Jump to content


Υπαρχει Dual socket 939?


MADKiller7

Recommended Posts

οπως λεει και ο τιτλος,αν εχει υπαρχει καμια μητρικη με dual socket 939 και να παιρνει DDR κανονικη.εψαξα αλλα δεν βρηκα τιποτα.ρωταω με την σκεψη οτι θα με συνεφερε αντι να τα σκασω για εναν dual core να παρω ακομα εναν Α64 σαν τον δικο μου και μια μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

Έλα σου όμως που τα έχουν σκεφτεί και αυτοί εκεί στην AMD και δεν τους συμφέρει… :D

Δεν υπάρχει και δεν πρόκειται να βγει ποτέ αφού υπάρχουν τα dual / quad & octal opteron mobos… :045:

Αν θες dual socket πάρε την tyan tiger k8w [περίπου στο 300άρι] που είναι ATX (με ddr ecc reg) και δυο opteron 242 (single core) [κάτω από 400 ευρώ και οι δυο μαζι].

Για mobo με απλές ddr (non ecc registred) νομίζω έχει βγάλει η Abit ή η Asus..

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρεσαι να στήσεις Server?

Αν θες κάτι φτηνό ?πάρε κανέναν Pentium 4 Dual core πιστεύω ότι θα σου κάνει αν δεν θες και τόσο το SLI.

Αν θες κάτι περισσότερο πάρε Dual opteron προτείνω την Tyan.

Link to comment
Share on other sites

κριμα,με τις τιμες που ειδα για τους dual core,ελεγα μηπως υπηρχε κατι τετοιο,θα βολευε πολυ.τουλαχιστον ας εβγαζε η abit την μητρικη που ειπε ο SLN.χαλαρα θα την επερνα.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρεσαι να στήσεις Server?

Αν θες κάτι φτηνό ?πάρε κανέναν Pentium 4 Dual core πιστεύω ότι θα σου κάνει αν δεν θες και τόσο το SLI.

οχι δεν με νοιαζει ο σερβερ,απλα το εχω αχτι να φτιαξω συστημα με 2 επεξεργαστες (oxi dual core),ξεχωριστους.το ρωτησα οχι με προθεση να κανω αναβαθμιση τωρα,αλλα αν δεν επεφταν οι τιμες στου dual core μεχρι τα χριστουγεννα,καλυτερα να επερνα κατι τετοιο. αν υπηρχε.

σορρυ για το υφος pokemon640 αλλα,εγω με :068: INTEL χαχαχαχαχα:005: :005: :005: :005: :005: ,καλυτερα να παρω τοστιερα.

και συγνωμη ο dual core Intel εχει κατι αλλο απο εναν dual core AMD,και θα μου κανει αυτος οπως λες,ΕΛΕΟΣ.εγω να παρω Intel ειναι σαν να βαζεις λιβανι στον διαβολο.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν με νοιαζει ο σερβερ,απλα το εχω αχτι να φτιαξω συστημα με 2 επεξεργαστες (oxi dual core),ξεχωριστους.το ρωτησα οχι με προθεση να κανω αναβαθμιση τωρα,αλλα αν δεν επεφταν οι τιμες στου dual core μεχρι τα χριστουγεννα,καλυτερα να επερνα κατι τετοιο. αν υπηρχε.

σορρυ για το υφος pokemon640 αλλα,εγω με :068: INTEL χαχαχαχαχα:005: :005: :005: :005: :005: ,καλυτερα να παρω τοστιερα.

και συγνωμη ο dual core Intel εχει κατι αλλο απο εναν dual core AMD,και θα μου κανει αυτος οπως λες,ΕΛΕΟΣ.εγω να παρω Intel ειναι σαν να βαζεις λιβανι στον διαβολο.

ΟΚ ΟΚ εντάξει δεν πειράζει !

Και εγώ είμαι κατά της Intel διότι η μ****α είναι ότι αλλάζει συνέχεια FSB παλιά με το 478 και έκανε τα MOBO ασύμβατα μεταξύ τους και από τότε τα πήρα για τα καλά :092: :092: :092: :092: :092: !!

Ένας φίλος μου θέλει αναβάθμιση και έχει Pentium 4 S423 και θέλει από 1.7 να βρει 2Ghz :019: ! Δεν τον βρίσκεις που να ψάχνεις τον κόσμο όλο! Τώρα για την Rambus αυτό είναι άλλο ανέκδοτο!

Συμφωνώ μαζί σου 1000%!

Link to comment
Share on other sites

οπως λεει και ο τιτλος,αν εχει υπαρχει καμια μητρικη με dual socket 939...

Όχι.

εγώ ξέρω να υπάρχει μόνο για opteron.....νομίζω.........

καλύτερα να πάρεις dual core..... το ίδιο πράγμα είναι σχετικά

Θα έλεγα ότι με non-NUMA υλοποίηση είναι ακριβώς το ίδιο.

Ενδιαφέρεσαι να στήσεις Server?

Αν θες κάτι φτηνό ?πάρε κανέναν Pentium 4 Dual core πιστεύω ότι θα σου κάνει αν δεν θες και τόσο το SLI.

Επεξεργαστής της οικογένειας Netburst και P-4;

Ας είμαστε λίγο σοβαροί στο τί προτείνουμε.

κριμα,με τις τιμες που ειδα για τους dual core,ελεγα μηπως υπηρχε κατι τετοιο..

Ό,τι πληρώνεις παίρνεις.

...αλλα αν δεν επεφταν οι τιμες στου dual core μεχρι τα χριστουγεννα,καλυτερα να επερνα κατι τετοιο. αν υπηρχε...

Λογικά θα πέσουν μέχρι τότε αισθητά.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά ο Athlon 64 / FX έχει μόνο 1 hypertransport link από το χρονικό της αλλαγής του FX Socket940 σε Socket939...

οπότε και να τους βάλεις σε μια μητρική μαζί δεν θα κάνεις τίποτα.

σωστος.μου ξεφυγε αυτο.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τα τεχνικά θέματα.

Πόσα λεφτά διαθέτεις AMDkiller?

προσωπικη η ερωτηση.......αλλα αυτη την στιγμη δεν διαθετω για το PC τιποτα,τα μαζευω για το αυτοκινητο μου.

ΥΓ. @Pokemon640 ΑΜD K7x86=>AMD K(iller) 7(x86)=>MADKiller7 αν δεν το διαβασες καπου που το ειχα αναφερει αλλα το βρηκες μονος σου,μπραβο,εισαι ο πρωτος που το σκεφτηκε.

Link to comment
Share on other sites

κριμα,με τις τιμες που ειδα για τους dual core,ελεγα μηπως υπηρχε κατι τετοιο,θα βολευε πολυ.τουλαχιστον ας εβγαζε η abit την μητρικη που ειπε ο SLN.χαλαρα θα την επερνα.

οι τιμες της AMD ειναι επαναληψη του ιδιου εργου με τους Α64

αρχικα , που δεν μπορει να φτιαξει πολλους, βγαζει τα μεγαλα μοντελα σε ακριβες τιμες για οσους βιαζονται

αμα περιμενεις λιγακι θα βγουν και μικροτερα μοντελα σε προσιτες τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.