Jump to content



Θερμοαγωγιμες παστες!


PainkiLer

Recommended Posts

Καλησπερα.

Θα ηθελα να μου πει καποιος που ξερει,καμια καλη(δεν με νιαζουν πολυ οι τιμες) παστα να βαλω στο Cpu και Gpu μου.Και απο ποιο μαγαζι.Μηπως ζηταω πολλα;

Υ.Γ. Ακουσα πως η Thermal Paste Arctic Ceramique ειναι πολυ καλη.

Link to comment
Share on other sites

Athloν Xp+ 2400 στα 2000(Γιατι καποιος βλ@κ@ς μου τον ειχε στα 1600 Mhz)

Gpu nVidia 5900 Asus Gamers Edition

Mobo Asus A7V600

θες κατι αλλο απο το συστημα;

Mολις πηρα υδροψυξη απο τον eleven και λεω να κανω oc.

Η Thermoflex Thermacore τι λεει;

Link to comment
Share on other sites

Καλήτερη απόδοση έχει η ArticSilver5 όταν "στρωθεί" (200 ώρες σε διάφορες θερμοκρασίες). Εξίσου καλή απόδοση (διαφορά με την AS5 1-2 βαθμοί) έχει και η ceramic (20 ώρες για να "στρωθεί"). Το μεγάλο πλεοέκτημα της ceramic είναι οτι δεν είναι ηλεκτρικά αγώγιμη, οπότε δεν ανησυχείς αμα σου πέσει κατα λάθος σε καμια αντιστασούλα. Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο πάρε ceramic (είναι και πιο φτηνή).

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την παστα σου ειπα δεν την ξερω αλλα δεν χρησημοποιητε απο πολους μη σου πω απο κανεναν εδω μεσα γιαυτο κατεληξε καπου στην silver 5 ή ceramique που ειναι δοκιμασμενες. Αν απο την αλλη επιμενεις σε αυτην δοκιμασε την και πες μας επιδοσεις. Τι βαθμους ειχες και τι εχεις μετα την επιστροση της.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες να στρωθει τι εννοεις;

Όπως λέει και η ίδια η εταιρία στο site της

Important Reminder:

Due to the unique shape and sizes of the particles in Arctic Silver's conductive matrix, it will take a up to 200 hours and several thermal cycles to achieve maximum particle to particle thermal conduction and for the heatsink to CPU interface to reach maximum conductivity. (This period will be longer in a system without a fan on the heatsink or with a low speed fan on the heatsink.) On systems measuring actual internal core temperatures via the CPU's internal diode, the measured temperature will often drop 2C to 5C over this "break-in" period. This break-in will occur during the normal use of the computer as long as the computer is turned off from time to time and the interface is allowed to cool to room temperature. Once the break-in is complete, the computer can be left on if desired.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ζητώ συγγνώμη κεραμίκ είχα στο μυαλό μου αλλά η ουσία της λέξης μυαλό απουσιάζει σε εμένα πάντα μετά τις πρώτες 48 ώρες συνεχούς -σχεδόν - διαβάσματος.

Τι το τόσο δραματικό είναι στραβό με την 3?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ζητώ συγγνώμη κεραμίκ είχα στο μυαλό μου αλλά η ουσία της λέξης μυαλό απουσιάζει σε εμένα πάντα μετά τις πρώτες 48 ώρες συνεχούς -σχεδόν - διαβάσματος.

Τι το τόσο δραματικό είναι στραβό με την 3?

Καταρχας η 3 ειναι ξεπερασμενη πλεον και μιλαμε για 3 βαθμους κατω με την 5 οταν τοποθετηθει σωστα ...

Επισης , η formula της 5 ειναι πιο ασφαλης απο της 3 , οσων αφορα την ηλεκτραγωγιμοτητα ...

Και απο την επισημη σελιδα :

As5 :

Thermal Conductance: >350,000W/m2 °C

Thermal Resistance: <0.0045°C-in2/Watt

Ceramique :

Thermal Conductance: >200,000W/m2.°C

Thermal Resistance: <0.007°C-in2/Watt

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.