Jump to content



Αναβαθμιση; Και τι αναβαθμιση;


princess

Recommended Posts

Λοιπον σκεφτομαι να παω για αναβαθμιση διοτι:

Στην προηγουμενη, τσιγκουνευτηκα στη μητρικη -ναι βαρατε με ολοι μαζι- και πηρα την gigabyte 8sq800 οποτε εχουμε fsb 533... οποτε εχουμε πολυ περιορισμενες επιλογες επεξεργαστων (ενα p4 στα 2,4 εχω τωρα). To Θεμα ειναι οτι εχω:

3 σκληρους ide (και κανενα sata)

4 drive (και δυο floppy) ide (με καρτα pci)

Γενικα τρεις τεσσερεις καρτες pci (τηλεορασης, wifi και δε θυμαμαι τι αλλο)

Καρτα οθονης agp8

μνημες pc 3200 στα 400

και θελω να αλλαξω βεβαια οσο γινεται λιγοτερα (ει δυνατον μονο μητρικη και cpu)

Λοιπον τι κανω; Αξιζει να παρω μητρικη και cpu η να περιμενω και ναπαω μια και καλη σε νεα κολπα; (Αλλα αν η καινουργια μητρικη εχει ας πουμε μονο Pci xpress θα παω και για καρτα οθονης και δε λεει, εχω ηδη τρεις ....)

Για πειτε ρε παιδακια καμμια προταση... Δεν τραβαει κεινο το 2,4 κανει μιση μερα να κανει ενα dvd... Aπο την αλλη ψαχνω και την πιο οικονομικη λυση....

Link to comment
Share on other sites

Μητρική για 939 μεταχειρισμένη, επεξεργαστής 939 single core -αν σου πουλήσει κανένας cpu αποδεδειγμένα καλή έκανες την τύχη σου αλλιώς για venice 3000+. Κυκλοφορούν αρκετές με AGP .Απλά να μην έχειτην πρώτη έκδοση του KT 890 γιατί δεν παίρνει διπλοπύρηνα. Ίσως και με 200 να τη γλιτώσεις με ένα πολύ δυνατό σύστημα

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια με τόσο πολύ πράμα που έχεις θα μπορούσες να στείσεις και άλλο PC.

Τώρα αν χρειάζεσαι σε αυτή την περίπτωση και νέο..... δωμάτιο τότε άρχισε να δείχνεις την πόρτα της εξόδου (ΠΩΛΕΙΤΑΙ!!!!) σε ότι δεν χρειάζεσαι.

Η μόνη καλή λύση με AGP είναι Athlon 939 ή κάποια μητρική με 875 φαντάζομαι. Αλλά Athlon και encoding. Δεν θα σε ενθουσιάσει.

Link to comment
Share on other sites

οχι δε θελω αλλο pc.. ελεος... εχω δυο κι εχω χαρισει αλλα δυο απο αντερα αναβαθμισεων.... κι απο χωρο δε σκιζω... και δε θελω να πουλησω κατι (γιαυτο ταχω φορεσει ολα πανω! ασε που σπανιως πουλαω πραγματα) Χωρις να βγω στη γυρα να ψαχνω για μεταχειρισμενα δεν υπαρχει λυση λετε; (Εχω χασει και τον ξαδερφο που ολο κατι εβρισκε!)

Link to comment
Share on other sites

Υπερχρονίζεις καθόλου ή όσο είναι? Όσο για encoding Γιάννη θα αλλάξει άποψη όταν καρφώσει διπύρηνο πάνω στην ίδια μητρική.

Αν δεν υπερχρονίζεις ,μία βια 800 έχει καινούργια κοντά 90 και μεταχειρισμένη κάνα 60-70 οπότε καλά θα σου έρθει. Εκτός κι αν ενδιαφέρεσαι για 754 σόκετ όπου τα μτχ θα είναι ακόμη πιο φθηνά (πείσε τον johndr να σου δώσει το δικό του...) και μπορεί να μην παίρνουν διπύρηνα αλλά δέχονται τα διαμαντάκια τους mobile Athlon 64bit

Link to comment
Share on other sites

τσιμπαω λιγο το clock αλλα μεχρι εκει (με ρευματα δεν ανακατευομαι και δεν ειμαι και master στο o/c). Τουτον δω τον εχω φτασει στο 2,5 αλλα μετα δεν τραβαει..... Για γινεται λιγο πιο συγκεκριμενοι ρε παιδια... Αν γυρισω σε athlon (που θα το ηθελα να πω την αληθεια) τα υπολοιπα και κυριως οι μνημες θα ναι οκ ετσι; Κι επειδη ειμαι και λιγο στοκος πειτε μοντελα για να ξερω τι μου γινεται (ειναι κι αργα και δεν δουλευει το καζανακι μου πολυ...) thx........

Link to comment
Share on other sites

παρε μια μητρικη οπως σου ειπαν: 939 agp , που εχει και πολλες pci

σου προτεινω ανεπιφυλακτα μια σαν την δικη μου, asus a8v-deluxe, που και ενα σχετικο o/c κανει και ολα τα εξτρας της θα λειτουργουν κανονικα, και μεταχειρισμενη θα τη βρεις πολυ φτηνα.

Επισης ειναι ευκαιρια τωρα που πολλοι πουλανε τους winchester για να παρουν venice, να βρεις εναν τετοιο cpu (3200+ ή 3500+) σε καλη τιμη

στην καλυτερη φαση εισαι. Οταν δεν καιγεσαι για το απολυτο o/c και για την τελευταια φουρνια και οτι πιο in , μπορεις να πετυχεις κελεπουρια σε φοβερες τιμες

(αλοιμονο σε μας που τρεχαμε να προλαβουμε ... :003: )

Link to comment
Share on other sites

Βρε πρινσες αν πέσεις σε καλό κομμάτι μπορεί να ξεπεράσεις τα 2500-2600 χωρίς ρεύμα... γιαυτό ρωτάω. Οπότε υπερχρονίζεις. Με ΚΤ800 θα φτάσεις μόνο μέχρι 225 fsb λόγω έλλειψης pci lock. Αλλά είναι κι έτσι ταχύτατο όπως λέει ο Kbill που σύγκρινε με nforce σε μεγαλύτερο fsb.

Link to comment
Share on other sites

Υπερχρονίζεις καθόλου ή όσο είναι? Όσο για encoding Γιάννη θα αλλάξει άποψη όταν καρφώσει διπύρηνο πάνω στην ίδια μητρική.

Καλά για dual core AMD από του χρόνου μιας και προβλέπω ότι dual core κάτω από 300€ δεν θα δούμε πριν..... το Πάσχα. Σίγουρα μετά τα Χριστούγεννα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Aν και δε σε είδα στην συνάντηση και με στεναχώρησες πολύ...

Αυτά τα προτείνω ανεπιφύλακτα αν πας σε καινούρια

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559906

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.523466

Αμα βρεις αντίστοιχα σε μεταχειρισμένα ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα τραβάει. Έχω φτιάξει πάνω από 100 ταινίες με τον 939 μου... εντάξει, μπορει να κόλλαγε η πασιέντζα αλλά όλα τα άλλα τα έκανα... (browsing, Winamp, TV, DVB κλπ....)

Άλλωστε σκέψου οτι θα είσαι έτοιμοι και για το επόμενο μεγάλο βήμα, A64 X2.

Link to comment
Share on other sites

... Με ΚΤ800 θα φτάσεις μόνο μέχρι 225 fsb λόγω έλλειψης pci lock. .

αυτο δεν ισχυει στο συνολο.

Για την MSI αν θυμαμαι καλα ισχυε, αλλα για την asus οχι, παει μεχρι 270-280

jimmy κι εσυ a8v δεν εχεις? δεν εισαι ευχαριστημενος? γιατι προτεινεις msi ?

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν ισχυει στο συνολο.

Για την MSI αν θυμαμαι καλα ισχυε, αλλα για την asus οχι, παει μεχρι 270-280

jimmy κι εσυ a8v δεν εχεις? δεν εισαι ευχαριστημενος? γιατι προτεινεις msi ?

Όσον αφορά το PCI-lock, το Κ8Τ800 δεν διαθέτει ενώ στο Κ8Τ800προ παίζει κανονικά. Αυτό πληροφοριακά.

Ναι sak, κι εγώ την A8V έχω. Μια χαρούλα πάει. Απλά θεωρώ την MSI καλύτερη. Aν έπαιρνα τώρα μητρική θα έπαιρνα αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.