Jump to content



5700 overcklocking


Jason1442169106

Recommended Posts

Εχω την chaintech fx5700 256mb κ την clockαρω ομως οταν παω μεχρι πηρυνα 538mhz(απο 425) κ μνημες 570mhz(απο 500) λεει αυτο το κλασικο βαλτε χαμηλοτερες συχνοτητες μπλα μπλα κ δε μ'αφηνει να ανεβω πιο πανω τελος παντων.Σε αυτες τις οριακες συχνοτητες που ανεφερα πιο πανω σε κανενα παιχνιδι δεν εχω δει να κανει τπτ τρελα ουτε artifacts ,ολα κανονικα.Πιανοντας τη ψυχτρα του επεξεργαστη σε ζορια θα ελεγα οτι ειναι χλιαρος κ οι μνημες ζεστες αλλα οχι καυτες.Υπαρχει καποιο προγραμμα που θα με αφησει να clockαρω πιο πανω?Πιστευω οτι μπορει να ανεβει περισσοτερο αφου εκει δεν ζεσταινεται πολυ ουτε βγαζει artifacts..

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε απλά βελτίωσε την ψύξη σου. Ξαναπέρασε θερμοαγώγιμη και αν έχεις βάλε μια καλύτερη ψύκτρα (κατά προτίμηση χάλκινη). Ένας πλαϊνός ανεμιστήρας θα βοήθαγε πολύ τις μνήμες. Μερικές φορές είναι και θέμα driver. Με ποιούς είσαι τώρα?

Πάντως το overclocking που έκανες είναι πολύ καλό για 5700.

Link to comment
Share on other sites

Απο 425 σε 538 ειναι παρα πολυ καλο.

Εγω την δικια μου μεχρι 478 πυρυνα και 650 μνημες την εχω παει και απο εκει και περα λογω καλοκαιριου δεν εχω δωσει αλλο γιατι χτυπα 70c.

Γιατι τοσο λιγο στις μνημες?

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει πατεντουλα κ εχει εναν ανεμιστηρα γυρω στις 3000rpm να τη φυσαει απο κατω.Ναι για τον πηρυνα δεν εχω παραπονο αλλα ας πουμε στη 5700le 256mb που ειχα οι μνημες απο 400 ηταν στα 510 κ εδινε κ αλλο.Εχω δοκιμασει κ μπολικα drivers απο πολυ παλια μεχρι το πιο καινουριο 77.50 που εχει φερει το guru3d αλλα τα ιδια..Εχω μια ψυχτρα απο εναν παλιο intel κ μπορει να τη πετσοκοψω λιγο κ να βαλω τα κομματια της ψυχτρακια στις μνημες..Με σιδεροπριονο κοβεται?Θα δοκιμασω κ αυτο που ειπε ο jimmyfox με τη quadro

Link to comment
Share on other sites

Κάθε κάρτα συμπεριφέρεται διαφορετικά. Μην θεωρείς με βάση παλιότερες εμπειρίες σου ότι σε όλες οι κάρτες οι μνήμες ανεβαίνουν. Ιδίως σε κάρτες παλιότερης γενιάς τα 256ΜΒ μνήμης ήταν 256ΜΒ σχετικά αργής μνήμης σε σχέση με αντίστοιχες κάρτες των 128ΜΒs. Επίσης. Αν σε κάποια κάρτα π.χ. οι μνήμες ανεβαίνουν από 400 στα 500Mhz κανείς δεν αποκλείει σε μια άλλη κάρτα από 500MHz να πάνε.....501MHz!!! Χωρίς πλάκα.

Υ.Γ. Χωρίς παρεξήγηση. Όταν είχες ανοίξει το thread που ρώταγες 5700 ή 6600 όλο το forum σου έδωσε την ίδια απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Kανέναν κίνδυνο. Απλό soft-mod που κάνει τον driver να δει την κάρτα ώς την αντίστοιχη Quadro και να ξεκλειδώσει τις "professional" επιλογές της για optimized χρήση προγραμμάτων όπως 3D Studio Max, AutoCad κλπ...

Πολλοί gamers λένε να μην χρησιμοποιείται όταν η κάρτα προορίζεται για Gaming αλλά δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Χρησιμοποιώ το Quadro-mod από την εποχή της GeForce4 Τi4200.

Link to comment
Share on other sites

John dr σαφως το καταλαβα οτι ειναι πολυ ανωτερη η 6600 αλλα δεν την πηρα για οικονομικους λογους.Ομως μετα το καλοκαιρι σκοπευω να παω σε κατι καλυτερο 6600GT,6800..Τhanks Jimmyfox.Θα δοκιμασω με quadro κ θα σας πω αποτελεσματα..

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω με quadro κ θα σας πω αποτελεσματα..

To εκανα λοιπον αυτο κ αναγνωρισε την καρτα μου σαν quadro fx1100 oμως το μενου graphics processor configuration που στην εικονα του jimmyfox εχει ξεκλειδωθει σε μενα παρεμεινε κλειδωμενο.Επισης δεν με αφησε να ανεβω παραπανω κ παλι.Μαλλον δε γινεται να ανεβει πιο πανω.. :021:

Link to comment
Share on other sites

Jimmyfox τα fps ανεβηκαν απλως ειχα βαλει παραπανω details στο Aquamark.Να ανεβω πιο πανω ειναι μονο το θεμα το οποιο δε γινεται προφανως..Θα μεινω εκει λοιπον ευχαριστω για τις απαντησεις!

Να διορθωσω οτι τo παραπανω που ειπα για τα detail ειναι λαθος.Τελικα η αυξηση των fps που ειδα στο Aquamark οφειλοταν στο οτι απενεργοποιησα το antialiasing κ το anisotropic filtering απο τα drivers της καρτας γραφικων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
To εκανα λοιπον αυτο κ αναγνωρισε την καρτα μου σαν quadro fx1100 oμως το μενου graphics processor configuration που στην εικονα του jimmyfox εχει ξεκλειδωθει σε μενα παρεμεινε κλειδωμενο.Επισης δεν με αφησε να ανεβω παραπανω κ παλι.Μαλλον δε γινεται να ανεβει πιο πανω.. :021:
Οταν λες δεν ανεβενει αλλο,εννοεις

οτι δεν σε αφηνει το Riva tuner,η οτι η μπαρα overclocking εφτασε στο τελος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.