Jump to content



Όταν το κουτί αρνείται να φιλοξενήσει ένα ακόμη σκληρό...


schumifer1442169067

Recommended Posts

ΟΚ λοιπόν είχα τον 8άρη έξω από το κουτί και σε ένα άνοιγμα χτες το βράδι που νόμιζα ότι μου είχε καεί το τροφοδοτικό (τελικά απλά είχε κουνηθεί το πολύπριζο...!!!) ήθελα ντε και καλά να τον βάλω μέσα γιατί 8 γίγα σε εμένα μετράνε. Έλα όμως που το κουτί είχε άλλη άποψη.

Ε και από το να τον άφηνα έξω ή να αγόραζα αυτό που βάζουνε στο 5 1/4 bay για να κάθεται καλά ο σκληρός είπα να κάνω τη δουλειά μου και να αφήσω τις πολυτέλειες(ήταν και πολύ αργά για τρυπάνι)

attachment.php?attachmentid=7017&stc=1

attachment.php?attachmentid=7018&stc=1

attachment.php?attachmentid=7023&stc=1

attachment.php?attachmentid=7019&stc=1

attachment.php?attachmentid=7020&stc=1

attachment.php?attachmentid=7022&stc=1

post-112-1442174128,5083_thumb.jpg

post-112-1442174128,5958_thumb.jpg

post-112-1442174128,6417_thumb.jpg

post-112-1442174128,7235_thumb.jpg

post-112-1442174128,8269_thumb.jpg

post-112-1442174128,8721_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πατέντα μεν αλλά πρόσεξε μην υπερθερμανθεί ο σκληρός από το χαρτί που έχεις βάλει από πάνω και χάσεις εντελώς τα 8 gb.

Αφού τον έχεις βιδώσει στη μία μεριά δεν νομίζω ότι χρειάζεται να τον στερεώσεις και από επάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που προσπάθησα βρε παιδιά να δείξω στη φωτό είναι ότι για το σκληρό δεν υπάρχουν βίδες.....Τα κόκκινα βελάκια μόνο εγώ τα βλέπω?

Σιγά μη ζεσταίνεται τόσο ο 8άρης...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ... δεν είσαι ο πρώτος και σίγουρα οχι ο μόνος που το έχει κάνει αυτό. Ο Δίσκος έχει τις ίδιες τρύπες που έχει και ένα CDrom. Απλά δεν πρέπει να ακουμπάει κάτω αλλά θα έιναι λίγο στον αέρα για να εμφανιστούν οι τρύπες. Με 2 βίδες στην μία πλευρά δεν ακουμπάει το κατω μέρος και μάλιστα αερίζεται και καλύτερα. Πειραματίσου λίγο με την θέση του δίσκου ώστε να δείς τις τρύπες....

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικό είναι να μήν ταιριάζουν οι τρύπες του σκληρού στην 5,25"

Μπορείς να δοκιμάσεις να τον σηκώσεις....και να βρείς τις 2 πλαινές τρύπες στη δέυτερη οπή.

Διαφορετικά...προσπάθησε να τον στερεώσεις (σφηνώσεις με κάτι στο πλάι) και βγάλτω από την επάνω πλευρά το χαρτί.

Τέσπα....ο Seagate δέν παθαίνει εύκολα κάτι (τόσα χρόνια άντεξε) :D

Link to comment
Share on other sites

Nα μια ποιο ωραια προσεγγιση που εχω στο δικο μου PC εχω βγαλει την βαση για τους δισκους απο αλλο PC και το εχω τοποθετησει εκει που μπαινουν τα οπτικα μπιχλιμπιδια με ενα 8αρι ανεμιστηρα μπροστα να βγαζει αερα να μην ζεστενονται κι ολας.....

attachment.php?attachmentid=7028&stc=1

post-80-1442174128,9549_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν μεταλλικά λαμάκια που τα βιδώνεις πάνω στον δίσκο και στην συνέχεια αυτά σε μια θέση 5.25. Τα έχει το HAC νομίζω. Είχα πάρει 2 ζευγάρια από εκεί. Κάπου 1.5€ έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Nα και το δικο μου :p! Aλα Thorlite πατεντα ειναι κι εμενα :). Eχω βαλει λαστιχακια αναμεσα στους δισκους και βιδες, κατω εχω βαλει αυτο το υλικο που το δινουν μαζι με τις μητρικες τεσπα και το φανακι το εχω τοποθετησει με τενια διπλης οψης και δουλευει στα 5 volt (μην κανει και φασαρια).

attachment.php?attachmentid=7035

post-20-1442174129,9021_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν μεταλλικά λαμάκια που τα βιδώνεις πάνω στον δίσκο και στην συνέχεια αυτά σε μια θέση 5.25. Τα έχει το HAC νομίζω. Είχα πάρει 2 ζευγάρια από εκεί. Κάπου 1.5€ έχουν.

Eιμαστε ομως και τσιφουτηδες 1.5euro για λαμακια.... :028: :028:

Παντως για ενα δισκο αυτο ειναι οντως ιδανικο μεσα σε μια θεση 5.25:

attachment.php?attachmentid=7036&stc=1

post-80-1442174130,0127_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κ εγώ έχω κάνει κάτι παρόμοιο. Αλλά εγώ είμαι φανατικός της θερμοκόλλας. Οπότε στερέωσα το δίσκο με μερικές σταγονίτσες θερμοκόλλας, που γίνεται σαν μπετόν κ βγαίνει εύκολα. Το χαρτί που έβαλές , είναι πολύ μπακαλίστικος τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μπακαλίστικο αλλά κρατάει.

Καλή και η θερμόκολλα αλλά αν η δικιά σου γίνεται μπετόν , σε λαμαρίνα όσες φορές κι αν έχω προσπαθήσει φεύγει πριν κλείσει μέρα. Μήπως φταίει το ότι έχω μικρό πιστόλι?

Link to comment
Share on other sites

μήπως έχει σκόνι εκεί που έρίχνες τί θερμοκόλλα? Το ξεσκόνισες πρίν? Πάντως με τη θερμοκόλλα έχω κολλήσει ανεμιστηράκια εκεί που δεν μπορούσα να το στερεώσω με τίποτα. Ειδικά με τα πλαστικά κολλάει τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε με πλαστικά και πολλά άλλα ναι αλλά σε λαμαρίνα...βέβαια τώρα που το σκέφτομαι είχα δοκιμάσει ανεπιτυχώς να κολλήσω έναν ανεμιστήρα που το ένα πτερύγιο είχε σπάσει και το είχα ξανακολλήσει οπότε μπορεί οι κραδασμοί να το ξεκόλλησαν, αλλά γενικότερα σε λαμαρίνα λεία δε μου κάθεται.

Link to comment
Share on other sites

schumi αυτό είναι ότι πρέπει...

PER.805676.jpg

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805676

έχει και τα λαμάκια για το 5.25.......

ίσως τα φανς να μν είναι και ότι πιο αθόρυβο υπάρχει αλλά είναι από τις πιο "δροσιστικές" λύσεις....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.