Jump to content



DFI LP NF4 SLI-D VS FATALITY AN8


stefanos91442169096

Recommended Posts

Επειδη καποια στιγμη του 2005(?) θα γινει μεταβαση σε Χ2...

Who is the winner ?

Μιλαμε για serious overclocking. Υπαρχει απο τωρα νερακι και GSkill LE TCCD (~rated 275MHz 2.5-3-3-7).

Mηπως παιζει και η MSI, η καμια ASUS ??

Δεν με ενδιαφερουν οι οικονομικες διαφορες των πχ 20 Ευρω, ουτε το SLI, αλλα και να το εχει παλι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα και η Abit κάνει πολύ καλό overclocking αλλά η DFi θεωρείται η κορυφαία όσον αφορά αυτόν τον τομέα.

Για την ABIT μπορούν να σου πουν μόνο αυτοί που την έχουν και πιστεύω οτι αν κάνεις μια αναζήτηση στις κατηγορίες "OVERCLOCKING" και "ΜΗΤΡΙΚΕΣ" κάτι θα βρεις σχετικά με την Abit.

Link to comment
Share on other sites

αλλα την παρουσα στιγμη (εφοσον δεν υπαρχει στην αγορα)

Υπαρχει στο e-shop NOW.

Κάτι δεν είχε ακουστεί ότι η ABIT θα σταματήσει να παράγει μητρικές ή κάνω λάθος;

Αυτο καπου το ακουσα και εγω.. αλλα gossip style, δεν χερω..

Link to comment
Share on other sites

Ok τοτε. Ισως θα επρεπε να το σκεφτεις...

ΔΕΝ εχω διαβασει review για να δω τι παιζει αλλα απο οσο ξερω δινει 3.5 volt στις μνημες οποτε σε καλυπτει...

edit. Τωρα διαβασα 2-3 reviews. Καλη φαινεται...

προσωπικη γνωμη. Αν εχεις σκοπο να βαλεις πανω high voltage chips, παρε DFI/fatality SLI (βεβαια ειναι και η διαφορα στην τιμη μια που η ultra-D δινει τα βολτια με 140 ευρω...)

Aν τυχον εχεις κανα tccd, σου κανει κι η MSI... Παντως σε αυτες τις 3 "παιζεις"

Αυτο το κουμπακι clear cmos στο πανελ ειναι πολυ καυλαντικο!!! :041: :041: :055: :055: :003: :003:

Link to comment
Share on other sites

dfi nf4 ultra d [αν είναι rev 00 ως 02 συγχαρητήρια γίνεται και sli free] είναι ότι καλύτερο πιστεύω αυτην την στιγμή . Και απο ότι βλέπω δεν πλησιάζει άλλο mobo κοντά της .

Εγώ προσωπικα και για 24/7 non overclocking θα την προτιμούσα. [δεν πιστεύω να χαλάει κανεναν να έχει 4volt back up και 400ΗΤΤ , σήμερα δεν θέλω overclock αυριο θέλω να γίνω ο fugger , η σήμερα έχω tccd , αυριο ίσως πάρω redline . ]

Link to comment
Share on other sites

dfi nf4 ultra d [αν είναι rev 00 ως 02 συγχαρητήρια γίνεται και sli free]
:060: :060:

To κακο ειναι οτι το NorthBridge στο DFI einai διπλα sto PCI-E, και δεν θα μπανει το ασετεκ waterblock που εχω τωρα στο 865 Northbridge... :022:

Οποτε? Το φαν κανει δουλεια? Απο θορυβο πως παει?

Link to comment
Share on other sites

Οσο διαστημα την έχω στην κατοχή μου , Με 939 3.0+ και μονίμως το ΗΤΤ >300 [λόγω μικρο μουλτι του 3.0+] δεν είχα πρόβλημα .

Βέβαια το chipset χτυπά 50άρες αλλά περιεργη συμπεριφορά , η κόλλημα δεν έχω παρατηρήσει .

Επίσης να σημειωθεί πώς το έχω μόνιμα ρυθμισμένο το ανεμιστηρι του chipset στις 4κ ~ περίπου όπου και βγάζει τον σκασμό .

Link to comment
Share on other sites

To κακο ειναι οτι το NorthBridge στο DFI einai διπλα sto PCI-E...

Υποθέτω εννοείς το southbridge.

Οποτε? Το φαν κανει δουλεια? Απο θορυβο πως παει?

Μια χαρά και στα 2. Κι ας έχει από πάνω του και μία 6800GT γομάρι που το πιέζει λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει southbridge/northbridge. Ενα τσιπακι ειναι ολο κι ολο... Μπορειτε βεβαια να το πειτε οπως θελετε... northbridge, southbridge, καρεκλα, τραπεζι... Η πλειονοτητα παντως το λεει northbridge το NF4. Απλα υπαρχει η "λογικη" οτι αφου ο Α64 ενσωματωσε μια απο τις κυριες λειτουργιες του Northbridge (mem controller) ενσωματωσε και ολο το ΝΒ, αρα το NF4 ειναι....southbridge

Δεν κανει τοσο θορυβο. Default ρυθμισεις, αθορυβες στροφες, και 45αρες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει southbridge/northbridge. Ενα τσιπακι ειναι ολο κι ολο... Μπορειτε βεβαια να το πειτε οπως θελετε... northbridge, southbridge, καρεκλα, τραπεζι... Η πλειονοτητα παντως το λεει northbridge το NF4. Απλα υπαρχει η "λογικη" οτι αφου ο Α64 ενσωματωσε μια απο τις κυριες λειτουργιες του Northbridge (mem controller) ενσωματωσε και ολο το ΝΒ, αρα το NF4 ειναι....southbridge

Ακριβώς με αυτή τη λογική το είπα.

Link to comment
Share on other sites

Εχθές τελειώσα τις δοκιμές με την Abit Fatal1ty AN8-SLI,

δεν τα πήγε άσχημα:

425MHz HTT με το μαμά bios v1.5

335MHz TCCD [ with GeIL One S Special Engineering Sample ]

Μόνο που στα cpu temp readings έκανε κάτι κουλά ( δεν ξέρω μήπως παίζει απλά το δικό μου κομμάτι να έχει problem πλέον ) [ θα μιλήσω το βραδάκυ με abit να δω τι παίζει , μήπως είναι κανά issue που εμφανίζεται σε μερικά κομμάτια ]

Γενικώς καλή η mobo σε όλους τους τομείς, αλλά στο overclocking η DFI πάει κάπως καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.