bios....θα με θυμηθείς :)

Edit: Πόσταρε μία και απο win το NF2 tweaker να δούμε σε σχέση με NF7-s τα timings μήπως και κάνεις καλό κουμάντο.

Link to comment
Share on other sites

και με 3 μνήμες δουλεύει το dual channel! μπορείτε να το δείτε αυτό και στο manual της μητρικής!στο δικό μου τουλάχιστον το λέει ξεκάθαρα!

συνήθως το παρουσιάζει σε ένα πινακάκι!

επίσης πρέπει να προσεχτεί και πόσα gb αντέχει σε ποιες συχνότητες!

για την συγκεκριμένη abit ξέρω ότι 3 μνήμες 400άρες δεν τις δέχεται!

και επίσης μέχρι 1.5 gb μπορείς να έχεις 2 400άρεσ πάνω!

άμα βάλεις 4 μνήμες 400MHZ μπορεί να υπάρξει πρόβλημα! εγώ που έχω μια gigabyte με nforce 2 ultra 400 δεν υποστηρίζει 4 μνήμες 400άρες και για να μπουτάρει με ασφάλεια τις κάνει στα 266mhz PC2100 δηλαδή! αυτό γίνεται άμα ρυθμίσω να τις αναγνωρίσει spd! πάντως μπορεί να δουλέψουν μέχρι 333mhz παραπάνω δεν πάει όταν είναι και οι 4 μνήμες μαζί!

και επειδή εγώ έτσι την πάτησα θα τις αντικαταστήσω με 2 512!

δεν είχα κάνει καλή έρευνα στο site της μητρικής μου!

Link to comment
Share on other sites

Epox 8RDA3+Rev2.1<----Αυτήν έχεις?....google Merlin Taipan 2T modded bios....θα με θυμηθείς :)

Edit: Πόσταρε μία και απο win το NF2 tweaker να δούμε σε σχέση με NF7-s τα timings μήπως και κάνεις καλό κουμάντο.

Κατεβασα τα δυο που βρηκα εδω :

http://members.lycos.co.uk/m4rd0k/Bios/Epox%208RDA3+/

Θα τα δοκιμασω και θα ξαναποσταρω .....!!!!!

Θα πρεπει να ψαξω για καποια ρυθμηση σχετικη με 2Τ ???????

Link to comment
Share on other sites

και με 3 μνήμες δουλεύει το dual channel! μπορείτε να το δείτε αυτό και στο manual της μητρικής!στο δικό μου τουλάχιστον το λέει ξεκάθαρα!

συνήθως το παρουσιάζει σε ένα πινακάκι!

!

Ετσι ειναι ..... το λεει και το manual και το CPUz και το CPUid και το SANDRA και .....και .... και .... :033: :050:

Link to comment
Share on other sites

Kατεβασα 3 moded bios .....

Τιποτα δεν καταφερα :010: απλα στο memtest εκει που το official bios βγαζει errors στα moded κολαει το συστημα και θελει reset .

Ρυθμηση για 1Τ η 2Τ βεβαια δεν ειδα σε κανενα .

Δυσκολα τα πραγματα ...... τι την ηθελα την αναβαθμηση :017: :017: :017: !!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

από προσωπική εμπειρία δυο φορές σε δυο μνήμες οι οποίες μου έβγαζαν λάθη

στο mem test πήγαν για αντικατάσταση ως ελλατωματικές!και μάλιστα η μια στα windows δεν μου έβγαζε κανένα πρόβλημα!οπότε μην αποκλείεις να είναι προβληματικές οι μνήμες! άμα δεν βρεις άκρη κάνε μια προσπάθεια να τις ελέξουν από το μαγαζί που τις πήρες ή βάλτες σε ένα άλλο μηχάνημα για να τις τεστάρεις!!

εμένα πάντως μου φαίνεται περίεργο να χρειάζεται να κάνεις κάτι για να δουλέψουν κανονικά!αυτά συνήθως είναι ξεκάθαρρα ! άλλωστε 2χ512 έβαλες

δεν έκανες κάτι πολύπλοκο!βέβαια άμα βρεις κανένα άλλο bios και λύσεις το πρόβλημα εφόσον είναι θέμα συμβατότητας μακάρι!!!

Link to comment
Share on other sites

επίσης δες και τους συνδυασμούς που σου δίνει για τα slots ανάλογα με το άμα είναι single side ή double side!

(επί της ευκαιρίας καταλαβαίνωντας τη συμπάθεια σου για τη ferrari πιστεύω να αρχισουν να μας δίνουν χαρές στη formula 1)

Link to comment
Share on other sites

οπότε μην αποκλείεις να είναι προβληματικές οι μνήμες! άμα δεν βρεις άκρη κάνε μια προσπάθεια να τις ελέξουν από το μαγαζί που τις πήρες ή βάλτες σε ένα άλλο μηχάνημα για να τις τεστάρεις!!

α...ααα...!!!!! Εχεις δικιο ..... :080:

ΞΕΧΑΣΑ να γραψω οτι μια μια δουλευουν κανονικα και δεν βγαζουν λαθη στο memtest . :107:

Για την Ferrari ...... :010: :010: τι να πω ......εκει η κατασταση ειναι ποιο δυσκολη απο το να βρω 1G μνημη να παιζει στο mobo μου . :010: :010: :010:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.